Pytania amatora z zakresu optyki

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

Posttomekb1999 | 15 Gru 2013, 18:03

W takie pochmurne dni nie da rady niczego obserwować więc człowiek robi inne rzeczy. Ja np. doszedłem (już nie pierwszy raz) do zastanawiania się nad działaniem teleskopu i stąd moje pytania, które spróbuję zebrać w zgrabną listę z opisami:

1. Jak działa luneta Keplera
    Widziałem w internecie i książce/książkach dużo schematów, czytałem opisy, potrafię powiedzieć gdzie jest ogniskowa okularu, obiektywu, a mimo to nadal nie rozumiem jak to właściwie działa. Mamy np. tarczę planety. Promienie światła równolegle do siebie biegną z różnych punktów tarczy do obiektywu (soczewki - przyjmijmy, że mówimy o refraktorze), zakrzywiają się (czyli jest powiększenie), przecinają się, w miejscu przecięcia jest ogniskowa przedmiotowa okularu, który ma za zadanie powiększyć obraz.
    Czyli okular powiększa obraz powiększony już przez obiektyw, tak? A czy promienie wychodzące z okularu są do siebie równoległe czy też zbiegają się do pewnego punktu?
2. Pole widzenia
    Od czego zależy pole widzenia? Dlaczego różne okulary mają różne pole? Nie bardzo to rozumiem.
3. Budowa okularu
    Dlaczego okulary składają się z wielu soczewek (nie licząc tego, że eliminuje się aberracje)? Czy w roli okularu moglibyśmy zastosować jedną soczewkę wypukło-wypukłą?
4.Po co okular?
    Pytanie wydaje mi się strasznie banalne ale postanowiłem je zadać. Dlaczego właściwie stosujemy okulary i nie obserwujemy nieba za pomocą jednej soczewki powiększającej? Mam jakiś swój mętny obraz na ten temat ale chciałbym żebyście mi go wyjaśnili.

To tyle na razie. Mam nadzieję, że spróbujecie mi to jakoś wyjaśnić, może polecicie jakieś ciekawe linki. Wiem, że to pytania amatora ale jeśli wy mi nie pomożecie to kto :D ?
 
Posty: 12
Rejestracja: 04 Maj 2013, 20:33

 

PostJanusz_P. | 16 Gru 2013, 11:36

Tu masz podstawowe kompendium wiedzy o różnych systemach optycznych w lekkim wydaniu:
http://www.telescope-optics.net/index.h ... F_CONTENTS
Życzę miłej lektury :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat