Pomoc w wyborze dobrego teleskopu

Postplash | 20 Kwi 2015, 14:38

Witam, w związku z tym że totalnie się nie znam na teleskopach jak i ( jeszcze ) na obserwacjach.. chciałbym żebyście pomogli mi w wyborze jakiegoś dobrego teleskopu. Poczytałem kilka wypowiedzi z tego forum i widzę ,że w graniach 1500zł można kupić coś co pozwoli na dokładne spojrzenie na planety. Budżet jaki mogę przeznaczyć to około 3 - 4 tys zł. Czy można w tej cenie dostać coś fajnego, nowego?
 
Posty: 1
Rejestracja: 20 Kwi 2015, 14:35

 

PostAstro-Kamil | 22 Kwi 2015, 00:12

Witaj, napisałeś że czytałeś forum to chyba powinieneś wiedzieć juz co wybrać. Glownie w Polsce kupuje się synty i gso na dobsonach. Bo są tanie, a więc dla Ciebie Synta 12 albo GSO 12 na dobsonie nowe ok 3200zl więcej stracisz jak znudzi Ci się hobby ok 1000zl. Używane ok 1800-2000zl i jeszcze to odsprzedaż. Nie jestem zadnym znawca ale GSO ma lepsze okulary w zestawach niz Synty na dobsonach.

Pozdrawiam Kamil.
 
Posty: 85
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 21:57
Miejscowość: Slask / Katowice

 

PostKrater | 22 Kwi 2015, 01:30

plash
Zapewne mnie nie polubisz :wink: i nie uznasz mojego wpisu za pomocny :( ale jednak chciej uczynić wysiłek ze swojej strony bo jeżeli (nawet) posypią się tutaj jakieś propozycje to Tobie niewiele z tego przyjdzie - nie będziesz wiedział co, jak i dlaczego.
(a mogą się posypać mocno odmienne z rozrzutem np. od lornetki, przez cały środek aż do "kup największe lustro na jakie Cię stać" - i będziesz miał większy mętlik w głowie niż masz teraz)

W sieci znajdziesz dużo forów astronomicznych a wg mnie w pierwszej trójce najprężniejszych (poza tutejszym) jest jeszcze Forumastronomiczne.pl i Astropolis.pl.
Na każdej z tych witryn są odrębne działy poświęcone zakupom pierwszego sprzętu a w nich setki podobnych wątków, samouczki, podręczniki i temu podobne materiały.
Poza tym są dostępne książki, które również dobrze wprowadzają w temat i przygotowują do obserwacji.

Chcę podkreślić, że nie ominiesz tego etapu bo jeżeli nawet przeskoczysz kwestie zakupu teleskopu to i tak ugrzęźniesz na obserwacjach.
Nie zbudowano jeszcze takiego teleskopu, który by sam prowadził obserwacje (Twój nabytek nie ożyje, będzie tylko meblem).

I to jest moja jedyna odpowiedź na Twoje tytułowe pytanie :) .

Jeżeli nadal chcesz zadawać pytania to postaraj się przynajmniej aby były to pytania właściwe. (dobrze postawione pytanie to połowa sukcesu :idea: )

Master-Astro
Szybkie Newtony na dobsach do "dokładnego spojrzenia na planety" ? :shock: :shock: :shock:
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostAstro-Kamil | 22 Kwi 2015, 04:34

No nie ale czy mu aż taka różnica sam pewnie nie wie co chciałby oglądać :-P
 
Posty: 85
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 21:57
Miejscowość: Slask / Katowice

 

Posttowerfox | 22 Kwi 2015, 08:12

Krater, czy Newton do planet jest aż taki zły? Zależy jak na to spojrzeć. Dla osoby, która już trochę czasu spędziła na obserwacjach i jest już "wprawiona" z pewnością nie będzie to zadowalająca opcja. Dla osoby, która dopiero zaczyna i jeszcze nie miała okazji po obcować ze sprzętem, nie będzie wcale takiej tragedii. Z własnego niedużego doświadczenia wiem, że Newton na początek do dobry, a nawet bardzo doby wybór. Osoba początkująca nie wie do końca co chce oglądać i na jakich obiektach chce się głównie skupić. Ja na początku przy zerowym jeszcze pojęciu jak to wszystko wygląda chciałem oglądać galaktyki, później zachciało mi się mgławic, aż skończyłem na gromadach i US. I kiedy zamówiłem teleskop, jeszcze zanim przyszedł już miałem wątpliwości, czy aby an pewno dobrze wybrałem i czy dobrze zrobiłem kupując tak duży i drogi teleskop. 2000 zł piechotą nie chodzi i jak dla mnie to bardzo duża suma, tym bardziej, że wtedy byłem na stażu i dostawałem tzw. "śmieciowe". I patrząc na to z perspektywy czasu i tego, że trochę już liznąłem obserwacji wiem, że była to bardzo dobra decyzja. W aperturze 10" mogłem pooglądać i gromady i mgławice i galaktyki i planety i wybrać to co mnie najbardziej rajcuje. Przyjęło się, że do US najlepsze są MAK'i. Nie mam zamiaru tego negować, ale zakładając czysto teoretycznie, że ktoś, jak w tym przypadku założył, że chce się skupić na planetach i kupuje MAK'a. Na planetach cud, ale chce też zobaczyć jakieś mgiełki. Przy słabszych obiektach może się zrazić i stwierdzi, że jednak nie tego oczekiwał i ograniczy się tylko do planet. Oczywiście jest też druga strona medalu i ktoś kto założył sobie planety, kupi MAK'a i zostanie zapalonym planeciarzem :)

Nie chcę faworyzować Newtona, ale na początek, to nie jest wcale taka słaba opcja. Światłosilne Newtony mają swoje zalety, ale mają też i "wady" o ile tak to można ująć. Duże lustro, to z reguły nie mała waga i gabaryty. Trzeba to wziąć pod uwagę przy zakupie, żeby się nie przeliczyć. Warunki fizyczne i zdrowotne też mają znaczenie. Poza tym Newtony lubują się w lepszych okularach. A ich ceny też nie są małe. I nie mówię, tutaj o Ethos'ach, ale już zebrać komplet ES'ów, to już jest nie mały wydatek.

Przy zakupie teleskopu, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. I tak jak napisałeś, na forum nie poznamy odpowiedzi. Bo te pytania trzeba zadać sobie samemu. Np. czy będzie mi się chciało za każdym razem pakować do samochodu 10" bydlaka? Na tego typu pytania trzeba odpowiedzieć sobie samemu. Tego się nie przeskoczy. I pomimo, tego że przeczyta się kilkadziesiąt wątków na różnych forach, to przy zakupie i tak zostaje się z mętlikiem w głowie i tą decyzję trzeba podjąć samemu z nadzieją, że dobrze wybraliśmy :lol:
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postsurferjas | 22 Kwi 2015, 08:32

Witam serdecznie...
Master_Astro z tego co widzę to jesteś z Katowic a to właśnie tam bardzo prężnie działa oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii..
Z tego co doczytałem 23-26 kwietnia organizują zlot w Zwardoniu.
Nie ma to jak podjechać na miejsce po to aby porozmawiać, podotykać, podpatrzeć.....
Takie spotkania dają naprawdę dużą porcję wiedzy praktycznej a przy okazji możesz poobserwować sobie niebo i stwierdzić, że to jest to czego się spodziewałeś lub też nie...
Pozdrawiam
 
Posty: 57
Rejestracja: 29 Gru 2012, 21:33

 

Postsurferjas | 22 Kwi 2015, 08:35

surferjas napisał(a):Witam serdecznie...
Master_Astro z tego co widzę to jesteś z Katowic a to właśnie tam bardzo prężnie działa oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii..
Z tego co doczytałem 23-26 kwietnia organizują zlot w Zwardoniu.
Nie ma to jak podjechać na miejsce po to aby porozmawiać, podotykać, podpatrzeć.....
Takie spotkania dają naprawdę dużą porcję wiedzy praktycznej a przy okazji możesz poobserwować sobie niebo i stwierdzić, że to jest to czego się spodziewałeś lub też nie...
Pozdrawiam



Przepraszam za pomyłkę z użytkownikami:-)
 
Posty: 57
Rejestracja: 29 Gru 2012, 21:33

 

PostKrater | 22 Kwi 2015, 09:13

Mateuszu, podpisuję się pod Twoim wpisem.
(Przy założeniu, że plash nie wie jeszcze czego chce, to nawet ten Newton może być OK :) ).

Nie zmienia to faktu, że proponując tutaj i teraz jakikolwiek scenariusz, poruszamy się po omacku :? .

Dowodzą tego podobne wątki na forach a również Twoja historia (ze szczęśliwym przebiegiem..) :wink:

Wg mnie najlepszym (i najmniej bolesnym) sposobem na astro początki jest spotkanie z żywą astronomią, które natychmiast (no powiedzmy szybko) może zweryfikować oczekiwania z możliwościami technicznymi (czyli realnie osiągalną rzeczywistością).

Czyli zlot, wspólne obserwacje etc.
Dopiero po takiej konfrontacji wg mnie ma sens jakiekolwiek „dalej”. (zwłaszcza zakupy)
surferjas napisał(a):Witam serdecznie...
plash z tego co widzę to jesteś z Katowic a to właśnie tam bardzo prężnie działa oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii..
Z tego co doczytałem 23-26 kwietnia organizują zlot w Zwardoniu.
Nie ma to jak podjechać na miejsce po to aby porozmawiać, podotykać, podpatrzeć.....
Takie spotkania dają naprawdę dużą porcję wiedzy praktycznej a przy okazji możesz poobserwować sobie niebo i stwierdzić, że to jest to czego się spodziewałeś lub też nie...
Pozdrawiam

Nic dodać, nic ująć !
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 22 Kwi 2015, 09:24

Za cenę, którą podał kolega można kupić nowy zestaw w postaci Maka 127, montaż AZ-4 (wystarczy na aluminiowych nogach) i nasadkę bino (wystarczy SW) z okularami. Świetny, lekki i mobilny sprzęt, a przy tym dający naprawdę satysfakcjonujące obrazy planet i rewelacyjne Księżyca. Z czasem można go uzupełnić o jakiś refraktor do DS-ów na wyjazdy pod ciemne niebo i będzie git.

Przerabiałem swego czasu Syntę 8" i już raczej nigdy nie wrócę do dużego Newtona. Duży, ciężki i wymaga naprawdę dobrych (czytaj: drogich) okularów. To trochę mit, że taki Newton daje najlepszy stosunek możliwości do ceny, bo żeby te możliwości się w pełni ujawniły, trzeba wydać co najmniej drugie tyle na okulary do niego. Za jeden przyzwoity okular do tego teleskopu można kupić już używanego Maka 127. A takie szkiełka są potrzebne co najmniej trzy. Małego Newtona też nie kupię, bo jeśli chodzi o małe sprzęty według mnie lepsze są refraktory.

Przychylam się do zdania, że dobry teleskop to taki który jest często używany, a trzeba mieć naprawdę dużo samozaparcia aby na co dzień używać 30-kg Newtona. Zwłaszcza jeśli mieszka się w mieście i aby wykorzystać jego możliwości trzeba ładować go do samochodu, żeby wyjechać pod ciemne niebo. Po tym, gdy kupiłem maczka 127 i nasadkę bino duży Newton poszedł u mnie praktycznie w odstawkę. Jednak trudno mi zaprzeczyć, że jest to teleskop bardzo uniwersalny i na początek może okazać się bardzo dobrym wyborem. To zależy od preferencji.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostAstro-Kamil | 23 Kwi 2015, 00:08

Surferjas akurat jestem z katowic, i jade do zwardonia na spotkanie w piatek. Ale dziękuję Ci za propozycje :-)
 
Posty: 85
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 21:57
Miejscowość: Slask / Katowice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: DominRZS, mazbi7925 oraz 89 gości

AstroChat

Wejdź na chat