czy to juz dobry sprzęt Meade/Bresser" Messier N-203 ?

PostLoCo|xardas | 01 Paź 2006, 16:10

Witam.

Zaczne tym że przegladałem całe forum i neiznalazłem interesujących mnie informacji na temat tego Meade/Bresser" Messier N-203, dlatego wychodze z pytaniem do was czy ten teleskop nadaje się dla nowicjiusza, mam optisana 900/114, który jast poprostu czymś co przypomina z wygladu telskop niczym wiecej, prowadzenie obserwacji tym czymś jest niesamowicie trudne i z wielkim dyskomfortem prowadzi sie obserwacje, wszystko jest niestabilne, ustawiając ostrośc na Jowisza to prawie niemożliwe wszystko sie trzęsie.

Dlatego mam ogromną prośbe czy moglibyście zaprezentowac przykładowe fotografie czy swoje uwagi wlaśnie na temat tego teleskopu, zaczynam zbierac pieniądze, myśle ze w ciągu 3 miesięcy uzbieram kwote potrzebna na zakup tego pieknego teleskopu, ogladałem również Meade" LightBridge 10, ale wydaje mi się on mniej mobilny niz Messier N-203. Niechce sie wygłupic i ośmieszyc ale czy sa to dwa całkowicie rożne od siebie teleskopy czy mozna je porównac w jakiś sposób.
Mam nadzieje ze nikogo z was nieuraże swymi pytaniami ale życie polega na zadawaniu pytań mniej lub bardziej ważnych i odnoszących wiekszy skutek w przyszłości.
Ten Messier N-203 wpadł mi w oko 8)

Włąśnie napiszę jescze czym ja się kieruję, znaczy co jest dla mnie ważne chcę ogromne powiekszenie ktore będzie się dało w miare ostro odebra, chciałbym komfortowo prowadzic obserwację i bezproblemowo przenieśc calośc na pola które sa niedaleko mego zamieszkania, niema tam nawet jednej latarni. Niewiem dlaczego uparłem sie na to powiekszenie ale od zawsze chciałem wnika głebiej :oops: 8) i widze wiecej wiec dlatego zwracam uwage na to pwoiekszenie.
Pozdrawiam
OPTISAN ASTAR 900/114
Lornetka Bushnell 40X70

50*16'11,63"N
19*9'58,84"E
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

Postsaywiehu | 01 Paź 2006, 18:49

Zdjęć wykonanych przez N-203 raczej nie zobaczysz.
Wbrew pozorom, N-203 i Lightbridge 10" to prawie takie same teleskopy. Tyle, że na innym montażu, no i 10" ma po prostu większe lustro. Co do mobilności.... jest zupełnie odwrotnie, niż piszesz :P
Jest kilka tematów, w których znajdziesz trochę dywagacji na temat N-203, po prostu poszukaj :)

Co do powiększeń- w praktyce też jest dokładnie odwrotnie :P

Ech... wydaje mi się, że powinieneś trochę "się dokształcić", zanim podejmiemy poważną dyskusję ;)
Poczytaj fora astro- znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, a przy okazji rozszerzysz swą wiedzę. Ja zacząłem od tej lektury. Po dwóch miesiącach zacząłem pytać.
saywiehu
 

PostLoCo|xardas | 01 Paź 2006, 21:09

Witam.

No zdaje sobie sprawe ze mam mała wiedzę dlatego tez pytam, w miare mozliwosci czytam fora, ale chyba bede musiał szybko zaopatrzy sie w jakąś lekture fachową.

Zawsze to jakas wskazówka :roll: wiec dzieki

Można zamknąc temat, wywnioskowalem ze mnie niestac na teleskop + asortyment.

Pozdrawiam
OPTISAN ASTAR 900/114
Lornetka Bushnell 40X70

50*16'11,63"N
19*9'58,84"E
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

Postsaywiehu | 01 Paź 2006, 23:33

Ech... ten "asortyment" można zbierać latami... podobnie jak ... na teleskop. Zacząć można od dobrej lornetki, co nawet jest baaaardzo sensowne. Zobacz- w "Sprzęcie" jest obok topic o lornetkach.

Inna rzecz to wiedza: bez sensu jest kupować teleskop i nie umieć NIC znaleźć. Ale każdy od czegoś zaczyna. Z tym, że astro wymaga solidnej dawki ćwiczeń, no i sporej ilości wiedzy. Znaczy się - pasji ;)

Jak tego nie masz- lepiej nie zaczynaj- tylko stracisz kasiorę.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 02 Paź 2006, 11:08

Aby wnikać w przestrzeń kosmiczną głębiej przede wszystkim trzeba ciemniejszego nieba i większego teleskopu a powiększenia są tu rzeczą zupełnie wtórną bo nie od nich zależy ilość zebranego przez teleskop światła tylko od średnicy jego lustra lub obiektywu 8)
W przypadku Messiera N-203 dostajesz już teleskop naprawdę bogato wyposażony bo na starcie masz przyzwoity Montaż EQ-5 na nierdzewnym statywie, podświetlaną lunetkę biegunową i podświetlany szukacz 50mm oraz trzy dobre Plossle oraz achromatycznego Barlowa 2x w zestawie co na początek w zupełności wystarcza do prowadzenia wielu obserwacji astronomicznych tym sprzętem.
Koledzy często straszą że na akcesoria musisz wydać conajmniej tyle samo lub więcej co na teleskop, nie musisz a czy będziesz chciał to już tylko od Ciebie samego zależy, pamiętaj że tu w astronomi nie ma żadnego przymusu, to naprawdę sport dla wolnych ludzi :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSzymon J. | 07 Paź 2006, 20:30

Witam
Sam jestem początkującym miłośnikiem astronomii i myślę że warto zacząć od dobrej lornetki. Dobrej tzn nie takiej z bazarów czy większośći oferowanych na Allegro. (nie wszystkich) :)
Do szczęścia będą potrzebne jeszcze atlas nieba, mapy nieba i polecam książkę "Niebo na weekend" (mnośtwo informacji o sprzęcie i o prowadzeniu obserwcji) i zaczynasz przygodę z astronomią. :D
Wbrew pozorom przez dobrą lornetkę można sporo dostrzec obiektów DS (wiem, że ktoś nawet na tym forum pokusil się o zrobienie wykazu obiektów "dostępnych lornetce" . :shock: :!:
Warto też dużo czyać na temat tego co się obserwuję. (tutaj wyobraźnia ma niebagatelne znaczenie)
Jak się w to wciągniesz i poznasz niebo to wtedy warto pomyśleć o telpku. :roll: (mnie kusi Synta 8 na dobsonku) a lornetka zawsze będzie pomocna, choćby do namierzania.
Na temat teleskopów nie wypowaidam się bo mam małą wiedzę w tym temacie :cry: . Poza tym na tym forum znajdziesz tu mnóstwo informacji)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

Postmonter | 09 Paź 2006, 15:20

Szymon J. napisał(a):Witam
Sam jestem początkującym miłośnikiem astronomii i myślę że warto zacząć od dobrej lornetki. Dobrej tzn nie takiej z bazarów czy większośći oferowanych na Allegro. (nie wszystkich) :)
Do szczęścia będą potrzebne jeszcze atlas nieba, mapy nieba i polecam książkę "Niebo na weekend" (mnośtwo informacji o sprzęcie i o prowadzeniu obserwcji) i zaczynasz przygodę z astronomią. :D
Wbrew pozorom przez dobrą lornetkę można sporo dostrzec obiektów DS (wiem, że ktoś nawet na tym forum pokusil się o zrobienie wykazu obiektów "dostępnych lornetce" . :shock: :!:


LoCo|xardas ma juz 114/900, chce sie przesiąść na 20cm lustro, a Ty mu polecasz lornetke?? Gdzie tu logika??

Szymon J. napisał(a):Jak się w to wciągniesz i poznasz niebo to wtedy warto pomyśleć o telpku. :roll: (mnie kusi Synta 8 na dobsonku) a lornetka zawsze będzie pomocna, choćby do namierzania.
Na temat teleskopów nie wypowaidam się bo mam małą wiedzę w tym temacie :cry: . Poza tym na tym forum znajdziesz tu mnóstwo informacji)
pozdrawiam


Do namierzania obiektów to raczej używam szukacza, a nie lornetki ;) W końcu po to on siedzi na tubie.
PTMA Białystok
Dobson 254/1200, bino 26x70
m. +48604700396
N 53 04.122 E 23 06.086
Stacja PFN PAVO9
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Mar 2006, 19:32
Miejscowość: Białystok

PostSzymon J. | 18 Paź 2006, 08:12

Witam
Monter ja tylko polecam i sugeruję dobrą lornetkę na początek. Sam przyznasz, że przez taki dobry sprzęt (10 x 50 ) można sporo zobaczyć.
Natomiast jeżeli ma się fundusze to rzeczywiście nie warto kupować lornetki tylko od razu zacząć od jakiegoś telepa. 8)
Co do namierzania to do tego rzeczywiście służy szukacz :lol: źle sformułowałem. Natomiast lornetka nawet po latach zawsze może być urządzeniem przydatnym przy wszelkich obserwacjach.:idea:
z pozdrwieniami.
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

PostPavvel | 18 Paź 2006, 08:28

Szymon J. napisał(a):Witam
Monter ja tylko polecam i sugeruję dobrą lornetkę na początek.


Natomiast Monter sugeruje Ci przeczytanie wątku ze zrozumieniem :)
Kolega ma lornetkę i lustro 114 (co widać jak wół w jego podpisie) i chce przesiąść się na coś większego. Masz rację, że na początek dobra lornetka może byc prawidłowym wyborem, ale jak wspomniałem, mówimy tu o "pójściu do przodu", a to drobna różnica. Jak zapytam, na co zamienić Hubbla, bo mi już nie wystarcza, też mi polecisz na początek 10x50? ;)


Pzdr,
Pavvel

PS. Mam nadzieję, że "mój" N-203 już niedługo do mnie dotrze, wtedy podzielę się swoimi lamerskimi opiniami na jego temat, jak i postaram się go kiedyś zabrać, żebyście i Wy mogli go pomacać :)
 
Posty: 63
Rejestracja: 19 Maj 2006, 21:38

PostSzymon J. | 18 Paź 2006, 08:41

Oj.
widać nie dopatrzyłem. i dobrze nie przeczytałem :oops: :oops:
jasne, ze nie będe doradzał 10 x 50. zamisat hubbla.... :lol
to sie wycofuję w takim razie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 93 gości

AstroChat

Wejdź na chat