Teleskop na balkon

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 20:50

Kiedyś na tym forum wyczytałem że ten skywatcher mak to bubel ale jeśli miałbym go kupic to raczej mniejszą wersję 102mm bo jest duużo tańsza
Ale chyba zaczne odkładac na MTO chociaż zajmie mi to w najlepszym wypadku 1,5 roku
Piotrek
 

PostGregory | 01 Wrz 2006, 20:55

Kiedys jeszcze z ZRT zatrzymala mnie policja. :) Wracalem o 3-ciej nad ranem, a na ramieniu spoczywal groznie wygladajacy pokrowiec. Musialem wtedy nie tyle wytlumaczyc co zademonstrowac Panom policjantom, ze to nie jest strzelba a luneta, jedyna zas rzecza na ktora tej nocy polowalem, to byla planeta Jowisz i mglawica planetarna M57. :)

A moze kup po prostu zmodyfikowana ZRT? Tez ladnie widac przez nia planety, choc jesli trafisz na dobrego MTO - nie bedziesz z pewnoscia tego wyboru zalowal. :wink: :)

Jeszcze raz podkresle pewna informacje. MTO dysponuje na peku zbieznym wbudowanym na stale korektorem plaskiego pola, obslugujacym z powodzeniem format 36x24 mm. A ta niewatpliwa zalete bedzie mozna wykorzystac wczesniej czy pozniej w astrofotografii DS. To pozwala tez stosowac okulary, barlowy, diagonale wykonywane w standardzie 2 cale.

Oczywiscie do wizualnego spogladania np. na planety, gwiazdki podwojne itp. wystarcza inne, prostsze (takze w obsludze) juz teleskopy. ;)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 01 Wrz 2006, 21:37, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 21:37

Ja chcę teleskop TYLKO do wizuala. astrofoto mnie nie interesuje i zamiast aparatu wole kupic lepszy teleskop

Miał ktoś do czynienia z makiem skywatchera 102mm??

Jeśli miałbym już kupowac rurke kaliber 70mm to wolałbym juz chyba Oriona
Piotrek
 

PostGregory | 01 Wrz 2006, 21:39

Piotrek napisał(a):Ja chcę teleskop TYLKO do wizuala. astrofoto mnie nie interesuje i zamiast aparatu wole kupic lepszy teleskop


W takim razie celuj w Maksutowa marki Orion, a jeszcze lepiej Celestrona 8 SCT. Celestron 8 SCT to znakomity sprzet. I zmiesci sie na balkonie. :) Na balkonie tez bedzie marnowal sie jego ogromny potencjal. :?

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 21:45

@Gregory- ale to się nie mieści w moim budzecie

Teraz już chyba zostały mi 4 wyjścia

-MTO (w ostatecznosci, bo strasznie drogie jak na moją kieszeń)
-Skywatcher mak 102mm
-Orion 70mm
-Bresser 70/700
-ewentualnie Soligor MT-750 (w ostateczności )

Soligor MT-910 jest jednak za długi


Patrzył ktoś przez któryś z tych telepów (szczególnie chodzi o oriona 70/700, bressera i skywatchera maka 102mm)??
Piotrek
 

PostGregory | 01 Wrz 2006, 21:52

Rozpatrujac ta sprawe pod katem jedynie obserwacji wizualnych (takze fotografia planetarna za pomoca kamery!), biorac pod uwage dostepna przestrzen na balkonie, z naciskiem planetarnym, i dostepna lista aktualnych przyrzadow, a takze dostepnym budzecie postawilbym na:

Skywatcher MAK 102mm.

To bardzo prosty w obsludze teleskop, i da Ci wiele satysfakcji. :) Za pomoca tego teleskopu zobaczysz juz to co trzeba, czyli wiele. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 01 Wrz 2006, 22:30, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 22:00

Gregory napisał(a):Rozpatrujac ta sprawe pod katem jedynie obserwacji wizualnych (takze fotografia planetarna!), biorac pod uwage dostepna przestrzen na balkonie, z naciskiem planetarnym, i dostepna lista aktualnych przyrzadow a takze dostepny budzet postawilbym na:

Skywatcher MAK 102mm.

To bardzo prosty w obsludze teleskop, i da Ci wiele satysfakcji. :) Zobaczysz juz to co trzeba. :)

Pozdrawiam,
Gregory

Obserwowaleś nim lub znasz kogoś kto nim obserwuje, wnioskujesz tak patrzac na parametry? Pytam, bo Pan Janusz napisał kiedyś, że nie jest wart swojej ceny
Piotrek
 

PostGregory | 01 Wrz 2006, 22:15

Czy jest wart swojej ceny to tez zalezy od tego w jaki sposob bedziesz potrafil ten teleskop wykorzystac. :-) W przypadku astrofoto DS nie sadze, aby byl wart swojej ceny. To Ciebie jednak nie interesuje. Ale biorac pod uwage powyzej przedstawione zalozenia pod katem planetarnym to optimum. Latwo dostepny, w przeciwienstwie do Pronto czy dobrego MTO. Latwa obsluga, w przeciwienstwie do MTO (stopien trudnosci scisle zalezny od uzytkownika). 10 cm lustro to tez taka juz srednica, ze w sprzyjajacych warunkach ukaze nie tylko charakter planet, co strukture ich detali. Spogladalem przez wiele teleskopow o srednicy lustra 10 cm. Jak na razie graniczna srednica z ktora sie spotkalem w przypadku Cassegraina to 50 cm teleskop. Doskonaly np. MTO w warunkach amatorskich pozwala zabrac czastke jakosci 50 cm teleskopu ze soba praktycznie wszedzie. Tutaj pojawiaja sie wiec pewne kompromisy. :) Duzy teleskop, czy maly - przenosny. Wlasne zdanie wypracujesz sam w trakcie dlugoletniej praktyki. Dlatego jak masz mozliwosc, i pewna game przedstawionych instrumentow, nie schodz ponizej 10 cm. W przypadku planet, niech nie bedzie to achromat.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 22:22

Dzięki za pomoc Gregory

Czyli wstępnie zakładam, że zbieram na Sky Watchera Mak 102mm

Jeśli ktoś miał stycznośc z tym teleskopem to byłbym wdzięczny gdyby opisał tu swoje wrażenia
Piotrek
 

PostGregory | 01 Wrz 2006, 22:39

Piotrek napisał(a):Czyli wstępnie zakładam, że zbieram na Sky Watchera Mak 102mm


Czyli caly czas zbierasz kase tak? To moze rozwaz jeszcze taka mozliwosc? Nadal niewielki gabarytowo MAK:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=333

15 cm lustro w Maksutowie do wizuala to juz cos. :D

Czyli pozbieraj miesiac, dwa, trzy dluzej, a nie bedziesz tego zalowal. Pamietaj tez, ze w tych sprawach pospiech nie jest dobrym doradca. ;)

No... a z tego teleskopu co pokazalem to bedziesz juz na 100% zadowolony i bedzie widac naprawde ladnie planety. To bedzie wizualnie bliskie temu, co prawie Saturn z MTO na wczesniej przedstawionym zdjeciu. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostPiotrek | 02 Wrz 2006, 11:06

Na tego Oriona zbierałbym nie kilka miesięcy, ale lat!!!
Nie śpieszy mi się, bo mam czym obserwowac (50mm refraktor).
Prawdę mówiąc zastanawiam się jeszcze nad Soligorem MT-750 - ponoc Soligory są dobrej jakości, w dodatku ten Mt-750 jest krótki, a lustro ma 15cm więc to już coś. Tylko wadą jest to, że do planet trzeba barlowa kupic no i kilka okularów a to jeszcze dodatkowy koszt minimum 200zł
Co myślicie o tym newtonie do obserwacji planet??

Ten Orion jest moim marzeniem, ale z kieszonkowego nie da sie na niego uzbierac
Już Soligor MT-750 lub Sky Watcher mak 102mm jest dla mnie bardzo bardzo drogi
Piotrek
 

PostPiotrek | 02 Wrz 2006, 16:06

Mógłby się ktoś jeszcze wypowiedziec na temat Sky Watchera Maka 102mm lub użyteczności Soligora MT-750 w obserwacji planet. Nikt nie miał z nimi kontaktu??
Piotrek
 

PostRammstein | 02 Wrz 2006, 19:50

Ja niestety niemiałem kontaktu z żadnym z tych teleskopów , ale doradze ci z kasą :) Porozglądaj się wszędzie bo kase łatwo załatwic , można roznosic ulotki (jeśli jesteś uczniem to może byc bo dużo czasu nietrzeba na to a grosz zawsze jakiś wpadnie ) popatrz na allegro i szukaj okazji a puźniej zalatw kupca i sprzedaj z zyskiem , np. lamki do rowerów , w sklepach rowerowych (przynajmniej u mnie) lampki są nawet 2 lub 3 razy droższe niż na allegro !!! Chyba kupca było by ci łatwo na to znaleźc. Kombinuj a zbierałbyś kase naprawdę kilka miesięcy , znam kolesia który ma 17 lat a miesięcznie na allegro zarabia nie kiedy nawet ponad 800 zł ale trzeba wiedziec co kupywac i czy łatwo sie to sprzeda i z jakim zyskiem.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostBemko | 02 Wrz 2006, 23:01

Gregory napisał(a):Srednica obiektywu, na bazie ktorego powstal PRONTO wynosi 68 mm, w rzeczywistosci po zamontowaniu do wnetrza tubusu ograniczona jest ona do 66 mm. [...] zasieg gwiazdowy 12 magnitudo [...].

Możesz mi wytłumaczyć jakim cudem 66mm refraktorek osiąga zasięg 12mag? Ma sprawdność optyczną 300%, wisi ponad atmosferą ziemi czy widzisz gołym okiem ponad 7mag? A może to zasięg fotograficzny? Bo tak słabe obiekty w standartowych warunkach (6mag. gołym okiem) to dopiero mój Messier 127/1200 powinien teoretycznie wyłuskać...

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostGregory | 03 Wrz 2006, 00:31

Bemko napisał(a):Możesz mi wytłumaczyć jakim cudem 66mm refraktorek osiąga zasięg 12mag? Ma sprawdność optyczną 300%, wisi ponad atmosferą ziemi czy widzisz gołym okiem ponad 7mag? A może to zasięg fotograficzny? Bo tak słabe obiekty w standartowych warunkach (6mag. gołym okiem) to dopiero mój Messier 127/1200 powinien teoretycznie wyłuskać...


No nie zartuj. :shock: Nie jestes w stanie wyciagnac ze swojego teleskopu zasiegu 12 magow? W sprzyjajacych warunkach to jest jak najbardziej normalne przez Pronto w przypadku zastosowania powiekszenia optymalnego. :D Odpowiedz dlaczego tak sie dzieje, przedstawilem wczesniej. 8)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJanusz_P. | 03 Wrz 2006, 09:51

Gregory :roll: zważ na to że obserwatorzy balkonowi mają zawsze (z własnego zresztą wyboru) upośledzone warunki obserwacyjne i ich zasięg sprzętowy i gołooczny nigdy nie będzie dobry pod miejskim niebem i będą tracić magnitudę do półtorej w stosunku do obserwatora pod pozamiejskim, ciemnym niebem :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBemko | 03 Wrz 2006, 11:07

Nie mówię wcale że nie mogę wyciągnąć z mojego teleskopu 12mag, tylko że to jest niewiele poniżej jego zasięgu teoretycznego, w praktyce jeszcze dokładnie tego nie sprawdzałem. Zakładając nawet, że Pronto ma sprawność 100% (a nie ma bo straty świała być muszą) to jeżeli przy otwarciu źrenicy do 6mm masz zasięg 6mag, to teleskop może zgodnie z teorią pokazać gwiazdy do 11,2mag, a nie do 12mag! Tego się nie da przeskoczyć bo po prostu nie ma już wystarczającej ilości światła potrzebnej do zarejestrowania tak słabych gwiazd. Tak więc jak już wcześniej napisałem albo warunki pozwalają na dostrzeżenie ok.7mag albo sprawność Pronto musi być powyżej 100%. Innej możliwości nie widzę... :roll:

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostGregory | 03 Wrz 2006, 11:23

Takze Bemko mowimy tutaj o pozamiejskich warunakch obserwacyjnych, gdyz z balkonu rzecz jasna zasieg spada niemilosiernie, i to byla glowna przyczyna dla ktorej zakonczylem w pewnym momencie balkonowe astrofoto. Jednak o wiele lepiej jest zapakowac sprzet w samochod i wyjechac np. okolo 30 km poza Warszawe gdzie warunki ulegaja diametralnej poprawie. Poza miastem widac juz ladnie droge mleczna i wyraznie odcinajaca sie od ciemnego nieba lune miejska. Z kolei o tym ze Pronto ma wysoka sprawnosc optyczna wiadomo juz od dawna. :) W sprzyjajacych wiec warunkach gwiazdy dochodzace do 12 magnitudo sa w zasiegu tego malego refraktorka. Tutaj teoretyczne rozwazania proponuje odlozyc jednak na bok, gdyz nie maja one nic wspolego z praktyka, a ta z kolei potrafi sprawiac czasami bardzo mile niespodzianki. :)

Podam ci Bemko jeszcze jeden fajny przyklad, jak to czasami teoria nie idzie w parze z praktyka. To bedzie mialo zwiazek z radiokomunikacja. Sa takie fajne male radyjka PMR pracujace na pasmie 446 MHz. Ich teoretyczny maksymalny zasieg wynosi 5 km, te lepsze maja 7 km w terenie otwartym. Sa tez rekordzisci, ktorzy po spelnieniu kilku warunkow dogadywali sie ze soba na odleglosci siegajace nawet 50 km!

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 03 Wrz 2006, 11:36, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostPiotrek | 03 Wrz 2006, 11:34

polaris napisał(a):
Piotrek napisał(a):@Saywiehu - dzięki za oferowaną pomoc, ale nie mam za bardzo kasy, czasu ani chęci tłuc się pociągiem 80km (jestem w klasie maturalnej)

Największy problem to wielkośc balkonu, gdyby nie to kupiłbym Messiera
90mm ale on ma 900mm ogniskowej- jest jakieś co najmniej 15 cm za długi
Ten dobson za 1099zł też jest za długi


Jesli nie masz czasu ani checi jechac 80km, a chcesz zaczac przygode z Astronomia to sie zastanow. Ja na zlot jechalem ponad 600km, i nie byl to czas stracony.

Mam balkon 80cm i nie wyobrazam sobie KOMFORTOWYCH obserwacji sprzetem innym niz Mak albo krotki refraktor.
Przy f=700mm dla refraktora bedziesz mial w pewnych polozeniach tube problem z przylozeniem oka do okularu i szukacza.
Nawet z Makiem na EQ3-2 mam problem z przechodzeniem na druga czesc balkonu przedzielonego nogami montazu.


Ja mam troszeczkę szerszy balkon i małego refraktorka o dł 60cm w zwyż (w zależności jak daleko wysunięty jest wyciąg i obserwacje są komfortowe, ale jesli miałbym teleskop powyżej 70 cm (w najmniej wysuniętym położeniu wyciągu) to wtedy zaczęło by się robic nie wygodnie.


Stąd pytam właśnie o tego Maka Skywatchera i Soligora MT-750 (choc w drugim przypadku jest już trochę nie na moja kieszeń.
Co do moich finansów to teraz rozpoczyna się rok szkolny więc nie zatrudnię się nigdzie. Prawdę mówiąc to poza nauką na niewiele będę miał czas tym bardziej, że orłem nie jestem.

I wbrew pozorom nie "zaczynam przygody z astronomią", a raczej zaczynam przygodę z teleskopami :)
Piotrek
 

PostBemko | 03 Wrz 2006, 11:40

Cały czas mam na myśli wzorowe warunki pozamiejskie z widocznością 6mag. W takich warunkach Pronto może mieć nawet 100% sprawność optyczną a i tak 12mag nie sięgnie. Byłoby to możliwe jedynie jak mówię pod smoliście czarnym niebiem np. Bieszczad, gdzie zasięg byłby w okolicach 7mag.

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostGregory | 03 Wrz 2006, 12:00

Bemko napisał(a):Cały czas mam na myśli wzorowe warunki pozamiejskie z widocznością 6mag. W takich warunkach Pronto może mieć nawet 100% sprawność optyczną a i tak 12mag nie sięgnie. Byłoby to możliwe jedynie jak mówię pod smoliście czarnym niebiem np. Bieszczad, gdzie zasięg byłby w okolicach 7mag.

Pozdrawiam
Michał


Dobre warunki obserwacyjne to sa takie warunki gdzie czlowiek okiem nieuzbrojonym moze dostrzec gwiazdy 6-7 mag. Niekoniecznie pod ciemnym Bieszczadzkim niebem choc tam wiadomo, ze bedzie o wiele prosciej. Caly czas twoje rozwazania to czysta teoria, a nie praktyka. Ja dysponuje tymczasem juz trzecim z kolei refraktorkiem, tym razem w postaci Pronto. Wczesniejsze rowniez byly wykonane w oparciu o omawiany obiektyw PZO. W trakcie ich uzytkowania juz wielokrotnie mialem okazje przekonac sie wizualnie, ze 12 mag. jest jak najbardziej mozliwe i nie widze sensu ciagnac dalej tego tematu. Dla mnie licza sie po prostu fakty. 8)
Gregory
 

PostJanusz_P. | 03 Wrz 2006, 12:02

W takich właśnie komfortowych warunkach z łąki na Lubomirze przy widoczności gołym okiem do 6,5-7mag nie tylko oglądałem ale i obserwowałem (oceniałem) gwiazdki zmienne do 12,3mag a zerkaniem było je widać do 12,5mag 8)
Obserwacje te czyniłem własnoręcznie wykonaną z obiektywów Pronto lornetką o parametrach 20x66 i jako urodzony doświadczalnik nie przejmowałem się tym co mówi jakaś tam wydumana teoria oparta na wzorach z logarytmami tylko czyniłem stosowne obserwacje :lol:
Tą samą lornetką z domowego balkonu na 3 piętrze rzadko sięgałem do 10 mag a jak miałem zasięg 10,5 mag to wydawało mi się że złapałem Pana Boga za nogi ale teraz już wiem że to mi się tylko wydawało bo prawdziwe obserwacje czyni się z poza miasta gdzie Droga Mleczna znika jak nożem cięta za lokalnym horyzontem :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBemko | 03 Wrz 2006, 12:29

Kończę w takim razie ten off-topic i za niego przepraszam. Skoro 2x 66mm PZO sięga ponad 12mag to mam nadzieję, że uda mi się kiedyś zobaczyć moim teleskopem Plutona :lol:

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostPiotrek | 03 Wrz 2006, 12:30

Czyli nikt nic nie wie o Maku Sky Watcher 102mm i o Soligorze MT-750??
Piotrek
 

PostRobert_Bodzoń | 03 Wrz 2006, 13:17

Bemko napisał(a):Kończę w takim razie ten off-topic i za niego przepraszam. Skoro 66mm sięga ponad 12mag to mam nadzieję, że uda mi się kiedyś zobaczyć moim teleskopem Plutona :lol:

Pozdrawiam
Michał


Ponad 12 mag. to przez lornetę wykonaną z takich szkieł (66 mm), a to różnica w stosunku do refraktora. Ja przez lornetkę 26x70 dochodziłem do ok. 11,5 mag. z miasta. Poza miastem i z innymi okularami (większe powiększenie) na pewno dorzuciłbym 1 mag.

Natomiast lunetą 64/800 obserwowałem także gwiazdki do ok. 11,5 mag, z miasta przy przejrzystości ok. 6 mag. Było to dawno temu i miałem słabe okulary. Z lepszymi i poza miastem doszedłbym do 12 mag. Bazuję na tym co widziałem, a nie na teorii.

O ile się nie mylę Henryk przez refraktor 120/1000 dochodził do 13,4 mag. (ale wolałbym, aby moje słowa potwierdził). Jeżeli tak to refraktor 127 mm, ale z bardzo dobrą optyką (APO) dawałby szansę obserwacji Plutona na przykład pod ciemnym australijskim niebem :)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat