Teleskop na balkon

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 15:38

Zastanawiam się nad zakupem teleskopu do planet za kwotę max. 1000 zł na balkon. Balkon mam wąski tak więc teleskop może miec długośc:
-w przypadku refraktora max. 700mm
-w przypadku zwierciadła max.850mm (i tak nie wiem czy to nie za dużo)
W obydwu przypadkach te długości są nieprzekraczalne.

kandydaci:
-Skywatcher Mak 10cm
-Soligor 910
-Orion Observer 70mm EQ
-Bresser 70/700
-Sky-Watcher" SK1309 EQ2

Nie wiem co wybrac, mam nadzieje, że ktoś patrzył przez któryś z tych teleskopów i mógłby podzelic się wrażeniami. Jeśli ktoś dorzuciłby coś do tej listy kandydatów to również będę wdzięczny.
Nie śpieszy mi się z zakupem, zresztą kase muszę też jeszcze pozbierac i nie proponowac mi teleskopów za dużo więcej kasy, bo 1000zł to szczyt moich możliwości.

Ps. Nie proponowac mi zakupu lornetki, bo jak juź pisałem priorytetem są planety.

Z góry dzięki za pomoc :)
Piotrek
 

Postqbanos | 01 Wrz 2006, 15:41

Ja bym brał Maka, albo lepiej SC ale to troszke ponad 1000zl :lol:
qbanos
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 15:44

qbanos napisał(a):Ja bym brał Maka, albo lepiej SC ale to troszke ponad 1000zl :lol:


Pan Janusz kiedyś już pisał o tym maku, że ponoc nie najlepszy
A co to SC??
Piotrek
 

Postqbanos | 01 Wrz 2006, 16:14

Tego maka nie macałem ale znając życie ktoś Ci zaraz zaproponuje MTO :D

SC - Schmidt-Cassegrain, zwarta tuba, długa ogniskowa, dedykowany do dużych powiększeń czyli np do planet. Niestety drogi.

np.
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... 8d5b6c660e
qbanos
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 16:50

qbanos napisał(a):Tego maka nie macałem ale znając życie ktoś Ci zaraz zaproponuje MTO :D

Wiem, to jest pewne. Na tym forum kazdemu proponuje się MTO :)
SC - Schmidt-Cassegrain, zwarta tuba, długa ogniskowa, dedykowany do dużych powiększeń czyli np do planet. Niestety drogi.

np.
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... 8d5b6c660e


hmm - troche drogi ten SC. Dobra czas zejsc na ziemię.


Te obliczenia co do maksymalnej długości newtonów są trochę za duże. Maksimum to 700mm czyli soligor i newton skywatchera odpada :(
Piotrek
 

Postzbyszek | 01 Wrz 2006, 16:58

70/700 to troche ponizej min, bywa na allegro pod nazwa skylux za ok 200-300 zl. Ale planet za bardzo nim nie pooladasz bo do nich potrzeba powiekszenie min 200x. A sprzet co je zapewni to min 15 cm lustro .
Do tego sa problemy z dobrym duzym powiekszeniem jak telep ma krotka ogniskowa . W/g mnie planety to min 1 m . Po co wykosztowac sie na ekstra okulary skoro przy wiekszej ogniskowej uzyskamy lepsze obrazy tanszymi okularami ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 01 Wrz 2006, 17:15

Piotrek napisał(a):
qbanos napisał(a):Tego maka nie macałem ale znając życie ktoś Ci zaraz zaproponuje MTO :D

Wiem, to jest pewne. Na tym forum kazdemu proponuje się MTO :)


Spokojnie Gregory jest na urlopie :)

Ja zwykle proponuję Dobsona ;) Nawet na balkon i pisze to serio.
Kolega ma 270/1300 ma go na stoliczku, a balkon ma szer 1300, tak że wyciąg jest tuż przed barierką.

Na AF lub AA zaproponują Ci za to Syntę :lol:

Co kraj to obyczaj ;)

Druga opcja to:
Kup sobie Pronto z 2" wyciągiem + Filtr LP + kilka okularków.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqbanos | 01 Wrz 2006, 17:23

A musisz obserwowac z balkonu? Nie mozesz wyjechac gdzies na swieze powietrze?
qbanos
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 17:43

Muszę obserwowac z balkonu.

A co wy na to:
http://market.fotoclassic.pl/sklep/prod ... cts_id=376
Piotrek
 

PostJaLe | 01 Wrz 2006, 17:49

Piotrek napisał(a):Muszę obserwowac z balkonu.

A co wy na to:
http://market.fotoclassic.pl/sklep/prod ... cts_id=376


Wiesz co są na tym i na innych forach ludzie z Poznania, po prostu umów się z kimś i zerknij czy obraz Cię zadowala.
Bo szkoda Twojej kasy ma to co pokazujesz.

Jeżeli mierzysz w planety to szukaj refraktora.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsaywiehu | 01 Wrz 2006, 18:43

Piotrek- z Poznania jest np. Polaris- on ma Maka, co prawda nie takiego za 1000 zł :D
Ostatnio na Astro-Forum sporo bylo rozmów o sprzęcie na balkon. Owszem, są ludzie, którzy na balkonach trzymają prawdziwe "armaty", ale są tacy, którzy wolą sprzęt "kompaktowy".
Ja do 1000 zł nie potrafię polecić nic sensowniejszego od fajnej lornetki na statywie. Za 1099 zł masz w Delta Optical refraktorek achro 102 mm Sky Watchera na AZ3. Tyle, że ma on koszmarne okularki w zestawie (Kellnery, jak Skylux). MTO wraz z montażem i okularkami znacznie pewno przekroczy 1000 zł (sama tuba to prawie 800).
Z kolei Skylux (w Astrokraku : Meade-Bresser 70 EQ) to fajna zabaweczka, w sam raz do nauki nieba. Na pewno za ta cenę da najwięcej radochy z najtańszych do przyjęcia rozwiązań. Sam kupilem Skyluxika mojemu synowi, no i ma z nim kuupę "poważnych" obserwacji. Tyle, że dzieciak ma 9 lat! Ja natomiast mam Tała Alkora- maleńkiego Newtona o średnicy lustra 65 mm. Zapłacilem za niego ... 30 zł :D A dawane przez niego obrazy są porównywalne (DS) ze Skyluxem.
A to MUSZĘ napisać :) Za pieniadze w okolicach 1000 zł nie kupisz lepszego teleskopu, niż Synta 8" (1099 zł). Tyle, że twój balkon może być na nią za mały. Do tego jest problem latarń naokoło domu.

I jeszcze coś. Mieszkam ok. 80 km od Poznania. Co jakiś czas zjeżdżają do mnie ludzie z okolic na wspólne lukanko. W tą niedzielę być może zagości Polaris. Spróbuj kiedyś w weekend wpaść tutaj- sporo by ci się rozjaśniło w głowie. 1000 zł piechotą nie chodzi...
saywiehu
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 18:58

@Saywiehu - dzięki za oferowaną pomoc, ale nie mam za bardzo kasy, czasu ani chęci tłuc się pociągiem 80km (jestem w klasie maturalnej)

Największy problem to wielkośc balkonu, gdyby nie to kupiłbym Messiera
90mm ale on ma 900mm ogniskowej- jest jakieś co najmniej 15 cm za długi
Ten dobson za 1099zł też jest za długi
Piotrek
 

Postqbanos | 01 Wrz 2006, 19:22

Piotrek napisał(a):@Saywiehu - dzięki za oferowaną pomoc, ale nie mam za bardzo kasy, czasu ani chęci tłuc się pociągiem 80km (jestem w klasie maturalnej)


80km w Twoim wieku to problem?Ja na Twoim miejscu wolalbym wydac kilka zlotych na bilet niz wtopic 1000zl ale to twoj wybor.

Jak szeroki masz balkon?
qbanos
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 19:31

Balkon ma ok. 90cm przy ziemi(od barierki do parapetu), a na wysokości okien ok 125 cm
Piotrek
 

Postqbanos | 01 Wrz 2006, 19:40

Piotrek napisał(a):Balkon ma ok. 90cm przy ziemi(od barierki do parapetu), a na wysokości okien ok 125 cm


Słuchaj mój balkon ma w najszerszym miejscu (na wysokości okien ) 115cm i jakoś z powodzeniem uzywam tam Synty 200/1200 ustawionej na podescie (na stołku). Pomyśl przeciez nawet jak telep ma 1m długści to przecież nigdy nie bedziesz go miał ustawionego w poziomie, chyba że bedziesz chciał poogladać sasiadki w innym bloku na tym samym pietrze.
qbanos
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 19:46

No dobra chyba sobie kupię Soligora 910, bo to jest chyba najrozsądniejsze.
Tą syntę musiałbym zrobic na bardzo wysokim podeście zeby to wyszło
bo w praktyce 125cm jest tylko w bardzo wąskim przejściu (przy drzwiach)
A poziomo ustawiam nieraz teleskop jak obserwowałem planety nisko nad horyzontem
Piotrek
 

Postqbanos | 01 Wrz 2006, 19:52

Piotrek napisał(a):A poziomo ustawiam nieraz teleskop jak obserwowałem planety nisko nad horyzontem


Obserwowanie planet nad horyzontem kompletnie mija sie z celem, jesli chcesz zobaczyc jakiekolwiek sczegóły powierzchni. Zreszta w nadchodzacych latach, nie uswiadczymy planet wysoko wiec lepiej sie zając DS'ami :lol:
qbanos
 

PostJaLe | 01 Wrz 2006, 19:55

qbanos napisał(a):
Piotrek napisał(a):A poziomo ustawiam nieraz teleskop jak obserwowałem planety nisko nad horyzontem


Obserwowanie planet nad horyzontem kompletnie mija sie z celem, jesli chcesz zobaczyc jakiekolwiek sczegóły powierzchni. Zreszta w nadchodzacych latach, nie uswiadczymy planet wysoko wiec lepiej sie zając DS'ami :lol:


Na planetach skupiają się zwykle ludzie zaczynający przygotę z astronomią.

I dlatego podkreślam jeszcze raz, żebyś mierzył w refraktor, a nie w Newtona.

Osobiście do planet wybrałbym PZO 66/400 niż np. jakiś Newton 150/750 i dlatego pisałem już o Pronto, które ma 2".
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 01 Wrz 2006, 20:10

Piotrek napisał(a):Zastanawiam się nad zakupem teleskopu do planet za kwotę max. 1000 zł na balkon. Balkon mam wąski tak więc teleskop może miec długośc:
-w przypadku refraktora max. 700mm
-w przypadku zwierciadła max.850mm (i tak nie wiem czy to nie za dużo)
W obydwu przypadkach te długości są nieprzekraczalne.


Poniewaz szybko dojdziesz jednak do wniosku, ze balkon to nie wszystko, postawilbym na malego, ale za to bardzo mobilnego i sprawnego optycznie Pronto. W cenie 1000 zl zmiescilbys sie jeszcze powiedzmy z 2 przyzwoitymi okularami i juz moglbys zaczac podziwiac charakter planet, odnajdywac na niebie jasniejsze obiekty DS montujac swoj refraktor na solidniejszym statywie fotograficznym. Celowo nie wspominam o MTO, bo tutaj musialbys trafic na dobra serie. Oczywiscie mozliwosci dobrego MTO sa znacznie wieksze od Pronto, i nie nalezy ograniczac ich jedynie do obserwacji wizualnych. ;-)

Saturn Pronto:
Image

Saturn MTO:
Image

Dlaczego Pronto? Prosta obsluga, dobra jakosc optyki, doskonale obrazy, mobilny (mozna schowac niemalze do plecaka i jechac na wakacje). I zawsze warto posiadac taki podrozny refraktor, niezaleznie od tego czy posiadasz lub nie wiekszy teleskop. Maly Pronto pozatym ze to niezly refraktor, to tez dobry guider, szukacz do duzego teleskopu czyli zawsze bedzie przydatny. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 20:24

Ale z tego co wiem Pronto już nie produkują. Poza tym nie lepszy będzie Orion 70/700?
Ten teleskop ma byc docelowy (mieszkam na 10 piętrze i nie ma mowy o targaniu go po osiedlu (wzudziłbym sensację, a zawsze jakis żul by sie mógł doczepic do mnie.
Przede wszystkim chce żeby ten teleskop pokazał mi duuużo więcej niż mój refraktorek 50/600 a pronto nie jest dużo większe

I jeszcze raz podkreślam - interesują mnie przede wszystkim planety i wybór teleskopu jest ukierunkowany na nie właśnie
Piotrek
 

PostJaLe | 01 Wrz 2006, 20:28

Piotrek napisał(a):Ale z tego co wiem Pronto już nie produkują. Poza tym nie lepszy będzie Orion 70/700?
Ten teleskop ma byc docelowy (mieszkam na 10 piętrze i nie ma mowy o targaniu go po osiedlu (wzudziłbym sensację, a zawsze jakis żul by sie mógł doczepic do mnie.
Przede wszystkim chce żeby ten teleskop pokazał mi duuużo więcej niż mój refraktorek 50/600 a pronto nie jest dużo większe

I jeszcze raz podkreślam - interesują mnie przede wszystkim planety i wybór teleskopu jest ukierunkowany na nie właśnie


Ja właśnie czekam na Pronto ze szkłem Zeissa. Powinno być w przyszłym miesiącu :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 01 Wrz 2006, 20:30

Zacytuje fragment recenzji, i to niech bedzie pewna forma odpowiedzi:

"Kilka suchych faktow...
Srednica obiektywu, na bazie ktorego powstal PRONTO wynosi 68 mm, w rzeczywistosci po zamontowaniu do wnetrza tubusu ograniczona jest ona do 66 mm. Faktyczna dlugosc ogniskowa 393 mm. Jest to obiektyw achromatyczny, pokryty na zewnetrznych powierzchniach dodatkowa, delikatna warstwa przeciwodblaskowa. Do budowy wykorzystano tutaj dwie sklejone ze soba soczewki. Na uwage zasluguje fakt, iz obiektyw ten dzieki swojej budowie (bardzo cienki, niewielka ilosc szkla), charakteryzuje sie znacznie lepsza sprawnoscia optyczna, przewyzszajaca inne typowe achromaty. Jednym slowem, o wiele mniejsze straty przechodzacego przez szklo zebranego swiatla, a takze wieksza skutecznosc podczas skupiania tego swiatla bezposrednio w ognisku. Obrazy gwiazd wykazuja dzieki temu wieksza punktowosc, zas barwne obwodki typowe dla innych achromatow, zarowno przed jak i za ogniskiem sa tutaj znacznie mniejsze. W nastepstwie tego, obserwator zyskuje doskonale odwzorowanie bieli. Instrument charakteryzuje sie swiatlosila 1/6, zdolnosc rozdzielcza zblizona do 2,1 sekund luku, zasieg gwiazdowy 12 magnitudo. Maksymalne uzyteczne powiekszenie w granicach 100x. Przeprowadzone obserwacje wydaja sie to potwierdzac. Przy 66-krotnym powiekszeniu i wiekszym, uzyskane obrazy byly jak najbardziej kontrastowe i ostre, na przyzwoitym poziomie."

Obiektyw na budowe tego refraktora znajdziesz szukajac lunety PZO na aukcjach, dajac tez odpowiednie ogloszenie na forach astronomicznych. Trzeba poszukac, ale warto. To klasyk! Wzor jakosci wsrod achromatow. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 01 Wrz 2006, 20:38, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostPiotrek | 01 Wrz 2006, 20:36

a nie da sie kupic gdzies nowe pronto w całości??

Macie jeszcze jakieś inne propozycje jakiegoś krótkiego teleskopu??
Zaczynam poważnie myślec nad dłuższym zbieraniem na MTO ale ono ma jakiś dziwny sposób ustawiania ostrości z tego co sie orientuje
Ostatnio edytowany przez Piotrek, 01 Wrz 2006, 20:39, edytowano w sumie 1 raz
Piotrek
 

PostGregory | 01 Wrz 2006, 20:38

Mi udalo sie kupic dobrego Pronto od Pawla. :) Czyli nie moge powiedziec ze to niemozliwe. Ale jesli ma byc kompaktowy i idealny do planet, czyli Maksutow-Cassegrain, to rzeczywiscie postawilbym na wzbogaconego, dobrego MTO. :D Przepieknie widac planety, zreszta nie tylko. Wielokrotnie mialem okazje spogladac rownolegle, gdy obok stal TEC-140. Taki maly MTO, a tyle potrafi. 8)

Powiem tak. Kiedys zdecydowalem sie na MTO-11CA. Tego wyboru nie zaluje, MTO wiernie mi sluzy po dzis dzien. Zaryzykuje nawet stwierdzenia, ze wszelkie maki Oriona do 15 cm nie ukaza juz wiele wiecej, nizeli to co obserwuje przez swojego MTO. A zawsze na korzysc MTO przemawia jeszcze bardzo dobra korekcja plaskiego pola. Z perspektywy czasu oceniam sprawy tak, ze to byl dobry wybor. :D

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 01 Wrz 2006, 20:51, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

Postqbanos | 01 Wrz 2006, 20:46

Po pierwsze obserwacje planet z balkonu to zły pomysł ale skoro nie masz innego wyjscia... Ja tez mieszkam w bloku, ostatnio jak szedłem z Synta pod pachą przez osiedle to jacyś kolesie stwierdzili ze niosę bazookę :lol:

Ja bym na Twoim miejscu odpuścił sobie narazie zakup byle czego i zbierał na jakiegoś Maskutowa 5". On da Ci satysfakcję na planetach.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... d9f59e8701

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=355
qbanos
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat