Amatorski Teleskop Do 450zł

Postm89_89 | 11 Wrz 2006, 15:56

Jako totalny nisko budżetowy amator poszukuję teleskopu do 450zł(+/-50zł), lecz nie bardzo wiem jaki wybrać więc proszę o pomoc w wyborze czegoś "dobrego" w tym przedziale cenowym.
Z góry dziękuję za pomoc
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Wrz 2006, 15:52

Postqbanos | 11 Wrz 2006, 16:04

Może jakaś lepsza lornetka? Ewentualnie Skylux :D
qbanos
 

Postaurynka | 11 Wrz 2006, 16:10

Sky - Watcher SK1145EQ1 - 400zł
Sky - Watcher SK1141EQ1 - 500zł
Celestron Power Seeker 76 - 300zł
Celestron First Scope 70EQ - 450zł
Pozdrawiam! :D Ceny podane z Delta Optical
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostJanusz_P. | 11 Wrz 2006, 16:28

Dobrego teleskopu za te pieniądze nie kupisz, lepiej zainwestuj w Lornetkę która ma o wiele większe pole widzenia i pozwala się łatwiej i szybciej nauczyć Nieba :idea:
Polecam sesje z lornetką na leżaczku z mapką obrotową w ręku i słabą czerwoną latarką do jej oświetlania 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 11 Wrz 2006, 19:40

Jak bys kupowal lornetke to nie nowke z allegro . Mam taka i uwazalem za dobra do czasu porownania z 20x 60 kronosem, ale ten tez jest gorszy od Tento 20x60 . Wlasnie jestem na etapie rozrozniania stopni ostrosci w sprzecie . Kiedys myslalem, ze ostre to ostre i tyle. Lornetki z allegro sa najnizej odnosnie stopnia ostrosci i jasnosci w zaleznosci od srednicy obiektywow.
Poszukaj jak ktos bedzie odsprzedawl telep . Znajamy kupil tube 150/750 za 350 zl w pelni sprawna. :shock:
Ostatnio edytowany przez zbyszek, 11 Wrz 2006, 20:46, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postsaywiehu | 11 Wrz 2006, 20:11

Aurynka, plisss nie polecaj teleskopów na EQ1. To naprawdę poniżej minimum. Takie cuś może zniechęcić do astro.
Jestem za lornetką, albo dozbieraniem. Niestety, czasy są jakie są- i ludzie, którzy poczytają to i owo, pooglądają zdjęcia- później będą sobie w brodę pluli, że nie poczekali. Po prostu nie ma "przedziału cenowego do 500 zł" na teleskop.
549 kosztuje Skylux- i w Astrokraku, i w FotoClassicu. Ale okulary, w jakie jest wyposażony- to tragedia w porównaniu z Plosslami. Więc i tak trzeba dokupić. 849 zł- najtańszy Newton na Dobsonie. Nie ma najmniejszego sensu kupować czegoś innego!
Mam rację, bo mozliwość porównania mam u siebie w domu.
saywiehu
 

Postaurynka | 11 Wrz 2006, 20:16

saywiehu napisał(a):Aurynka, plisss nie polecaj teleskopów na EQ1. To naprawdę poniżej minimum. Takie cuś może zniechęcić do astro.
Jestem za lornetką, albo dozbieraniem. Niestety, czasy są jakie są- i ludzie, którzy poczytają to i owo, pooglądają zdjęcia- później będą sobie w brodę pluli, że nie poczekali. Po prostu nie ma "przedziału cenowego do 500 zł" na teleskop.
549 kosztuje Skylux- i w Astrokraku, i w FotoClassicu. Ale okulary, w jakie jest wyposażony- to tragedia w porównaniu z Plosslami. Więc i tak trzeba dokupić. 849 zł- najtańszy Newton na Dobsonie. Nie ma najmniejszego sensu kupować czegoś innego!
Mam rację, bo mozliwość porównania mam u siebie w domu.

Po prostu piszę to co wyczytałam. Jak ktoś prosi o podanie teleskopu to podaję teleskopy. Jakby prosił o lornetkę, to podałabym lornetkę. :wink: :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostJanusz_P. | 11 Wrz 2006, 21:52

Czasem w poradach trzeba okazać trochę więcej mądrości i doświadczenia od zdobytej na prędce z forum teoretycznej wiedzy :roll:
mam wielką prośbę do wszystkich początkujących o nie radzenie ludziom sprzętu przez który conajmniej rok (sezon obserwacyjny) sami nie obserwowaliśmy bo takie rady nie dość że są mało użyteczne (niepraktyczne) to jeszcze mogą wprowadzic w błąd co byłoby dodatkowo wysoce nie etyczne :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 11 Wrz 2006, 22:55

Jest maly problm, tylko mlodzi stazem jeszcze odpisuja na takie pytania. :)
W kazdym sprzecie sa plusy i minusy . Im tanszy i mniejsza srednica tym minusow wiecej .
Kazdy telep jest dobry co spelnia oczekiwania i daje zadowolenie na dluzej
Maka na specjalne zamowienie chetnie bym posiadal .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostGregory | 11 Wrz 2006, 23:07

W cenie 450 zl rowniez polecilbym lornetke. W tej kwocie miesci sie dobrze znana BPC 20x60. Jest niedroga i calkiem dobra. Ale... dla tak duzej lornetki potrzebny jest statyw. Czyli tutaj juz sie w cenie nie miescimy, chyba ze trafimy gdzies na atrakcyjna oferte. Mozna pokusic sie oczywiscie o taki model lornetki, za pomoca ktorego obserwacje bedzie mozna przeprowadzac trzymajac lornetke w dloniach. Choc ja osobiscie nie polecam takiego rozwiazania, a polecam zas zuraw P. Poruczki, ktory jest w stanie zagwarantowac odpowiednia wygode i komfort. :wink:

Bardzo dobrym refraktorem jest Pronto 66/400. Jego cena bedzie wyzsza, tymbardziej jesli doliczymy do zestawu komplet 2-3 przyzwoitych okularow + statyw. Niemniej refraktor ten godny jest uwagi ze wzgledu na dobra jakosc optyki jak tez solidnosc wykonania, stad o nim wspominam. Kolejna trudnoscia w tym przypadku jest pozyskanie obiektywu na budowe tego teleskopu.

MTO 11-CA, jakze moglbym o nim zapomniec. ;-) To juz wyzsza polka, takze cenowa. Kiedy uda nam sie trafic na ciekawa oferte, gdzie nalezaloby wydac ok. 300-500 zl na sam obiektyw, to jeszcze nie bedzie gwarancji czy optyka spelni wymogi jakosciowe. Mialem okazje obserwowac i porownywac obrazy z dobrego MTO, z obrazami jakie dawaly MTO innych uzytkownikow. Roznica w jakosci obrazu byla kolosalna, a przeciez niby to byl ten sam sprzet. Dlatego na zakup MTO warto zwrocic sie np. do firmy Astrokrak, zaplacic wiecej, ale dysponowac sprawdzonym i pewnym egzemplarzem. Z obiektywu MTO 11-CA trzeba jeszcze zbudowac ten pelnowartosciowy teleskop, i tutaj dochodza takie dodatki jak zlaczki, okulary, diagonal, solidny statyw itp. W zaleznosci od tego co bedziemy chcieli dalej robic, koszty beda rosly.

Takich przykladow mozna mnozyc ale jedno jest pewne. Kwota 450 zl jest dobra, jesli myslimy o zakupie niezlej lornetki, do ktorej nie wymagany bedzie jeszcze statyw. W przypadku teleskopu trzeba troche odczekac... albo szukac SkyLuxa, niezlego refraktorka na poczatek i za niewielkie pieniadze. Zawsze mozna tez rozgladac sie za inna okazja, i spogladac do dzialu gielda astronomiczna. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostGregory | 12 Wrz 2006, 00:47

Mozliwosci jest oczywiscie wiele. Lunete mozna zbudowac samodzielnie na bazie wyszukanego, przyzwoitego obiektywu, gdzie kosztem jest w zasadzie juz sam obiektyw, a inne elementy organizowac wykorzystujac po prostu swoja pomyslowosc. Obiektyw tez mozna samemu wykonac, szlifujac zwierciadlo, tak samo lusterko wtorne, ale na to potrzeba juz nieco wiecej czasu i silnej woli. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postaurynka | 12 Wrz 2006, 09:23

Janusz_P. napisał(a):mam wielką prośbę do wszystkich początkujących o nie radzenie ludziom sprzętu przez który conajmniej rok (sezon obserwacyjny) sami nie obserwowaliśmy bo takie rady nie dość że są mało użyteczne (niepraktyczne) to jeszcze mogą wprowadzic w błąd co byłoby dodatkowo wysoce nie etyczne :?

Ok! :D Chciałam tylko pomóc! Nie sądziłam, że lornetką można zobaczyć więcej niż teleskopem nawet tym z najniższej półki. No ale człowiek nie jest wszechwiedzący i widzę, że dużo jeszcze muszę się nauczyć. :D Myślałam też, ze Delta nie oferuje zabawek- tu też się pomyliłam. Dostosuję się w takim razie do prośby, bo samej zaczyna mi się to wszystko już mieszać. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostAnka_U | 12 Wrz 2006, 09:29

Mnie się już tak miesza, że w ogóle w sprzęcie się nie odzywam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostRobert_Bodzoń | 12 Wrz 2006, 09:45

Niektórymi lunetkami-zabawkami można zobaczyć więcej niż przez lornetkę, co nie oznacza, że lepiej. W zasadzie takie planety jak Jowisz, Saturn mogą pokazać nawet swoją tarczę, ale jakość obrazu będzie raczej marna.

Lornetka za kilkaset złotych może służyć latami jako pożyteczny instrument przeglądowo-obserwacyjny. Lunetkę za kilkaset złotych odłożymy po kilkunastu obserwacjach w kąt i zapragniemy czegoś lepszego. Chyba, że wcześniej odłożymy w kąt astronomię ;)

Oczywiście "na upartego" można obserwować taką lunetką nawet dziesięć lat 8)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Postvalis | 12 Wrz 2006, 16:23

ja mogę sprzedać swojego bressera optik 114/900 , za dużo niższe pieniążki :), tylko czy to ma sens ? :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 06 Wrz 2006, 08:55
Miejscowość: iwanowice

Postzbyszek | 13 Wrz 2006, 22:18

np 130/650 na montazu z U jest za ok 300 zl .
http://astro4u.net/yabbse/index.php?top ... ;topicseen
choc do planet ma za mala ogniskowa ,
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postsaywiehu | 13 Wrz 2006, 23:03

zbyszek napisał(a):np 130/650 na montazu z U jest za ok 300 zl .
http://astro4u.net/yabbse/index.php?top ... ;topicseen
choc do planet ma za mala ogniskowa ,


Miałem "w łapach" ten teleskop jakiś czas temu (koniec sierpnia). Nie jest to żadna rewelacja, ale na pewno będzie lepszy od 76/700, czy Skyluxa. Przydałyby mu się lepsze okularki... jak każdemu telepowi :wink:
Wiem też, że sprzedający jest OK. Piszę to, bo wiem "kto zacz", ale nie jako reklamę, tylko stwierdzenie faktu. Piszę to z własnej woli, sprzedający o tym nie wie.
Qrcze... wolę nie namawiać nikogo do takich sprzętów, ale... no jest ALE ;)
Zostaje oczywiście jeszcze problem jakiegoś statywu do niego.
saywiehu
 

PostIgnisdei | 14 Wrz 2006, 16:31

zbyszek napisał(a):np 130/650 na montazu z U jest za ok 300 zl .
http://astro4u.net/yabbse/index.php?top ... ;topicseen
choc do planet ma za mala ogniskowa ,

Witajcie!
No da się jeszcze to i owo zobaczyć, widziałem przez chwilę przerwę Casiniego, chyba też plamę na Jowiszu, pasy widac ok, Tytana, czapy na Marsie (ele to przy idealnym seeingu). To światłosilny telp dedykowany głównie ds-om , fajnie widac gromadki kuliste np. m13 czy otwarte oraz mgławice np m31 o księżycu nie wspomne (piękne kontrasty szczególnie w poblizu teminatora). Fajnie działa w kooperacji z vixenem 6mm do palnetek, oraz omconem 25 do ds. Ale zgadzam się ze Zbyszkiem to nie jest teleskop planetarny daje jasne obrazy i troche prześwietla. Ale choć nie jest to teleskop Hubbla , to jak pisał Wiesiu lepsze od zabawek 76/700 (marketowych) , czy Skyluxa. Moja syncia nie jest bynajmiej zabawką - jest za to dobrym narzedziem dla początkującego, ja się na niej uczyłem nieba i z niej wyrosłem dlatego oddaję następnemu nowicjuszowi z równie płytką jak moja kieszenią. Pozdr Robert
Ignisdei
 

Postaurynka | 15 Wrz 2006, 14:57

Ignisdei napisał(a):
zbyszek napisał(a):np 130/650 na montazu z U jest za ok 300 zl .
http://astro4u.net/yabbse/index.php?top ... ;topicseen
choc do planet ma za mala ogniskowa ,

Witajcie!
No da się jeszcze to i owo zobaczyć, widziałem przez chwilę przerwę Casiniego, chyba też plamę na Jowiszu, pasy widac ok, Tytana, czapy na Marsie (ele to przy idealnym seeingu). To światłosilny telp dedykowany głównie ds-om , fajnie widac gromadki kuliste np. m13 czy otwarte oraz mgławice np m31 o księżycu nie wspomne (piękne kontrasty szczególnie w poblizu teminatora). Fajnie działa w kooperacji z vixenem 6mm do palnetek, oraz omconem 25 do ds. Ale zgadzam się ze Zbyszkiem to nie jest teleskop planetarny daje jasne obrazy i troche prześwietla. Ale choć nie jest to teleskop Hubbla , to jak pisał Wiesiu lepsze od zabawek 76/700 (marketowych) , czy Skyluxa. Moja syncia nie jest bynajmiej zabawką - jest za to dobrym narzedziem dla początkującego, ja się na niej uczyłem nieba i z niej wyrosłem dlatego oddaję następnemu nowicjuszowi z równie płytką jak moja kieszenią. Pozdr Robert

I super! :D Widać, że bardzo dużo można zobaczyć tym teleskopem. :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

Użytkownicy przeglądający to forum: Lazarus oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat