Okular dla refraktora 80/500

Postd-cygnus | 11 Paź 2005, 22:31

Witam serdecznie wszystkich.Jak w temacie mam pytanie, jaki okular kupić do mojego refraktora 80/500 posiadam tylko jeden okular 2''RKE 32mm chodzi mi o maksymalne rozsądne powiększenie i najlepiej nie maksymalna cenę :lol: a przy okazji pytanie do P. Janusza_P. refraktor ten kupiłem z tego ogłoszenia http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=125 czy to jest ta partia obiektywów cytat pana postu z innego forum ( krótka seria 23 obiektywów achromatycznych 80/560 pochodziła z nadwyżek militarnych i pewnie nie szybko się powtórzy taka gratka na naszym rynku) czy jest to inny obiektyw.Sprzęt był robiony na zamówienie u pana w firmie tu jest parę zdjęć
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9623 pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 6
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:10
Miejscowość: Chodzież

 

PostJanusz_P. | 12 Paź 2005, 09:58

Tak, zgadza sie, to były wojskowe obiektywy z poligonowej lunety obserwacyjnej typu peryskop o średdnicy czynnej 80mm i powiększeniu 20 i 40x do którego zostały zaprojektowane.
Innymi słowy to jest jasny obiektyw typu lornetkowego i z dużymi powiększeniami nie będzie za dobrze pracował, proponowałbym go wykorzysatać jako lunetę do mgławic, komet i galaktyk lub obiektyw do astrodotografii po dołożeniu filtra Minus-Violet.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postd-cygnus | 12 Paź 2005, 22:02

Dzięki za odpowiedz a co z tym okularem, jaki kupić ? Zapomniałem dodać ze mam jeszcze barlowa soligora 2x :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 6
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:10
Miejscowość: Chodzież

 

PostJanusz_P. | 13 Paź 2005, 10:18

Jak już pisałem ten obiektyw był zaprojektowany i wykonany do niewielkich powiększeń typu lornetkowego i nie będzie się za bardzo nadawał do dużych, planetarnych powiększeń.
To jest jasny obiektyw achromatyczny do obserwacji mgławic i komet z niewielkimi powiększeniami a do obserwacji planetarnych raczej nie znajdzie zastosowania bo to jasny achromat i przy powiększeniach ponad 60-80x aberracja chromatyczna "zabije" drobny szczegół na planetach :roll:
Tak więc dokupiłbym tu najwyżej zwykłego Plossla powiedzmy optymalnie 7,5mm lub Plossla 15mm do wykorzystania z posiadanym Barlowem 2x 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat