Moj Astrograf

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostGregory | 03 Wrz 2006, 22:50

... poniewaz juz kilkukrotnie zadawano mi pytanie, w jaki sposob montuje swojego MTO z Pronto do SVP, postanowilem to troche bardziej przyblizyc.

Cale mocowanie wykonalem na wzor krzyza:

Image

Gdzie:

A - to jest dovetail montowany do glowicy montazu;
B - szyna z wyprofilowaniem pod korpus MTO po jednej stronie, i otworem pozwalajacym zamontowac glowice fotograficzna po drugiej stronie;
C - glowica fotograficzna PZO;
D - gniazdo do ktorego montowane jest MTO;
E - tutaj mozna zamontowac dowolny aparat fotograficzny, drugi obiektyw z aparatem czy chocby Pronto pelniacy funkcje np. guidera.
Glowica pozwala na dowolna orientacje Guidera, niezaleznie od miejsca, na ktore "spoglada" w danym momencie MTO;
F - te otwory pozwalaja w wystarczajacy sposob zachowac srodek ciezkosci pomiedzy dwoma montowanymi instrumentami;
G - tak samo te otwory, dzieki ktorym mozna jeszcze lepiej calosc zrownowazyc, jak tez spory zakres dostepny jest jeszcze przy samej glowicy montazu.

I to by bylo na tyle. ;-) W praktyce rozwiazanie to sprawdza sie doskonale. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostKamil K. | 04 Wrz 2006, 12:32

Dzięki za obszerne wyjasnienie!!

Pytanie do Janusza

Czy w Astrokraku moznaby zamówić wykonanie takiej szyny + dovetail i jaki byłby ogólny koszt??
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

Postbromba | 04 Wrz 2006, 14:14

Gregory mam pytanie do Ciebie jako doświadczonego używacza MTO. Mam 2 okulary Plossla 1.25'' (9mm i 32mm) a chciałbym rozejrzeć się za czymś lepszym. Na razie głównie lookam DS'y. Mógłbyś zaproponować jakieś sensowne okulary 15 i 32mm, oczywiscie w granicach rozsądku cenowego? Czy miałeś okazję uzywać okularów 2'' za złączką kontową 2'' z MTO? Jeśli tak to czy różnica jest na tyle duża, że warto się nimi zainteresować i czy cenowo nie wyjdzie to masakra?
Mam dylemat, chcę kupić okular 15mm i nie wiem czy jest sens pchać się w 1.25'' Ploslle czy sprzedać to co mam i uderzyć w wyższą półkę. Nie chcę się rozczarować.
Pozdrawiam
Krzysztof

Tento 20x60, MTO 11CA, Plossl 9mm i 32mm, na razie na statywie foto.
 
Posty: 12
Rejestracja: 22 Lip 2006, 13:34
Miejscowość: Sopot

PostGregory | 04 Wrz 2006, 14:33

bromba napisał(a):Gregory mam pytanie do Ciebie jako doświadczonego używacza MTO. Mam 2 okulary Plossla 1.25'' (9mm i 32mm) a chciałbym rozejrzeć się za czymś lepszym. Na razie głównie lookam DS'y. Mógłbyś zaproponować jakieś sensowne okulary 15 i 32mm, oczywiscie w granicach rozsądku cenowego? Czy miałeś okazję uzywać okularów 2'' za złączką kontową 2'' z MTO? Jeśli tak to czy różnica jest na tyle duża, że warto się nimi zainteresować i czy cenowo nie wyjdzie to masakra?
Mam dylemat, chcę kupić okular 15mm i nie wiem czy jest sens pchać się w 1.25'' Ploslle czy sprzedać to co mam i uderzyć w wyższą półkę. Nie chcę się rozczarować.


Z okularow o dluzszej ogniskowej, w standardzie 2 cale polecam do MTO Erfla 32 mm:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... ucts_id=86

Jakosc obrazu w przypadku Erfla 32 mm zamontowanego do MTO, takze z diagonalem 2 cale, jest znakomita. Zdecydowanie polecam to rozwiazanie do obserwacji DS-ow, gromad otwartych, ale i przepieknie widac np. Ksiezyc czy Slonce. :)

Z okularow o krotszej ogniskowej, do planet, Ksiezyca, Slonca czy ciasnych ukladow podwojnych, idealnie sprawdza sie okular ortoskopowy:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... ucts_id=81

Super kontrastowy, i ostry obraz planet, idealnie rozdziela np. Epsiliony w Lutni. :)

Jezeli chodzi o taki posredni okular o ogniskowej 15 mm, zdecydowanie polecam ten:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=103

Dysponujac tymi trzema okularami bedziesz posiadal jednoczesnie pod katem obserwacji wizualnych zestaw optymalny. Zawsze tez warto inwestowac w jak najlepsze okulary, tutaj nie ma co czynic zbyt duzych oszczednosci a teleskop jest tyle wart, ile jego najslabsze ogniwo. :)

Przyklad? Przez Plossla 6 mm i MTO dosc ciezko bylo pewnego wieczoru dostrzec szczeline Cassiniego w pierscieniach Saturna. Ortoskop 6 mm ukazal te detale bez najmniejszego juz problemu, a uzyskany obraz byl po prostu przyjemnoscia dla oczu. :) W Erflu gwiazdki sa ostre jak szpileczki, z zachowaniem sporego pola widzenia i bardzo przyzwoitego kontrastu. Bardzo ladnie widac obiekty DS! :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postbromba | 04 Wrz 2006, 15:20

Czy to będzie działać czy, trochę przekombinowałem?

złączka
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=154
+
kątówka
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=135
+
okular
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... ucts_id=86

Ta kątówka ma redukcję na 1.25'' i jak rozumiem mogę z nią używać także okularów 1.25''. Czyli kupno
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=103
ma również sens.

Jeśli się mylę, proszę o naprostowanie. Jeśli jednak zadziała, to czy jest to dobre rozwiązanie czy raczej powinienem sprawę przemyśleć?
Pozdrawiam
Krzysztof

Tento 20x60, MTO 11CA, Plossl 9mm i 32mm, na razie na statywie foto.
 
Posty: 12
Rejestracja: 22 Lip 2006, 13:34
Miejscowość: Sopot

PostGregory | 04 Wrz 2006, 15:34

Nic nie przekombinowales, a wszystko to co przedstawiles bedzie dzialac z MTO idealnie. :) Proponuje tez zakupic do zestawu ortoskopa o ogniskowej 6 lub 7 mm. Uzyskane tym samym powiekszenie bedzie idealne do obserwacji planet, jak tez do "wedrowek" po powierzchni Ksiezyca. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postbromba | 04 Wrz 2006, 15:49

To tera zebrać kasę i do dzieła. Acha i przekonać żonę najpierw.
Pozdrawiam
Krzysztof

Tento 20x60, MTO 11CA, Plossl 9mm i 32mm, na razie na statywie foto.
 
Posty: 12
Rejestracja: 22 Lip 2006, 13:34
Miejscowość: Sopot

PostMax | 31 Gru 2006, 16:44

Budowa mojego astrografu sukcesywnie posuwa się do przodu
w chwili obecnej w skład zestawu wchodzą: MT-800 , MTO , SVP +napęd , EOS 350D
wczoraj mimo marnej pogody (mgła) przeprowadziłem pierwsze testy
Image
Newton posłuzy do focenia DS'ów , MTO do planet a w przyszłości do guidowania z systemem Leszka
aby nieco odchudzić zestaw zdecydowałem się na umieszczenie guidera na ramieniu przeciwwagi , system mocowania został wykonany w Astrokraku i jestem z niego bardzo zadowolony
Image
na razie składam cały zestaw aby przetestować zakres możliwych ruchów całości bo przeciwwaga MTO jest nieco długa i ustalam o ile będzie można ją skrócić
Image
mgła gęstniała coraz bardziej i Księżyc był otoczony żółtawą poświatą , lecz mimo niesprzyjających warunków moj Canon zaliczył pierwsze swiatło przez MTO , okazało się że muszę się jeszcze wiele nauczyć na temat ustawiania ostrosci i obróbki materiału , ale mam jeszcze czas :wink:
Image
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Postqbanos | 01 Sty 2007, 14:59

A jak u Ciebie z ostrzeniem w MT800? Bez guida to raczej focenie DS ani rusz. :?
qbanos
 

PostMax | 01 Sty 2007, 17:50

zarówno w MTO jak i MT-800 bez problemu udało sie uzyskac ostrość z canonem , co pawda nie mam jeszcze korektora komy ale ustaliliśmy już z Januszem co należy zmienić w wyciągu gdyby pojawiły się kłopoty z ostrzeniem
ostatnia fotka została zrobiona przez MTO
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJanusz_P. | 02 Sty 2007, 11:43

bromba napisał(a):Czy to będzie działać czy, trochę przekombinowałem?

złączka
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=154
+
kątówka
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=135
+
okular
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... ucts_id=86

Ta kątówka ma redukcję na 1.25'' i jak rozumiem mogę z nią używać także okularów 1.25''. Czyli kupno
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=103
ma również sens.

Jeśli się mylę, proszę o naprostowanie. Jeśli jednak zadziała, to czy jest to dobre rozwiązanie czy raczej powinienem sprawę przemyśleć?


Trochę jednak przekombinowałeś :roll: z tą pierwszą 2" złączką dobrze będzie działał okular 2" ale na wprost :!:

Do nasadki kątowej trzeba dorobić zamiast jej 2" rury krótkie złącze M42 typu jaskółczy ogon i będzie to do MTO o wiele lepsze rozwiązanie bo da mniejsze przeogniskowanie systemu,lepszy obraz i sztywniejsze połączenie zarazem :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 02 Sty 2007, 12:23

Janusz_P. napisał(a):Trochę jednak przekombinowałeś :roll: z tą pierwszą 2" złączką dobrze będzie działał okular 2" ale na wprost :!:

Do nasadki kątowej trzeba dorobić zamiast jej 2" rury krótkie złącze M42 typu jaskółczy ogon i będzie to do MTO o wiele lepsze rozwiązanie bo da mniejsze przeogniskowanie systemu,lepszy obraz i sztywniejsze połączenie zarazem :idea:


Przy czym MTO działa również doskonale z diagonalem 2 cale, montowanym do złączki prostej 2 cale, np. w takiej konfiguracji.

Image

Zaletą takiego rozwiązania jest np. to, że taki diagonal będzie można potem wykorzystać też przy innym teleskopie, bo to uniwersalny standard. Całość jest nadwyczaj sztywna, solidna, uzyskana jakość obrazu doskonała. :idea:

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJanusz_P. | 02 Sty 2007, 12:29

Co nie znaczy że nie można tego zrobić jeszcze lepiej i z jeszcze mniejszym przeogniskowaniem :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 02 Sty 2007, 12:40

Janusz_P. napisał(a):Co nie znaczy że nie można tego zrobić jeszcze lepiej i z jeszcze mniejszym przeogniskowaniem :lol:


Zapewne można zrobić to jeszcze inaczej Januszu. ;-) Przy czym nieco większe przeogniskowanie w zaprezentowanym przezemnie przykładzie nie ma negatywnego wpływu na jakość uzyskanego obrazu. :) Co więcej, działa to bardzo dobrze. :idea: Natomiast, czy taki diagonal montowany sposobem na jaskółczy ogon, bedzie pasował do innego teleskopu z normalnym wyciagiem 2 cale? Raczej już nie... :? No chyba że w takim wypadku będziemy w plenerze odkręcali dorobioną część po to tylko, aby przykręcać część oryginalną celem zastosowania diagonalka np. w refraktorze ze standardowym 2-calowym wyciągiem. :lol: Tylko że wtedy można coś przez przypadek pogubić, upuścić itp. :wink: Czasami dobrze jest mieć możliwość niemalże natychmiastowej wymiany okularów, diagonalków itp. pomiędzy innymi uczestnikami obserwacji. Rozwiązanie które opisałem, daje taką możliwość.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat