* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
 Temat postu: Jaki jest udział okularu w efekcie końcowym?
PostWysłany: Wto Lip 25, 2006 8:16 am 

Witam

Niedawno kupiłem moją pierwszą lunetę. Wybór był całkowicie przypadkowy i głównie uzależniony od ceny do 1000zł. Mój sprzęt to achromat Celestron Wide Wiew 102 mm – 500/f5. W zestawie są dwa okulary plossla 20 i 10 mm.
Przy powiekszeniu 25X obraz jest jasny i ostry jednak przy 50X robi się mętny z fioletowym zabarwieniem.

1) Jaki jest udział okularu w efekcie końcowym, czy droższy okular np. lantanowy da przy powiększeniu 50X obraz porównywalny do powiększenia 25X na plosslu?
2) Czy kupując okular lantanowy iść w duże powiększenia czy pozostać przy mniejszych, nie ukrywam że cena 400zł jest dla mnie dość wysoka i nie stać mnie na eksperymenty.
3) Czy idzie ustalić optymalne powiększenie dla tego sprzętu?

pozdrawiam
Bardzo proszę o odpowiedź

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Wto Lip 25, 2006 9:10 am 

Miejscowość: znikam
To co zupelnie przypadkowo wybrales jest bardzo dobre jako dodatkowy bo przensny sprzet do ogladania nieba glownie ciemnych obiektow .
Fiolet bedzie na jasnych obiektach . Na malym powiekszeniu go nie widac, jak kupisz odpowiedni filtr to na troche wiekszym tez nie bedzie razil.
Sadze, ze okulary az tak bardzo nie wplywaja na wielkosc tego fioletu jak sam swiatlosilny obiektyw F5. Gdybys kupil z 1000 mm ogniskowa bylby duzo mniejszy.
Mozesz pobawic sie i przyslaniac obiektyw aby mial mniejsza srednice , zauwazysz, ze obraz ciemnieje ale fiolet znika . Jakies krazki z 7czy 8 cm otworem i do planet czy ksiezyca powinno byc z fioletem duzo lepiej.

Temat postu:
PostWysłany: Wto Lip 25, 2006 9:11 am 

Na początek zainwestuj w dobry diagonal lub go po prostu od kogoś pożycz i sprawdź czy jest jakaś różnica.
pozdr

Temat postu: diagonal
PostWysłany: Wto Lip 25, 2006 10:20 am 

Różnica gdy patrzę przez diagonal a bezpośrednio przez soczewkę jest powalająca!. Czy to wina mojego diago? czy idzie uzyskać obrazy przez diagonal dorównujące tym „bezpośrednim”? Jeśli tak to proszę o namiary na jakieś godne uwagi diago w miarę rozsądnej cenie.

pozdrawiam

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Nie Lip 30, 2006 4:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
To fakt, któryś z kolegów miał takiego Celestronka kiedyś na Kudłaczach i jego nasadka kąatowa była grubo poniżej krytyki, po wymianie na lepszy było od razu dużo, dużo lepiej :lol:
Za jakość obrazu na wprost (lub z dobrą nasadką nie psującą obrazu) w 90% odpowiada obiektyw i to on jest źródłem tego fioletu a nie okular i zakup Lantana poza dobrym komfortem (oddalenie źrenicy wyjściowej na 20mm) nie wiele poprawi jakość obrazu w tym jasnym achromacie :roll:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: MateuszW oraz 33 gości