jaką lunetę kupić za 3-4 tys?

PostAndi321 | 24 Cze 2006, 10:53

Witam wszystkich. Wiem że te pytania już padały, ale żedne nie otrzymało interesującej dla mnie odpowiedzi. Chciałbym kupić lunetę w cenie ok. 3 - 4 tys. Chciałbym obserwować jak najwięcej i jak najdalej... Bez zbędnych gadżetów, za to z możliwością podłączani cyfrowej lustrzanki do pstrykania zdjęć (Canon). Chciałbym żeby była w miarę poręczna - podróżowanie w samochodzie na weeknedy. Mieszkam w Warszawie, więc nie będzie z niej pożytku na balkonie. Czy możecie mi podpowiedzieć? Z góry dziękuję.
Andi321
 
Posty: 10
Rejestracja: 24 Cze 2006, 10:36
Miejscowość: Warszawa

PostJaLe | 24 Cze 2006, 11:07

Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDrakos | 24 Cze 2006, 11:23

Też tak myśle bo to wysoka jakość apochromatu zarówno do obserwacji jak i do astrofotografii .
Jest to również sprzęt wysoce mobilny na wypady za miasto mieszczący się jeszcze w jednym kartonie.
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

Postqbanos | 24 Cze 2006, 15:09

Drakos napisał(a):Też tak myśle bo to wysoka jakość apochromatu zarówno do obserwacji jak i do astrofotografii .
Jest to również sprzęt wysoce mobilny na wypady za miasto mieszczący się jeszcze w jednym kartonie.


Z ta wysoka jakością to bym nie przesadzał. Wysokiej jakości to mogą być Pentaxy i inne TMB czy TEC a to jest po prostu najtańszy refraktorek ED, co nie znaczy najgorszy. Zastanawia mnie tylko czy kolega rzeczywiście chce refraktor. Niektórzy pod pojęciem luneta rozumieją różne rzeczy :lol:
qbanos
 

PostPiotrek | 24 Cze 2006, 17:23

Andi321 napisał(a): Chciałbym kupić lunetę w cenie ok. 3 - 4 tys. Chciałbym obserwować jak najwięcej i jak najdalej


Luneta to refraktor, czyli tylko jeden z rodzajów teleskopów.
Jakie obiekty cię interesują : planety?? czy DSO czyli obiekty słabe ??(galaktyki, mgławice, gromady gwiazd itd)
Jeśli interesują cię głównie planety to ten teleskop podany wyżej jest bardzo dobrym rozwiązaniem choc ekspertem nie jestem i nie patrzyłem przez niego. Do obserwacji planet nie potrzebujesz wyjeżdzac za miasto, bo w przypadku planet jest to bez różnicy jakie jest zaświetlenie okolicy.
Natomiast jeśli interesują cię wspomniane DSO to raczej polecałbym coś o większej średnicy w tej cenie - jakiegoś dobrego Newtona albo Maksutova ale co do konkretnego modelu musiałby się wypowiedziec ktoś inny, bo ja się już raczej na tym nie znam, a niechciałbym ci źle poradzic.
Piotrek
 

PostDrakos | 28 Cze 2006, 16:15

Hmmm... to może nie radź jak nie masz dużego doświadczenia bo to w sumie finansowa odpowiedzialność w dodatku za nie swoje pieniądze :roll:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostPiotrek | 28 Cze 2006, 16:50

Drakos napisał(a):Hmmm... to może nie radź jak nie masz dużego doświadczenia bo to w sumie finansowa odpowiedzialność w dodatku za nie swoje pieniądze :roll:


Ja nie jestem odpowiedzialny za jego pieniądze. Tylko zabieram głos w dyskusji i zaznaczam że nie patrzyłem. Natomiast piszę o typach teleskopów gdyż istnieje ryzyko, że (z całym szacunkiem dla Andi 321) nie rozpoznaje typów. Oczywiście On ma pełne prawo mnie olac - ja chciałem go tylko uświadomic. Gdybym nie napisał, ze nie patrzyłem to mógłby miec pretensje, ale tak to nie rozumiem twoich pretensji.
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 28 Cze 2006, 16:54

Myślę że tu nie chodzi o niczyje pretensje tylko o odpowiedzialność za własne słowa i wygłaszane publicznie opinie czyli inaczej mówiąc zaufanie społeczne jakie sobie tu wypracowujemy, pomyśl proszę nad tym na spokojnie 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 28 Cze 2006, 17:13

Co do zdania z 80ED sie zgodzę- to było pochopne. Ale typów teleskopów już nikt nie raczył mu przedstawic, bo zachodziło podejrzenie, że się w tym nie orientuje co Qbanos słusznie zauważył. Okazałoby się, że Andi chciał teleskop do DS, a forumowicze doradziliby mu swietny teleskop, ale do planet.
Natomiast napewno nie ponoszę odpowiedzialności za jego wybór tym bardziej że wyraźnie zaznaczyłem, że MUSI SIĘ WYPOWIEDZIEC KTOŚ INNY!!! - to tak jakby ktoś nie doczytał :wink:
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 29 Cze 2006, 09:09

qbanos napisał(a):
Drakos napisał(a):Też tak myśle bo to wysoka jakość apochromatu zarówno do obserwacji jak i do astrofotografii .
Jest to również sprzęt wysoce mobilny na wypady za miasto mieszczący się jeszcze w jednym kartonie.


Z ta wysoka jakością to bym nie przesadzał. Wysokiej jakości to mogą być Pentaxy i inne TMB czy TEC a to jest po prostu najtańszy refraktorek ED, co nie znaczy najgorszy. Zastanawia mnie tylko czy kolega rzeczywiście chce refraktor. Niektórzy pod pojęciem luneta rozumieją różne rzeczy :lol:


Tak się składa że miałem wielokrotnie przyjemność obserwować niebo przez 80ED i 100ED i w pełni potwierdzam zdanie Drakosa 8)
To bardzo dobre apochromaty z klasyczną korekcją w pełnym widmie.
Od Teca, Taka czy TV różnią się tylko estetyką obudowy oraz ceną i logiem producenckim i są dodatkowo dużo lżejsze bo mniej pancernie wykonane co kilku posiadaczom fluorytów staje okoniem w gardle i podejmują nawet publiczne próby ich dyskredytacji.
Proszę najpierw popatrzyć przez te szkiełka na różne obiekty, porównać z fluorytami a potem dopiero zabierać zdanie w takich kluczowych kwestiach jak ich jakość.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDrakos | 29 Cze 2006, 09:46

Ze seprzętów za 3-4 tysiace można spokojnie polecić te dwa modele.
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=184
To klasyczny teleskop na solidnym montażu SVP, po prostu kawał dobrej maszyny na długie lata.

Oraz

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=342
To jest za to duży ale poręczny bo krótki refraktor typu Petzwala z płaskim polem na EQ-piątce ze stalowym statywem.

Oba oglądałem długo w sklepie u Janusza i zrobiły na mnie piorunujące wrażenie swoją solidnością wykonania. Refraktor dodatkowo 4 calowym wyciągiem, oraz podświetlaną lunetką biegunową i szukaczem :shock:
Są to moim zdaniem zdecydowani faworyci jeśli chodzi o zakup do 4 tysięcy złotych bo cenie sobie zarówno jakość jak i solidność sprzętu.
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostDarek. M | 29 Cze 2006, 10:17

To teleskopy maja 4 calowe wyciągi :shock: ? Niemieci mi sie to w głowie bo sa teleskopy newtona z 4 calowym lustrem gł...
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJaLe | 29 Cze 2006, 11:06

Darek. M napisał(a):To teleskopy maja 4 calowe wyciągi :shock: ? Niemieci mi sie to w głowie bo sa teleskopy newtona z 4 calowym lustrem gł...


Z tego co pamiętam to chyba Ktoś opisyła wrażenia z obserwacji przez 4" wyciąg, a właściwie okular 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 01 Lip 2006, 10:29

Do największych refraktorów 92 i 102cm średnicy Licka i Yerkesa są w komplecie okulary 8" o ogniskowych do 200mm to musi byc dopiero jazda tak że 4" wyciąg do zastosowań astrofoto poza oczywistym szacunkiem nie budzi już w nas niezdrowych emocji
:wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostZbig | 01 Lip 2006, 19:18

Zazwyczaj osoby pytajace o teleskop chcą kupić swoją pierwszą lunetę. Tak się składa, że po przemyśleniu różnych spraw i posiadaniu już kilku różnych instrumentów stwierdzam, że małę APO to rzeczywiście najlepszy pierwszy instrument, tym bardziej, że w przeciwieństwie do innego sprzętu jego wykorzystanie przy dalszym rozwoju hobby jest najbardziej prawdopodobne. Tzn. szanse "chybionego" pierwszego zakupu w przypadku małego APO są według mnie najmniejsze.
Co do jakości ED80 to wystarczy odnotować podobne oceny jakości ED80 z legendarnym i b. drogim TeleVue 85 z powaznych testów na www.cloudynights.com
http://www.cloudynights.com/documents/80mm.pdf
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostJanusz_P. | 01 Lip 2006, 19:48

W sumie się z Tobą zgadzam i jako doświadczony obserwator w tym przedziale cenowym też teraz zdecydowanie polecałbym na początek np takie 80ED APO na dobrym montażu klasy SVP ale to dopiero patrząc przez pryzmat ponad 20 lat doświadczeń stawiam zdecydowanie na jakość optyki, sztywność montażu i mobilność sprzętu 8)
Na poczatku swojego hobby też chciałem koniecznie budować lub kupować największy sprzęt dostępny w danym przedziale cenowym niezależnie od jego jakości i mobilności :roll:
Tak więc nie dziwię się młodym gniewnym kupującym sobie na początek prawdziwe "bojlery", teraz wiem że do jakości trzeba po prostu dorosnąć 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostZbig | 02 Lip 2006, 14:42

Usprawiedliwieniem tego podejscia w dawnych czasach byl najpierw praktyczny brak na rynku amatorskim teleskopow APO a pozniej ich wielkie ceny. Od 2 lat jednak sytuacja zmienila sie w 300-400% to jest o tyle, jak bardzo spadly ceny APO...
Nastepna rewolucja bedzie pojawienie sie 16" truss DOB'a w wersji komercyjnej (maly ciezar, chlodzenie, przenosnosc itp.). Wtedy dopiero zwolennicy "bojlerów" beda w jakims stopniu usatysfakcjonowani...
A tak z ciekawosci Januszu to kiedy pojawily sie w sprzedazy pierwsze APO dla amatorow?
TeleVue np. nie uzywal tej nazwy uznajac, ze lepiej wysoka jakosc swoich wyrobow utozsamiac z tejmnicami swojej wlasnej "kuchni"
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostAndi321 | 05 Lip 2006, 21:41

Witam ponownie, spora dyskusja wywiązała się w związku z moim pytaniem. A rzeczywiście było nie precyzyjne. Chciałbym obserwować mgławice, a to zawęża trochę pole manewru?
Andi321
 
Posty: 10
Rejestracja: 24 Cze 2006, 10:36
Miejscowość: Warszawa

PostKendzior | 05 Lip 2006, 21:59

Skoro mgławice to jak największy obiektyw.
Wg mnie http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_40&products_id=367
Ale poczekaj jeszcze aż inni się wypowiedzą.
Tento 12x40, Synta 10"
 
Posty: 25
Rejestracja: 21 Sty 2006, 19:10
Miejscowość: Wadowice/Frydrychowice

Postqbanos | 05 Lip 2006, 22:13

Kendzior napisał(a):Skoro mgławice to jak największy obiektyw.
Wg mnie http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_40&products_id=367
Ale poczekaj jeszcze aż inni się wypowiedzą.


Chwila, to nie jest luneta tylko reflektor, Newtona w dodatku :)
qbanos
 

PostAndi321 | 31 Lip 2006, 21:15

polecono mi następujący sprzęt:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=367 więc w tej cenie to najlepszy wybór?
ale jeśli dobrze rozumiem to fotografia odpada w tym przypadku?
Ostatnio edytowany przez Andi321, 31 Lip 2006, 21:50, edytowano w sumie 1 raz
Andi321
 
Posty: 10
Rejestracja: 24 Cze 2006, 10:36
Miejscowość: Warszawa

PostJaLe | 31 Lip 2006, 21:35

Andi321 napisał(a):polecono mi następujący sprzęt:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=367 (jak powyżej polecił kolega.
co o tym sądzicie?
czy ED 80??



Hm powinieneś się zdecydować. Zdjęcia czy obserwację ?

Bo jak obserwacje do bierz LightBridgea.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAndi321 | 02 Sie 2006, 10:40

Witam. mozna gdzieś zobaczyć zdjęcia zrobione ED80?
Andi321
 
Posty: 10
Rejestracja: 24 Cze 2006, 10:36
Miejscowość: Warszawa

PostEmcekwadrat | 02 Sie 2006, 11:35

W googlach wpisz "80ed photo". Trochę Ci sypnie zdjęciami z ed-ków w dziale grafika.
pozdr
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 Mar 2006, 20:47

PostAndi321 | 06 Sie 2006, 08:30

Dziękuje za wszystkie popowiedzi. Zdecydowanie wybieram ED80. Co powinienem dokupić do zestawu, żeby robić zdjęcia Canon'em 30D?
Poza tym można jakoś zwiększyc mozliwości sprzętu (oprócz zakupu ED100 :wink: niestety ciut za drogi)?
Jednym słowem jakie okulary dokupić?
Pozdr
Andi321
 
Posty: 10
Rejestracja: 24 Cze 2006, 10:36
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 92 gości

AstroChat

Wejdź na chat