Uwan 7 mm i synta 254/1200

Postdoktor Robotnik | 03 Sie 2006, 08:11

Witam panowie.

Co powiecie o takim zestawie jaki jest w tytule. Mam synte 10 cali i zastanawiam się nad okularami, czy też jednym okularem ale w miarę wysokiej klasy.

Myślałem już nad Swanem 25, ale przeczytałem że nie pracuje najlepiej z teleskopami o światłosile powyżej F6.
Zdaje sobie sprawę z tego że posiadam bardzo wymagający jeśli chodzi o okulary teleskop (F 4,7) i dlatego mam problem przy wybraniu okularów.

Ten uwanik daje mi 171X i prawie pół minuty pola, a z tego co czytałem w recenzjach jest świetnym okularem o doskonałej korekcji w całym swoim 82 stopniowym polu.

Może macie inne propozycje, może kupić dwa tańsze okulary, a nie jeden dobry? Ale z drugiej strony lepiek mieć jeden doskonały niż pół wiaderka plosli które są do niczego przy światłosile F 4,7.

Pozdrawiam.
 
Posty: 26
Rejestracja: 03 Sie 2006, 08:01

PostJaLe | 03 Sie 2006, 08:33

Dysponuje okularami o podobnych parametrach, lecz innych firm.

SWA 7.5 mm (82 stopnie) - rewelacyjny ukular do oglądania szczególów np gomad kulistych, M 42 (o czym już kiedyś pisałem) jest w nim trójwymiarowa ! Natomiast jego 8 soczewek sprawia, że obraz jest stosunkowo ciemny, czyli szczególnie przydatny jest do obserwacji jasnych obiektów, jak wyżej wspomniana M 42.
Nie mam zamiaru się znim rozsawać nawet gdybym dysponował Naglerem 31, gdyz stanowi jego świetne uzupełnienie.

Co do drugiego okularu to mam MER 30mm i jego recenzja znajduje się tutaj:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=331

SWAN wydaje się bratem bliźniakiem mojego MER 8)

Masz rację z tym wyborem, bo Plossle są troszkę "za słabe".
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 03 Sie 2006, 18:59

Z teleskopem Newtona F/4,7 idealnie będą pracowały tylko Naglery które jako jedyne mają doskonale skorygowany swój własny astygmatyzm i pozwalają dostrzec komę Newtona w jej czystej formie czyli lekie rozmycie gwiazd w formie komet na samym skraju pola widzenia :idea:
Nadmienię że jest to dostrzegalne dopiero po kilkuminutowym wpatrzeniu się w obraz bo na pierwszy rzut oka obraz z Naglerem jest ostry po sam brzeg i dopiero uważne przyglądnięcie się brzegowi pola uwiodacznia Newtonowską komę która jest tak naprawdę ledwo widoczn.a aberracją :shock:
Zniekszałcenia pola widoczne w jasnych Newtonach w tanich okularach szerokokątnych to w 95% ich własny nie skorygowany astygmatyzm a nie koma Newtona która jest ledwo widoczna czyli rozstajemy sie z kolejnym mitem Komy w jasnych Newtonach :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdoktor Robotnik | 03 Sie 2006, 22:07

Janusz_P. napisał(a):Z teleskopem Newtona F/4,7 idealnie będą pracowały tylko Naglery które jako jedyne mają doskonale skorygowany swój własny astygmatyzm i pozwalają dostrzec komę Newtona w jej czystej formie czyli lekie rozmycie gwiazd w formie komet na samym skraju pola widzenia :idea:
Nadmienię że jest to dostrzegalne dopiero po kilkuminutowym wpatrzeniu się w obraz bo na pierwszy rzut oka obraz z Naglerem jest ostry po sam brzeg i dopiero uważne przyglądnięcie się brzegowi pola uwiodacznia Newtonowską komę która jest tak naprawdę ledwo widoczn.a aberracją :shock:
Zniekszałcenia pola widoczne w jasnych Newtonach w tanich okularach szerokokątnych to w 95% ich własny nie skorygowany astygmatyzm a nie koma Newtona która jest ledwo widoczna czyli rozstajemy sie z kolejnym mitem Komy w jasnych Newtonach :idea:


Janusz na Boga ja to wszystko wiem i wiem również bo czytałem już masę twoich postów że jesteś purystą optycznym, ale Naglery są dla mnie za drogie.
Więc czy mógłbyś mi doradzić w miarę dobre da okulary w cenie do 1000 zł albo jeden dobry również do 1000 zł.
Mam mętlik w głowie, a na zlot nie mam czasu się wybrać, bo gdybym zobaczył jak spisują się okulary w światłosilnych teleskopach to bym sam zdecydował.
Dzieki Jale za opinie, ja lubie konkrety, rzeczywiście ten uwa ma dobre opinie ale uwan tak samo
Tak więc proszę o poradę: jakie okulary (okular) do telepa F4 do 1000 zł. 8) Pozdrawiam
 
Posty: 26
Rejestracja: 03 Sie 2006, 08:01

PostDominik Woś | 03 Sie 2006, 22:16

Podczas ostatniego zlotu w Bieszczadach testowaliśmy z Newtonem kilka okularów szerokokątnych w tm TV 55mm, Pentax 40mm, Vixen 42mm LWA i Nagler 31mm i Nagler był poza konkurencją. Nie ma lepszgo okularu do Newtona. :D Tylko ta cena. :roll:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 04 Sie 2006, 12:16

Domniniku, dopracujmy ten test porównawczy w weekend i zamieścimy go na forum, czyli proszę kolegę o trochę cierpliwości na doszlifowanie formy takstu.
Nasze nocne prównanie robiliśmy Newtonem 250 z F/5 i nie będzie go łatwo przełożyć na Newtona z F/4 który jest jeszcze bardziej wymagajacy co do korekcji własnej okularów :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 04 Sie 2006, 14:17

no to brać Soligora mt 800 z firmy na plac manewrowy i testować.. :wink: :wink: :wink: na co wy jeszcze czekacie.. :wink:
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Postdoktor Robotnik | 04 Sie 2006, 23:09

Zdecydowałem się na Vixena LV 9 mm i Vixena LV 6mm , już zamówione.
Wolę mieć dwa okulary niż jeden, tym bardziej że Lantany nie wypadły przecież sroce spod ogona.
Czytałem wiele pozytywnych recenzji o tych okularkach, niektórzy ponoć sądzą że te okulary są ciemniejsze od plosli ale dają o wiele wyższą jakość.

Myślę że 133X i 200X to dobre powiększenia. Pierwsze do gromad kulistych, bardziej zwartych otwartych. Drugie do planet , gromad kulistych, mgławic planetarnych i gwiazd podwójnych.

Zastanawiam się tylko nad twierdzeniem że do planet żrenica wyjściowa powinna być na poziomie od 0,7 mm do 1 mm, ale przecież przy lustrze 254 mm dla żrenicy 1 mm powiększenie powinno wynosić 254 X, a dla 0,7 mm 362 X, to przecież przy naszych warunkach pogodowych zbyt dużo a i dobsonem będzie ciężko manewrować przy takim małym polu.

Także dla bezpieczeństwa wybrałem 6mm do planet, 200 X to przyzwoite powiększenie.

Pozdrawiam.
 
Posty: 26
Rejestracja: 03 Sie 2006, 08:01

PostDrakos | 16 Sie 2006, 11:57

I dobrze zrobiłeś bo zdrowy rozsądek to najlepszy doradca przy każdym zakupie a okular nie dość że musi być bardzo dobry jak Lantan ale i praktyczny o czym widzę jako jeden z nielicznych pamiętałeś !
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 67 gości

AstroChat

Wejdź na chat