chatka - finał

PostTUR | 20 Cze 2010, 23:01

Hello,

Przyszła kolej na mnie.... Starość idzie :D i nie mam więcej siły rozkładać i składać sprzętu po nocach, więc trzeba popracować nad czymś na stałe.
Etap I - dołek
Dołek ma głębokość ok 120 cm. U podstawy jest szerszy o oboku kwadrata ok 100x100cm i zwęża się ku górze gdzie ma rozmiary ok 80x80cm.
Image

Etap II - ciastko - rurka w betonie
Tak mi się pomyślało, że zabetonuję sobie rurę. Rozwiązanie może nie stosowane powszechnie, ale powinno się sprawdzić. Rura stalowa ma średnicę wewnętrzną 210mm oraz ściankę 4.5mm. Została zabetonowona wraz ze zbrojeniem, którego projekt podsunąl mi Janusz P. W betowonowaniu miał pecha :D pomagać mi szwagier... Przy okazji wytyczyłem wymiary pod utwardzenie terenu oraz chatkę...
Image

Etap III wybór domku.
Było ciężko.... Nie miałem ochoty i czasu budować od początku. Szukałem gotowego projektu w sklepach wielkopowierzchniowych, allegro, jeździłem w okolice Bielska gdzie mozna znaleźć wiele ofert. Chciałem znaleźć coś co będzie trwała, ale jednocześnie w miarę tanie. W końcu pierwsza oferta na jaką natrafiłem okazała się najlepsza, więc wróciłem do obi i kupiłem domek 240x300cm. Cena domku to 4000 PLN, ale dostałem dwa bony po 100 zł, więc można powiedzieć, że 3800 PLN. Jak to bywa każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, więc będzie trzeba później dorobić parę rzeczy...

Etap IV Utwardzenie gruntu, poziomowanie oraz podłoga domku.
Grunt utwardziłem kamieniem na głębokość ok. 50cm. Pod chatkę położyłem pustaki, które wypoziomowałem wględem siebie. Podłoga leży na 8 legarach o przekroju kwadratowym 45x45mm. Podłoga jest z desek o grubości 19mm montowanyh na zasadzie pióro-wpust.
Image

Etap V Ściany
Ściany składane " na zakładkę" są desek o grubości 30mm. Niestety nie uniknąłem błędu :D , tj. przy jednej ze ścian rozpocząłem piórem w dół, a powinno być na odwrót. Zdałem sobie z tego sprawę dopiero przy ostatniej desce do montażu ściany. Domek pierwotnie w soim projekcie posiadał okno, jednak zdecydowałem się obniżyc całą konstrukcję o wysokość dwóch desek, co pozwoliło mi załatać "dziurę" okna. Poza tym wstawiłem jedną dodatkową deskę nad drzwi, co później ułatwi zainstalować szyny i rolki na odpowiednim poziomie.
Image

Etap VI Dach
Dach jest dwuspadowy i układałem go z 75 szt desek 19mm. Jakoże normalnie nie operuję młotkiem, to przy tym wydarzeniu trzy razy walnąłem się młotkiem w lewy kciuk. Już doszedł do siebie... :D
Poźniej przy okazji zakupów lakieru w Obi, podszedłem przed sklepem do modelowego domku z wystawy i sprawdziłem ułożenie papy na dachu. Pewnie wyglądało to ciekawie jak wchodziłem na domek pod sklepem... :D
Kupiłem też farbę Ochrondrew "dąb złocisty" do zabezpieczenia domku.
Papę finalnie ułożyłem na zakładkę i przybiłem do desek gwoźdźmi potocznie zwanymi "papiakami". W ostatni weekend zainstalowałem również futryny oraz drzwi. Tego już nie uwieczniłem, bo było już po zmroku...
Image

Etap VII Przejściówka między montaż a rurę.
Janusz wykonał dla mnie przejściówkę, którą zainstalował do rury w ostatnią sobotę. Od razu założyłem do sprwadzenia ewentualnych kolizji cały sprzęt. Poza tym sprawdzenie wysokości położenia sprzętu będzie przydatne do późniejszego zainstalowania rolek i szyn.

cdn.
*********************
Etap ostatni - wiosna 2010

Ostatnio trochę czasu spędziłem na budowaniu...

Image

Image

Image

Image

Chatka w zasadzie jest gotowa... Oczywiście musze jeszcze parę rzeczy przerobić i dorobić :D
Jako laik budownictwa podczas prac popełniłem kilka błędów. Teraz pewnie zrobiłbym to lepiej... :D
Najważniejsze, że wszystko działa ! Teraz trzeba zamontować jakiś sprzęt i coś sfocić :D

Pozdro
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostTUR | 21 Cze 2010, 12:20

Przy okazji podziękowania dla Janusza P. za pomoc przy ścinaniu dachu chatki !

Pozdro
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostJanusz_P. | 21 Cze 2010, 12:41

Dzięki Pawełku że doceniłeś mój skromny udział i podziękuj mamie za wspaniały staropolski obiad :idea:
Tak się składa że mam swój skromny udział w budowie już kilku obserwatoriów amatorskich w Polsce:
Najpierw pomagałem w przekonstruowywaniu i przeróbce dachu obserwatorium Michała Drahusa na Kudłaczach przy starym schronisku,
Następnie pomagałem Tiamatowi w konsultacjach przy budowie jego przydomowego obserwatorium,
Kolejno projektowałem i nadzorowałem budowę obserwatorium Bogdana J. na Kudłaczach,
Potem pomagałem Bogusiowi przy uruchamianiu jego mini obserwatorium z kopułą astronomiczną u Tiamata,
Ostatnio pomagałem Turowi przy konstrukcji przesuwnej dachu więc zbieram coraz więcej doświadczeń w tej materii i chyba niebawem zostanę ATM'owym specjalistą od amatorskich obserwatoriów :mrgreen:
Teraz Pawle pozostaje tylko czekać na zakup docelowego montażu i powiszenie na mim sensownego do Twoich potrzeb teleskopu z odpowiednim zasięgiem gwiazdowym i odpowiednią skalą obrazu do fotografowania i być może odkrywania słabych komet czego z całego serca Ci życzę :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos85 | 23 Cze 2010, 19:44

Paweł, serdeczne gratulacje! Też chciałbym mieć coś takiego, tylko jak się za to zabrać... :)
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostTUR | 24 Cze 2010, 12:44

Kuba,

Po prostu trzeba być zdeterminowanym.... Reszta pójdzie lepiej lub gorzej, ale na pewno zrobisz :D

Pozdro
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

Postgrzesiek3626 | 27 Cze 2010, 20:59

a jeśli mogę spytać jaki był koszt tej chatki? :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 126
Rejestracja: 09 Maj 2009, 08:40
Miejscowość: Zambrów

 

Postjaca | 27 Cze 2010, 21:33

Paweł gratujejszyn . Chatka jak malowanie.
N 51*25'08.97" E21*09'53.69"
Taurus270 & Megrez110APO+FFIII & Megrez72, HEQ5, BinoViewer ORION, Naglery,Ultimy,LVW-y itp, Praktica10x50,Canon40D S17-70 C50/1,8 C70-300IS, OrionSSII mono, Orion Autoguider
Jacek Paduszyński
Awatar użytkownika
 
Posty: 337
Rejestracja: 16 Paź 2006, 23:05
Miejscowość: Radom

 

PostTUR | 27 Cze 2010, 21:51

grzesiek3626 napisał(a):a jeśli mogę spytać jaki był koszt tej chatki? :D


Dokladnego kosztu nie jestem w stanie podać, ale pewnie coś ok. 7000 zł.
Domek 4000zł. Poza tym konstrukcja zewnętrzna, wewnętrzna domku - kantowniki 90x90 i 70x70mm. Rolki, szyny z duralu, farba, cała kupa wkrętów różnej długości, rura stalowa, beton, stal do zbrojenia, papa na domek. Do tego dochodzi kwestoia narzędzi. Kupowałem wyrzynarkę, piły ręczne do drewna... Ten koszt szacuje na 3000zł.
No i koszt robocizny... W tym przypadku to mój wolny czas. Trwało to jednak dosyć długo, ale jest satysfakcja :D

Pozdr
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostHass-Pol | 27 Cze 2010, 22:27

Bardzo fajnie Ci to wyszło... Gratuluje konstrukcji.
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostBalcer_pl | 01 Lip 2010, 11:02

Wspaniała sprawa :) Powiem szczerze, że myślę przyszłościowo nad zbudowaniem sobie czegoś podobnego. Na razie mam 25 lat i zakupiłem swoj pierwszy telesko za 50zł :P Ale jest szansa, że zacznę się budować za jakieś 2 lata. Zastanawiałem się początkowo nad ewentualnym zakupieniem gotowej kopuły obserwacyjnej. Np. czegos takiego http://www.scopedome.com/pl/galeria_dome.aspx Koszt 11 500zł na chwilę obecną jako golasa bez mechaniki obrotowej, oprogramowania, transportu i innych rzeczy. Myślę że całkowity koszt oscylowałby w granicach 16 tyś złotych. Dość sporo biorąc pod uwagę, że trzeba jeszcze będzie wpompować w mierę dobry sprzęt astronomiczny na początek koło 10 tyś jeśli miałby to być sprzęt z prawdziwego zdarzenia. Ewentualnie jakas Synta 12 na Dobsonie też mogłaby być. Łącznie musiałbym sprzedać 2,5 takie samochody którym obecnie się poruszam :) Gdybym sra* pieniędzmi to bym sie nie zastanawiał i brał taką w pełni zautomatyzowaną kopułę lub jeszcze lepsza ale tak nie jest a w lotto nie gram wiec na takie szczęście tez opcji nie ma :) Pozostaje mi żmudne zbierania i oszczędzanie na chwile obecna. Jednak budując dom co oczywiście będzie najważniejsze w moim obecnym życiu myślałem że może od razu zrobić jakąś wieżyczkę obserwacyjną lub ewentualnie zaprojektować dom w taki sposób żeby można ja było za kilka lat dostawić na dachu. Wszystko zależy także od położenia działki. Z załozenia ma być to działka w dość odludnym miejscu więc widoczność powinna być bardzo dobra bo będzie to zapewne jakaś wioska w pobliżu dużego miasta (jakieś 20-30 km). Nie wiem czy lepiej będzie na dachu dowalić jakieś miejsce obserwatoryjne czy lepiej budować takie coś na ziemi jak pokazał kolega. Bardzo fajnie by było takie coś zbudować własnymi siłami i mieć z tego ogromną satysfakcję :) Jednak wiadomo, im wyżej tym lepiej. Ogromnym minusem stawiania jakiejś niewielkiej wiezy obserwacyjnej na dachu mogą być większe koszty i też brak możliwości ewentualnej rozbudowy no i mogą być ograniczenia techniczne. Jak zrobić otwierany dach, ile miejsca potrzebuje w środu mieć? Co jak będe chciał wrzucić inny teleskop a nie będzie tam miejsca? To pytania które sobie zadaje. Wieża musiałaby mieć dach owalny na jakimś konkretnym łożysku lub czymś żeby można było ten dach obracać. No i oczywiście nie wiem jakby zrobić "okno" obserwacyjne.
Nikon 8x40, Green Laser Pointer 20mW i cała masa ciekawości Wszechświata
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 09 Cze 2010, 10:39
Miejscowość: Poznań

 

PostJanusz_P. | 01 Lip 2010, 11:11

Kopuła do Dobsona i wizuala to totalna porażka stosuje sieje nad stacjonarnymi teleskopami dydaktycznymi i astrografami gdzie mają one wtedy sens :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBalcer_pl | 01 Lip 2010, 11:25

Dlaczego? Więc TUR do czego budował swoją chatke? :)
Nikon 8x40, Green Laser Pointer 20mW i cała masa ciekawości Wszechświata
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 09 Cze 2010, 10:39
Miejscowość: Poznań

 

PostJanusz_P. | 01 Lip 2010, 11:34

Pod stacjonarny astrograf :idea:

Dobsonem można uganiać się szybko za obiektami po całym niebie a kopuła ze szczeliną obserwacyjną jest tu tylko znacznym utrudnieniem, przegapisz przy obserwacjach większość meteorów, bolidów, przeloty ISS, rozbłyski Iridium czy obłoki srebrzyste które to zjawiska zaobserwowałbyś nie będąc pod kopułą :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBalcer_pl | 01 Lip 2010, 11:41

No ale jeśli zakładając w przyszłości astrofocenie to tez nie? Astrograf to cos jeszcze bardziej zaawansowanego niz teleskop ze sprzętem do robienia zdjęć? Rozumiem ze kopuła to włąsnie tylko dobra do długotrwałego obserowania danego fragmentu nieba i długiego naświetlania do zrobienia zdjęc tak? A co powiesz na temat takiech chatki z otwieranym dachem jak zrobił TUR tyle ze do dobsona? Wiesz jak już bym miał własny ogród to wolałbym sobie jakies miejsce zrobić do trzymania sprzętu, laptopa, teleskopu i nie latać z tym wszystkim w tą i spowrotem bo znając mojego życiowego pecha to sobie "skasuje" z drogi z chaty na ogród takiego dobsona jakoś :P i bedzie strata kilku setek słotych :) Poza tym wszystko chciałbym mieć jakoś pod dachem. Innymi słowy kącik astronomiczny po prostu :)
Nikon 8x40, Green Laser Pointer 20mW i cała masa ciekawości Wszechświata
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 09 Cze 2010, 10:39
Miejscowość: Poznań

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Flaytec1, Google [Bot] oraz 66 gości

AstroChat

Wejdź na chat