Uzytecznosc tanich teleskopow

Postarwe19 | 27 Lis 2006, 10:57

Witam mam zapytanie , ja niedlugo dostanę w ręce TAŁA 1 , 110mm lustra i mimo dobrej optyki jest podobno porownywalny z zabawką o 130mm lustrze , a jednak na ten teleskop nienajezdzacie hehe dlaczego z powodu marki? to czemu jak ktosik kupi sobie 114mm lusterko i dokupi do nich dobre okulary to taki teleskop juz jest nieuzyteczny bo tani celestron albo Sky Watcher? Moim zdaniem i caly czas to bede powtarzał jesli ktos pierwszy raz spoglada na niebo to bedzie zachwycony obrazem jaki zobaczy , dopiero jak przesiadzie sie na wieksze sprzecicho to stwierdzi ze obrazy małym reflektorkiem sa jednak marne ale czemu niedac tej radości przebrniecia przez to wszystko po kolei , moim zdaniem takie lustero jako sprzet do poznania nieba jest bardzo uzyteczny , moim zdaniem bardziej odstraszaja mlodych odpowiedzi typu @kup sobie lornetke niz takie badziewie@ coprawda sam jestem bardzo przeciwny sprzedazy badziewii z allegro ale za małe pieniadze idzie kupic naprawde sprzet nie pierwszej klasy ale uzyteczny dla posiadacza , bo jednemu wystarczy lustro 78mm i nie potrzebne mu wieksze bo raz za czas spoglada od tak w niebo z czystej przyjemnosci i radosc sprawia samo to ze idzie zobaczyc to czego nieda sie widziec gołym okiem , sa ludzie ktorzy wiaza z astronomią bardzo powazne plany zyciowe a wiekszosc i tak kupuje tylko dla wlasnej satysfakcji i checi spogladania w niebo to jest ta radosc :) Z calym szacunkiem wiem jakie macie armaty wycelowane w niebo i sam takową chciałbym mieć i napewno kiedys bede miał przy stałym dochodzie narazie z pewnością mi wystarczy to lustro ktore bede miał :), zauwazcie ze kiedys nawet 114mm lustro bylo luksusem przy zabójczych cenach i wszyscy operowali małymi lunetkami i byli szczesliwi jak diabli , moja finalna opinia na ten temat brzmi tak , wystrzegac sie imitacji z allegro bo to naprawde moze zniechecic ale tani refraktor albo newton noo minimum te 114mm albo 130mm jako instrument do poznania nieba moze byc bardzo OK , a lornetke to prawie kazdy ma w domu :) A z czasem jak ktos lubi astro to takie lusterko napewno go nie zniecheci tylko zmobilizuje do dalszej pracy i nauki w tym kierunku a takze do zaoszczędzenia na lepszej klasy sprzęt.

Uff ale sie wypisalem ale taka jest moja opinia i mam nadzieje ze ja uszanujecie z pełnym szacunkiem dla was oczywiscie :)

Mam drobne pytanie czy przy swiatlosile F4,4 i ogniskowej 500mm koma bedzie dawala bardzo po oczach?? i jak to sie ma do planet przy zakupie powiedzmy dobrych okularów no i lustro 114mm ( pytanie z ciekawosci ) bo niepotrafie tego zrozumieć hehe

Pozdrowka i troszke wiecej zrozumienia dla milusinskich :)
May The force be with you
 
Posty: 9
Rejestracja: 26 Lis 2006, 08:33

PostPavvel | 27 Lis 2006, 11:04

Napisz to po polsku, bo po pierwszych dwóch linijkach zacząłem sobie wyrywać włosy z głowy.

Pzdr,
Pavvel
 
Posty: 63
Rejestracja: 19 Maj 2006, 21:38

Postarwe19 | 27 Lis 2006, 11:06

No chodzi o to że dotrze do mnie niedługo Tał 110mm i po tym teleskopie zaden niejedzie ze zabawka itd.. moze z powodu dobrej optyki ale jak ktos sobie kupi 114mm lustro bo uwaza ze wieksze mu niepotrzebne i jakis okular dobry do neigo to juz sie mowi o tym ze to za mało itd.. juz chyba prosciej sie nieda napisac sorry moze troche zamieszałem ale niedawno wstałem
May The force be with you
 
Posty: 9
Rejestracja: 26 Lis 2006, 08:33

PostJanusz_P. | 27 Lis 2006, 12:05

Teleskop Micar to dobra optyka i solidna mechanika choć starej generacji.
Okularki ma nietypowe w standardzie rosyjskim 32mm i brak dostępu do ogniska głównego dla astrofoto ale do obserwacji wizualnych jego montaż jest dosć solidny i sztywny tak więc będzie dużo sztywniejszy od współczesnych mu zabawek 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postbolid25 | 27 Lis 2006, 12:40

Ja zaczynałem od lustra 90mm.Przez ten teleskop pierwszy raz dostrzegłem "z bliska"powieszchnie księzyca pokrytą kraterami,pierscien saturna,pasy na jowiszu i jego księżyce,fazy wenus itp.Taki niewielki teleskop dał mi już wtedy dużo radośći,mogłem zobaczyć to czego nigdy wczesniej niezobaczyłem.Dopiero pózniej dojrzałem do wiekszego lustra i kupiłem teleskop o srednicy 150mm.Nastepnie kupilem teleskop 200mm który zresztą już sprzedałem i zastąpiłem go dużo lżejszym Soligorem MT800.Za niedługo zbuduje teleskop z lustrem 300mm.Jak widać z mojego przykładu stopniowo zmieniałem teleskopy na modele większe,co pozwoliło mi za każdym razem po zamianie sprzetu odkrywać na nowo obiekty astronomiczne.Napewno kolega będzie bardzo zadowolony z tego co pokaże mu jego TAŁ,a na pocieszenie dodam że napewno ten teleskop będzie dużo lepszy niż moja pierwsza 90 siątka z Żywca :wink:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostAnka_U | 27 Lis 2006, 17:19

arwe19 napisał(a):...moim zdaniem bardziej odstraszaja mlodych odpowiedzi typu @kup sobie lornetke niz takie badziewie@ coprawda sam jestem bardzo przeciwny sprzedazy badziewii z allegro ale za małe pieniadze idzie kupic naprawde sprzet nie pierwszej klasy ale uzyteczny dla posiadacza...

Trochę nie rozumiem. Jeżeli mnie klient pyta o poradę, to jak mogę powiedzieć mu coś wbrew mojej wiedzy, przekonaniu, doświadczeniu? Jeżeli ktoś poleca lornetkę, to widocznie takie ma przekonanie. Jeżeli Ty uważasz inaczej, to pisz i też pomagaj.
Ciężko się Ciebie czyta, bo nie stosujesz interpunkcji. Czytałam Cię na bezdechu, dlatego trudno zrozumieć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostRammstein | 27 Lis 2006, 19:20

Każdy kupuje to na co go stac. Ale gdy ktoś pyta o teleskop np. za 700 zł to zastanów się czy niewarto wytrzymac jeszcze troszkę i kupic 200mm newtona ? Kiedyś miałem newtona 76mm i dawał beznadziejny obraz, obraz z lornetki był znacznie lepszy niż z tego pseudoteleskopu. Teraz mam refraktor 70mm i daje wspaniały obraz w porównaniu z starym newtonem. Jeśli ktoś jest zadowolony z tego co kupił to dobrze bo on będzie korzystał z tego a nie inni, a My pomagamy tylko w wyborze teleskopu by ustrzec innych przed błędami.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: astronomb, Shuwar oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat