Kolimacja Newtona, maly problem

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Posthepar | 06 Sty 2010, 02:03

Hej

Kolimuje swojego Newtona 200/1000 i jako mi to nie do konca wychodzi. Robie tego wg instrukcji Hamala. Jednak na etapie ustawiania lusterka katowego wzgledem lustra glownego.... jakos nie do konca wiem jak ma to byc. Hamal zaznaczyl na ryskunkach OBEJMY lustra glownego i one sa jakby punktami orientacyjnymi (3 sztuki). Ja, chocbym nie wiem jak patrzyl i co robil... nie moge zobaczyc na raz wszystkich obejm, moge 2, moge 1, ale nie da sie zobaczyc 3. Wydaje mi sie ze niedoskonalosc mojej kolimacji wynika wlasnie z tego faktu. Co radzicie ?

Hepar
Intes Micro M603, SW 200/1000, Equinox 80, Nikon Action EX 10x50 CF, Tento 10x50, DSI III, HEQ5 Pro SynScan
 
Posty: 158
Rejestracja: 19 Sie 2007, 18:20

Postzbyszek | 06 Sty 2010, 02:42

Tak ustaw LW aby patrzac w wyciag bylo widoczne jako kolo, nie owal i dopiero wtedy kolimuj dalej. Najlepiej nie ruszac fabrycznego ustawienia wyskokosci LW , minimalnie tylko tyle co potrzeba do ustawienia go aby jako kolo bylo widoczne i symetrycznie wzgledem otworu wyciagu. Do regulacji poluznij lekko srodkowa srube . Moze LW lekko w bok trzeba przekrecic ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postrodom | 06 Sty 2010, 09:13

Spróbuj kolimowac na maksymalnie wsuniętym wyciagu...powinieneś zobaczyć uchwyty LG..miałem taka tubę i tak własnie było :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 178
Rejestracja: 05 Sty 2008, 11:54
Miejscowość: Koszalin

PostTOM> | 06 Sty 2010, 09:20

Ustaw LW tak jak powiedział Zbyszek-środkowej śrubki nie ruszaj.
Potem staraj się ustawić LG,następnie wróć do ustawiania LW.
Powtórz ze dwa,trzy razy i będzie dobrze.
TOM>
 

Posthepar | 06 Sty 2010, 20:56

Hej

Moj Newton nadal nie skolimowany. Dzis staralem sie to porzadnie zrobic i wg mnie, udalo mi sie teoretycznie to osiagnac, ale patrzac na gwiazdy.... nadal bryndza.

Zastanawiam sie, czy moze jak go nie chlodze za krotko (na zewnatrz u mnie dzis jest -34 st.) bo jakies 10 minut tylko.

Obrazy sa dosc rozmazane. Po rozostrzeniu widac ze wszystko ucieka w jedna strone, robia sie jakby kreski.

Zrobilem jakies zdjecia przez wyciag. Oto one.
http://picasaweb.google.pl/heparynian/Teleskop#

Patrzac na LW przez pudelko od kliszy albo kolimator SKY-WATCHER.... widze ze jest ono w zasadzie idealnie kolowe, i lezy w srodku. Obejmy lustra pieknie sa widoczne w LW. Znacznik na lustrze glownym ustawiony jest w centrum kolimatora, wiec i polozenie LG jest dobre.

Niech ktos z Was spojrzy i powie co robie zle.

Dzieki, Hepar
Intes Micro M603, SW 200/1000, Equinox 80, Nikon Action EX 10x50 CF, Tento 10x50, DSI III, HEQ5 Pro SynScan
 
Posty: 158
Rejestracja: 19 Sie 2007, 18:20

Poststaszekpapis | 06 Sty 2010, 21:33

Sytuacja jest taka ;
LW -wsunięte zbyt mocno w strone LG oraz przesunięte w lewo patrrząc na ostatnie zdięcie , bo tylko ono jest
do oceny.
Wnioski wyciągnij sam i ponów sesje zdjęciową ,
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Poststaszekpapis | 06 Sty 2010, 21:48

hepar napisał(a):Hej

M
Patrzac na LW przez pudelko od kliszy albo kolimator SKY-WATCHER.... widze ze jest ono w zasadzie idealnie kolowe, i lezy w srodku. Obejmy lustra pieknie sa widoczne w LW. Znacznik na lustrze glownym ustawiony jest w centrum kolimatora, wiec i polozenie LG jest dobre.

Niech ktos z Was spojrzy i powie co robie zle.

Dzieki, Hepar

W ten sposób nigdy nigdy nie ocenisz czy LW jest kołem czy elipsoą .
PIerwszym etapem jest ustawienie LW w środku otworu wyciągu. Jeżeli nie wiesz który to otwór widziany z wyciągu ,to wsadż
ręke do tuby i pomacaj , reszta pójdzie jak po maśle.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostBokonon | 06 Sty 2010, 21:55

hepar napisał(a):HZastanawiam sie, czy moze jak go nie chlodze za krotko (na zewnatrz u mnie dzis jest -34 st.) bo jakies 10 minut tylko.

nie wiem gdzie mieszkasz że takie ekstremalne temperatury masz :shock: Syberia? ;) Ale 10 min chłodzenia to stanowczo za krótko.
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Poststaszekpapis | 06 Sty 2010, 22:21

Bokonon napisał(a):
hepar napisał(a):HZastanawiam sie, czy moze jak go nie chlodze za krotko (na zewnatrz u mnie dzis jest -34 st.) bo jakies 10 minut tylko.

nie wiem gdzie mieszkasz że takie ekstremalne temperatury masz :shock: Syberia? ;) Ale 10 min chłodzenia to stanowczo za krótko.

Bez względu na chłodzenie kolimacja jest zła ,chodż laser może powracać tą sama trasą .
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostBokonon | 06 Sty 2010, 22:23

staszekpapis napisał(a):Bez względu na chłodzenie kolimacja jest zła ,chodż laser może powracać tą sama trasą .

ależ ja nie twierdzę inaczej ;) dopisałem tylko że nawet jak już skolimuje to niech jeszcze da szansę się wychłodzić ;)
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Poststaszekpapis | 06 Sty 2010, 23:01

Oczywiście chłodzenie było krótkie.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Posthepar | 09 Sty 2010, 01:46

Panowie, dzieki za rady. Chce zakomunikowac ze teleskop skolimowany i to chyba dobrze bo tylko to tlumaczy punktowe obrazy gwiazd. Teleskop stal na zewnatrz 3 godziny, schlodzil sie wiec pieknie (musial !). Znow moglem sie cieszyc pieknie wyostrzonymi obrazami. Mimo -15 stopni mrozu, ta udana kolimacja zatrzymala mnie przy teleskopie az 1,5 godziny i nawet kobieta dala sie wyciagnac z cieplego domku.

Pozdrawiam, Hepar

p.s. Juz zalapalem o co biega z ta kolimacja, hurrraaaaaa !
Intes Micro M603, SW 200/1000, Equinox 80, Nikon Action EX 10x50 CF, Tento 10x50, DSI III, HEQ5 Pro SynScan
 
Posty: 158
Rejestracja: 19 Sie 2007, 18:20

PostConscious | 09 Sty 2010, 07:03

Witam!

Czy ktoś mógłby wstawić jakieś fotki jak wygląda skolimwoane LW widziane przez wyciąg w Syncie 6,8,10,12" ?
http://allegro.pl/epiphone-ej-200-bk-czarna-stan-idealny-od-lutnika-i1407998781.html
 
Posty: 465
Rejestracja: 07 Gru 2009, 18:59
Miejscowość: Gdańsk

 

PostJanusz_P. | 09 Sty 2010, 11:43

Aby poprawnie skolimować chińskiego Newtona trzeba najpierw po Chińczyku który go składał poprawnie ustawić Offset bo fabryczny jest z reguły za dwa razy za duży :shock: , można to osiągnąć albo regulacją lustra na pająku, regulując długość jego ramion albo lepiej odklejając lusterko i przyklejając go z prawidłowym offsetem. Po tej operacji kolimacja staje sie już prosta i oczywista a bez tej operacji gonimy w przysłowiową piętkę :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Poststaszekpapis | 09 Sty 2010, 16:44

[quote="Janusz_P."]Aby poprawnie skolimować chińskiego Newtona trzeba najpierw po Chińczyku który go składał poprawnie ustawić Offset bo fabryczny jest z reguły za dwa razy za duży :shock: , można to osiągnąć albo regulacją lustra na pająku, regulując długość jego ramion /quote]



Do tego typu operacji idealnie nadaje się kolimator na tubę, który od dawna proponuje do kolimacji Newtonów.Offset / brzydkie słowo / , lepiej brzmi przesunięcie LW ,jest widoczne
jak na dłoni, a jego wielkość jest do odczytania w każdej chwili.
Jeżeli pająk na to pozwoli LW nie trzeba będzie odklejać , a wykonany kolimator przyda się wielokrotnie dla potwierdzenia , sprawdzenia kolimacji.
Większość z nas ma przeważnie jeden teleskop więc wykonanie takiej przysłony na tube to 30minut pracy.Mała rzecz a cieszy.
Wszystkich zainteresowanych zachęcam, satysfakcja gwarantowana.
Image
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Posthepar | 09 Sty 2010, 21:08

Staszek, napisz coś więcej na ten temat. Jak i z czym się to je.
Intes Micro M603, SW 200/1000, Equinox 80, Nikon Action EX 10x50 CF, Tento 10x50, DSI III, HEQ5 Pro SynScan
 
Posty: 158
Rejestracja: 19 Sie 2007, 18:20

Poststaszekpapis | 10 Sty 2010, 16:54

W tej metodzie nie dorabiam żadnej dodatkowej teorii . Podstawą tej kolimacji jest metoda znana wszystkim ,
którą znakomicie , w prosty i zrozumiały sposób opisał nasz kolega forumowy Hamal.
http://astrofotografia.republika.pl/Kol ... eskopu.htm

Podczas budowy ;duetu; 2x150x1050 viewtopic.php?f=5&t=2142 poważnym problemem stała się dla mnie kolimacja ,czyli właściwe ustawienie offsetu i to w dodatku na dwóch lustrach kątowych.Nie satysfakcjonowało mnie dotychczasowe doradztwo kolegów w stylu; patrzenie przez otwór w celi pająka lub odmierzanie suwmiarką . To wszystko było błądzeniem po omacku ,gdyż w metodzie /Hamala / brakowało mi widocznego namacalnego punktu odniesienia jakim teoretycznie w niej jest oś tuby.W następstwie poszukiwań właściwych rozwiązań założyłem wątek ;Zrozumieć offset: viewtopic.php?f=5&t=3547&st=0&sk=t&sd=a i drążyłem temat, aż wpadłem na banalnie prosty sposób by podczas kolimacji w sposób ciągły widzieć ten właściwy punkt odniesienia jakim jest oś tuby.Z kolimacją duetu poradziłem sobie bardzo szybko i skutecznie.

Stosując metodę z kolimatorem na tubę nie trzeba nic odmierzać ,rodzaj pająka ,oraz sposób przyklejenia LW ma drugorzędne znaczenie.
Tak więc stosowanie kolimatora na tubę jest jednie skutecznym uzupełnieniem ogólnie znanej metody Hamala
Faktyczną WIELKOŚĆ OFFSETU oraz wzajemne relacje wszystkich elementów optycznych odczytujemy podczas gdy LG patrzy dokładnie w wylot tuby.
Niestety metoda ta nie zwalnia od myślenia.Właściwe wyciąganie wniosków , oraz pokonanie różnych problemów technicznych
należy do każdego z Was.
Metodą tą można z powodzeniem pomóc komuś w kolimacji przez internet, warunkiem jest jednak osiowo zamontowany w wyciągu aparat fotograficzny. Na zdjęciu widoczne muszą być wszystkie elementy optyczne a LG musi PATRZEĆ W WYLOT tuby,np:
Image

Od dzisiaj już nie trzeba kolimować na gwiazdach :lol: a tylko je oglądać w pełnej krasie. :P
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostConscious | 13 Sty 2010, 11:19

Witam!

W tym temacie opisałem mój problem z kolimacją, ale głównie chodzi mi o rozpatrzenie i pomoc względem zdjęć w ostatnim poście. Jakieś rady, czy może ukierunkowanie, czy w ogóle w dobrym kierunku idę i co mogę poprawić..pomocy bo dzisiaj mam bezchmurne niebo i Marsa prosto z balkonu :|


http://astronomia.pl/forum/viewtopic.ph ... 7&start=45
http://allegro.pl/epiphone-ej-200-bk-czarna-stan-idealny-od-lutnika-i1407998781.html
 
Posty: 465
Rejestracja: 07 Gru 2009, 18:59
Miejscowość: Gdańsk

 

PostConscious | 16 Sty 2010, 22:05

Robiłem dzisiaj test na gwiazdach, są koncentryczne okręgi i w ogóle wszystko tak jak niby powinno być, w żadną stronę się nie rozjeżdża gwiazdka, a na wyostrzonym obrazie jest jednym punkcikiem, ale gdy wychodze z ostrości, żeby widzieć okręgi widzę ucięty obraz... tak jak tu

O co może chodzić?...
Image
http://allegro.pl/epiphone-ej-200-bk-czarna-stan-idealny-od-lutnika-i1407998781.html
 
Posty: 465
Rejestracja: 07 Gru 2009, 18:59
Miejscowość: Gdańsk

 

Postzbyszek | 16 Sty 2010, 22:23

Wyglada jakby cale swiatlo co z LG ma byc odbite przez LW nie trafialo w wyciag . Przyloz oko w okolice wyciagu i popatrz w ktora strone LW przekrecic aby "pelne" LG bylo widac . Poluznic tyci LW trzeba aby krecic w prawo- lewo .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostConscious | 16 Sty 2010, 22:26

zbyszek dzięki, ale nie zdążyłem napisać, problem rozwiązał się sam, gdy skierowałem na inną gwiazdę już było ok, a tamtą po prostu coś z daleka zasłaniało, czego nie widziałem przez teleskop, a gołym okiem już tak :)
http://allegro.pl/epiphone-ej-200-bk-czarna-stan-idealny-od-lutnika-i1407998781.html
 
Posty: 465
Rejestracja: 07 Gru 2009, 18:59
Miejscowość: Gdańsk

 

PostSlav | 26 Lut 2010, 17:55

Witam

Mam podejzenie graniczące z pewnością, że posiadam nieskolimowany teleskop. Jest to Synta 10". Sporo na temat kolimacji czytałem. Znam i rozumiem instrukcje Hamala. Po zastosowaniu sie do niej, myślałem, że mam kolimacje za sobą (znacznik na lustrze zgrany z podkładką na kolimatorze). Jednak dalsza lektura innych pozycji posiała we mnie wspomnianą wątpliwość. Jeśli kolimacja jest niepoprawna to chce to zmienić. Troche jednak sie boję kręcic i postanowiłem zapytać najpier waś, doświadczonych czy dobrze rozumuje. Oto moj widok przez wyciąg:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d58 ... abc9d.html

Mam wrażenie, że lustro wtórne nie tworzy idealnego koła. Mam zamiar przekręcić je odrobine zgodnie ze wskazówkami zegara (luzując centranlą srube, złapać ręką i przekręcic w prawo). Czy słusznie?

Zwrócie uwage na klipsy trzymające ustro na poniższym zdjęciu. Klipsów 2 i 3 prawie nie widać, natomiast 4 i 5 widać bardzo wyraźnie. Czy powyższa operacja naprawi ich ustawienie?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d50 ... 3ff75.html

Bede wdzięczny za wszelkie sugestie. Pozdrawiam
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Poststaszekpapis | 26 Lut 2010, 20:09

Cześć Slav
Przedstawione zdjęcia są świetne do analizy stanu kolimacji.
Zwróć uwagę na pierwsze zdiecie .
Koło wpisane w kwadrat to LW. Na oko nie jesteśmy w stanie określić czy spełnia parametry idealnego koła, ale otwór wyciągu
którego akurat nie oznaczyłeś jest kołem.Wierzchołki kwadratu powinny być równo oddalone od tego okręgu lub należeć do niego.Ze zdjęcia wynika ,że tak nie jest.Patrząc na zdjęcie LW jest lekko przesunięte do góry a łapek LG o których piszesz nie widać dlatego ,że znacznik LG nie pokrywa się z krzyżem pająka. LW jest przyklejone z przesunięciem/czytaj ofsetem/więc całą
kolimacje wykonujesz na krzyż pająka.
Właśnie najwięcej trudności nastręcza ludziom centralne ustawienie LW / koło wpisane w kwadrat/ względem otworu wyciągu. Chce jednocześnie zaznaczyć ,że jest to pierwsza i podstawowa czynność podczas kolimacji Newtona.
Nie chcę Ci pisać którą śrubką masz kręcić . Przeanalizuj sytuacje i sam tego dokonaj.
Kolimacja ze zdjęcia nie jest idealna i bardzo niewiele jej brakuje. Powodzenia :D
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postzbyszek | 26 Lut 2010, 20:13

Moze nie przejmuj sie jak daje dobre obrazy to zostaw ?
10" to ciezkie lustro , tuba jest cienka . Roznie moze byc po kolimacji jak nie pelna .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSlav | 27 Lut 2010, 13:31

Zbyszku, wydaje mi się, że obrazy nie są tak dobre, jak mogłyby być. Podczas obserwacji Marsa w opozycji, o godzinie kiedy był blisko zenitu, w zupełnie bezchmurną noc, maksymalne powiększenie, przy którym obraz był ostry to 120x. Moje połączenie Barlowa 2x i NLV 10 mm nigdy nie dało ostrego obrazu, mimo testów w wielu warunkach pogodowych. Podejżewam, że przez kolimacje. Wiem, że to teleskop nie do planet. Wiem też jednak, że przy takiej siwatłosile kolimacja powinna byc jak najlepsza.
staszekpapis odniesienie względem kwadratu wpisanego w okrąg wyciągu to dobry sposób. Nie wpadłem na to od razu. Co do pokrycia znacznika na LG z osią pająka to mam pewną wątpiwość. Czytałem, że różni producenci mają różne sposoby przyklejania LW. Chyba nawet w poście naspisanym przez Ciebie było, że SkyWatcher pokrywa oś geometryczną LW z osia pająka. Czy w takim razie kolimując na oś pająka nie będe kolimował na oś geometryczną i nie minę się z osią optyczną LW o wymagany offset? Jesli źle to zrozumiałem, to proszę o korektę. W dodatku zapytam, czy łapki trzymające LG są dobrym punktem odniesienia przy kolimacji? Czy wszystkie zachowóją równą odległość od srodka lustra?
Pozdrawiam
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat