Teleskopy Newtona z montażem Dobsona - jakie dobrać okulary

Postbiohazard | 01 Wrz 2006, 18:41

Witam.
Przejrzałem Wasze forum w poszukiwaniu nurtującej mnie odpowiedzi ale jakoś jej nie znalazłem. Szukałem też na innych forach i niewiele wiem :(
Wybaczcie że pewnie jako setna osoba zadaje podobne pytanie ale zadam je.
No więc przymieżałem się do zakupu jednego z podanych teleskopów:

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/sear ... ry=&page=2

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/prod ... t=0&page=1

Interesuje mnie obserwacja planet (dokładna) ale miło by było gdyby też można było pooglądać inne obiekty - galaktyki, mglawice. Szukam sprzętu do pewnych granic uniwersalnego. Oba te teleskoopy posiadają w standardzie
# wyciąg okularowy 1,25"
# okular Super Plössl 25 mm
# okular Super Plössl 10 mm
Pytanie:
Do czego się nadadzą? (głównie chodzi mi o okulary bo na tym kompletnie się nie znam) Czy przy ich zastosowaniu będę mógł w miarę dokładnie oglądać planety i inne obiekty, czy może powinienem coś jeszcze dokupić.
Pytanie kolejne odnośnie montazu Dobsona-w jaki sposób zmienia się położenie teleskopu ? Przy innych montażach i statywach widziałem różne pokrętła i dźwignie a tu nic nie ma.
Jeśli ktoś ma cierpliwość to prosze o odpowiedź.
Pozdrawiam.
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Wrz 2006, 18:24

Postsaywiehu | 01 Wrz 2006, 19:02

Mam taki teleskop i nie wymienię na inny :)

Okulary. 25 mm z zestawu jest fajniuchny do obserwowania DS i np. księżyców Jowisza. Po dolożeniu Barlowa 2x (Vixen, za 99 zł) daje znośne obrazy przy większym powiększeniu. 10 mm jest koszmarny...
Co dokupić? Aby wyciągnąć z tego telepa to, co moze on dać, w pierwszym rzędzie okulary 2-calowe! Mam RKE Soligora i bardzo je sobie chwalę, choć to rozwiązanie po prostu... najtańsze. Znajdziesz w Astrokraku. W komplecie winien być 2-calowy Barlow 2x Soligora. Znakomite są (ale droższe) Swany William Optics.
Najpierw było o okularach do DS, bo planetek teraz nie ma. A do nich: jak najwięcej jak najlepszych okularów o różnych (krótkich) ogniskowych. Ortho albo LV. Żadne zoomy. Np. 5 - 7 - 9 - 13 - 17 mm. Choć na początek starczyłby jeden 6-7 mm. Ale problem w tym, że nie zawsze będziesz mógł wykorzystać duze powiększenia. To zależy od stanu atmosfery. A z tym u nas po prostu źle.

Operowanie montazem Dobsona jest łatwe, intuicyjne. Tubę ustawia się po prostu ręką.
Synty są sprzętem , którym możesz obserwować i Księżyc, i Słonko, i planety, i DSy. "Znaczy siem wszystko".
Lepiej napisz gdzie i jak chcesz obserwować. Bo Synta to "kawał grzmota" i nie nosi się ją w jednej ręce pod pachą. Na balkon też nie za bardzo.

Edit: w każdym razie ten teleskop z tymi okularkami z zestawu nadaje sie jak żaden inny w tej cenie do obserwacji tego naszego nieba :D
saywiehu
 

Postbiohazard | 01 Wrz 2006, 19:18

"Gdzie" - to nie jest kłopot - mam swój domek i kawałek działki - więc podwórko, spory balkon, i ... możliwość wejścia na dach - (nawet obserwacja gołym okiem z dachu jest super). Mieszkam naobrzeżach małego miasteczka - prawie wieś więc dookoła jest dość ciemno.
Dylemat mam tego typu że:
nie wiem czy kupić model 150 mm i dokupić jeszcze jakieś okulary (ze 2), albo model 200 mm ale wtedy na dodatkowe okulary już ni ebędzie mnie stać- w najbliższej przysżłości też nie - może za 1/2 roku.
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Wrz 2006, 18:24

PostJaLe | 01 Wrz 2006, 19:21

biohazard napisał(a):"Gdzie" - to nie jest kłopot - mam swój domek i kawałek działki - więc podwórko, spory balkon, i ... możliwość wejścia na dach - (nawet obserwacja gołym okiem z dachu jest super). Mieszkam naobrzeżach małego miasteczka - prawie wieś więc dookoła jest dość ciemno.
Dylemat mam tego typu że:
nie wiem czy kupić model 150 mm i dokupić jeszcze jakieś okulary (ze 2), albo model 200 mm ale wtedy na dodatkowe okulary już ni ebędzie mnie stać- w najbliższej przysżłości też nie - może za 1/2 roku.


Kupuj z 200 mm lustrem.
Lepiej poczekać i dokupić okular nawet za rok.
Ja na swój docelowy czekam już 1,5 roku i jeszcze poczekam. Ale wiem, że musze go mieć.

Pośpiech nie jest najlepszym doradcą.
Lepiej zainwestować w lepszy teleskop najlepiej z 2" wyciagiem i stopniowo uzupełniać zasoby (okulary, soczewki, filtry). Niż zmieniać bez przerwy teleskopy.

Plossle to najtańsze i co za tym idzie najsłabsze okulary. Widać to przy większych teledkopach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postbiohazard | 01 Wrz 2006, 19:41

A przy zastosowaniu tycgh dwu okularow co moge obserwowac ?> tzn do czego one sie nadaja? do DS czy bardzi edo planet i ksiezyca? naokulareach sie nie znam kompletnie :( jesli znacie jakis link ado strony gdzie mógłbym tewiedze uzupelnic - chodzi mi bardziej o parametry niz typ.
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Wrz 2006, 18:24

Postsaywiehu | 01 Wrz 2006, 19:48

Absolutnie zgadzam się z JaLe!
Okularki dokupować można sukcesywnie, ze spokojem. Najpierw i tak trzeba się "oswoić" z telepem, no i nauczyć wyszukiwania obiektów. Do tego sensowna ksiażka/ atlas, program są niezbędne. Ja wraz z teleskopem kupiłem Barlowa 2x i pełnoaperturowy filtr sloneczny- polecam!

Nie zgodzę się tylko z jednym- odnośnie Plossli ;) Różne bywają- TeleVue też np. je robi :D Na którymś zlocie ktoś coś takiego pokazywał- ech... obraz miazga! Szkoda, że na choć ciut zbliżonym poziomie nie są te z zestawów- o tym JaLe pewno pisał.
saywiehu
 

Postbiohazard | 01 Wrz 2006, 19:52

Dręczy mnie jeszcze jedno - może poprostu za wiele się naczytałem;-)
No bo to jest reflektor z dużą ogniskową czy nada się do obserwacji DS?
A może jakiś refraktor o średnicy ok 100mm ? (bo powyżej 100 mm przekraczaja magiczną barierę 1000 zł i to o wiele - 1.100 zł to max najaki mnie stać) Jeśli chodzi o praktykę to czy jest aż tak wielkaróżnica między reflektorem a refraktorem (np reflektor 150 a refraktor 100 mm) ?
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Wrz 2006, 18:24

PostJaLe | 01 Wrz 2006, 19:52

Przypomnę taką subiektywną ocenę pewnych okularów.

Image

W teleskopie 270/1500 Plossl mieści się gdzieś na 15 - 20 %.

Oczywiście ta skala w teleskopie z mniejsszym lustem i ogniskową będzie inna.
Plossle będę wydawać się lepsze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 01 Wrz 2006, 19:53

Swoj zestaw rozbudowywalem stopniowo. Poczynajac od obserwacji wizualnych (okularki, diagonalki, barlowy itp). Potem przyszla pora na fotografie planetarna (normalny, prawdziwy montaz, nie statyw, kamerka internetowa), az wreszcie na fotografie DS (sterowniki, komputerki, kamerki, guiderki itd.). :D Reasumujac, stopniowo w mysl dobrego powiedzenia - nie od razu Krakow zbudowano. :) Takie postepowanie ma tez pewna zalete. Zanim wydamy calkiem spory budzet, juz dokladnie bedziemy wiedziec w co chcemy wycelowac. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postbiohazard | 01 Wrz 2006, 20:22

A czy ten refraktor:
http://www.dfoto.pl/sklep/customer/prod ... t=0&page=3
to sprzęt porównywalny jakościowo - można go kupić zamiennie czy jednak reflektor na dobsonie o średnicy 200 mm lub 150 mm jest lepszym wyborem w moim przypadku?

(Przepraszam ze tak męczę aleto dla mnie ważne - 1000 zł po drodze nie chodzi i chciałbym zainwestować dobrze)
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Wrz 2006, 18:24

Postsaywiehu | 01 Wrz 2006, 21:18

Taki refraktorek to sprzęt, który mozna polecić do obserwacji DS ... z balkonu. Z uwagi na małą światlosiłę i sporą aberrację nie nada się do planet. Z uwagi na okulary, w które jest wyposażony- nie nadaje się do niczego poważnego.

Biohazard! Wejdź na www.astro-forum.org , wpisz "Synta" w okno "Szukaj". A jak ci się nie chce, to streszczę ci jednym zdaniem to, co przez lata całe tam napisano:
jak masz warunki (a masz) to za ok. 1000 zł NIE KUPISZ NIC INNEGO sensownego!!! Pomiędzy obrazami, jakie daje ten telep, a czymkolwiek innym w tym przedziale cenowym JEST PRZEPAŚĆ!!!

A może... na zlot jakiś pojedziesz?
Ostatnio edytowany przez saywiehu, 01 Wrz 2006, 21:37, edytowano w sumie 1 raz
saywiehu
 

PostGregory | 01 Wrz 2006, 21:28

Biohazard, w momencie kiedy zechcesz zajac sie astrofotografia, wtedy szybko okaze sie, ze ten refraktor cechuje sie spora abberacja. Z abberacja na zdjeciu mozna walczyc do pewnego stopnia. Ale tez wtedy doskonalym rozwiazaniem moze okazac sie np. Newton na platformie z systemem Guide Leszka, albo np. taki maly MTO 11-CA, ktory mozna poprowadzic na montazu SkyView PRO i tez z urzadzeniami Leszka! :D Metrowa ogniskowa, to juz troche wiecej nizeli np. 300 mm i mozna spojrzec na zdjeciach "nieco" glebiej w kosmos, nizeli ma to miejsce podczas obserwacji bezposrednich. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 01 Wrz 2006, 22:23, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostPablito | 01 Wrz 2006, 22:20

saywiehu napisał(a):Żadne zoomy.

Nie mogę się do końca zgodzić. Wykonałem wiele udanych obserewacji lantanowym zoomem z barlowem (Soligor 2"/2x) przy powerze 200-240x. Później nabyłem ortho (5 i 6mm) i muszę powiedzieć, że bywało, że obrazy z zoomem były lepsze. Osobiście jednak uważam, że zoom to dobry dodatek do posiadanych okularków.
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Postsaywiehu | 01 Wrz 2006, 23:06

Pablito, wszystko jest możliwe. Ja wyleczyłem się z chęci "mania" zooma po sprawdzeniu dwóch takich okularków. Wiem, że to troche mało, aby generalizować. Dlatego nie myślę polemizować!
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 03 Wrz 2006, 12:32

Żeby podsumować temat to do obiektów DS polecamy okulary 2" o długiej ogniskowej i szerokim polu widzenia a do planet okularki jakościowe jak Lantany i Ortoskopy o krótkiej ogniskowej ale za to wysokim kontraście obrazu 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 03 Wrz 2006, 13:03

Janusz_P. napisał(a):a do planet okularki jakościowe jak Lantany i Ortoskopy o krótkiej ogniskowej ale za to wysokim kontraście obrazu 8)

Dodam, że świetnie w takim np. LV 7, czy 9 mm prezentują się gromadki kuliste :)
Ortho też do nich powinien być suuper, o ile nawet nie lepszy.
saywiehu
 

Postaurynka | 05 Wrz 2006, 17:01

Korzystając z tematu o okularach chciałabym zapytać o jedną rzecz: W okularach Ortoskopowych zakres ogniskowych wynosi od 6-30mm, a w Lantanowych od 2-40mm. Dlaczego więc przy max 30mm w Ortoskopowych ogniskowe mają spore straty światła z niekorzyścią dla obserwatora, a przy max 40mm w Lantanowych nie mają tych strat? :?: Przeczytałam już dwie recenzje różnych okularów ale nigdzie nie piszą dlaczego tak jest. :?
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostJanusz_P. | 05 Wrz 2006, 21:51

Różne typy okularów mają różnej grubości soczewki a co za tym idzie mają też różne optymalne zakresy ogniskowych przy któeych soczewki nie są jeszcze za grube w stosunku do innych konstrukcji 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postaurynka | 08 Wrz 2006, 08:08

Janusz_P. napisał(a):Różne typy okularów mają różnej grubości soczewki a co za tym idzie mają też różne optymalne zakresy ogniskowych przy któeych soczewki nie są jeszcze za grube w stosunku do innych konstrukcji 8)

Dzięki za wyjaśnienie. :D A tak z ciekawości : jaki rodzaj okularów jest w syncie 200/1200. a jaki w Celestronie C20? :?: I czym różni się okular Ultima z 5-elementowym hybrydowym układem optycznym od zwykłych okularów? :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

Postpolaris | 08 Wrz 2006, 15:39

:(
polaris
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat