Jak sprawdzić geometrie teleskopu??

Postszymek_o | 19 Cze 2006, 13:39

Mam takie pytanie jak można sprawdzić czy oś mechaniczna teleskopu pokrywa się z jego osią optyczną?? Oczywiście chodzi o teleskop na dobsie.
Pytam ponieważ ten warunek musi być spełniony aby bardzo dokładnie ustawić platforme do celó astrofoto.
Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, EQ6, TS-OAG, Meade DSI, QHY9, obserwatorium
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 16 Lut 2006, 23:03
Miejscowość: Oleszyce

 

Postleszekjed | 19 Cze 2006, 21:12

Jak widzę nie ma za dużo pomysłów. A więc zacznę od dwóch - chyba najprostszych. Niestety do prób będziesz potrzebował kolimator a co najmniej wskaźnik laserowy.
Po pierwsze sprawdż czy platforma obraca się w płaszczyźnie poziomej. W tym celu nalezy ją ustawić na środku dużego pokoju a na wsporniku tubusa należy zamocować kolimator lub wskaźnik laserowy. Wskaźnik powinien być ustawiony względnie poziomo, choć nie ma to znaczenia - ważne aby jego położenie względem wspornika tubusa nie zmieniało się w trakcie obrotu teleskopu. Następnie należy obracać montaż zaznaczając na ścianie gdzie pada promień lasera. Takie zaznaczenia warto zrobić co najmniej w 4 punktach co ok. 90 stopni. Oczywiście, jak montaż zachowuje poziom to zaznaczone punkty powinny leżeć na tej samej wysokości ponad poziomem (podłogi). Tą metodą można wykryć średnie i duże odchylenia od poziomu ale sądzę, że to wystarczy na początek.
Następnym testem jest dobra kolimacja teleskopu za pomocą kolimatora laserowego. Tu niestety jest już wymagany kolimator, Proponuję zacząć od sprawdzenia czy wyciąg okularowy jest prostopadły do tubusa co robi się ze zdemoontowanym pająkiem. Należy zmierzyć ślad plamki laserowej na wewnętrznej ściance tubusa naprzeciw wyciągu. Powinien on leżeć oczywiście w odległości od brzegu tubusa równej odległości środka otworu wyciągu również liczonej od brzegu tubusa. Następnie należy wstawić do tubusa cienki pręt np. z drewna o długości równej średnicy tubusa w taki sposób aby był prostopadły do promienia lasera i leżał na średnicy tubusa. Oczywiście plamka lasera powinna padać dokładnie na środek pręta. Po tych wstępnych sprawdzeniach (i ewentualnie regulacjach wyciągu) można dokonać klasycznej kolimacji początkowo kierując promień lasera za pomocą lustra wtórnego na środek lustra głównego a następnie regulując tak położeniem lustara głownego aby promień lasera wrócił do kolimatora.
Mam też pomysł, na razie teoretyczny, jak sprawdzić osiowość tubusa. Należałoby zbudować 2 pary tzw koziołków jak do cięcia drewna i zamocować na nich po dwa koła lub łozyska stanowiące łożyskowanie tubusa. Na takim łożyskowaniu tubus teleskopu powinien obracać się swobodnie a sprawdzenie osiaowości mogłoby polegać na sprawdzeniu czy przy obrocie tubusa np. o 180 stopni, obraz w okularze wskazywałby ciągle na ten sam punkt środkowy czy nie. Tą metodę można stosować również z kolimatorem i wtedy sprawdzenie położenia plamki można robić w odległości kilkunastu metrów od teleskopu. Oczywiście gdy oś geometryczna tubusa i oś optyczna teleskopu będą zgodne to położenie plamki nie będzie się zmieniać z obrotem tubusa.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJanusz_P. | 19 Cze 2006, 21:38

Jeśli wirtualna oś platformy paralaktycznej pokrywa się z biegunem niebieskim to nie ma znaczenia jak będzie na niej uastawiany Dobson czy prosto czy krzywo i tak będzie wykonywał właściwy taniec wokół bieguna niebieskiego 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postleszekjed | 19 Cze 2006, 22:35

Masz rację Janusz ale pod warunkiem, że teleskop nie będzie już obracany od momentu zgrania obu osi. Przy takiej zgodności elementem korygującym ustawienie jest platforma, która pochylona odpowiednio (podstawa platformy) może skorygować błąd nierównoległości obu osi . Ale przy rozbieżności osi optycznej od osi fizycznej obrót teleskopu na platformie całkowicie zmienia uzyskaną wcześniej zgodność i problem pojawia się znowu. Pytanie ma na celu eliminację tej niepweności przez sprawdzenie jak jest w rzeczywistości. Dlatego też dobrym nawykiem przy regulacji wstępnej platformy może być ustawianie teleskopu na platformie zawsze w jednakowy sposób. Można w tym celu np. nawiercić w płycie ruchomej platformy płytkie wgłębienia pod nóżki teleskopu i stawiać zawsze tą samą nóżkę w to samo wgłębienie.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 88 gości

AstroChat

Wejdź na chat