Konserwacja, utrzymanie, bezpieczeństwo teleskopu na montażu

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostLimes Inferior | 29 Kwi 2010, 08:07

Witam!

Jestem jeszcze zupełnie "zielony" w astroklocki :) . Kupiłem sobie sprzęt, zaczynam się nim cieszyć, ale... mam pytanie z gatunku "basic".

Czy są jakieś generalne zasady "dbałości" technicznej o montaż/teleskop.
Chodzi mi np. o to, czy:

- można dobrze wyważony teleskop trzymać sobie cały czas "załadowany" na montaż, czy też trzeba za każdym razem zdemontowywać telep?

- Jeśli teleskop "stoi" na montażu - czy są pozycje "zdrowsze" od innych?

- Jak można zabezpieczyć się przed stuknięciem przeciwwag w statyw, albo śrubę dokręcającą poyzcję szer. geograf.?

- Może są inne zasady "dobrego obchodzenia się" z kupionym sprzętem? Co powinienem wiedzieć w tej materii?

Pozdrawiam pogodnie :)
SW Mak. 150/1800, HEQ-5, Nikon 10x50, TPL 20x80, Canon 400D
 
Posty: 40
Rejestracja: 07 Kwi 2010, 23:01

 

PostJanusz_P. | 29 Kwi 2010, 17:16

Teleskop można trzymać na wyważonym montaży praktycznie w każdej pozycji ale najbezpieczniejsza jest jak patrzy na polarną w górnej pozycji nad montażem bo zajmuje wtedy najmniej miejsca i jest najmniej kolizyjny w domu, trzymamy sprzęt na tylko lekko przyblokowanych sprzęgłach aby ktoś nie uszkodził przekladni montażu ciągnąc za tubę bez odblokowania sprzęgieł.
Zawsze przy obsłudze teleskopu potrzebny jest zdrowy rozsądek bo każde walnięcie w nóżkę lub zablokowanie głowicy z idącym napędem o statyw grozi uszkodzeniem napędu lub przekładni.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat