Akcesoria do LB 12"

PostZiom | 24 Paź 2006, 02:12

Hej

W niedługim czasie będę szczęśliwym posiadaczem LB 12" Dlx i zastanawiam się nad zakupem paru okularów i ewentualnie filtrów do tego telpa. Myślałem nad czymś takim:

Filtr polaryzacyjny Orion 2" - głównie jako księżycówka
LVW 3,5mm 2" - okular do dużych powiększeń
Barlow Soligor 2x

W wersji Dlx jest szerokokątny okular 26mm więc nie wiem czy warto inwestować w LVW :?:

I pytanie co do filtru Lumicon OIII 2" - jak myślicie, czy zda egzamin w "ściemnieniu" jasnego podmiejskiego nieba :?:

Telp do zastosowań wyłącznie wizualnych, nie planuję astrofoto. Interesuje mnie obserwacja DS, planetki (mimo że to Newton,ale zawsze się coś zobaczy ;) ) Polecacie jakieś inne okulary, filtry :?: Budżet to ok 6000 - 7000 na wszystko włącznie z teleskopem.

Pozdr.
 
Posty: 2
Rejestracja: 24 Paź 2006, 01:54

Postzbyszek | 24 Paź 2006, 09:31

Tez dolaczam sie do pytania jaki filtr pod miejskie niebo dla duzego telepa. Mam ALP Antares i cos ciemniejszego chcialbym kupic.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 24 Paź 2006, 09:33

zbyszek napisał(a):Tez dolaczam sie do pytania jaki filtr pod miejskie niebo dla duzego telepa. Mam ALP Antares i cos ciemniejszego chcialbym kupic.


Zbyszku!

Chłopcy z Astonocy radzili mi żebym nabył UB.

Co też uczyniłem:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1220


Co do okularu, to po czasie uważam że jest mi potrzebny tylko jeden: Nagler 31 :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMoralez | 24 Paź 2006, 22:56

LB 12'' to bardzo dobry wybór, to kawał blaszaka z dużymi możliwosciami, ja posiadam LB 8'' Deluxe i bardzo go sobie chwale, z własnego doswiadczenia polecam własnie tę droższą wersje z dwóch zasadniczych powodów: łożyskowanie dobsona i dwucalowy okular XQ 4000, z 70 stopniowym polem widzenia, jestem bardzo zadowolony z tego okularu daje on jasne obrazy pozbawione wad prawie w całym polu.
Natomiast gdybyś wybrał wersje teleskopu ''standard'' to na dzień dobry i tak musisz kupić sobie jakiś dwucalowy okular z dłuższą ogniskową do przeglądania nieba, poszukiwań i DSów - a a to wydatek co najmniej 400 zł.

LvW to bardzo dobry okular! tylko dlaczego 3,5 mm? z Twoim teleskopem o ogniskowej 1529 to da powiekszenie x 435 !! to bardzo duży power i abyś cos zobaczył przy tym powiekszeniu musisz mieć naprawdę idealną widoczność, i nie będziesz go często używał.
Z serii LVW polecam okulary o ogniskowych 10- 17 mm
Do planet natomiast okularki ortoskopowe dające małe pole ale wyrazny i kontrastowy obraz planet i ze względu na seeing przy planetkach polecam powiększenia 150 do 250 ( okulary o ogniskowych 6mm - 10mm)

pozdrawiam
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Paź 2006, 20:17
Miejscowość: Poznań

 

PostZiom | 24 Paź 2006, 23:55

Dlaczego 3,5 :?: Bo w zestawie z Dlx mam 26 mm szerokokątny okular więc myślałem do DS powinien być ok, poprawcie mnie jeśli się mylę :)
 
Posty: 2
Rejestracja: 24 Paź 2006, 01:54

PostJanusz_P. | 25 Paź 2006, 11:20

Do tego teleskopo z ponad 1,5m ognisakową okularek LVW 3,5mm można sobie kupić jako extras do testowania optyki który bedzie używany raz do roku ale na co noc będziesz używał LVW 13, LVW-8 a czasem LVW-5mm przy badzo dobrym seeingu 8)
Tak wynika z mojej wieloletniej praktyki obserwacyjnej a seeing nad Polską przez te lata się niestety ciągle i stale pogarsza :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSebastian_wawa | 27 Paź 2006, 20:09

Dołączę się do tematu żeby nowego nie zakładać. Stoję przed poważnym dylematem :) Chcę wymienić telep na większy: biorę pod uwagę tak naprawdę 3 propozycje :

- Meade LB 12" Dlx
- Meade LB 10" Dlx (i za zaoszczędzone $$ jakieś okularki)
- Meade LXD-75 10" (do niego trzebaby jeszcze dozbierać ;) )

Teleskop ma służyć do wizuala, na obrzeżach Warszawy. Główne zadania to planety i DS'y - więc jak zwykle mile widziany byłby teleskop uniwersalny. I mam pytanka :

1. Czy różnica w jakości obserwacji pomiędzy LB 10" i 12" jest adekwatna do różnicy w cenie tych maszynek :?:

2. Przeraża mnie trochę montaż Dobsona, bo nawet teraz na EQ niełatwo mi coś znaleźć z DS (ostatnio Oriona szukałem przez dobre 30min ;) )a co będzie jak tylko rękoma będzie trzeba tubą machać :?: Dlatego myślałem nad LXD-75 bo jest na paralektyku i jeszcze GoTo jest :) Wydaje mi się on bardziej uniwersalnym rozwiązaniem (może w przyyszłości nawet do astrofoto) :?:

3. Który wybrać :?: :)
Ostatnio edytowany przez Sebastian_wawa, 27 Paź 2006, 20:13, edytowano w sumie 1 raz
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostJaLe | 27 Paź 2006, 20:13

Dobson jest stworzony do wizualnych obserwacji, czego nie można powiedzieć o innych montażach. Można szybko odszukać obiekty gdyż kierowanie jest intuicyjne i pozbawione dodatkowych utrudnień typu pokrętła itd.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsaywiehu | 27 Paź 2006, 21:17

Sam się przyglądam od pewnego czasu temu LXD. Fajna maszynka :)

Ale na "dzień dobry" wziąłbym pewno jednak Newtona 8 lub 10". To już sporawa maszynka, dająca extra obrazy przy dobrych warunkach.

Dobsona się nie bój- jest tak, jak pisał JaLe, a nawet lepiej :)
saywiehu
 

PostSebastian_wawa | 27 Paź 2006, 21:20

Piszesz 8 lub 10" a mój dylemat to 10 czy 12 :lol: Właśnie ciekawi mnie czy różnica 2" jest na tyle odczuwalna żeby wydawać ponad 1500 więcej :roll:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostRobert_Bodzoń | 27 Paź 2006, 21:30

1. Dla jednych jest różnica, dla innych nie. Zawsze lepiej mieć większy, ale większy to nie tylko droższy, ale także cięższy.

2. Gdy pierwszy raz poszukiwałem SS Cygni zabrało mi to około pół godziny. W czasie ostatnich wakacji odszukanie zabierało mi około 20 sekund (montaż Dobsona). To kwestia znajomości nieba i wprawy, a nie montażu. Na dobrą sprawę jak wiadomo gdzie i co, to Dobson jest szybszy od paralaktyka.

3. Też ciągle mam dylemat :?
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostSebastian_wawa | 27 Paź 2006, 21:32

Wagą się raczej mało przejmuję ... Wystarczy wystawić telep z domu na działkę, albo nawet ustawić go w oknie ;) Tak naprawdę to chyba najlepszym wyborem w tej klasie cenowej byłby 350mm telep z Astrokraka, ale z tego co czytałem to są problemy z jego produkcją.... Może Janusz się wypowie jak to teraz jest :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 27 Paź 2006, 22:29

Sebastian_wawa napisał(a):nawet ustawić go w oknie ;)

NIGDY więcej nie myśl nawet o takim rozwiązaniu ! Obserwacje przez okno nie są możliwe- z powodu turbulencji, powstających w wyniku ruchów termicznych powietrza.
Pisałem o 8" jako o sprzęcie wystarczającym. Oczywiście nie zamierzam ci narzucać takiego wyboru. Wszystko zależy tylko od tego, na ile dopadnie cię "choroba". Bo jeśli tak jak mnie- w pewnym momencie możesz pożałować, że wybraleś na start 10-12", bo trudniej ci teraz odłożyć na te wymarzone 18-20" :D

Co do szybkosci ustawiania: moje rekordy (są świadkowie) przy ustawianiu co niektórych eMek sięgają poniżej 10 sekund, łącznie z ustawieniem ostrości ;) A przecież pierwszy telep kupiłem... w tym roku ! Nie pisze tego, żeby się chwalić- chodzi mi o zobrazowanie koledze mozliwości Dobsona.
saywiehu
 

PostSebastian_wawa | 28 Paź 2006, 11:07

Sebastian_wawa napisał:
nawet ustawić go w oknie Wink

NIGDY więcej nie myśl nawet o takim rozwiązaniu ! Obserwacje przez okno nie są możliwe- z powodu turbulencji, powstających w wyniku ruchów termicznych powietrza.


Hmmm.... może ja tego jeszcze nie odczuwam, bo dom w budowie jest i w środku jest prawie taka sama temp. jak na zewnątrz :lol: Ale skoro tak mówisz to pewnie masz rację :)

18-20" - to już i teraz bym chcial :D Ale narazie pozostanę przy 10-12" - względy finansowe.... ;) (ciekawe na jak długo względy finansowe będą takie ważne :lol: )
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 28 Paź 2006, 12:02

Sebastian_wawa napisał(a):Wagą się raczej mało przejmuję ... Wystarczy wystawić telep z domu na działkę, albo nawet ustawić go w oknie ;) Tak naprawdę to chyba najlepszym wyborem w tej klasie cenowej byłby 350mm telep z Astrokraka, ale z tego co czytałem to są problemy z jego produkcją.... Może Janusz się wypowie jak to teraz jest :)


Z produkcją teleskopu i Dobsona nie ma obecnie problemu ale z materiałem na lustra od Vipera niestety tak bo wciąż brak tych krążków 355mm na lustra do Syriuszy :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSebastian_wawa | 28 Paź 2006, 19:31

Ok, więc pozostaje LB. Jeszcze pytanka mam bo wolę się wszystkiego dowiedzieć przed zakupem żebym miał wszystko jasne :)

Obecnie posiadam SkyWachera 1309 na EQ2 :/ i przy powiększeniach rzędu 180x i więcej obiekty tak szybko uciekają z okularu że ciężko za nimi nadążyć, a jeśli już się nadąża to obraz jest tak niestabilny i trzęsie się, że ciężko na coś popatrzeć (ostatnio non stop takie przygody z Saturnem). Jak wygląda ta sprawa w Dobsonach przy większych powiększeniach rzędu np 300-350x :?: Wydaje mi się że obserwacja może być dość ciężka bo telep trzeba kontrolować w 2 osiach i do tego nie ma mikroruchów.... Jak to jest starzy wyjadacze :D :?:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostRobert_Bodzoń | 28 Paź 2006, 20:26

Sebastian_wawa napisał(a): Jak wygląda ta sprawa w Dobsonach przy większych powiększeniach rzędu np 300-350x :?: Wydaje mi się że obserwacja może być dość ciężka bo telep trzeba kontrolować w 2 osiach i do tego nie ma mikroruchów....


Do takich powiększeń potrzebne są już przynajmniej mikroruchy, a jeszcze lepiej prowadzenie, a więc montaż paralaktyczny lub platforma. Tylko ile razy w roku są warunki na takie powiększenie?

Nawet mając bardzo duży teleskop lepiej ograniczyć się do powiększenia 200-250x.

A jeżeli koniecznie planety przy naprawdę dużym powiększeniu to APO minimum 120 mm + prowadzenie i wtedy można delektować się widokami :)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostJanusz_P. | 28 Paź 2006, 20:48

To fakt :idea: paralaktyk i dobre Apo to teleskop marzenie do planetek :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSebastian_wawa | 29 Paź 2006, 12:11

Nawet mając bardzo duży teleskop lepiej ograniczyć się do powiększenia 200-250x.


Hmmm.... to co tak naprawdę daje posiadanie większego sprzętu :?: Więcej szczegółów, lepszy jakościowo obraz ?
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 29 Paź 2006, 12:41

Większy sprzęt ponad 200mm nie nadaje się w naszych warunkach seeingowych do obserwacji planetarnych ale do obserwacji DS :idea: gdzie nie używamy wielkich powiększeń.
Im większe lustro i więcej światła zbiera tym dalej sięgamy w przestrzeń i obserwujemy słabsze, odleglejsze mgławice a w jaśniejszych widzimy nowe detale jak ramiona spiralne, galaktyki satelitarne czy mgławice wodorowe w innych galaktykach 8)

Duży teleskop to jak duże okno na Wszechświat im jest większe tym więcej ciekawych rzeczy możemy przez niego zobaczyć 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRobert_Bodzoń | 29 Paź 2006, 15:05

Janusz_P. napisał(a):
Duży teleskop to jak duże okno na Wszechświat im jest większe tym więcej ciekawych rzeczy możemy przez niego zobaczyć 8)


I oprócz obiektów DS daje nam możliwość obserwowania słabszych komet, słabszych gwiazd zmiennych, a także słabszych zjawisk zakryciowych np. zakrycia gwiazd przez planetoidy. Tak więc warto mieć duże zwierciadło.
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Postsaywiehu | 29 Paź 2006, 15:17

Zdarzało mi się kilkakrotnie obserwować z Dobsona Jowisza przy powiekszeniu nawet 450x. Ale... to było na samym początku, teraz maksymalnie używam 240x, choć i tak nie zawsze, bo czesto pomimo dobrych warunków wystarcza 150x, aby rozkoszować się pięknem Saturna :)

Tym niemniej przy tych 450x nadążałem za planetą- choć więcej w tym było "oglądactwa" niz obserwacji. Na pewno trudniej będzie tak z Księżycem - szybciej "lata" :D
Pojęcie "kontrola w dwóch osiach" z kolei nie jest przy Dobsie tym samym, czym na paralaktyku. Po prostu popychasz tubę o pewien kąt, będący wypadkową obu osi NA RAZ, jedna ręką.

Dobson na pewno jest o wiele sztywniejszym montażem i nie ma takich drgań jak przy EQ2, będziesz wręcz zaskoczony!
saywiehu
 

PostSebastian_wawa | 29 Paź 2006, 20:24

Zdarzało mi się kilkakrotnie obserwować z Dobsona Jowisza przy powiekszeniu nawet 450x. Ale... to było na samym początku, teraz maksymalnie używam 240x, choć i tak nie zawsze, bo czesto pomimo dobrych warunków wystarcza 150x, aby rozkoszować się pięknem Saturna


Hmm... u mnie na powiększeniu typu 180x (10mm + barlow x2) był widoczny jako punkt o średnicy 2-3mm z lekko widocznymi pierścieniami (o przerwie Cassiniego nie mogło być mowy) :roll:

Ostatnio miałem też okazję zobaczyć Saturna z powiększeniem 240x (okular Antares 7,5 + barlow x2) ale na swoim montażu EQ2 miałem problemy po pierwsze z nadążeniem, a jak już nadążałem to drgania były takie że trzeba było chwilę odczekać, a jak się odczekało to już go nie było w okularze, i tak w kółko :lol: Mam nadzieję że na dobsonie sprawa będzie wyglądała lepiej :)

Pojęcie "kontrola w dwóch osiach" z kolei nie jest przy Dobsie tym samym, czym na paralaktyku. Po prostu popychasz tubę o pewien kąt, będący wypadkową obu osi NA RAZ, jedna ręką.


Domyślałem się ;)

Dobson na pewno jest o wiele sztywniejszym montażem i nie ma takich drgań jak przy EQ2, będziesz wręcz zaskoczony!


Umówiłem się z człowiekiem posiadającym Synte 10" na dobsonie, zobaczę sobie jak chodzi taki montaż i pewnie rozwieje to część moich wątpliwości :) Szukam jeszcze kogoś w okolicach Warszawy z telpem 12" i będzie wiadmo co mi bardziej odpowiada :)

Ps. Osoby mogące pomóc mi w tej kwesti proszę o wiadomość ;)

Mam jeszcze pytanko do P. Janusza :) Kiedy można spodziewać się dostępności LB 12" i czy w jakiś sposób został rozwiązany problem z obserwacją przez okulary 2" (czytałem że występują problemy z wyciągiem).
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostTomi | 29 Paź 2006, 21:32

Słaby obraz Saturna mógł być spowodowany użyciem słabego barlowa lub okularu. SkyWacher 130/900 na pewno pozwala na uzyskiwanie lepszych obrazów. Mogłeś też trafić na marne warunki.
A powiększenie 240x to za dużo jak na możliwości tego teleskopu.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 260
Rejestracja: 15 Sie 2006, 13:11
Miejscowość: Lublin

PostW0l3k | 29 Paź 2006, 22:32

Sebek, tylko że pomiędzy Syntą, którą u mnie zobaczysz, a LB w montażu jest różnica :)

LB Dlx ma bodaj łożyskowaną podstawę.

...Wersja Deluxe wyposażona jest dodatkowo w łożyskowaną podstawę montażu Dobsona...
Synta 10" SWAN 33mm, LV 6mm, SPL 10mm

GG:5603602 Email:capitan9@wp.pl Kom:602-832-431
 
Posty: 74
Rejestracja: 15 Wrz 2006, 21:47
Miejscowość: Grodzisk Maz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat