Synta 150/1200 dobs

PostJanusz_P. | 01 Paź 2006, 11:39

Pomyśl proszę, stolik nic tu nie da bo okular i tak wypadnie Ci poza barierką i będzie dostępny do obserwacji ale alpinistycznych :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPavvel | 01 Paź 2006, 11:58

to może być ciekawe zjawisko :) Idziesz sobie wieczorem ulicą, patrzysz, a tu na dziesiątym pietrze z balkonu wystaje jakaś potężna rura, a do balustrady jest przypięty na linach jakiś szaleniec, który wlepia gały w niewiadomo co :)

Pzdr,
Pavvel
 
Posty: 63
Rejestracja: 19 Maj 2006, 21:38

PostPiotrek | 01 Paź 2006, 12:03

Pavvel napisał(a):to może być ciekawe zjawisko :) Idziesz sobie wieczorem ulicą, patrzysz, a tu na dziesiątym pietrze z balkonu wystaje jakaś potężna rura, a do balustrady jest przypięty na linach jakiś szaleniec, który wlepia gały w niewiadomo co :)

Pzdr,
Pavvel


hehehe ale się uśmiałem :D no własnie cały czas nad tym myślałem i wszystko byłoby na styk

Chyba jednak sky watcher mak 102/1300
Piotrek
 

PostPiotrek | 01 Paź 2006, 16:49

a jak jest z noszeniem Synty?? Samemu idzie to znieśc ze schodów i przenieśc o 100m? Bo z balkonu mogę zrezygnowac

Już sam nie wiem co kupic, bo ten Mak Skywatchera mnie nie przekonuje (nigdzie nie ma jego recenzji, nawet po angielsku, a tu mam 6" telep za 850 zł i to sprawdzony przez wielu
Piotrek
 

Postsaywiehu | 01 Paź 2006, 18:59

Nie jestem pewien, czy 6-calowa Synta ma sporo poważnych użytkowników. Nigdzie się nie spotkałem z sensowną recenzją.
Co do noszenia po 100 m- no mi się zdarzało z 8" - w całości :D
Ale to już hardcore. Stosunkowo wygodnie byłoby zawiesic sobie tubę na plecach- na pasach, albo wsadzić do jakiegoś mocnego worka transportowego, Dobsa za rączkę i heeeja... No ale to wszystko jednak trochę waży. Najlepiej by było samemu spróbować. W Poznaniu jest paru użytkowników Synty. Kilku z nich co jakiś czas mnie odwiedza na wspólnych obserwacjach. Może złap z nimi kontakt- np. Polaris. Albo urwij się w jakieś pogodne popołudnie do Trzcianki.
saywiehu
 

PostRammstein | 02 Paź 2006, 13:53

Skoro masz taki wybór to bierz 8" ponieważ ma ona większe użyteczne powiększenie o około 100x a to znaczy że ujrzysz więcej szczegułów i więcej naturalnych satelit planet ponieważ większe zwierciadło skupi więcej światła i przez co ma większy zasięg i ukaże obiekty których już w 6" byś niedojrzał, poza tym zwierciadło o takim rozmiarze nada się do DS :) Ale obraz planet napewno nie dorówna obrazowi jaki ujrzał byś w refraktorze.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostPiotrek | 02 Paź 2006, 15:52

hmm przemyśle sprawę jeszcze. Wszystko komplikuje to że mieszkam w bloku
Piotrek
 

PostJanusz_P. | 02 Paź 2006, 15:55

A to oznacza że portrzebujesz wysokiego paralaktyka i kompaktowego teleskopu na balkon jak Mak SVP 127mm 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 02 Paź 2006, 16:08

Mak to najlepsze rozwiązanie, ale stac mnie tylko na skywatchera maka, ale to sprzęt niewiadomej jakości, bo mimo usilnych starań nie znalazłem jego recenzji nawet po angielsku, a nie stac mnie na pomyłki -z kieszonkowego trudno kupic teleskop nawet jak zbiera się długo
..a na tego maka 127mm mnie nie stac
Newton, a szczególnie na dobsonie nie służy do planet ale lepszy dobry newton niż kompaktowy szajs, nawet gdybym miał nosic przed blok 16kg potwora

Mogę też zaryzykowac niezmieszczeniem sie na balkon i kupic messiera R-90 jeśli załapałbym się na promocje
Piotrek
 

PostRammstein | 02 Paź 2006, 18:27

Ja na twym miejscu bym jeszcze poczekał bo poprostu nie ma planet do obserwacji teraz , jest Uran , Neptun i Pluton ale raczej niezobaczysz za wiele na Saturna trzeba troszke czekac jeszcze a Jowisz jest już za nisko. W tym czasie nazbierał byś jeszcze kasy i może było by na maka 127 :) Ja też miałem zamiar kupic najpierw LB 10" a puźniej 12" i w tej chwili brakuje mi około 300 zł na 12" ale poczekam i pozbieram nadal kase bo niedługo wychodzi LB 16" bo po co kupywac 2 razy , lepiej kupic odrazu sprzęt docelowy i nie tracic kasy bo przy sprzedaży używanego teleskopu różnica cenowa między nowym a używanym może byc taka jak cena bardzo dobrego okularu a pozatym niebo Ci nie ucieknie :) weź pod uwagę też że ceny sprzętu spadają w dół :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 02 Paź 2006, 19:53

Napewno nie ryzykowałbym niezmieszczenia się na balkonie ale to można najpierw zmierzyć, tym samym minimalizując znacznie ryzyko nietrafnego zakupu przynajmniej pod względem rozmiaru :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek | 02 Paź 2006, 22:14

@Rammstein - problem w tym, że ja dopiero za pół roku będę miał na Messiera r-90!!! nie będe zbierał wieki.

@Janusz.P - oczywiście dokonałem już pomiarów. R-90 mieści się choc przy obserwacji na wprost będę stał nie za, a z boku teleskopu i z boku patrzył się w okular no chyba, że otworze drzwi balkonowe ale to tylko latem, bo zimą budziłoby to protesty innych domowników. R-90 bedzie chyba najlepszy do planet tymbardziej że nic nie trzeba do niego dokupywac
Piotrek
 

Postsaywiehu | 03 Paź 2006, 11:23

Piotrek napisał(a):@Rammstein - problem w tym, że ja dopiero za pół roku będę miał na Messiera r-90!!! nie będe zbierał wieki.

Pesymista ;)
Jest teraz wiele możliwości dorabiania- dla PASJI warto! Jednocześnie od siebie powiem tak, choć oczywiście możesz zanegować:
żal by mi było z mozołem uzbieranych pieniędzy, aby przeznaczać je na kiepski (bo mały) refraktorek, którego jedyną zaleta jest to, że mieści mi się na balkonie.

R-90 bedzie chyba najlepszy do planet tymbardziej że nic nie trzeba do niego dokupywac


OPTYMISTA :)
ZAWSZE teleskop to początek wydatków, nie koniec! No, chyba że ma być głównie ozdobą pokoju/balkonu.
saywiehu
 

Postpolaris | 03 Paź 2006, 13:30

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 12:39, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

PostPiotrek | 03 Paź 2006, 14:07

polaris napisał(a):Bardziej ekonomicznym rozwiazaniem zamiast Maka127 SVP bedzie Mak127 na EQ3-2.

Refraktorek 90mm to raczej kiepski wybor.


Wiem!! najlepszym wyborem bedzie jakies Takahashi :lol: , ale co z tego skoro nie mam na nie pieniędzy :cry:

Rozumiem, że masz na myśli maka oriona?? On jest poza zasięgiem moich finansowych możliwości nawet za rok. Uczę się i mam tylko 50zł kieszonkowego, w roku maturalnym nie pójdę na ulotki - to chyba oczywiste
Piotrek
 

Postpolaris | 03 Paź 2006, 14:11

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 12:39, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

PostPiotrek | 03 Paź 2006, 14:14

polaris napisał(a):Tak, Oriona.
Ten Sky-Watcher nie wzbudza mojego zxaufania, a Orion jest sprawdzony.


No mam takie same uczucia tylko nie wiem czemu polecają go na astro-forum skoro nie widziałem tam żeby ktoś go miał - przynajmniej nikt się nie chwalił, o recenzji nie wspominając (mowa o sky watcherze)
Piotrek
 

PostRammstein | 03 Paź 2006, 14:57

Ja też jestem uczniem a kase zawsze załatwie :) kombinuj i szukaj ofert ciekawych , puźniej sprzedaj za większą kase na allegro :) np. na niemieckim ebay jeden supersprzedawca sprzedaje coś co jest wysyłane z Chin a w polsce na allegro spokojnie moge wziąśc za to o 50% więcej niż on za to chce (wliczając wysyłke) i wiem że sprzedał bym to bardzo szybko :) Albo niedawno za granicą była niezła promocja , motorola V3 za 99 euro bez umowy !!! wystarczy wgrac polskie oprogramowanie i sprzedac na allegro za wiekszą kasę. Niestety ostatnio z V3 miałem pecha bo osoba która by mi kupiła ją przebywała na urlopie w Polsce .
Ja półtora miesiąca temu niemiałem kasy nawet na LB 8" a teraz sytuacja się bardzo zmieniła. Są ludzie którzy żyją z tego co zarobią na allegro a da się zarobic bardzo dużo kasy :) Mak 127 będzie znacznie lepszym rozwiązanie od tej 90-tki , napewno ukaże ci znacznie więcej szczegułów. A gdy niechcesz aż tak ryzykowac ewentualną utratą kasy to polecam pomoc komuś w sprzedawaniu np. umieszczasz w opisie na gg "sprzedam ......" niepodajesz ceny i gdy ktoś spyta o cene podaj w zależności od tego ile sprzedający chce np. 5 zł więcej które ty zgarniesz i wszyscy będą zadowoleni :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postsaywiehu | 03 Paź 2006, 15:57

Nie każdy jednak ma takie predyspozycje, by być przedsiębiorczym.

Dla Piotrka mam inną propozycję: kup sobie sensowną lornetkę i dorób statyw. W sam raz będzie do lukania nieba, wszędzie ją z sobą zabierzesz, na pewno da lepsze obrazy DS niż ciemny refraktor. No i będzie w sam raz na przyszłość- gdy już będziesz dysponować funduszami na porządny telep. Inne rozwiązanie- kup Skyluxa- wydasz dużo mniej, dużo mniej nie zobaczysz.
saywiehu
 

PostPiotrek | 03 Paź 2006, 16:07

rammstein - widze, że przedsiębiorczośc przede wszystkim 8)
Ale ja naprawdę teraz nie mam do tego głowy. Multum problemów. Jak zdam tą maturę, wojsko się ode mnie odczepi (oby!!!), dostanę sie na studia to wtedy zacznę sie rozglądac za kasą.
Piotrek
 

PostPiotrek | 03 Paź 2006, 16:11

saywiehu napisał(a):Nie każdy jednak ma takie predyspozycje, by być przedsiębiorczym.

Dla Piotrka mam inną propozycję: kup sobie sensowną lornetkę i dorób statyw. W sam raz będzie do lukania nieba, wszędzie ją z sobą zabierzesz, na pewno da lepsze obrazy DS niż ciemny refraktor. No i będzie w sam raz na przyszłość- gdy już będziesz dysponować funduszami na porządny telep. Inne rozwiązanie- kup Skyluxa- wydasz dużo mniej, dużo mniej nie zobaczysz.


hmm cały czas piszę, że chcę oglądac przede wszystkim planety, wiec lorneta odpada skylux mnie nie przekonuje - już wolę tego sky watchera maka :wink:
Piotrek
 

PostRammstein | 03 Paź 2006, 20:45

Ja niedługo ide na komisje :/ a jak dostane grupe A i nie pujde na studia (ale na chwilę obecną chce iśc na nie ) to wtedy załatwiam stałe zamelodowanie w Holandii a w Polsce tymczasowe :) bo w Holandii jest tylko wojsko zawodowe a nie tak jak u nas :) A tej 90-tki niekupuj , najlepiej wytrzymaj jeszcze troszke czasu i dozbieraj kase a jak chcesz to możesz jechac do pracy na zachód np. na wakacje. Są takie firmy które przyjmują cię do pracy bez niemieckiego i.t.p. paszportu :) poprostu gdy przyjedziesz firma pomaga Ci założyc własną firmę i wtedy bierze Cię na zasadzie wypożyczenia pracownika z twej firmy :) i możesz robic normalnie na zachodzie niemiając pochodzenia i nieprzejmowac się tym że granice są "zamknięte" , ja mam to szczęście że mam pochodzenie i do pracy można jechac już od 17 lat do Holandii (niewiem jak z pozostałymi krajami) a wkońcu przy 40 godzinach tygodniowo wychodziło się na czysto 240 euro a gdy dorwało się fajną prace i były nadgodziny można było spokojnie miec nawet 55 godzin tygodniowo i więcej :) Jeśli niemasz rodziny na utrzymaniu korzystaj z tego i realizuj swoje marzenia , ja sam by miec całą kase na LB 16" i okulary mam zamiar jechac na ferie zimowe do pracy za granice ale plany na przyszłośc raczej wiąże z Polską bo mając prace w której zarabiasz np. 2500 zł miesięcznie zachód jest niepotrzebny
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 04 Paź 2006, 09:23

Piotrek napisał(a):
saywiehu napisał(a):Nie każdy jednak ma takie predyspozycje, by być przedsiębiorczym.

Dla Piotrka mam inną propozycję: kup sobie sensowną lornetkę i dorób statyw. W sam raz będzie do lukania nieba, wszędzie ją z sobą zabierzesz, na pewno da lepsze obrazy DS niż ciemny refraktor. No i będzie w sam raz na przyszłość- gdy już będziesz dysponować funduszami na porządny telep. Inne rozwiązanie- kup Skyluxa- wydasz dużo mniej, dużo mniej nie zobaczysz.


hmm cały czas piszę, że chcę oglądac przede wszystkim planety, wiec lorneta odpada skylux mnie nie przekonuje - już wolę tego sky watchera maka :wink:


Jeśl ichcesz oglądać przedewszystkim planety to potrzebujesz dobrej rozdzielczosci i sporych powiekszeń oraz co się z tym nierozerwalnie wiąże dobrego i sztywnego montażu paralaktycznego, dobra rada, zbieraj na conajmniej Maka 127 i na conajmniej EQ-3 jako absolutne minimum a podziękujesz nam potem , zresztą sam się przekonasz jak kupisz :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Błażej, DominRZS, mazbi7925 oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat