Kolimacja Newtona, maly problem

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Poststaszekpapis | 13 Mar 2010, 14:38

Slav
http://img689.imageshack.us/img689/9904/offset3.gif
Animacja z LW jest zrobiona dobrze. Dopiero zmiana położenia odbicia LG pozwoli Ci wyciągnąć właściwe wnioski.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Poststaszekpapis | 13 Mar 2010, 15:04

Janusz_P. napisał(a):Przepraszam za małą dygresję...

W zasadzie są dwa typy czynnego Miłośnika Astronomii:

Sprzętowiec to taki który cały dzień grzebie przy sprzęcie i potem dla sprawdzenia kolimacji 10 minut nim obserwuje :lol:
Obserwator to taki co 10 minut grzebie przy sprzęcie i potem całą noc obserwuje nim skarby Wszechświata :roll:

Chyba musisz się określić do której grupy należysz a wtedy wszelkie nawet drobne i błahe problemy obserwacyjno sprzętowe będzie Ci o wiele łatwiej zdefiniować :idea:


P Januszu to jakieś nieporozumienie . Nie trzeba się określać szufladkować proszę tylko zerknąć na licznik wejść . Widać jak na dłoni ,że zainteresowanie tematem jest.
Większość obserwujących Newtonami ma problem z kolimacją swoich cudeniek i nie chodzi w tym wszystkim by ciągle kolimować teleskop ,ale by naucczyć się kolimacji,
"Zrozumieć offset".Nie od dziś wiadomo ,że nie jest to takie proste.
Z offsetem jest jak reklamową GOŻDZIKOWĄ . Wszyscy wiedzą ,że Gożdzikowa zaleca leki , ale nikt jej jeszcze nie widział na oczy.
Wszyscy wiedzą ,że dobra kolimacja to właściwe ustawienie offsetu, ale jak to zrobić skoro nikt tego ofsetu nie widział na oczy. :lol: :lol: :lol:
Otóż offset można "zobaczyć",ale najpierw trzeba go zrozumieć .
Slav to właśnie czyni i dobrze bo wiele osób załapie w czym rzecz w kolimacji :D
Tym bardziej ,że pogody obserwacyjnej brak.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postzbyszek | 13 Mar 2010, 15:08

W/g mnie przy zlym offsecie obraz nadal jest w srodku wyciagu jak telep dobrze skolimowany . Obraz to jasne odbicie LG w LW . Przy zlym offsecie LW jest roche niesymetryczne wzgl otworu wyciagu, ale nadal jako kolo bo pod katem 45 st do osi wyciagu. Obraz dla wiekszych pow. nadal bedzie ok, dla mniejszych tez tylko nie rowno winietowanie bedzie widac. :)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSlav | 13 Mar 2010, 15:55

staszekpapis napisał(a):Dopiero zmiana położenia odbicia LG pozwoli Ci wyciągnąć właściwe wnioski.
Wydaję mi się, że najważniejszą kwestię widać już teraz, czyli że oś optyczna LG nie przecina ogniska okularu. Nie mam też pewności co do słuszności swojego wyobrażenia odbicia LG :) Poza tym Wydaję mi się, że w sytuacji takiej jak na 3 slajdzie animacji, da się ustawić LG tak, żeby znacznik LG był dokładnie w centrum. Wydaje mi się, że tak jest własnie u mnie.
Poza tym dzięki Staszku za poparcie dla idei :)

Zbyszku proszę przyjżyj się mojej animacji jeszcze raz. Mam wrażenie, że poraz drugi to co piszesz tylko potwierdza mój wywód.
zbyszek napisał(a):Przy zlym offsecie LW jest roche niesymetryczne wzgl otworu wyciagu, ale nadal jako kolo bo pod katem 45 st do osi wyciagu
To jest dokladnie taka sytuacja jak na slajdzie nr 2. Wtedy mamy okrąg LW nie w środku widoku kolimatora w tubie wyciągu, czyli nie dokładnie pod wyciągiem. Też myślę, że tutaj jeszcze nie ma deformacji obrazu, tak jak piszesz. Ale co będzie pierwszą rzeczą, którą zrobi człowiek czytając pierwszą lepszą instrukcje kolimacji, nie świadomy źle ustawionego offsetu i tego o czym tu piszemy? Przesunie LW dokładnie pod wyciąg, tak jak każą, żeby był dokładnie po środku tego widoku i tym samym, oddali oś optyczną LG od osi wyciągu/okularu. Oś optyczna przestanie trafiać w punkt G na schemacie Staszka i minie go o [błąd w offecie * 1,41] mierząc wzdłuż płaszczyny lustra.

schemat Staszka:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/075 ... f5bb8.html
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Postzbyszek | 13 Mar 2010, 16:00

A komu przeszkadza, ze jak patrze w wyciag LW z 1,5 mm bylo by nizej / w kierunku LG/ , a nie symetrycznie z otworem wyciagu . Wystarczy aby obraz LG widziany w LW byl symetryczny.
LW jest plaskie i odbija tak samo wiazke swiatla , niezaleznie czy pada w srodku, lekko z boku, czy tyci bardziej . Wazne jest te 45 st. aby nie bylo znieksztalcen.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSlav | 13 Mar 2010, 17:01

Tak ale, ktoś kto czyta instrukcje kolimacji, zwłaszcza gdy jest początkujący, nie zastanawia się czy mu coś w niej przeszkadza czy nie, tylko ustawia wszystko jak piszą.
Poza tym jak masz swiadomość, że masz "troche" źle ustawiony offset to, jak ustaliliśmy, wiesz, że musisz "troche" przesunąc lustro w strone LG albo przeciwnie. Ale to "troche" to słabo dokładna wartość. Można oczywiście zmierzyć błąd w offsecie i odsunąć o tę wartość LW względem pająka. W ten sposób też unikniemy całego problemu w miare dokładnie.
Jednak jak wiesz, że masz dobrze ustawiony offset to wiesz, że masz ustawić LW centralnie pod wyciągiem i tu masz już jasną sytuacje. Od razu widzisz czy jest dobrze czy źle, patrząc w kolimator, bez żadnych pomiarów za każdym razem. Tak chyba prościej i czytelniej.
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Poststaszekpapis | 13 Mar 2010, 23:07

Slav napisał(a):
Jednak jak wiesz, że masz dobrze ustawiony offset to wiesz, że masz ustawić LW centralnie pod wyciągiem i tu masz już jasną sytuacje. Od razu widzisz czy jest dobrze czy źle, patrząc w kolimator, bez żadnych pomiarów za każdym razem. Tak chyba prościej i czytelniej.

Od początku namawiam Cię byś odkleił to LW i przykleił ponownie z właściwym przesunięciem.Dywagacje czy 2mm to jest dużo czy może mało są bezsensowne.
Slav napisał(a):[ Wydaję mi się, że najważniejszą kwestię widać już teraz, czyli że oś optyczna LG nie przecina ogniska okularu. Nie mam też pewności co do słuszności swojego wyobrażenia odbicia LG :) Poza tym Wydaję mi się, że w sytuacji takiej jak na 3 slajdzie animacji, da się ustawić LG tak, żeby znacznik LG był dokładnie w centrum. Wydaje mi się, że tak jest własnie u mnie.
l

Jeżeli masz taka pewność to wystarczy przesunąć LW o2mm do góry /na celi/ I nagle jak ręką odiął będziesz miał sytuacje jak w pierwszym slajdzie. :D
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postzbyszek | 13 Mar 2010, 23:42

Ciezko samemu jest ustawic wysokosc LW tak aby 45 st bylo .
Ciezko tez do ulamka mm LW dokladnie w wyznaczonym miejscu przykleic tym ciezej im grubsze lusterko . Mam nadzieje, ze w razie problemow ktos pomoze je usunac .
Te 2 mm mozna na pajaku skorygowac .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Poststaszekpapis | 14 Mar 2010, 00:20

:D
Ostatnio edytowany przez staszekpapis, 19 Mar 2010, 19:27, edytowano w sumie 1 raz
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postzbyszek | 14 Mar 2010, 00:55

staszekpapis napisał(a):
zbyszek napisał(a):A komu przeszkadza, ze jak patrze w wyciag LW z 1,5 mm bylo by nizej / w kierunku LG/ , a nie symetrycznie z otworem wyciagu . Wystarczy aby obraz LG widziany w LW byl symetryczny.
LW jest plaskie i odbija tak samo wiazke swiatla , niezaleznie czy pada w srodku, lekko z boku, czy tyci bardziej . Wazne jest te 45 st. aby nie bylo znieksztalcen.

Pisząc to, sam sobie zaprzeczasz.
Zbyszku nie chciałbym mieć teleskop skolimowany przez Ciebie . Bez obrazy Zbyszku.

Nie zarzekaj sie. :)
Mocno naciskasz na majacego problem z telepem aby cos zrobil co i tak obrazow nie poprawi , jedynie co, to o ile jest, gwarancje straci.
Kwestionowales nawet uginanie sie tub w banana i wplyw tego na jakosc obrazu .
Man nadzieje, z e jak korzystajacemu z Twoich rad telep jeszcze gorsze obrazy da chocby z powodu braku umiejetnosci to sam tak zrobisz aby bylo jak teraz .
Moze inaczej zrozumiales zdanei : Wystarczy aby obraz LG widziany w LW byl symetryczny. dodam z poprzedniego : z otworem wyciagu
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 14 Mar 2010, 13:52

Potrafie gdy 3 nie pasi. Wymaga to zmiany ramion pajaka, lub co by bylo lepsze mozliwosc przesuwania LG na celi , wyciag swoja droga .
Aby bylo weselej to nie w kazdym lustrze srodek geometryczny odpowiada srodkowi paraboloidy. " Latwo" to sprawdzic przekrecajac LG w celi ale tak aby nie zmienic jej mocowania . Czasem jest to pomocne jak tuba zwichrowana.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSlav | 15 Mar 2010, 21:26

Panowie zamierzam zweryfikowac moją teorię nasze rozważania, najpierw oddalajac LW od pająka o błąd w offecie. Czyli doprowadze do sytuacji na slajdzie 2.Nie stracę gwaracji a sprawdze czy jest poprawa w obrazie. Jesli będzie, to przekleje LW. Dam znac co wyszlo.

A czy żeby sprawdzić czy LW jest pod kątem 45* nie wystarczy poświecić kolimatorem laserowym i zobaczyć czy promień trafia w znacznik na LG?
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Postzbyszek | 15 Mar 2010, 21:44

Mozna tak ustawic wysokosc LW, polozenie LG, ze bedzie trafialo mimo innego kata.
Wazne aby jak LW eliptyczne bylo widoczne od strony wyciagu jako kolo , tak samo obraz LG co w LW widac. troche po skosie i juz jakis owal czy podobnie.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSlav | 15 Mar 2010, 23:54

Jasne. Moje zapytanie bylo niekompletne. Powinienem dodac, że mamy dobry offset, dobra wysokość LW, wyciąg pod kontem 90* do tuby.
Teraz myśle, że dokąd nie jesteśmy pewni powyższych czynników to trzeba znaleźć inny sposób określania kąta LW.
OK, wrócę do tematu po zapowiedzianych próbach.
Pozdrawiam.
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Poststaszekpapis | 16 Mar 2010, 19:36

Slav napisał(a):

A czy żeby sprawdzić czy LW jest pod kątem 45* nie wystarczy poświecić kolimatorem laserowym i zobaczyć czy promień trafia w znacznik na LG?

Nie, nie wystarczy. Proszę,przeanalizuj ten obrazek.
http://img212.imageshack.us/img212/5589 ... setzp7.jpg
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postriklaunim | 26 Mar 2010, 22:06

Ktoś wie jak poluzować śruby na LW w Syncie? Ani kontrująca ani te trzy imbusowe do ustawiania nie drgną.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostConscious | 26 Mar 2010, 23:48

riklaunim napisał(a):Ktoś wie jak poluzować śruby na LW w Syncie? Ani kontrująca ani te trzy imbusowe do ustawiania nie drgną.


Też miałem coś takiego, były lekko zapieczone, bo nowe i pewnie długo niedotykane. Złap mocowanie LW, żeby nie ryzykować wykrzywienia pająka i śrubę kontrującą(tą środkową) lekkimi pchnięciami kręć(nie jednym ciągiem, tylko z wyczuciem seryjkę) co parę pchnięć leciutko przykręć śrubę, żeby złapała luzu i znowu odkręcaj. Spokojnie możesz użyć trochę więcej siły niż przy odkręcaniu butelki. Śrub imbusowych nie kręć na siłę, jak poluźnisz kontrującą, to tamte będą już luźne :)
http://allegro.pl/epiphone-ej-200-bk-czarna-stan-idealny-od-lutnika-i1407998781.html
 
Posty: 465
Rejestracja: 07 Gru 2009, 18:59
Miejscowość: Gdańsk

 

PostJanusz_P. | 27 Mar 2010, 10:53

Nie masz szans poluzować centralnej śruby jak nie zwolnisz najpierw choćby jednej z kontr bo jest ich 3 w dodatku z drobniejszym gwintem więc działają z o wiele większa silą docisku jednostkowego niż centralna, pojedyncza śruba tak więc najpierw luzujesz kontry a potem centralna śruba sama puści, inaczej coś urwiesz bo tu trzeba działać z głową a nie siłowo :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostConscious | 27 Mar 2010, 13:04

Janusz, co więc powiesz na to, że miałem zupełnie odwrotnie niż napisałeś :idea: No i napisałem, że nie siłą..
Jakby nie patrzeć, to kontrująca jest jedna i to na środku, luzując ją tamte trzy będą już luźnie, bo to kontrująca je dociska, w końcu po to jest tam zamontowana i dlatego tak się nazywa. Z przeznaczenia ta śruba jest właśnie do tego, a tamte do ustawiania LW, nie do trzymania LW na pająku. Więc jak to jest?
http://allegro.pl/epiphone-ej-200-bk-czarna-stan-idealny-od-lutnika-i1407998781.html
 
Posty: 465
Rejestracja: 07 Gru 2009, 18:59
Miejscowość: Gdańsk

 

Postriklaunim | 27 Mar 2010, 13:30

Sprawa się rozluźniła sama ;) próbując każdą z trzech po kolei lekko ruszyć w końcu ruszyły :)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 27 Mar 2010, 14:28

Conscious napisał(a):Janusz, co więc powiesz na to, że miałem zupełnie odwrotnie niż napisałeś :idea: No i napisałem, że nie siłą..
Jakby nie patrzeć, to kontrująca jest jedna i to na środku, luzując ją tamte trzy będą już luźnie, bo to kontrująca je dociska, w końcu po to jest tam zamontowana i dlatego tak się nazywa. Z przeznaczenia ta śruba jest właśnie do tego, a tamte do ustawiania LW, nie do trzymania LW na pająku. Więc jak to jest?

Fizyki się nie da oszukać :wink: centralna śruba jest jedna a kontry 3 więc jeśli na centralną śrubę działa przykładowo siła nacisku 30kG a tyle może spokojnie być przy jej silnym, fabrycznym zakręceniu to na każdą z kontr działa równoważna siła 10kG a co za tym idzie kontry puszczą już przy ponad 3x mniejszej sile a nawet jeszcze o połowę mniejszej jak się uwzględni prawie 2x mniejszą ich średnicę i prawie 2x mniejszy skok gwintu :roll:
Reasumując, można oszacować że kontry poszczą przy 5-6x mniejszej sile niż centralna śruba która służy tylko do regulacji głębokości usadowienia lustra wtórnego w tubusie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostConscious | 27 Mar 2010, 15:25

Janusz, rozumiem twój tok myślenia, ale wyjątki też się zdarzają, tak jak to było u mnie :D Imbusy ani drgnęły, nic a nic, a środkowa poszła normalnie :) Wydaje mi się, że zależy to od konkretnego przypadku w takim razie :D
http://allegro.pl/epiphone-ej-200-bk-czarna-stan-idealny-od-lutnika-i1407998781.html
 
Posty: 465
Rejestracja: 07 Gru 2009, 18:59
Miejscowość: Gdańsk

 

Postdariusz_119 | 26 Kwi 2010, 18:09

Hej !Podepnę się z moim problemem :?
Od niedawna mam w swoim arsenale kolimator laserowy taki jak w stopce. Postanowiłem sobie go kupić by choćby sprawdzić jak dokładne jest pudełeczko Hamala :) .
I tu zaczeły sie problemy najpierw ustawiłem kolimacje Hamalem, wszystko gra wiec wkładam kolimator laserowy do wyciągu i.... punkt lasera przesuniety na lustrze głównym jest o prawie 2 cm od znacznika :shock: No dobra zaczynam kolimować za pomocą lasera . Wszystko ustawione . Myślę teraz jest git ( tylko co jest z tym pudełeczkiem Hamala??) No więc wkładam go z powrotem w wyciąg i ... :shock: widzę 2 uchwyty lustra gównego a trzeciego niema :!:

To tylko w skrucie , może macie jakieś sugestie?
Dodam też że ustawiłem ( jeśli to tak można nazwać ) offset w/g instrukcji Hamala czyli przysłona wycięta z papieru , przyłożona do wyciągu od strony wewnetrznej tuby itp itd. Wydaje mi się że wszystko zrobiłem porządnie . Sprawdzałem to z 4 razy . Całą kolimacje powtarzałem 3 razy i za każdym razem jest tak jak opisuję ....

Ręce mi juz opadają :cry:

Darek
 
Posty: 66
Rejestracja: 10 Lut 2008, 22:43

 

Poststaszekpapis | 26 Kwi 2010, 18:30

dariusz_119 napisał(a):Hej !Podepnę się z moim problemem :?

To tylko w skrucie , może macie jakieś sugestie?
Dodam też że ustawiłem ( jeśli to tak można nazwać ) offset w/g instrukcji Hamala czyli przysłona wycięta z papieru , przyłożona do wyciągu od strony wewnetrznej tuby itp itd. Wydaje mi się że wszystko zrobiłem porządnie . Sprawdzałem to z 4 razy . Całą kolimacje powtarzałem 3 razy i za każdym razem jest tak jak opisuję ....

Ręce mi juz opadają :cry:

Darek

Cześć Darku
Jeżeli ustawiłeś tak jak piszesz to ustawiłeś dobrze tylko składową offsetu "w stronę LG".
Natomiast istnieje jeszcze jedna składowa " od wyciągu".Tą składową ustawia się przez właściwe przyklejenie LW do celi i zgranie krzyża pająka z osią tuby.Poczytaj jeszcze wątek i do dzieła . :D
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postdariusz_119 | 26 Kwi 2010, 19:14

..no tak, krzyż pająka już na początku kolimacji ustawiłem porządnie do osi tuby ale boję się odklejac LW :?
 
Posty: 66
Rejestracja: 10 Lut 2008, 22:43

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat