Teleskop na balkon

PostPiotrek | 03 Wrz 2006, 14:00

Delikatnie sugeruje założenie osobnego tematu "zasięg praktyczny teleskopów i lornetek"
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 03 Wrz 2006, 16:11

Piotrze, niższa cena Maka SW bierze się z jego gorszych akcesoriów w porownaniu z Makiem Oriona, porównam przykładowo Maki 127mm z ktorymi miałem ostatnio do czynienia.
W SW masz Kellnery z napisem Super i plastikową diafragmą :shock:
W Orionie masz przyzwoite Plossle z metalowymi diafragmami 8)
W SW masz pseudo szukaczyk na plastikowej nóżce z szybką i czerwoną kropką :?
W Orionie masz solidny szukacz optyczny na metalowym wymiennym brakecie.
Jeśli jeszcze porównasz oba montaże teleskopów czyli EQ-2 z SW i SVP z Oriona to różnica jakości między nimi będzie stanowiła jeszcze wiekszą przepaść :shock:
Przy zakupie teleskopu zawsze pamiętaj że jego finalna jakość jak wytrzymałość łańcucha zależy od jakości najsłabszego ogniwa jakim w tym przypadku są marne akcesoria.
Jakosć sprzętu jest na tym rynku wprost proporcjonalna do jego ceny i o tym też trzeba stale pamiętać :roll:
Masz na razie lunetkę i obserwujesz węc nic Cie nie goni, lepiej zbieraj nadal na sprzet docelowy zamiast kupować byle co na szybcika bo tak nigdy nie kupisz dobrego teleskopu o przyzwoitych parametrach tylko kolejny Kazek Wynalazek :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 03 Wrz 2006, 17:10

Janusz_P. napisał(a):Piotrze, niższa cena Maka SW bierze się z jego gorszych akcesoriów w porownaniu z Makiem Oriona, porównam przykładowo Maki 127mm z ktorymi miałem ostatnio do czynienia.
W SW masz Kellnery z napisem Super i plastikową diafragmą :shock:
W Orionie masz przyzwoite Plossle z metalowymi diafragmami 8)
W SW masz pseudo szukaczyk na plastikowej nóżce z szybką i czerwoną kropką :?
W Orionie masz solidny szukacz optyczny na metalowym wymiennym brakecie.
Jeśli jeszcze porównasz oba montaże teleskopów czyli EQ-2 z SW i SVP z Oriona to różnica jakości między nimi będzie stanowiła jeszcze wiekszą przepaść :shock:
Przy zakupie teleskopu zawsze pamiętaj że jego finalna jakość jak wytrzymałość łańcucha zależy od jakości najsłabszego ogniwa jakim w tym przypadku są marne akcesoria.
Jakosć sprzętu jest na tym rynku wprost proporcjonalna do jego ceny i o tym też trzeba stale pamiętać :roll:
Masz na razie lunetkę i obserwujesz węc nic Cie nie goni, lepiej zbieraj nadal na sprzet docelowy zamiast kupować byle co na szybcika bo tak nigdy nie kupisz dobrego teleskopu o przyzwoitych parametrach tylko kolejny Kazek Wynalazek :idea:



To Sky Watchera mam z głowy. A co z Soligorem MT-750 ? Nadaje się do planet??
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 03 Wrz 2006, 17:26

Soligor to w sumie dość jasny i krótki Newton czyli nadaje się na balkon ale nie jest to narzędzie sensu stricte specjalizowane do planet bo jako teleskop lustrzany ma centralną obstrukcję i trochę mniejszy kontrast od teleskopów soczewkowych z górnej półki a o ten kontrast właśnie się bijemy przy obserwacjach planetarnych.
MT-750 to w sumie teleskop uniwersalny bardzo dobry na początek dla każdego miłośnika astronomii.
Nadaje sie do obserwacji DS bo ma 150mm, jasne lustro,
Nadaje się na balkon i w teren bo jest niewielki i poręczny,
Nadaje się też do planet choć nie jest do nich obserwacji dedykowany,
Nadaje się też do pierwszych prób z astrofoto bo ma montaż paralaktyczny z możliwością rozbudowy o napęd i lunetke biegunową.
Pamiętać jednak musisz że swoją uniwersalność okupia on nie optymalnością do żadnego z powyższych zastosowań i dlatego jest tak dobry na początek bo pozwala się po roku lub 2 dobrze zorientować jakie obserwacje spodobają się jego użytkownikowi najbardziej i ma spore możliwości rozbudowy 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 03 Wrz 2006, 17:33

A tak z ciekawości - czy 15cm Newton = 15cm Mak?? (porównywalnej jakosci oczywiście)
Czy skoro maki mają lustro to też nie są dobre do planet, bo mają centralną obstrukcję??
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 03 Wrz 2006, 17:35

Ale Maki nie mają pajączka który wnosi dużo więcej dyfrakcji niż samo centralne lusterko a to jest naprawdę duża różnica na ich korzyść do obserwacji planetarnych 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 03 Wrz 2006, 20:30

Janusz_P. napisał(a):Ale Maki nie mają pajączka który wnosi dużo więcej dyfrakcji niż samo centralne lusterko a to jest naprawdę duża różnica na ich korzyść do obserwacji planetarnych 8)


W takim razie o ile szacunkowo procent musi byc większy Newton od Maka żeby miał takie same "osiągi"
Piotrek
 

Postpolaris | 03 Wrz 2006, 23:14

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 12:13, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

PostPiotrek | 04 Wrz 2006, 12:51

Czyli Mak pokaże to samo co Newton tylko lepszej jakości?? lepszy kontrast, ostrośc??
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 04 Wrz 2006, 21:22

Mak będzie miał lepszy kontrast od Newtona bo ma mniejszą dyfrakcję(brak pająka) ale ostrość to musisz w obu dobrze nastawić a w mniej światłosilnym Maku wymaga to mniejszego wysiłku i robi się po prostu łatwiej :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postaurynka | 05 Wrz 2006, 13:24

Robert_Bodzoń napisał(a):Ponad 12 mag. to przez lornetę wykonaną z takich szkieł (66 mm), a to różnica w stosunku do refraktora. Ja przez lornetkę 26x70 dochodziłem do ok. 11,5 mag. z miasta. Poza miastem i z innymi okularami (większe powiększenie) na pewno dorzuciłbym 1 mag.

Natomiast lunetą 64/800 obserwowałem także gwiazdki do ok. 11,5 mag, z miasta przy przejrzystości ok. 6 mag. Było to dawno temu i miałem słabe okulary. Z lepszymi i poza miastem doszedłbym do 12 mag. Bazuję na tym co widziałem, a nie na teorii.

O ile się nie mylę Henryk przez refraktor 120/1000 dochodził do 13,4 mag. (ale wolałbym, aby moje słowa potwierdził). Jeżeli tak to refraktor 127 mm, ale z bardzo dobrą optyką (APO) dawałby szansę obserwacji Plutona na przykład pod ciemnym australijskim niebem :)

Jezu Robert! Jak można zrobić taką lornetkę z zasięgiem 12mag i więcej? :shock: Fajnie byłoby mieć taką. :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostWiesław | 05 Wrz 2006, 13:24

Witam
Czytam wszystkie wypowiedzi i zastanawiam się Piotrku dlaczego "uparłeś" sie tylko na planety?.
Po pierwsze - musisz zorientować się w położeniu Twojego balkonu w stosunku do stron świata;
Po drugie - zaopatrz się w jakiś program z mapami nieba, żeby zobaczyć ile i jakie planety będziesz mógł oglądać z Twojego balkonu.
Po trzecie - idę o zakład, że po pół roku znudzi Ci się patrzenie tylko na planety i będziesz chciał zobaczyć coś więcej i to nie tylko z balkonu. Wiem co mówię, bo też przez to przechodziłem. Myślałem, że jak zobaczę kratery na Księżycu to jest to o czym marzyłem. Guzik prawda. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Dlatego przemyśl jeszcze raz wszystko od początku i jeśli masz już przez co oglądać Niebo to składaj kasę na coś naprawdę dobrego.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

Postqbanos | 05 Wrz 2006, 13:42

Wiesław napisał(a):Witam
Czytam wszystkie wypowiedzi i zastanawiam się Piotrku dlaczego "uparłeś" sie tylko na planety?.
Po pierwsze - musisz zorientować się w położeniu Twojego balkonu w stosunku do stron świata;
Po drugie - zaopatrz się w jakiś program z mapami nieba, żeby zobaczyć ile i jakie planety będziesz mógł oglądać z Twojego balkonu.
Po trzecie - idę o zakład, że po pół roku znudzi Ci się patrzenie tylko na planety i będziesz chciał zobaczyć coś więcej i to nie tylko z balkonu. Wiem co mówię, bo też przez to przechodziłem. Myślałem, że jak zobaczę kratery na Księżycu to jest to o czym marzyłem. Guzik prawda. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Dlatego przemyśl jeszcze raz wszystko od początku i jeśli masz już przez co oglądać Niebo to składaj kasę na coś naprawdę dobrego.
Pozdrawiam



Tym bardziej że planety z balkonu raczej nie prezentują się efektownie, zwłaszcza że skończył sie na nie sezon na dobrych kilka lat :lol:
qbanos
 

Postsaywiehu | 05 Wrz 2006, 14:05

Tak- DS-y, czy kometki to zabawa na lata całe i wspaniałe przeżycia :) Tyle, że w sumie wymaga to pleneru, a pytający pisał, że tylko balkon wchodzi w rachubę. Z kolei kupować telep na parę lat wyłącznie niemal do obserwacji Księżyca, podwójnych, zmiennych... ech, kwestia wyboru!
saywiehu
 

PostPiotrek | 05 Wrz 2006, 14:47

Wiesław napisał(a):Witam
Czytam wszystkie wypowiedzi i zastanawiam się Piotrku dlaczego "uparłeś" sie tylko na planety?.
Po pierwsze - musisz zorientować się w położeniu Twojego balkonu w stosunku do stron świata;
Po drugie - zaopatrz się w jakiś program z mapami nieba, żeby zobaczyć ile i jakie planety będziesz mógł oglądać z Twojego balkonu.
Po trzecie - idę o zakład, że po pół roku znudzi Ci się patrzenie tylko na planety i będziesz chciał zobaczyć coś więcej i to nie tylko z balkonu. Wiem co mówię, bo też przez to przechodziłem. Myślałem, że jak zobaczę kratery na Księżycu to jest to o czym marzyłem. Guzik prawda. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Dlatego przemyśl jeszcze raz wszystko od początku i jeśli masz już przez co oglądać Niebo to składaj kasę na coś naprawdę dobrego.
Pozdrawiam


1.Chciałbym po prostu, żeby teleskop był najlepszy do planet, bo mnie najbardziej interesują. Cokolwiek bym kupił i tak DS-ów nie będzie dobrze widac na zaświetlonym niebie. Poza tym to że lubie najbardziej planety nie oznacza, że DS-ów obserwowac nie będę.
2.Mój balkon jest na zachód, a okna z drugiej strony na wschód
3.Mam Planetarium 1.4 a jak nie miałem komputera kupowałem kiedyś "Niebo za oknem" Nie jestem aż takim laikiem, astronomią interesuje się już dużo lat (jak na mój wiek).
4..Czy planety mi się znudzą trudno powiedziec, myśle że to zależy też od teleskopu i ile się jest w stanie zobaczyc. Poza tym nie zamierzam oglądac tylko planet, bo DS dostarczają też wrażeń ale innych :)
Chyba nie ma sprzetu uniwersalnego, a ja wolę planety
Piotrek
 

Postsaywiehu | 05 Wrz 2006, 15:14

Piotrek napisał(a):Poza tym to że lubie najbardziej planety nie oznacza, że DS-ów obserwowac nie będę.

Ano małym Makiem z balkonu w Poznaniu nie będziesz, chyba że dosłownie parę sztuk- i z całkiem mizernym efektem.

2.Mój balkon jest na zachód, a okna z drugiej strony na wschód

Czyżbyś planował obserwacje przez okno?
saywiehu
 

Postpolaris | 05 Wrz 2006, 15:42

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 12:13, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

PostPiotrek | 05 Wrz 2006, 15:52

polaris napisał(a):
Piotrek napisał(a):4..Czy planety mi się znudzą trudno powiedziec, myśle że to zależy też od teleskopu i ile się jest w stanie zobaczyc. Poza tym nie zamierzam oglądac tylko planet, bo DS dostarczają też wrażeń ale innych :)
Chyba nie ma sprzetu uniwersalnego, a ja wolę planety


Nie znudza Ci sie jeszcze przez kilka dobrych lat, bo... ich po prostu nie bedzie!

W malym sprzecie Mars w "zwyklych" opozycjach wyglada mizernie, Merkury to raczej lornetka, Wenus okazjonalnie, Jowisz jest za nisko, tym bardziej na balkon, Saturn tez schodzi coraz nizej i dodatkowo konczy sie czas na jego pierscienie.

Zostaje Ksiezyc :)


Przy moich finansach kupię teleskop najwcześniej za rok. Poza tym jak już pisałem kupię najprawdopodobniej albo Soligora MT-750 lub oriona 127mm więc jak w przypadku Soligora sprzęt w sumie bardziej do DS a w przypadku Maka sprzęt również nadający się do DS. Co do balkonu to obserwacje tuż nad horyzontem nie sprawiają problemu w moim przypadku. Zdaje sobie sprawę jak wygladą sytuacja z planetami na lata przyszłe -sprawdzałem w planetarium 1.4
Piotrek
 

Postsaywiehu | 05 Wrz 2006, 16:04

Piotrek napisał(a):Co do balkonu to obserwacje tuż nad horyzontem nie sprawiają problemu w moim przypadku.

Może w twoim przypadku nie, ale w przypadku warunków miejskich, do tego z balkonu, to już chyba tak, coo? Turbulencje, LP, miejskie kurze, dymy i opary- a wszystko w "soczewce" atmosfery.
Jak dla mnie obserwacje niskich obiektów z twojego balkonu, to jak te obserwy przez okno.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 05 Wrz 2006, 16:08

Mając Maka 127 z Plenetami nie będzie tak źle jak to malujecie :wink:
Przed nami piękna bo wysoka opozycja Marsa, w zimie i na wiosnę będzie jeszcze bardzo ładnie i dość wysoko widoczny Saturn a i Wenus potrafi być na dziennym niebie wdzięcznym obiektem do obserwacji szczególnie jak jest blisko Ziemi co zdaża się jej praktycznie co roku 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 05 Wrz 2006, 16:10

@Saywiehu -W przypadku planet akurat LP nie ma znaczenia. DS-ów nisko się w ogóle nie obserwuje.
Piotrek
 

Postqbanos | 05 Wrz 2006, 16:29

Piotrek napisał(a):DS-ów nisko się w ogóle nie obserwuje.


A planet tym bardziej :lol:
qbanos
 

Postsaywiehu | 05 Wrz 2006, 16:30

Naturalnie kłóciłbym się, czy pod naprawdę ciemnym niebem (jak np. u mnie) jesteś w stanie dostrzec takie szczegóły na Jowiszu i Saturnie, jak w środku zaświetlonego miasta.
A niskie DS hmmm... ja czasem obserwuję- nawet z zadowoleniem :)
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 05 Wrz 2006, 16:43

Do obserwacji planet LP ma marginalne znaczenie ale miejski seeing nie należy do najlepszych i wymaga naprawdę wysokiego położenia planety do jej dogodnych i szczegółowych obserwacji :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 05 Wrz 2006, 18:44

No dobra wygraliście :P Nie będę polemizował, bo nie porównywałem seeingu w i poza miastem (jako że obserwowałem tylko w mieście).
Piotrek
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 66 gości

AstroChat

Wejdź na chat