Meade LB 10" czy 8" oto jest pytanie ;)

Postokon | 07 Paź 2006, 23:01

Witam Szanownych Astromaniaków!

Właśnie zaczynam "dojrzewać" do zakupu teleskopu.
Obserwacje prowadzę już (z przerwami) od dłuższego czasu głównie lornetkami, czasem jakąś lunetą.
Prawdopodobnie w ciągu 1-2 miesięcy jak już uporam się z magisterką i będę miał trochę więcej czasu na przyjemniejsze rzeczy, zamierzam zakupić pierwszy prawdziwy teleskop.
Po kolei - ma być to sprzęt głównie do DS, możliwie maksymalnie mobilny - bo mieszkam w bloku na 3 piętrze, obserwacje balkonowe raczej nie są moim priorytetem - bo nie panują tam najlepsze warunki (dużo latarni), dysponuję autem z dość dużą ładownością - także z transportem nie powinno być problemu, zdaję sobie sprawę z tego, że aby poobserwować będę musiał wyjechać przynajmniej parę km za miasto - właśnie jestem w trakcie szukania jakiegoś dogodnego miejsca obserwacji w okolicy Olsztyna. Raczej rezygnuję z paralaktyka - wolę prostsze rozwiązanie. Chcę po prostu po dojechaniu na miejsce obserwacji w miarę szybko rozstawić sprzęt i rozpocząć obserwacje. Dlatego zdecydowany jestem na Dobsona. Nie planuję astrofoto w przewidywalnej przyszłości (aby robić to chciaż średnio-dobrze potrzeba duuużo więcej kaski).

Czytam forum od paru miesięcy, analizuję i chyba już doszedłem do wstępnych decyzji.

Miałem to szczęście, że parę dni temu byłem w Krakowie i mogłem zajrzeć na chwilę do Astrokraku i obejrzeć na własne oczy trochę sprzętu :shock: :D

Jestem już raczej zdecydowany na Meade LB. Widziałem egzemplarz 8" i przyznam się szczerze, że zaimponował mi przede wszystkim jakością wykonania (wyciąg, solidne kratownice, solidny montaż dobsona). Przestałem się również obawiać kontrukcji kratownicowej - wygląda to bowiem bardzo solidnie.

Przejdę może w końcu do sedna mojego pytania i całego tego postu:
Czy warto biorąc pod uwagę ok. 10 kg różnicy w wadze całego teleskopu kupić 10" zamiast 8" ograniczając w ten sposób jego mobilność?
8" waży bowiem 19,9 kg
10" waży już ok. 29,5 kg (dane z Astrokrak)
Różnica w wadze dość spora! Licząc, że będę musiał nosić sprzęt do auta z 3 piętra w bloku to robi to sporą różnicę... I teraz nie wiem, czy jakość uzyskanych obrazów jest warta dołożenia sobie 10 kg więcej na barki :)
Dodam, że kasa w tym przypadku pełni rolę drugorzędną - raczej chcę kupić dobrze, po prostu przy zakupie 10" nie będę mógł od razu kupić dodakowo 2 okularów tylko co najwyżej 1. A reszta sukcesywnie potem...

Oczywiście wiem, że najlepiej jak bym sam wyrobił sobie zdanie na ten temat ale problem jest taki, że nie dysponuję dwoma takimi teleskopami i nie jestem w stanie ich porównać. Dlatego zwracam się do bardziej doświadczonych Astromaniaków o pomoc. Szczególnie proszę o pomoc osoby, które miały okazję patrzeć przez w/w Newtony (lub porównywalne) a już szczególnie proszę o pomoc tych, którzy mieli okazję nosić się z podobnymi wagowo Dobsonami i transportować je w miejsce obserwacji.

Z góry dziękuję za wasze opinie i pozrawiam,
Piotrek
William Optics ZenithStar 80 II ED
Meade LB 8" Deluxe, Meade 26mm QX, LVW 13, SWAII 7.2, LV 6, Orion Ultra Block 2", Bresser 10x50
Moja stronka: http://piotr.okonscy.com
Więcej o moim sprzęcie astro: http://piotr.okonscy.com/index.php?sprzet
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 21 Wrz 2006, 22:34
Miejscowość: Olsztyn

Postsaywiehu | 08 Paź 2006, 01:02

Ja bym brał większy. Nie ma co gadać- do DS i tak każde lustro poniżej tych 20" jest za małe :)

Sądząc po mojej Syncie- znoszenie nawet tych 10" po schodach da się przeboleć. Dobrze by było, gdyby ktoś podał wagę poszczególnych elementów do noszenia. Ale- nie powinno być tak źle, ja paręnaście razy nosiłem z drugiego piętra.

Koło Olsztyna (Biskupiec) mieszka Grzel z Astro-Forum. Może skontaktuj się z nim- to świetny facet! Może razem poobserwujecie. Polecam go z czystym sumieniem, choć jeszcze nie poznałem go osobiście...
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 08 Paź 2006, 09:46

Przy 8" te dwa cale więcej to przyrost zasięgu gwiazdowego zaledwie o pół magnitudo czyli naprawdę niewiele, decydującą rolę w twoim przypadku do obserwacj Ds odegra jakość (ciemność) tła nieba bo już niebo z zasięgiem gołym okiem o pół magnitudy więcej zniweluje tą przewagę w średnicy teleskopu 10" nad 8".
Sam mieszkam na 3 pięrze(4 kondygnacja z wysokim parterem) i wiem co to jest noszenie sprzętu, przed obswerwacją wieczorem jeszcze spoko bo na dół ale po obserwacjach :? jak przyjeżdżam o 3 czy 4 w nocy to już jest wyzwanie na conajmniej 3 kursy, teleskop 10" i Dobson to dwa osobne kursy a trzeci to stołeczek obserwacyjny oraz plecak z akcesoriami, termosem, aparatem, notesem, mapkami, atlasem, lornetką etc :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 08 Paź 2006, 12:11

Janusz- jednak do DS pod tak samo ciemnym niebem będzie jakaś różnica między 8 a 10", prawda? Minimalna, ale zauważalna :)
Z drugiej strony- może lepiej wydać na okularki, niż na różnicę apertury. Ale, kontynuując bicie sie z myślami- okularki można dokupować sukcesywnie ;)

Na giełdzie Astro-Forum Robert Bodzoń sprzedaje właśnie 2 teleskopy. Może Okon zainteresujesz się Taurusem 270? To sprzęt naprawdę mobilny! Z kilkoma Taurusami już się spotkałem- obrazy extra, a telepa masz w dwóch walizkach! Kupowanie od Roberta pewno jest ze wszech miar bezpieczne- cena też atrakcyjna.

P.S. Sorry za te odwołania do Astro-Forum. Ale tak się akurat składa, że Grzel tu nie pisze, no i Robert akurat tam wystawił telepy.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 08 Paź 2006, 13:21

Idąc tym tokiem rozumowania to lepiej od razu kupić 20" Newtona do wożenia w Combi bo lustra się nie naciagnie z 8" na 10" potemn na 14" i na końcu na 20" bo to nie guma :wink: a komplecik Naglerów w cenie takiej 50-tki można kupować sukcesywnie np przez 10 lat obserwacji :lol:
Chyba jednak nie tędy droga i jak w życiu trzeba sie decydować na pewne kompromisy czyli ustawić sobie odpowiednio poprzeczkę na celu odpowiednio do swoich możliwości i go realizować tak więc jako mobilnego z 3 pietra polecam jednak bardziej 8" Lightbridge'a niż 10" a dodatkowe okularki spokojnie zostaną na przyszłość do nastepnego, zapewne dużo większego teleskopu :idea:
Poznawanie skarbów nieba teleskopem klasy 8" trwa u przeciętnego Miłośnika Astronomii 3 do 5 lat zanim oswoi się z nimi na tyle że odnajdywanie ich nie będzie mu sprawiało kłopotu tak więc będzie to odpowiedni czas na wymianę sprzętu na większy w miarę pracy z dotychczasowym i sukcesywnego poznawania nim nieba 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 08 Paź 2006, 13:48

Chętnie się zgodzę, że 8" w zupełności wystarczy do poznania nieba. W końcu jestem potwierdzeniem tej tezy :D

Ale też dodam, że w moim przypadku komplet Naglerów będę zbierać przez te 10 lat :D
Z tym, że zaczynam od jednak "nieco" tańszych okularków, a tych trzeba "pół wiaderka"...

Są różne postawy, różne sytuacje. Znam młodych chłopaków, których pierwszym sprzętem jest 15, czy 16". Są i dorośli, którzy mają Skyluxa. Cały problem w tym, że tak naprawdę astromaniactwo nie polega tylko na obserwacjach maksymalnie dużym teleskopem. O wiele bardziej ważna jest wiedza i umiejętność jej zastosowania. Dlatego wzruszam ramionami, gdy ktoś, kto tydzień temu kupił teleskop, pyta o pozycje Urana i Neptuna. To są łatwe obserwacje. Uczyć trzeba sie na DSkach i kometkach... o właśnie- Swan podobno prezentuje się wspaniale :) Tylko te chmury- u mnie ostatnio bez szans na cokolwiek...

Ale przyznacie pewno, że Taurus 270 na początek, nawet z 3 piętra- to fajowa sprawa :)
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 08 Paź 2006, 13:56

Taurus z tak nisko położonym środkiem ciężkości do obserwacji na balkon z barierką to absolutna porażka ale jego mobilność (model walizkowy 270mm) mówi nam że jednym kursem zabierzemy go do samochodu w transportowej walizie więc jest to pewne rozwiazanie ktore trzeba brać pod uwagę wiążące się jednak z kolejnym z kompromisem nie prowadzenia obserwacji z balkonu co jest szybkie i bardzo wygodne czyli to jednak jest spory kompromis :roll:
Zreszta już samo założenie autora obserwacje z bloku i DS jest samo w sobie wewnętrznie sprzeczne i raczej nie do pogodzenia bez kilku dość daleko idących kompromisów :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 08 Paź 2006, 14:20

Janusz- autor topica wyraźnie piszę:
obserwacje balkonowe raczej nie są moim priorytetem - bo nie panują tam najlepsze warunki (dużo latarni), dysponuję autem z dość dużą ładownością - także z transportem nie powinno być problemu, zdaję sobie sprawę z tego, że aby poobserwować będę musiał wyjechać przynajmniej parę km za miasto - właśnie jestem w trakcie szukania jakiegoś dogodnego miejsca obserwacji w okolicy Olsztyna.


Więc zakładam, że kupujemy tu sprzęt głownie mobilny, typowo DSowy, a balkonik... olewamy... zupełnie słusznie zresztą :mrgreen:
saywiehu
 

Postokon | 08 Paź 2006, 15:00

saywiehu napisał(a):Więc zakładam, że kupujemy tu sprzęt głownie mobilny, typowo DSowy, a balkonik... olewamy... zupełnie słusznie zresztą :mrgreen:


Właśnie pisałem coś podobnego ale Saywiehu mnie wyręczył :) dzięki :)
Tak, balkonik raczej od święta - i jak już ewentualnie to nie spodziewam się tu zobaczyć nic więcej niż najjaśniejsze M-ki.
Także kupuję sprzęt zdecydowanie "wyjazdowy".

Dziękuję Panowie za opinie, widzę że wywiązała się dyskusja typowa dla dylematów przy wyborze sprzętu.
Tak naprawdę byłem ciekaw, czy 10" wynagrodzi mi wizualnymi wrażeniami 10kg większą wagę. Na razie zgodnie z opinią Janusza jestem bliżej zakupu 8 niż 10 (pół magnitudy to rewelacja nie jest - choć czasem może też być istotne). Generalnie nie chciałbym kupić sprzętu do rozwijania moich wątłych mięśni, lecz raczej do rozwijania pasji jaką jest astronomia. I przytoczę tu często wypowiadane zdanie, że najlepszy teleskop to ten często używany.
Co do Taurusa to mimo jego niewątpliwych zalet raczej go nie kupię. Po prostu po naprawdę długich rozważaniach wszystkich "za" i "przeciw" jestem już raczej zdecydowany na Meade LB. Jak się przypatrzeć - to spełnia on większość moich założeń na dość przyzwoitym poziomie - szczególnie bardziej mobilny 8". Wiem, że po zakupie teleskpu tak jak napisał Janusz będę miał zajęcię na długo... Teleskopu w związku z tym nie będę prędko zmieniał na większy - a już na pewno nie będę wymieniał 8" na 10" bo raczej nie ma to sensu... (Dwucalica...)
Liczę się z tym, że kupuje sprzęt na co najmniej 3 lata a może i więcej.

Saywiehu - dzięki za kontakt, niedługo odezwę się do Grzela. Miło wiedzieć, że jest ktoś tak doświadczony w okolicy.
Pozdrawiam

Piotrek
William Optics ZenithStar 80 II ED
Meade LB 8" Deluxe, Meade 26mm QX, LVW 13, SWAII 7.2, LV 6, Orion Ultra Block 2", Bresser 10x50
Moja stronka: http://piotr.okonscy.com
Więcej o moim sprzęcie astro: http://piotr.okonscy.com/index.php?sprzet
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 21 Wrz 2006, 22:34
Miejscowość: Olsztyn

PostRammstein | 08 Paź 2006, 16:16

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1313&start=25
tam zamieściłem porównanie obrazu jaki daje 8" i 10" teleskop tego samego obiektu może to porównanie pomoże Ci w wyborze
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postokon | 08 Paź 2006, 20:22

Własnie, oglądałem już wcześniej dokładnie i starałem się zanalizować te porównanie. I wiesz co mi wyszło? Największa różnica widoczna jest między 6" i 8". Tak przynajmniej mi się wydaje. Różnica obrazu między 8" i 10" nie jest już tak bardzo wyraźnie widoczna - przynajmniej na tym porównaniu - gdzie mamy bądź co bądź bardzo jasny obiekt mgławicowy. Może na innych obiektach będzie to wyglądało zupełnie inaczej.
Dlatego też napewno kupię teleskop minimum 8". Dla osób, które na codzień używają 12-16" nie jest to żadna rewelacja, ale myślę, że na początek jako pierwszy prawdziwy teleskop Newtona dobrej firmy 8" lub ew. 10" to i tak chyba całkiem przyzwoicie.
Najbardziej mi się podoba oczywiście ostatnia ramka z porównania ;) ale to na razie poza moim zasięgiem...
W każdym razie dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
William Optics ZenithStar 80 II ED
Meade LB 8" Deluxe, Meade 26mm QX, LVW 13, SWAII 7.2, LV 6, Orion Ultra Block 2", Bresser 10x50
Moja stronka: http://piotr.okonscy.com
Więcej o moim sprzęcie astro: http://piotr.okonscy.com/index.php?sprzet
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 21 Wrz 2006, 22:34
Miejscowość: Olsztyn

PostRammstein | 08 Paź 2006, 22:31

Ja celuje w 16" :) ale będzie niezła przesiadka z refraktorka 70mm na 16"reflektor :) Na twym miejscu bym wybrał 10" ponieważ te 0,5mag to przy niektórych DS może byc naprawde bardzo potrzebne i pokazac więcej szczegułów ale niestety 10" teleskop to mniejsza mobilnośc :/ Ja niemusze po schodach niczego nosic dlatego 16" o wadze 65kg niebędzie raczej dla mnie problemem :) Ale gdybym był w takiej sytuacji jak ty to raczej z 16" bym zrezygnował
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postokon | 09 Paź 2006, 16:49

Kontynuując temat, zapytam jeszcze (tutaj szczególnie proszę o pomoc Janusza_P) o wersję deluxe tegoż teleskopu. Czy warto dla lepszego okulara i szukacza dopłacić te 400 zł?
Łożyskowanie chyba nie jest tu super istotne - bo miałem okazję wypróbować jak pracuje wersja standard - chodzi bardzo płynnie, lecz nie za lekko co jest też zaletą.
Interesuje mnie różnica między okularami, oraz co to znaczy, że w wersji deluxe jest "zaawansowany" szukacz? Na czym polega jego zaawansowanie?

W sumie tak sobie myślę, że za te 400 zł to już można kupić całkiem przyzwoity okular :roll: I byłyby już w sumie 2 :D
William Optics ZenithStar 80 II ED
Meade LB 8" Deluxe, Meade 26mm QX, LVW 13, SWAII 7.2, LV 6, Orion Ultra Block 2", Bresser 10x50
Moja stronka: http://piotr.okonscy.com
Więcej o moim sprzęcie astro: http://piotr.okonscy.com/index.php?sprzet
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 21 Wrz 2006, 22:34
Miejscowość: Olsztyn

PostJanusz_P. | 09 Paź 2006, 20:59

Tak zupełnie prywatnie jako obserwator a nie dealer Meade :wink: doradzam wersję standart bo chodzi w sam raz porównywalnie płynie w elewacji i azymucie a wersja De lux ten okular ma nie najwyższej jakości powiedzmy że jest przeciętny jak Plossl 2" a łożyskowanie chodzi za lekko w azymucie i wiatr rusza teleskopem jak chce a jak go przykręcimy mocniej to pojawia sie efekt cofania co jest równie mało przyjemne przy powerach ponad 100x :?
Zaawansowanie szukacza to przełacznik do projektora Red Dot który zamiast czerwonego pynktu daje też krzyżyk, kóleczko i jeszcze jakąś mewkę i kwadracik czyli to tylko dodatkowy bajer.
Do tej klasy teleskopu polecam biały szukacz optyczny Soligora 8x50 jako sprawdzone z dobrym skutkiem na zlocie w Bieszczadach rozwiązanie bo dobry szukacz do Dobsona to podstawa udanych obserwacji 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postokon | 09 Paź 2006, 22:48

Czyli wszystko jasne, lepiej różnicę przeznaczyć na lepszy szukacz i jakiś ew. okularek :)
Dziękuję za odpowiedź.
Chyba już mam wszystko wyjaśnione.
Pozostaje tylko podjąć męską decyzję :)
Ale to wkrótce...

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie porady i opinie!
William Optics ZenithStar 80 II ED
Meade LB 8" Deluxe, Meade 26mm QX, LVW 13, SWAII 7.2, LV 6, Orion Ultra Block 2", Bresser 10x50
Moja stronka: http://piotr.okonscy.com
Więcej o moim sprzęcie astro: http://piotr.okonscy.com/index.php?sprzet
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 21 Wrz 2006, 22:34
Miejscowość: Olsztyn

PostAnka_U | 09 Paź 2006, 23:32

okon napisał(a):Chyba już mam wszystko wyjaśnione.
Pozostaje tylko podjąć męską decyzję :)
Ale to wkrótce...

Hi, hi...Zaraz się okaże, że z tą decyzją najtrudniej...
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postokon | 10 Paź 2006, 00:19

Anka_U napisał(a):Hi, hi...Zaraz się okaże, że z tą decyzją najtrudniej...

W zasadzie chodzi mi tylko o decyzję czy 8" czy 10" bo jeszcze się nie mogę ostatecznie zdecydować - kusi mnie trochę ta 10" :roll:
Reszta jest już raczej ustalona 8)
William Optics ZenithStar 80 II ED
Meade LB 8" Deluxe, Meade 26mm QX, LVW 13, SWAII 7.2, LV 6, Orion Ultra Block 2", Bresser 10x50
Moja stronka: http://piotr.okonscy.com
Więcej o moim sprzęcie astro: http://piotr.okonscy.com/index.php?sprzet
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 21 Wrz 2006, 22:34
Miejscowość: Olsztyn

PostAnka_U | 10 Paź 2006, 00:30

To ja Ci poradzę po kobiecemu: bierz 10, żebyś nie pytał sam siebie "a jakby to wyglądało..." Są rzeczy, których za często się nie wymienia (żony na przykład :wink: ), trzeba się szarpnąć.
[właściwie nie wiem, czy to kobiety tak myślą :?: :? 8) )
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postaurynka | 10 Paź 2006, 06:37

okon napisał(a):
Anka_U napisał(a):Hi, hi...Zaraz się okaże, że z tą decyzją najtrudniej...

W zasadzie chodzi mi tylko o decyzję czy 8" czy 10" bo jeszcze się nie mogę ostatecznie zdecydować - kusi mnie trochę ta 10" :roll:
Reszta jest już raczej ustalona 8)

Jesteś chłop, więc bierz 10". :wink: Zostaw 8" dla kobitek. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

Postpolaris | 10 Paź 2006, 09:10

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 13:42, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

Postzbyszek | 10 Paź 2006, 09:13

Jakbys kiedys chcial uzywac bino to o polowe wiecej swiatla przyda sie .
Tylko czy 10" nie bedzie za uciazliwy w uzytkowaniu , przechowywaniu itp.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostPavvel | 10 Paź 2006, 09:28

polaris napisał(a):8" w calosci to ok. 20kg z nie do konca ergonomicznym uchwytem. Ja za kazdym razem mam zadyszke przy wynoszeniu teleskopu przed dom, a to tylko kilka metrow. Cale szczescie, ze jest coraz lepiej :D


Hihi, to załaduj na nogi od statywu po worku z piaskiem i ćwicz jak ze sztangą ;) Za miesiąc będziesz mógł z domu rzucać telepem na miejsce obserwacji ;)

A jaki pożytek, dwa w jednym ;)

Sorry za OT, ale nie mogłem... :)
Pzdr,
Pavvel
 
Posty: 63
Rejestracja: 19 Maj 2006, 21:38

PostAnka_U | 10 Paź 2006, 09:48

polaris napisał(a):Kobiety, a mialyscie kiedys szanse targac 8" w polu? Pol biedy po plaskim, a jak beda pagorki? Albo schody (juz nie na polu)?

8" w calosci to ok. 20kg z nie do konca ergonomicznym uchwytem. Ja za kazdym razem mam zadyszke przy wynoszeniu teleskopu przed dom, a to tylko kilka metrow. Cale szczescie, ze jest coraz lepiej :D

Polarisie, najwyraźniej Twoja kondycja pozostawia coś do życzenia. :wink: Albo: po pierwsze primo nie masz kobiety-żony (co, zdaje się, odpada), albo: po drugie primo nie nosisz żony na rękach. I widzisz - teraz wychodzi. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postpolaris | 10 Paź 2006, 10:21

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 13:42, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

Postsaywiehu | 10 Paź 2006, 11:24

polaris napisał(a):Szkoda, ze 8" nie ma nog jak zona... :wink:

I rąk- moglaby sprzątać, gotować... bez gadania :D

PS. ale tak czy inaczej ciezko mi sobie wyobrazic kobite targajaca 8" w calosci.

Chyba niewykonalne, jeśli nie jest zawodniczką malowniczo kobiecej dyscypliny sportu (podnoszenie cieżarów, sumo, rugby, boks itd.).
W każdym razie jeśli chodzi o noszenie dalej niż 10 metrów.
saywiehu
 

Użytkownicy przeglądający to forum: agentAK oraz 74 gości

AstroChat

Wejdź na chat