Messier N-150 - opinie!

PostMariano | 27 Wrz 2006, 20:31

Co sądzicie o tym sprzęcie?

Sprzedawca rekomenduje ten produkt, ponoć ma lepszą optykę i montaż od
podobnych Sky-Watcha i Soligora, a do tego dość bogate dodatki w cenie.

Z informacji, jakie uzyskałem jest to w miarę uniwersalny, o dobrych parametrach i na dobrym montażu.

Czy rzeczywiście za tę cenę ok 1700 zł. jest to dobra oferta? Zaznaczę, że będzie to mój pierwsy instrument i chcę, żeby mi kilka lat posłużył (propozycje dobrej lornetki odrzucam)

Pozdrawiam
Marcin
[color=yellow]
[/color]
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 Wrz 2006, 20:24
Miejscowość: Olkusz

 

Postsaywiehu | 27 Wrz 2006, 20:49

Pisz to, co powinieneś :
- skąd chcesz obserwować
- czy musisz wozić teleskop w ciemne miejsce, czy masz je pod nosem
- czy będziesz musiał znosić telep po schodach z IV piętra do autka, czy tylko z domu na ogródek
- czy interesują cię obrazy DS, czy te mgliste plamki masz w nosie
- jak bardzo "zachorowałeś" i jaką masz wiedzę
- czemu wybraleś Newtona na EQ a nie na Dobsonie.
saywiehu
 

PostMariano | 27 Wrz 2006, 21:11

- skąd chcesz obserwować
- W PELNERZE, NIE Z BALKONU

- czy musisz wozić teleskop w ciemne miejsce, czy masz je pod nosem
- KILKA KILOMETRÓW OD DOMU

- czy będziesz musiał znosić telep po schodach z IV piętra do autka, czy tylko z domu na ogródek
- Z TYM CHYBA NIE BĘDZIE PROBLEMU

- czy interesują cię obrazy DS, czy te mgliste plamki masz w nosie
- WIEM, ŻE TO TRUDNE, ALE CHCIAŁBYM MIEĆ COŚ W MIARĘ MOŻLIWOŚCI UNIWERSALNEGO, ALE W SUMIE BARDZIEJ OBIEKTY DS

- jak bardzo "zachorowałeś" i jaką masz wiedzę
JAKĄ MAM WIEDZĘ, TRUDNO MI OCENIAĆ PEWNIE NIKŁĄ, TROCHĘ LITERATURY, WIĘCEJ CHĘCI I DUŻO SŁUCHANIA INNYCH

- czemu wybraleś Newtona na EQ a nie na Dobsonie.
- WYDAJE MI SIĘ, ŻE MOGĘ MIEĆ PROBLEMY ZE SPOZIOMOWANIEM DS-a NA NIERÓWNEJ ŁĄĆZCE, PO DRUGIE Z OPINII INNYCH EQ DAJE MOŻLIWOŚCI FOTOGRAFOWANIA I NA PÓŹNIEJSZĄ ZMIANĘ TURY

POZDRAWIAM SERDECZNIE
MARCIN
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 Wrz 2006, 20:24
Miejscowość: Olkusz

 

PostJanusz_P. | 27 Wrz 2006, 21:29

To prawda, montaż EQ-5 daje już szansę na sensowną naukę astrofotografii po zmianie tuby na coś mniejszego i lżejszego do astrofoto DS i spokojnie z tym Newtonkiem do astrofoto Planetarno Księżycowego Web kamerką czy DSLR'em czyli jest to rozwiązanie z wszech miar uniwersalne.
Ten paralaktyk to komfort obserwacji za który w sumie płacisz tysiaka ale niedostępny Dobsonowcom których ogranicza power rzędu 200X bo przy większych częściej ustawiają teleskop niż obserwują w nim obiekt który po kilku sekundach ucieka im z pola widzenia i tak w kółko ustawiają zamiast skupić się na obserwacjach :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMariano | 27 Wrz 2006, 21:45

Dzięki Janusz za odpowiedź.

Ale co sądzi o jakości tego teleskopu w porównaniu z innymi np. z podobnym Sky-Watchem, Celestronem, czy Soligorem. Messier jest droższy, ale ma bogatsze dodatki etc.

Czy to dobry wybór za tą cenę, czy jest coś tańszego i podobnego lub lepszego za te same pieniądze.

Pozdrawiam
Marcin
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 Wrz 2006, 20:24
Miejscowość: Olkusz

 

Postsaywiehu | 27 Wrz 2006, 22:05

Napisałeś, że chciałbyś sprzęt na parę lat. Dlatego wydaje mi się, że powinieneś jednak kupić telep z lustrem 8" - to jest naprawdę różnica. Czyli Messiera N-203, lub Celestrona C8, czy też Soligora MT-800. Z drugiej strony dobrze by było, żeby ktos w końcu zdecydował się na tego Messiera... Stawiałbym jednak chyba na niego- z racji lepszego wyposażenia.

A co do utyskiwań Janusza na Dobsony ;) - łeeeee taaam.... trochę ćwiczeń (wcale nie wymagających mistrzowstwa) i spoko "jedziesz" za Księżycem przy 300x. Hmmm... przyznam się bez bicia... więcej mi się nawet zdarzało... dużo więcej :D
Zresztą... jak się "jedzie" tubą za obiektem, to nie trzeba przerywać obserwacji- drgania są natychmiast wygaszane, nie wpływają na jakość obrazu przy powiększeniach rzędu 200x. Na pewno większe powstają przy mocniejszym trąceniu w paralaktyka, choćby przy nieudanym złapaniu za mikroruchy. Dlatego też w cenie do 1700 jak najbardziej mogę ci polecić tego: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=365
bo... Synta taka jak moja w tej chwili niedostępna.
saywiehu
 

Postpolaris | 27 Wrz 2006, 22:22

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 12:52, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

Postsaywiehu | 27 Wrz 2006, 22:29

Duża tuba na EQ5 będzie wprowadzać drgania- wypraktykowałem to na przykładzie ... Hanysiakowego Maka w Bukowcu ;) C8N na moncie Vixena zachowywał się przyzwoiciej :)
Gotów jestem iść w zawody z moim Dobsem i tym Messierem, czy C8N- byle na EQ5- w obserwy przy silnym wietrze, czy w trącanie :D

W zawody w szybkość trafiania w obiekty tysz !
saywiehu
 

PostPavvel | 27 Wrz 2006, 22:31

saywiehu napisał(a):
W zawody w szybkość trafiania w obiekty tysz !


A w astrofoto? ;)

Myślę, że jak nie ma ograniczenia w postaci balkonu, czy chęci robienia fotografii, to wybór między dobsem i paralaktykiem to wybór między niższą ceną i/lub większym lustrem i/lub względnie (i subiektywnie) pojętą wygodą.

Tak mnie, teoretykowi ;) , się wydaje :)

Pzdr,
Pavvel
 
Posty: 63
Rejestracja: 19 Maj 2006, 21:38

Postsaywiehu | 27 Wrz 2006, 22:56

Na pewno Pavvel masz sporo racji. Do foto trzeba by dokupić jakąś "szprytną" platformę.
Popularność Dobsonów na pewno wynika z ceny, która umożliwia zakup w miarę sensownej powierzchni lustra za mniejsze pieniadze. Na pewno bywa to wyłącznym kryterium przy wyborze.
Ze mną było ciut inaczej: wahałem się pomiędzy N-203 a Syntą na Dobsie. Jakos mnie ten Dobs nie przekonywał. Dlatego pojechałem na zlot i popróbowałem i Newtonów w okolicach 8" i tejże Synty. Urzekła mnie łatwość naprowadzania i ... prowadzenia Synciary :)
Dodam, że wtedy te sprzęty miały niemal równą cenę : W DO Synta była za 1750, a N203 sprowadzany miał być z Giermanii ;)

P.S. KAŻDY, kto planuje zakup, powinien najpierw pojechać na zlot!

P.S.2 Korzystanie z Dobsona JEST wygodne :)
saywiehu
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 51 gości

AstroChat

Wejdź na chat