Moj Astrograf

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostGregory | 29 Lip 2005, 01:24

Po pewnym czasie kompletowania sprzetu, realizacji licznych projektow, i tu ogromny poklon rowniez w strone firmy Astrokrak, udalo mi sie dokonczyc moj pierwszy astrograf. Jeszcze tylko pare drobnych usprawnien w stylu "wymiana srubki", ale calosc w obecnej chwili jest juz gotowa do pracy.

Moj astrograf w calosci prezentuje sie nastepujaco:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Na montazu SVP zamontowalem MTO 11-CA, ktory poza mozliwoscia cyfrowego fotografowania obiektow planetarnych, bedzie pelnil rowniez funkcje guidera dla Sonnara 180 mm i Tessara 50 mm, przeznaczonego tym razem do dlugoczasowych zdjec DS na kliszy.

Na laptopie zapisywane beda dane naplywajace z Vesty SC1, podlaczonej do MTO. Tutaj mozliwa jest obecnie rejestracja obrazow planet, ksiezyca, slonca, gwiazd podwojnych i niektorych DS do ktorych nie wymagane sa jeszcze zbyt dlugie czasy naswietlania.

W przypadku zdjec dlugoczasowych przez Sonnara 2,8/180 czy innych obiektywow na kliszy (aparat Praktica L2 i Zenit E), MTO wyposazony zostal dodatkowo w dwukrotna oraz czterokrotna soczewke barlowa co zapewnic ma wymagana precyzje i dokladnosc. Calosc prowadzona za pomoca mechanizmu zegarowego montazu, sterowanego w dwoch osiach i korekty dryfu nanoszone bezposrednio za pomoca pilota. Gwiazda sledzenia podobnie jak obiekty planetarne, rejestrowana za pomoca Vesty i wyswietlana na ekranie laptopa przy powiekszeniu obrazu 200% pod programem K3CCD z aktywnym krzyzem.

Teraz kiedy projekt doczekal sie finalizacji, pozostaje juz tylko poczekac. Pod ciemnym niebem okaze sie, czy warto bylo walczyc z tym wszystkim. Ale jestem optymista, i mysle ze nie moze sie nie udac :)
To musi dzialac! A dlaczego klisza? Bo tylko dzieki niej omijam zmudny proces obrobki czyli - odejmowania darkow, flat fieldow a ewentualnie powstale podczas ekspozycji ziarno zalatwie stackiem + dalsza obrobka. Czyli mamy polaczenie nowoczesnych rozwiazan ze stylem retro 8) Czasami lubie prostote, bo gdy jest dobrze przemyslana to wtedy wrozy rozsadne rezultaty.

Dla tych co chca tez samodzielnie eksperymentowac. W miejsce Vesty do guidowania wystarczy najprostrza kamera przemyslowa. Zas w miejsce laptopa jakis niewielki telewizor. Wykorzystanie zas laptopa i Vesty daje jeszcze mozliwosc fotografowania obiektow planetarnych, o czym napisalem wczesniej.
Ostatnio edytowany przez Gregory 06 Lip 2006, 02:55, edytowano w sumie 14 razy
Gregory
 

PostJasiu | 04 Sie 2005, 21:58

Mam taki sam montaż i też bede próbował astrofoto na kliszy. Poczętkowo spróbuję wide field przy użyciu obiektywu 100 mm, apóźniej wykorzystam Taira 300 mm. Do fotografowania polecam Fuji Super HQ 200. Popatrz na test na poniższym linku:
http://home.woh.rr.com/pfcf/latest_film.htm

No i jeszcze pare zdjęć robionych co prawda na naczulanych kliszach:
http://www.vcas.org/Astrophotos/gallary.html
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

PostBogdan J. | 04 Sie 2005, 22:10

Ja Grześku stawiam na astro-foto aparatem cyfrowym w połączeniu z 80ED też na SVP. Myślę,że uporam się z procesami obróbki zresztą na Kułaczach Domek wstępnie mnie już oświecił w niektórych zagadnieniach.Będzie dobrze a reszta będzie miała co oglądać! Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 04 Sie 2005, 23:10

Jasiu napisał(a):Mam taki sam montaż i też bede próbował astrofoto na kliszy. Poczętkowo spróbuję wide field przy użyciu obiektywu 100 mm, apóźniej wykorzystam Taira 300 mm. Do fotografowania polecam Fuji Super HQ 200. Popatrz na test na poniższym linku:
http://home.woh.rr.com/pfcf/latest_film.htm

No i jeszcze pare zdjęć robionych co prawda na naczulanych kliszach:
http://www.vcas.org/Astrophotos/gallary.html


Witam, oprocz Sonnara bede chcial wyprobowac mojego malego Tessara 2,8/50 mm. Jezeli chodzi o klisze to zaryzykowalem i nabylem Kodak Proffesional Royal Supra 800 ASA oraz Konica Minolta Centuria Super 1600 ASA. Raczej bede chylil sie wlasnie ku Kodakowi i w tym przypadku przynajmniej po 3 klatki na stack na jedno ujecie. Nie wiem co z tego wyjdzie, czas pokaze. Pozniejsze skanowanie i obrobka cyfrowa tak uzyskanego obrazu powinna w wiekszym stopniu zrekompensowac ewentualne niedogodnosci zwiazane z kolorem. Takze odpowiedni proces podczas wywolywania negatywow powinien zwiekszyc szanse na dobry rezultat.

Bogdanie, postanowilem sprawdzic jeszcze co mozna zdzialac na kliszy. Wczesniej czy pozniej przesiadka przynajmniej na cyfrowego 10d bedzie konieczna, ale i w kliszy widze poki co niewykorzystany potencjal :)
Przez jakis czas w internecie podgladalem innych astro-fotografow pracujacych na kliszy z zestawem o podobnych lub identycznych parametrach i to co widzialem po ich osiagnieciach rokuje jednak spore nadzieje na sukces. Pozatym cala zabawa z DS-ami na kliszy wydaje mi sie prostrza, i to pod kazdym wzgledem w stosunku do technologi cyfrowej. Co w dodatku nie musi oznaczac, ze jest gorsza i jak tylko pogoda dopisze postaram sie niedlugo cos pokazac.

----

Slowo cialem sie stalo :) Zapraszam tutaj:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=48

----

Jednoczesnie zapraszam do obejrzenia drugiej czesci watku "Pierwsze koty za ploty" dostepnego tutaj

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=127
Ostatnio edytowany przez Gregory, 19 Wrz 2005, 03:17, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostDominik Woś | 20 Sie 2005, 21:14

No sprzęt do astrofoto już zacny. Pierwsze fotki nim też zacne. Gratulacje :!:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 21 Sie 2005, 01:22

Milo to czytac :D :oops:

Niedlugo wybieram sie poza miasto i oczywiscie bede fotografowal niebo :) Juz sie nie moge doczekac tych pieknych nocy z dala od swiatel. Brakuje mi juz towarzyszacego temu wszystkiemu niepowtarzalnego, astronomicznego klimatu. Tym razem, podczas zblizajacych sie sesji, przedluze tez znacznie czasy naswietlania.

Pozdrawiam
Gregory/Meteor
Gregory
 

PostBogdan J. | 17 Wrz 2005, 15:15

Przyszedł w końcu czas na mój astrograf!
Zaprojektowany i wykonany u Janusza w firmie Astrokrak!
Dzięki zamontowaniu MTO jako manual-guidera na osi przeciwwagi SVP całość powieszonego sprzętu do astro-foto nie przekroczy 10-cu kilogramów.
Wydaje mi się ,że jest to dość dobry wynik. Astrograf bardzo łatwo i poprawnie można wyważyć w obydwu osiach co daje nadzieję na dobre ekspozycje.
Oczywiście co widać na zdjęciach w skład astrografu wchodzi: montaż SVP ,80ED+filtr flattener,300D oraz jako guider MTO z kamerką ,która podłączona będzie do laptopa śledząc gwiazdę w prog. K3Tools. Co z tego wyjdzie to się okaże? Ja natomiast jestem pełen optymizmu :)


Image

Image

Image

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 17 Wrz 2005, 16:56

Jestem pod wrażeniem :shock:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 17 Wrz 2005, 18:27

Gratuluje udanego ukonczonego projektu :) Wyglada to wszystko obiecujaco i na pewno takie przyniesie tez wyniki :D Widze ze zastosowales klasyczny sposob rozmieszczenia instrumentow 8)

Ja zdecydowalem sie powiesic na jednym dovetailu mto i sonnara, bo na palaku przeciwwagi zawsze zostaje mi jedno niewykorzystane jeszcze miejsce np. na 500 mm ogniskowa :)

Czyli witamy w klubie, kolejny astrograf gotowy do dzialania :D
Gregory
 

Postqbanos | 18 Wrz 2005, 09:17

Ładny sprzecior Bogdanie :D Że tak zapytam jaki jest koszt żeby zbudować coś takiego? pozdrawiam i czekam na fotki :)
qbanos
 

PostBogdan J. | 18 Wrz 2005, 19:52

Już Ci podaję:
Montaż SVP z napędami - 2100zł
Orion 80ED-tuba optyczna- 2150zł
MTO 1000 - 800zł
Canon 300D - 2500zł
kamerka CCD ToUcam - 350zł
Laptop(tutaj cena może być na prawdę różna)
Złączki i przeróbki pod astrograf ok. 300zł

Ja będę stosował jeszcze dodatkowo do mojego zestawu field fllattener
korygujący krzywiznę pola refraktora ale nie jest to konieczne. Oczywiście ceny takiego zestawu mogą się wachać jeśli np. sprzęt skompletujesz używany lub kupiony okazyjnie Tak czy inaczej trzeba wziąść pod uwagę kwotę ok. 8000-10000
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PosttomekL | 18 Wrz 2005, 20:48

Bogdan J. napisał(a):Ja będę stosował jeszcze dodatkowo do mojego zestawu fild fllattener
korygujący krzywiznę pola refraktora


Bogdan, chyba raczej field flattener, czyli tłumacząc dosłownie wygłaszacz pola, bo flatener z filtrem niewiele mają wspólnego.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostBogdan J. | 18 Wrz 2005, 21:36

Dokładnie nazwa brzmi:TeleVue 400-600mm 0.8x Reducer/Flattener TRF-2008
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 19 Wrz 2005, 08:38

Zgadza się, bo on nie tylko wypłaszcza pole widzenia ale i przy okazji niejako skraca ogniskową refraktora o czynik 0,8x 8)
Czyli w ED APO 80 będziesz miał z nim ogniskową skróconą do 480mm i światłosiłę f/6 jeszcze wydajniejszą do astrofoto DS 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 07 Paź 2005, 19:35

Grzesiek jak to jest? MTO jest w jednej osi z obiektywem to na czym to prowadzisz :?: na tym samym obiekcie co obiektyw jest nastawiony?
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostGregory | 10 Paź 2005, 09:42

To jest niekonieczne. Wystarczy zlapac w polu widzenia MTO pierwsza lepsza gwiazdke sledzenia, znajdujaca sie gdzies w poblizu obiektu docelowego. Z Sonnara dzieki krotszej ogniskowej, i z zastosowaniem lustrzanki uzyskuje sie zas wieksze pole widzenia, tak ze potem fotografowany obiekt miesci sie w kadrze. Oczywiscie sprzet mozna tak zestawic, aby MTO i np. Sonnar spogladaly na ten sam obiekt.
Gregory
 

PostGregory | 18 Lut 2006, 04:57

Ciagle pracuje nad swoim astrografem. Nastapily pewne modyfikacje.

Jako guider posluzy PRONTO z zamontowana soczewka Barlowa o 3-krotnej sile dzialania, sprzezona z kamera Vesta, podlaczona do Laptopa.
Glownym teleskopem obrazujacym bedzie MTO 11-CA z zamontowanym EOS-em C-350D.

Image

Mysle ze w niedlugim juz czasie, dzieki pomocy forumowych kolegow, uda sie calosc wzbogacic w pelna automatyke - GOTO i calkowicie zautomatyzowany autoguider. Poki co, przetestuje obecna konfiguracje na zblizajacym sie czesciowym zacmieniu Slonca.
I Was zachecam do pewnych przygotowan z tej okazji. :) :wink:
Ostatnio edytowany przez Gregory 23 Lut 2006, 01:08, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostAdam Tomaszewski | 18 Lut 2006, 18:14

Gregory fajnie się prezentuje ten twój astrograf :D Nic tylko czekać na ładną pogodę :wink:
Ja mojego kompletuje, kompletuje i coś skompletować nie mogę :lol:
Praktycznie mam dopiero połowe tego co powinienem mieć :roll:
Brakuje mi prowadzenia :lol: a dokładnie pilocika, kamerki przerobionej i nieprzerobionej i guidera. Prędzej czy później go skompletuje, a cierpliwość zostanie nagrodzona :D :wink:

Aha i mam takie jeszcze jedno pytanko:
Z tego co wiem przerobiony webcam ma kabelek LPT, a mój laptop nie. W związku z tym zastanawiam się czy podłączenie pod usb przejściówki na LPT rozwiąże ten problem :?:
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

PostGregory | 18 Lut 2006, 18:46

Adam Tomaszewski napisał(a):Aha i mam takie jeszcze jedno pytanko:
Z tego co wiem przerobiony webcam ma kabelek LPT, a mój laptop nie. W związku z tym zastanawiam się czy podłączenie pod usb przejściówki na LPT rozwiąże ten problem :?:


No jesli taki konwerter z USB na LPT bedzie spelniac wszystkie normy portu LPT, to nie powinienes miec problemu. W kazdym badz razie mysle ze to jest mozliwe, i tak jak wspomniales, niezbedne do uruchomienia trybu long explosure na zmodyfikowanej Vescie...
Gregory
 

PostDarek. M | 24 Lip 2006, 22:50

Bogdan J. napisał(a):Przyszedł w końcu czas na mój astrograf!
Zaprojektowany i wykonany u Janusza w firmie Astrokrak!
Dzięki zamontowaniu MTO jako manual-guidera na osi przeciwwagi SVP całość powieszonego sprzętu do astro-foto nie przekroczy 10-cu kilogramów.
Wydaje mi się ,że jest to dość dobry wynik. Astrograf bardzo łatwo i poprawnie można wyważyć w obydwu osiach co daje nadzieję na dobre ekspozycje.
Oczywiście co widać na zdjęciach w skład astrografu wchodzi: montaż SVP ,80ED+filtr flattener,300D oraz jako guider MTO z kamerką ,która podłączona będzie do laptopa śledząc gwiazdę w prog. K3Tools. Co z tego wyjdzie to się okaże? Ja natomiast jestem pełen optymizmu :)


Image

Image

Image

Image


W związku z tym, że postanowiłem zrobić sobie astrograf chcialem zapytać o co chodzi w tym, bo przecież nie daje on możliwości korekcji osią deklinacji :roll: :?:
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 30 Lip 2006, 17:44

Oczywiście że daje bo pręt przeciwwagi obraca się razem z osią w SVP a nie sterczy na sztywno jak w EQ-3 na przykład 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 30 Lip 2006, 18:21

komu sterczy to sterczy ale napewno nie mi 8) pytanie i odpowiedź są już stare...
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostGregory | 23 Sie 2006, 23:01

Gregory napisał(a):Mysle ze w niedlugim juz czasie, dzieki pomocy forumowych kolegow, uda sie calosc wzbogacic w pelna automatyke - GOTO i calkowicie zautomatyzowany autoguider.


Slowo cialem sie stalo, a wszystko zostalo opisane w tej recenzji:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=841&start=0

:)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostKamil K. | 28 Sie 2006, 22:03

Gregory jak wykonałeś listwę pod MTO i aparat. Potrzebuje właśnie coś takiego aby z jednej strony posadzić na EQ-2 EOS'a a z drugiej refraktor 60/415. Z obydwu stron byłoby mocowanie na śrubę do EOS'a.

Praktycznie potrzebuje to narazie wykorzystać jako szukacz (oczywiście wykorzystam szukacz refraktorka) dla aparatu ale mam też na myśli jakieś proste guidowanie w osi RA, bardziej chyba polegajace na przerwaniu ekspozycji jeśli gwiazda będzie uciekać z celownika.

Może również Janusz się wypowie ile kosztowałoby ewentualne wykonanie listwy w Astrokraku
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

PostGregory | 29 Sie 2006, 10:21

Kamil K. napisał(a):Gregory jak wykonałeś listwę pod MTO i aparat. Potrzebuje właśnie coś takiego aby z jednej strony posadzić na EQ-2 EOS'a a z drugiej refraktor 60/415. Z obydwu stron byłoby mocowanie na śrubę do EOS'a.

Praktycznie potrzebuje to narazie wykorzystać jako szukacz (oczywiście wykorzystam szukacz refraktorka) dla aparatu ale mam też na myśli jakieś proste guidowanie w osi RA, bardziej chyba polegajace na przerwaniu ekspozycji jeśli gwiazda będzie uciekać z celownika.

Może również Janusz się wypowie ile kosztowałoby ewentualne wykonanie listwy w Astrokraku


Kwesti kosztow nie bede tutaj poruszal, ale...
Ostatnio edytowany przez Gregory, 03 Wrz 2006, 22:59, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat