Teleskop na balkon

PostRobert_Bodzoń | 05 Wrz 2006, 21:14

aurynka napisał(a): Jak można zrobić taką lornetkę z zasięgiem 12mag i więcej? :shock: Fajnie byłoby mieć taką. :D


Fajnie byłoby mieć taką:
http://fujinon.binoculars.com/products/ ... 38249.html

I nie trzeba wtedy jeździć pod ciemne niebo, aby zobaczyć 12 mag. :)

Przepraszam za off- topic :)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostWiesław | 05 Wrz 2006, 21:25

Witam
Jest jeszcze jedna rzecz, którą należy jeszcze raz wyraźnie podkreślić - seening. I to dotyczy wszystkich "balkonowiczów". Nie wiem jak u innych, ale ja mam problemy zwłaszcza latem, kiedy jest podwyższona temperatura. Mianowicie ściany nagrzane za dnia oddają ciepło wieczorem i powietrze faluje. Więc i obserwacje są takie sobie, a czasem to w ogóle nie idzie obserwować, bo wszystko "pływa". Dlatego nie zarzekał bym się tak co do obserwacji tylko z balkonu, bo można się naciąć szczególnie jeśli jest okazja coś zaobserwować, a tu się nie da z tytułu właśnie falowania powietrza wokół balkonu. Nie mówiąc już o jakichkolwiek zdjęciach.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

PostRobert_Bodzoń | 06 Wrz 2006, 07:28

Z tym balkonowym seeingiem bywa bardzo różnie. Bardzo słaby może być zarówno latem, wieczorem, gdy balkon jest rozgrzany (szczególnie, gdy ściany są podatne na nagrzewanie), jak i zimą, gdy budynek nie jest "szczelny" i oddaje ciepło.
Z drugiej strony nawet latem, ale nad ranem potrafi być bardzo przyzwoity, jak i zimą, gdy na przykład część budynku nie jest ogrzewana (na przykład obok mnie są takie niezamieszkane lokale).
Poprawia się także, gdy jest leciutki wiatr "od zewnątrz" zabierający zbędne ciepło.

Wiem jedno - nawet na balkonie zdarza się bardzo dobry seeing, ale rzadko i zależne to jest od samego położenia balkonu i warunków wokół.
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostPiotrek | 06 Wrz 2006, 14:39

Mój blok powinien mniej oddawac ciepło, bo był ocieplany
Piotrek
 

Postqbanos | 06 Wrz 2006, 14:45

Piotrek napisał(a):Mój blok powinien mniej oddawac ciepło, bo był ocieplany


A jakie masz drzwi balkonowe? Drewniane czy PCV?
qbanos
 

PostPiotrek | 06 Wrz 2006, 14:46

qbanos napisał(a):
Piotrek napisał(a):Mój blok powinien mniej oddawac ciepło, bo był ocieplany


A jakie masz drzwi balkonowe? Drewniane czy PCV?

Drewniane
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 06 Wrz 2006, 17:10

Przy obserwacjach balkonowych obowiazują nas 3 zasady:

1) Teleskop musi się z obserwatorem komfortowo zmieścić na balkonie

2) Teleskop nie powinien być większy od 150mm ze wzgledu na seeing

3) Teleskop musi być wysokiej jakości bo na balkony w mieście nadają się w zasadzie tylko teleskopy planetarne.

Tak się składa że te warunki spełnia doskonale Maksutow 127mm i on tu pozostanie na razie zdecydowanym faworytem dla rasowych balkonowców oraz jako sprzęt mobilny, ekspedycyjny 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 06 Wrz 2006, 18:16

Słyszałem, że skylux ma dobry montaż. To jest EQ-1 czy EQ2??
Bo jak EQ2 to bym może zapolował na używanego skyluxa na alledrogo, potem dokupiłbym większą tubkę i powiesił na montażu skyluxa. Jest takie coś realne?? bo bałbym się że nie starczyłoby przeciwwag.
Piotrek
 

Postqbanos | 06 Wrz 2006, 18:17

Piotrek napisał(a):
qbanos napisał(a):
Piotrek napisał(a):Mój blok powinien mniej oddawac ciepło, bo był ocieplany


A jakie masz drzwi balkonowe? Drewniane czy PCV?

Drewniane


Zatem nie wiele to pomoże że blok jest ocieplony. Przez takie drzwi jest kilkukrotnie bardziej intensywna wymiana ciepła (przenikanie) niż przez betonową ścianę. Stojąc na balkonie teleskop napewno znajdzie się w zasięgu ciepłych strug powietrza z mieszkania.
No chyba że ci dobrze wiatr powieje :lol:
qbanos
 

PostJanusz_P. | 06 Wrz 2006, 18:19

Montaż Skyluxa jest od biedy wystarczający do... Skyluxa :lol: i nieczego większego na nim sensownie nie zawiesisz a już napewno nie do astrofoto więc szkoda fatygi :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 06 Wrz 2006, 22:09

O montażu Skyluxa.
Widzialem powieszony na nim refraktorek 100/1000 - i to działało. Nie wiem, czy były w moncie dokonywane jakieś zmiany. Widziałem też (i obserwowałem nim) Newtona 235/1300 Zbyszka na tym montażu. Też to działa, tyle że Zbyszek... to Zbyszek :D Powymieniał tam sporo "wnętrzności", powzmacniał co mógł- i dlatego ma użyteczny sprzęt.
Ale to rozwiązanie jedynie do obserwacji wizualnych.
Gdzieś tu na forum pisałem o tym, że można powiesić większą tubę. Powinienem sprecyzować- chodziło mi raczej o krótkoogniskowy refraktorek o lekkiej tubie, Maka do 100 mm, czy coś takiego. Chyba, że masz "złote ręce", jak Zbyszek.
saywiehu
 

PostDominik Woś | 06 Wrz 2006, 22:59

saywiehu napisał(a):O montażu Skyluxa.
Widzialem powieszony na nim refraktorek 100/1000 - i to działało. Nie wiem, czy były w moncie dokonywane jakieś zmiany. Widziałem też (i obserwowałem nim) Newtona 235/1300 Zbyszka na tym montażu. Też to działa, tyle że Zbyszek... to Zbyszek :D Powymieniał tam sporo "wnętrzności", powzmacniał co mógł- i dlatego ma użyteczny sprzęt.
Ale to rozwiązanie jedynie do obserwacji wizualnych.
Gdzieś tu na forum pisałem o tym, że można powiesić większą tubę. Powinienem sprecyzować- chodziło mi raczej o krótkoogniskowy refraktorek o lekkiej tubie, Maka do 100 mm, czy coś takiego. Chyba, że masz "złote ręce", jak Zbyszek.


Powiem tak. :wink: Mam na montażu o nośności grubo powyżej 30 kg (takie EQ1500) powieszonego Newtona o wadze ok. 23 kg. Działa to OK ale przecież w porównaniu do mojego montażu - Takahasji NJP - taki EQ to jest pchła (galareta). Ostatnio postanowiłem wymienić jednak mój montaż do nośności 2x większej niż Takahashi NJP (?) aby mieć 100% margines bezpieczeństwa do astrofoto. :wink:

Zapomnijcie więc o astrofoto bez guidowania z EQ2,3,4 i sprzetem o wadze ponad 2, 3, 4 kg i więcej i ogniskowymi ponad 200-400mm ! Jednak do wizuala to nawet niezbyt sztywny montaż azymutalny będzie OK. :D

Warto też zwrócić uwagę na statyw do montazu. 2x sztywniejszy (drewniany teodolitowy) spowduje znaczną poprawę prowadzenia. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDrakos | 11 Wrz 2006, 11:21

saywiehu napisał(a):O montażu Skyluxa.
Widzialem powieszony na nim refraktorek 100/1000 - i to działało. Nie wiem, czy były w moncie dokonywane jakieś zmiany. Widziałem też (i obserwowałem nim) Newtona 235/1300 Zbyszka na tym montażu. Też to działa, tyle że Zbyszek... to Zbyszek :D Powymieniał tam sporo "wnętrzności", powzmacniał co mógł- i dlatego ma użyteczny sprzęt.
Ale to rozwiązanie jedynie do obserwacji wizualnych.
Gdzieś tu na forum pisałem o tym, że można powiesić większą tubę. Powinienem sprecyzować- chodziło mi raczej o krótkoogniskowy refraktorek o lekkiej tubie, Maka do 100 mm, czy coś takiego. Chyba, że masz "złote ręce", jak Zbyszek.


Jeśli przez "działało" rozumiesz że nie zapadło się i nie złamało od razu pod własnym ciężarem to w pełni rozumiem że jesteś wyznawcą tezy: największy teleskop za najmniejszą cenę i mamy kolosa na glinianych nogach wypisz wymaluj :shock:
Jeśli pokażesz z takiej hybrydy choćby 1 minutową nieporuszoną i ostrą fotkę gwiazdową to bedę Ci mówił od tego momentu Mistrzu i zaaprobuję polecanie takich hybryd innym :roll:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostJanusz_P. | 11 Wrz 2006, 11:31

Święta racja, takie kolosy na montażykach od Skyluxa to samóbójstwo obserwacyjne zaiste.
Trzeba pamiętać przy zakupie teleskopu o zasadzie stabilności piiramidy(przetrwały 40 wieków) czyli najsilniejsza podstawa, u nas to solidny statyw i montaż, potem dobry sprzęt na to o średnim rozmiarze i jako zwieńczenie piramidy dobrej jakości akcesoria.
Tak zestawiony sprzęt przyniesie zadowolenie z uprawianego hobyy i oszczędzi wielu frustracji jego nabywacom 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 11 Wrz 2006, 11:44

Co do teleskopu Zbyszka.
Wygaszanie drań na sensownym poziomie (nie mierzyłem, ale WIDZIAŁEM). Obserwacje - komfortowe na przyzwoitym poziomie. Drakos- tak się składa, że niektóre teleskopy nie są przeznaczone do astrofoto, racz łaskawie zauważyć. Więc nie rozumiem, po co ci fotka. Moze odwróćmy- pokaż mi jakikolwiek wykonany przez ciebie teleskop- wtedy będę wiedział, że rozumiesz, o czym rozmawiamy!
Janusz- Zbyszek używa tą 235 już... jakiś czas. Wozi ją z soba na zloty, gdzie inni sporo zyskuja z jego wiedzy i umiejętności. Nie zauważyłem, aby się jakos krzywił na swój teleskop, czy frustrował- ma, zrobił go całkowicie sam- i mu starcza. A nabyte przy nim doświadczenia wykorzystuje dalej. Właśnie działa przy ponad 400 mm "armacie" na paralaktyku.
Nie piszę o teorii- ale o praktyce. Ale wiedza i umiejętności Zbyszka nie są przeciętne. I nie chodzi mi o to, żeby teraz mont o Skyluxa uznać za podstawowy i uniwersalny do wszelkich zastosowań!
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 11 Wrz 2006, 12:09

Wyjątek Zbyszka (zdolna z niego bestia co trzeba bezstronnie przyznać) tylko potwierdza regułę że bez dobrego montażu nie ma wygodnych obserwacji, dziwię się tylko po co kombinował z przerabianiem Sky Luxa pod tą tubę giganta zamiast rozsądnie powiesić ją na Dobsonie który do takich behemotów jest po prostu stworzony 8)
Wiem że są w społeczeństwie jednoski które się uprą i postawia taką piramidę na czubku na przekur logice i zdrowemu rozsądkowi ale co innego robienie tego samemu dla sportu czy sprawdzenia swoich zdolności ekwilibrystycznyh a co innego polecanie innym do naśladownictwa, polecanie wiąże się z odpowiedzialnością i na taki aspekt tej sprawy proszę zwróć uwagę :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpolaris | 11 Wrz 2006, 13:33

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 12:14, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

PostJanusz_P. | 13 Wrz 2006, 10:11

Potwierdzam w całej rozciągłości, podczas zakrycia Plejad spokojnie mieściłem się na stołeczku z krótkim Makiem 127 na niewielkim balkoniku o wymiarach około 90x140cm 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 14 Wrz 2006, 20:27

Tak na marginesie całej dyskusji to stosunkowo mało wiadomo o teleskopach
Orion 120mm f/5.0 OTA.

Czy to bardziej do obserwacji czy astrofotografii ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 14 Wrz 2006, 20:39

Z tak jasnych obiektywów 120mm wartało by zrobić fajową lornetkę :idea: lub z jednego w miarę kompaktowy teleskop ekspedycyjny do przeglądów nieba :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 14 Wrz 2006, 20:41

Janusz_P. napisał(a):Z tak jasnych obiektywów 120mm wartało by zrobić fajową lornetkę :idea: lub z jednego w miarę kompaktowy teleskop ekspedycyjny do przeglądów nieba :lol:


No niezła myśli z tym obiektywem.

Czyli jako obiektyw do astrofotografii odpada ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqbanos | 14 Wrz 2006, 20:52

JaLe napisał(a):
No niezła myśli z tym obiektywem.

Czyli jako obiektyw do astrofotografii odpada ?


Jeśłi to achromat to bedzie strasznie aberrował przy foto :wink:
qbanos
 

PostJanusz_P. | 14 Wrz 2006, 20:58

Na początek astrofoto mógłby być tylko z dobrym filtrem -V i powstałe zażółcenie obrazu usunęło by się spokojnie balansem bieli ale mam obawy że jego ogniskowa jest za długa do niewielkiego montażyku a do 300D przydałby się też fieldflattener bo na rogach będzie widać kerzywiznę pola w postaci nieostrości gwiazd czyli jak zwykle w astrofoto nie ma letko :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat