SynScan GOTO Upgrade Kit do EQ5 silniczki - problem

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postrweiss | 01 Wrz 2015, 14:13

Przejdę od razu do sedna sprawy, od dwóch dni testuję guiding na moim eq5 pod PHD2 i Maximem niestety z różnym skutkiem. Oba programy w trakcie kalibracji gwiazdki wybranej do guidingu wyrzucają często choć nie zawsze błąd, który informuje mnie o tym, że gwiazda zrobiła za mały ruch w RA i przez to kalibracja się nie udała. Po wczorajszej nocy dziś rozkręciłem trochę montaż żeby wymienić smar przy silniczkach i posprawdzać czy nie ma zbyt dużego luzu i w ten sposób zupełnie przez przypadek odkryłem, że gdy wybieram na pilocie najmniejszy stopień prędkości 1 (gdzie do wyboru mamy 9 stopni prędkości) w osi RA z tą prędkością mogę poruszać zębatką tylko w jedną stronę (tą w którą odbywa się normalnie prowadzenie). Naciskając klawisz w drugą stronę nie ma żadnej reakcji jak gdyby nie było prądu. Przy stopniu prędkości 2 i wyżej mogę już poruszać osią w obie strony. Może głupie pytanie ale czy to jest normalne i najniższa prędkość zarezerwowana jest tylko dla obrotu w jedną stronę i czy w takim razie może mieć to związek z błędną kalibracją przy guidingu, a może tylko takie uroki montaży klasy EQ5 podczas pracy z guide? Dzięki z góry za wszelkie sugestie.
EQ5, SW 150/750, Canon EOS 500D
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Sty 2010, 15:16
Miejscowość: Starogard Gdański

 

PostMateuszW | 01 Wrz 2015, 14:32

Wszystko jest w jak najlepszym porządku. Gdybyś to testował z włączonym trackingiem, to może prędzej zauważyłbyś, o co chodzi. Prędkość "1" odpowiada prędkości obrotu 1x (czyli prędkości takiej samej, jak prędkość obrotu nieba). Gdy tracking jest włączony, to silnik kręci się z prędkością 1x "w prawo". Gdy naciśniesz prawy przycisk, to silnik przyśpiesza do 2x, aby po odjęciu prędkości 1x nieba wyszła ostatecznie prędkość 1x obrotu względem nieba. Gdy naciskasz przycisk lewy, to silnik zatrzymuje się, ale dzięki temu, że niebo obraca się z prędkością 1x w "prawo", to wypadkowo wychodzi, że teleskop przesuwa się z prędkością 1x w "lewo". Po prostu punktem odniesienia, prędkością przy której obraz w teleskopie się nie porusza, jest 1x, a nie 0x.
A dla ścisłości dodam, że jest 10 dostępnych prędkości, jest jeszcze prędkość "0" odpowiadająca 0,5x. Tutaj silnik kręci się ciągle w jedną stronę, przy lewym przycisku z prędkością 0,5x, a przy prawym 1,5x.

A co do problemów z kalibracją, to ustawiłeś rozsądny calibration step?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postrweiss | 01 Wrz 2015, 14:50

Dzięki wielkie, wszystko jest już jasne i klarowne. :wink:
EQ5, SW 150/750, Canon EOS 500D
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Sty 2010, 15:16
Miejscowość: Starogard Gdański

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat