* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
 Temat postu: Okular szerokokątny do Lunt Ls35Ha
PostWysłany: Czw Gru 12, 2013 12:03 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Luboń/Łobżenica
Witam.

Poszukuję jakiegoś okularu stałoogniskowego, szerokątnego do luntka 35mm, który dałby jeszcze ciekawszy obraz niż standardowy okular zoom Lunt 7,2 -21mm.
Co możecie mi polecić?

Z góry dziękuję za pomoc
:)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Okular szerokokątny do Lunt Ls35Ha
PostWysłany: Czw Gru 12, 2013 12:34 pm 

Z szerokim polem nie poszalejesz bo będzie je ograniczał ostatni element optyczny teleskopu tuż przed okularem czyli tzw BF, w tym przypadku średnica chyba 4mm. W PST używam LVW8mm i dla mnie jest rewelacja, obraz idealny. W przypadku LVW22mm obraz również super ale pojawia się już winietowanie od BF.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 12, 2013 8:43 pm 

Jak dla mnie najlepsze (szczegółowość !) obrazy Luncik dawał w duecie z orciakiem UO HD 12,5 mm. No ale to nie jest okular szerokokątny :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 13, 2013 8:42 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Nie wiem co to za dziwna mania pchania wszędzie i na siłę okularów szerokokątnych, nawet tam gdzie to nie ma najmniejszego sensu jak tu w przypadku zabawkowego Lunta z filtrem blokującym o średnicy zaledwie 4 mm w dodatku do Słoneczka która ma pół stopnia kątowego i potrzebny jak dziura w moście szerokokątny okular :roll: :oops:
Z Coronado 60 mm z BF-12 mm najlepszy jakościowo obraz Słońca i protuberancji uzyskuję z Ortoskopa Baadera 12,5mm ze względu na jego prostą budowę i perfekcyjną korekcję aberracji sferycznej :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 13, 2013 11:09 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Tczew
Stwierdzenie, że Lunt LS35 jest zabawkowy jest tu chyba niefortunne i może być źle zrozumiane. Wg mnie to wcale nie jest sprzęt zabawkowy ale pełnowartościowy teleskop solarny. Jedynym mankamentem wspomnianej wersji jest mały filtr blokujący (4mm) ale do wizuala w zupełności wystarczy. LS35 z B600 spokojnie można pofocić choć z taką aperturą szału nie ma.
Dodam jeszcze, że tenże etalon jest instalowany w LS60 jako etalon wewnętrzny w nieco zmienionej konstrukcji zmiany zakresu pasma.

I potwierdzam - orciaki dają najlepsze obrazy Słońca. Za to zoom Lunta jest najwygodniejszy w użyciu, obrazy też daje bardzo dobre.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: buff, SkyLooker oraz 41 gości