Montaz EQ6 i prowadzenie na 2 osie

Postarctur34wp | 19 Paź 2014, 21:55

Z racji ze mam montaz z goto EQ6 mam pytanie. Czy jak niedokladnie ustawie montaz na biegun powiedzmy okolo 1 stopnia to montaz po alignowaniu na 3 gwiazdki sie o tym dowie i bedzie prowadzil w 2 osiach aby skorygowac to? czy montaz moze prowadzi tylko w jednej osi a w drugiej nie moze? Oczywiscie na goto mozna obracac dwoma osiami ale czy na prowadzeniu montaz tez to robi? Z tego co rozumuje alignacja na gwiazdy ma ustawic mape nieba dla goto ale czy prowadzic bedzie na osie z korektami.
Nikon EX 12x50, SW 150/750 + EQ-6, Atik383l+mono
 
Posty: 45
Rejestracja: 12 Sie 2012, 19:38
Miejscowość: ????????????????

 

PostMateuszW | 19 Paź 2014, 21:58

Niestety nie. EQ6 prowadzi zawsze na jedną oś, ze stałą prędkością. Przesunięcie bieguna uwzględnia jedynie przy goto. W sumie nie wiem, czemu SW nie chce się ogarnąć softu, który by dał radę to przeliczać i prowadzić na 2 osie. To tylko kwestia rachunków.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postarctur34wp | 19 Paź 2014, 22:06

Czyli rozumiem, musimy wypoziomowac glowice wschod-zachod plus ustawic dokladnie na biegun aby montaz prowadzil prawidlowo, szczegolnie przy zdjeciach a w wizualu brak wypoziomowania i ustawienia na biegun bedzie powodowac ucieczke obiektu.
Nikon EX 12x50, SW 150/750 + EQ-6, Atik383l+mono
 
Posty: 45
Rejestracja: 12 Sie 2012, 19:38
Miejscowość: ????????????????

 

PostMateuszW | 19 Paź 2014, 22:18

Dokładnie tak. W wizualu ucieczka obiektu nie jest jakoś bardzo zauważalna, nie ma się tym co przejmować. Do wizuala wystarczy ustawić montaż tak, żeby polarna była widoczna w lunetce, tyle wystarczy. Do astrofoto trzeba ustawić już dokładnie do małego kółeczka po odpowiednim zorientowaniu lunetki i takie ustawienie jest wystarczające, jesli używamy guidingu. Jesli chcemy focić bez guidingu jakimś np teleobiektywem, to przydałoby sie już ustawić dokładniej, np dryfem, czy podobnymi metodami.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postarctur34wp | 20 Paź 2014, 10:17

Ostatnio ustawiając montaż nie poziomowałem bo tak wypowiadali się "specjaliści" w tematach,że nie trzeba, ustawiłem na biegun przyzwoicie i niestety w wizualu w dużych powiekszeniach obiekt uciekał, sądzę że to od tego braku wypoziomowania, przy foceniu to samo gwiazdki były pojechane. Ech ci pseudoznawcy odnośnie poziomowania:

viewtopic.php?f=1&t=13575&start=0&hilit=poziomowanie+montażu

Jesli os deklinacji nie bedzie rownolegla do osi ziemii(tutaj trzeba wypoziomowac wschod-zachod) to montaz nie bedzie trzymac obiektu. Jesli montaz mialby korekcje na prowadzenia na 2 osiach(r.a,dec) nie byloby z tym problemu.
Nikon EX 12x50, SW 150/750 + EQ-6, Atik383l+mono
 
Posty: 45
Rejestracja: 12 Sie 2012, 19:38
Miejscowość: ????????????????

 

Postjacechowski | 20 Paź 2014, 12:29

Tak czytam sobie fora astro i aż musiałem się zarejestrować bo nie można tej niewiedzy tak zostawić.
Wlaśnie ci specjaliści mówią prawidłowo, bardziej wykazują się arogancją dla nic nie wiedzących i się mądrujących.
Najpierw polecam wszystkim poznać mechanikę nieba( a wlaściwie to było na geografii :) ) to absolutna podstawa,

Montaz EQ6 i prowadzenie na 2 osie: ustawienie_teleskopu_na_biegun_1.jpg


Montaż prowadzi po jednej osi bo tylko w 1 jest to potrzebne. Wypoziomowanie nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Ustawiamy oś montażu na biegun i tyle. Za obrotem ziemii podąża napęd w osi R.A. i ta jest najważniejsza w astronomii.
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 Paź 2014, 11:36

 

Postr.ziomber | 22 Paź 2014, 04:58

arctur34wp napisał(a):Ostatnio ustawiając montaż nie poziomowałem bo tak wypowiadali się "specjaliści" w tematach,że nie trzeba, ustawiłem na biegun przyzwoicie i niestety w wizualu w dużych powiekszeniach obiekt uciekał, sądzę że to od tego braku wypoziomowania, przy foceniu to samo gwiazdki były pojechane. Ech ci pseudoznawcy odnośnie poziomowania
Wystarczy odrobina wyobrazni, by wiedziec, ze poziomowanie montazu paralaktycznego nie ma KOMPLETNIE zadnego znaczenia. Istotne jest jedynie zgranie osi obrotu montazu z osia ziemska. Mozna tego dokonac nawet z pierem poziomo wystajacym ze skaly :)

Poziomowanie moze byc konieczne, jesli ustawiamy teleskop na biegun przy pomocy rysunkow w lunetce biegunowej (os swiata nie pokrywa sie dokladnie z Gwiazda Polarna, rysunki ulatwiaja ustawienie w "pusty" rejon nieba). Montaz bez poziomowania ma rowniez obrocone "piktogramy" w lunetce.

Oczywiscie poziomowanie jest niezwykle istotne w azymutach z GoTo.
Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
www.astrofizyka.info
Awatar użytkownika
 
Posty: 97
Rejestracja: 05 Sie 2012, 22:13

 

PostMateuszW | 22 Paź 2014, 07:44

Dokladnie - poziomowanie jest wazne, gdy ustawiamy na biegun lunetką, bo wtedy ten poziom traktujemy jako punkt odniesienia do orientacji siatki. Gdybysmy ustawiali np dryfem, to poziomowanie nie mialoby znaczenia.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postjacechowski | 22 Paź 2014, 10:57

ustawiłem na biegun przyzwoicie i niestety w wizualu w dużych powiekszeniach obiekt uciekał


To tylko oznacza że jednak źle ustawiłeś oś montażu na biegun, może polegałeś na podziałkach i ustawiłeś odwrotnie nie w tą stronę.

Moim zdaniem kombinowanie z podziałkami(do tego trzeba dokładnie wypoziomować) w montazach to tylko strata czasu. Jeśli znamy pozycję bieguna w stosunku do polarnej i innych gwiazd ( oczywiście trzeba pamiętać że obraz w lunetce jest odwrócony w 2 stronach) to można szybko, w miarę dokładnie na niego ustawić(oczywiście zjustowanie lunetki to podstawa), do wizuala naprawdę to starczy a do astrofoto i tak dryfem trzeba skorygować.
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 Paź 2014, 11:36

 

Postr.ziomber | 23 Paź 2014, 04:34

jacechowski napisał(a):Jeśli znamy pozycję bieguna w stosunku do polarnej i innych gwiazd ( oczywiście trzeba pamiętać że obraz w lunetce jest odwrócony w 2 stronach) to można szybko, w miarę dokładnie na niego ustawić

http://astrojawil.pl/blog/polozenie-bieguna-polnocnego/
http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzen ... -polnocny/
Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
www.astrofizyka.info
Awatar użytkownika
 
Posty: 97
Rejestracja: 05 Sie 2012, 22:13

 

Postarctur34wp | 23 Paź 2014, 12:25

No i tak to jest jak ma się małe doświadczenie w tym wszystkim, człowiek musie przyznać się do błedu i chyba niepotrzebnie wprowadzam zamieszanie, muszę poczytać o podstawach w astronomii. Co do ustawienia na biegun skupiłem się na tym aby polarna była w kólku ale nic wiecej bo tych podziałek nie rozumiem.
Nikon EX 12x50, SW 150/750 + EQ-6, Atik383l+mono
 
Posty: 45
Rejestracja: 12 Sie 2012, 19:38
Miejscowość: ????????????????

 

PostJanusz_P. | 02 Lis 2014, 14:36

Najpierw zgraj kierunki gwiazd z Cas i UMa na rysunku mapki w lunetce aby się zgadzały z ich połóożeniem na niebie a potem umieść Polarną w kółeczku za pomocą śrub elewacji i azymutu montażu a podziałki olej bo szkoda na nie czasu :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: DominRZS, Google [Bot] oraz 80 gości

AstroChat

Wejdź na chat