Prośba o poradę w sprawie teleskopu

Postsyriusz | 05 Sty 2007, 00:28

Przede wszystkim witam wszystkich ;]


Obserwacją nieba interesuję się od jakiegoś czasu. Robię to jednak przez lornetkę i nie mam żadnych doświadczeń jeśli chodzi o teleskopy.

W ostatnim czasie postanowiłem to zmienić. Przeglądając to forum widziałem wiele pozytywnych opinii o tym produkcie http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=351
(Synta/Sky-Watcher" DOB 8") - aktualnie interesuje mnie tylko obserwacja i na początek uniwersalny teleskop który zaoferuje niezłą jakość oglądaniu księżyca, planet oraz obiektów mgławicowych.
Czy warto jest kupować ten teleskop czy też warto dołożyć trochę i kupić 10" ?

Czy takim teleskopem da się (naturalnie przy dobrych warunkach atmosferycznych i o właściwej porze roku) zobaczyć saturna takiego jak na zdjęciach z tego postu: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1627

Przepraszam za śmieszne pytania ale fakty są takie, że nie patrzyłem w życiu przez żaden teleskop :P

Liczę na poważne odpowiedzi i z góry dziękuję.
 
Posty: 1
Rejestracja: 04 Sty 2007, 20:43

PostRammstein | 05 Sty 2007, 01:13

Witam
Gdy masz możliwość zebrania jeszcze więcej kasy to kup lepiej 10" teleskop, przy obserwacji obiektów mgławicowych liczy się każdy dodatkowy cal. 8" wystarczy spokojnie ale 10" pokaże więcej szczegułów. Niewiem czy zobaczysz takiego Saturna ale jednego jestem pewny, z takim powiększeniem Saturna jak na fotkach będzie on dosyć szybko uciekał i będziesz musiał troszkę gonić go, okular szerokokątny ułatwił by troszkę gonienie planet ze względu na duże pole :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postzbyszek | 05 Sty 2007, 01:18

Ja bym znowu nie radzil kupowac 10" bo z powodu warunkow atmosferycznych obraz planet bedzie gorszy niz w 8" . 8" ma lepsza swiatlosile do obserwacji planet i nie jest tak wymagajacy odnosnie uzywanych okularow. Jest tez lzejszy a to bardzo wazne.
Ostatnio edytowany przez zbyszek, 05 Sty 2007, 02:31, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostAnka_U | 05 Sty 2007, 02:04

Syriuszu, a skąd Ty jesteś?
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostLow Drifter | 05 Sty 2007, 04:21

Myślę że jest z psa wielkiego :)
yoo
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 13 Gru 2005, 21:59
Miejscowość: Gliwice

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 93 gości

AstroChat

Wejdź na chat