Tanie astrofoto

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postwesołek | 05 Sty 2007, 15:55

Na sąsiednim forum dość długo rozwija się temat - tanie astrofoto.
Ale co to oznacza ? Jak tanie ? Proponuję dokonać konkretnego podziału jak na przykład jest w sporcie motorowym gdzie są różne kryteria podziału jak np. pojemność silnika. Nikt z silnikiem 250 cm nie będzie się ścigał z silnikiem 1000 cm. Coraz więcej ludzi bawi się astrofotografię ale nie mają kompletnie żadnego porównania jaką wartosć przedstawia ich praca.
Proponuję dokonać konkretnego podziału, najłatwiej jest to zrobić określkając wartość sprzętu w pieniądzu. Na przykład zakresy:
do 1000 zł
1000 - 2000 zł
2000 - 4000 zł
4000 - 8000 zł
8000 - 16000 zł
itd.
Jeśli kolega i ja zrobilismy fotki newtonem 250 mm na platformie równikowej z automatycznym śledzeniem kamerką Toucam z użyciem MTO, aparatem EOS 350 D mając do dyspozycji tani zestaw komputerowy i programy graficzne to nie wiem czy to jest tanie czy drogie astrofoto. Zależy od portfela. Napewno jednak da się zakwalifikować do jakiegoś przedziału, w tym przypadku 4000 - 8000 zł - bliżej 8000 zł. Jeśli ktoś zrobi podobne zdjęcie analogiem na kliszy z ręcznym prowadzeniem sprzętem z przedziału 1000 - 2000 zł to naprawdę może mieć powód do dumy.
Więc oprócz parametrów technicznych zdjęcia powinienem jeszcze podać parametr ekonomiczny - grupa 3 lub 4000 - 8000 zł.
Ja w każdym razie będę podawał ile kosztuje sprzęt, którym uzyskałem dany wynik.
pozdrawiam
 
Posty: 56
Rejestracja: 12 Gru 2006, 18:22

Postwesołek | 05 Sty 2007, 15:59

Grupa 4 a nie 3 - pomyłka. Jak na razie to jest tyko mój podział :D
pozdrawiam
 
Posty: 56
Rejestracja: 12 Gru 2006, 18:22

PostJaLe | 05 Sty 2007, 16:03

Sugerowałem już na tym forum, by wprowadzić rodzaj ligii z tych samych powodów, które wymieniłeś.

Natomiast są zbyt małe ramy, a co za tym idzie wyjdzie zbyt dużo przedziałów wyjdzie w efekcie końcowym, wystarczyłyby cztery:

I. do 2 000,-
II. od 2000,- do 12 000,-
III. od 12 000,- d0 28 000,-
IV. powyżej 28 000,-

Postulowałem, by oceniać zdjęcia w tych kategoriach lub stworzyć właśnie takie odrębne działy. Byłoby to bardzo przydatne i przedewszystkim w pewnych działach stworzyłyby się pewne grupy doradcze.

Z nieznanych mi powodów temat został przemilczany.
Jestem za jawnością, a nie owijaniem w bawełne - prawdy.

Jak zwykle pojęcie taniości jest względne, natomiast da pogląd osobom, które stawiają pierwsze kroki na co moga liczyć przy zaangażowaniu odpowiednich środków.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostCharon X | 05 Sty 2007, 16:20

Mógłby być np. dział "astrofotografia dla początkujących".
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostJaLe | 05 Sty 2007, 16:25

Charon X napisał(a):Mógłby być np. dział "astrofotografia dla początkujących".


Zlituj się, bo nie o tym mówimy i ten temat był podejmowany przez Mzbuja 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postwesołek | 05 Sty 2007, 16:29

Myślę, że 4 kategorie to jest trochę za duży rozrzut. Nie trzeba ale można
stworzyć klasy, wystarczy podać wartość sprzętu.
pozdrawiam
 
Posty: 56
Rejestracja: 12 Gru 2006, 18:22

PostJaLe | 05 Sty 2007, 16:32

wesołek napisał(a):Myślę, że 4 kategorie to jest trochę za duży rozrzut. Nie trzeba ale można
stworzyć klasy, wystarczy podać wartość sprzętu.
pozdrawiam

Nieprawda :!:

Ponieważ zakup np. Canona wymusza zakup jakiegoś montażu itd. itd. więc koszty wg. mojego rozeznania zawierają sie w zakresie 2000,- do 12000,-. Ja np zbliżam się do tej górnej granicy, a zaczynałem od dolnej.

Im więcej się wydaje tym te granice się poszerzają i tak np. na montażu za 14 000,- stosując dalej tego samego Canona można zawiesić np. APO za 8000,- i mamy kwotę 24 000,-

Dalej, dysponując np EQ 6 i wieszając na nim 120 APO + Canon wchodzimy do sterefy III. itd. itd. bo np. można Canona znienić juz na jakiegoś "taniego " Sbiga i dalej jesteśmy w tej kategorii.

Można przyjąć oczywiście bardziej dokładny klucz podając np cyferki typu
10k = kwotcie 10 000,- ale wtedy mamy standardy bardzo dokładne , ale bezklasowe.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHans | 05 Sty 2007, 16:57

A nie lepiej tak

koziołek/platforma + klisza
koziołek/platforma + przerobiony internetcam.

Amatorski mont/platforma + przerobiony internetcam.
Amatorski mont/platforma + dedykowne ale tanie CCD
Amatorski mont/platforma + cyfrowa lustrzanka

Zaawansowany mont + lepsze szkło + dedykowane CCD
Zaawansowany mont + doskonałe szkło + dedykowane zaawansowane CCD

Pozdrawiam.
Hans
 

PostJaLe | 05 Sty 2007, 17:04

Hans napisał(a):A nie lepiej tak

koziołek/platforma + klisza
koziołek/platforma + przerobiony internetcam.

Amatorski mont/platforma + przerobiony internetcam.
Amatorski mont/platforma + dedykowne ale tanie CCD
Amatorski mont/platforma + cyfrowa lustrzanka

Zaawansowany mont + lepsze szkło + dedykowane CCD
Zaawansowany mont + doskonałe szkło + dedykowane zaawansowane CCD

Pozdrawiam.


Nie lepiej, bo to nic nie wnosi do tematu, amatorski montaż może równie dobrze przewyższyć kosztami ten firmowy.
Po za tym i tak większość podaje na czym wykonywała zdjęcia i co każdy ma szukać sobie w necie, ile co kusztuje ?

Tutaj nie chodzi o sprzęt tylko przelicznik finansowy, bo ten jest wymierny co do jakości uzyskiwanego obrazu i w pewnych przedziałach, właśnie cenowych można porównywać zdjęcia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 05 Sty 2007, 17:34

Koledzy, nie ma sensu tworzyć kategorii i grup bo co dla jednego jest tanie dla drugiego jest osiągalne po roku zbierania funduszy i taki podział w zależności od finansów traci głębszy sens.
Ogólnie wiadomo jaki montaż i jaki teleskop ile kosztuje ale nie o to tu w sumie chodzi bo bez praktyki i umiejętności których nabywamy latami początkujący astrofotograf nie będzie nawet umial zrobić zdjęcia z drogiego, zaawansowanego skomputeryzowanego sprzętu a co dopiero umiejętnie go obrobić nie psując zarazem zawartej w nim informacji.
Nie zapominajcie że 50% efektu końcowego zależy od wiedzy i umiejętności autora a nie od posiadanego przezeń sprzętu :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHans | 05 Sty 2007, 17:34

JaLe napisał(a):
Nie lepiej, bo to nic nie wnosi do tematu, amatorski montaż może równie dobrze przewyższyć kosztami ten firmowy.
Po za tym i tak większość podaje na czym wykonywała zdjęcia i co każdy ma szukać sobie w necie, ile co kusztuje ?

Tutaj nie chodzi o sprzęt tylko przelicznik finansowy, bo ten jest wymierny co do jakości uzyskiwanego obrazu i w pewnych przedziałach, właśnie cenowych można porównywać zdjęcia.


:) Po mojemu to nierealna wizja.

Mam HEQ5+DSI+C102VW czyli wszystkie moje fotki zrobione sa sprzętem za który po wielu bojach zapłaciłem w okolicach 3.5K pln. Jak pójdziesz do sklepu to zapłacisz za to 4800pln. I jak? to samo?

Albo z innej beczki.

EQ5+Napędy+MT800+300D - ten zestaw jest do skompletowania od 2.5K do 4.5K pln.

Tak z cennikiem przy fotce to bez sensu, bo wartość wyk. sprzętu jest różna w zależności od warunków jego nabycia. I nagle fotki z tego samego zestawu bedą trafiać do różnych grup. Za chwile zacznie sie zamieszanie z laptopami bo jeden wliczy, a drugi powie, że jedzie na słuzbowym i już masz 5K różnicy. Jeden policzy koszt zakupu aparatu a drugi koszt body kupionego na allegro (bo KITa opchnął i odrazu miał taki zamiar żeby spłacic kumpla od którego wyciagnął kase na tydzień).

Podawanie konkretnej ceny wprowadzi więcej zamieszania niż podanie sprzętu którym to zostało zrobione. Tym bardziej, że ceny sa płynne i się zmieniaja. ten sam detektor gdy wchodzi na rynek z ceną 1000$ po roku jest do wyjecia na astromarcie za 400$.

Pozdrawiam.
Hans
 

PostJaLe | 05 Sty 2007, 17:39

Janusz_P. napisał(a):Koledzy, nie ma sensu tworzyć kategorii i grup bo co dla jednego jest tanie dla drugiego jest osiągalne po roku zbierania funduszy i taki podział w zależności od finansów traci głębszy sens.
Ogólnie wiadomo jaki montaż i jaki teleskop ile kosztuje ale nie o to tu w sumie chodzi bo bez praktyki i umiejętności których nabywamy latami początkujący astrofotograf nie będzie nawet umial zrobić zdjęcia z drogiego, zaawansowanego skomputeryzowanego sprzętu a co dopiero umiejętnie go obrobić nie psując zarazem zawartej w nim informacji.
Nie zapominajcie że 50% efektu końcowego zależy od wiedzy i umiejętności autora a nie od posiadanego przezeń sprzętu :roll:


Właśnie, że jest sens i to głęboki, by mieć rozeznanie co można osiągnąć przeznaczając na dany cel określoną kwotę.

Co do tych umiejętnoiśći to przychodzą z czasem, z zaangażowaniem.
No znowu Januszu nie twórzmy nad ludzi z tych co przyciskają guzik i wywalają na to kasę na jaką ich stać.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHans | 05 Sty 2007, 17:46

JaLe ja nic nie kombinuje. I nic nie zamydlam ;) Wyraziłem swoje zdanie, że takie cenniki przy fotkach będą właśnie zamydlaniem.

Życzę sukcesu w tym projekcie.

Pozdrawiam.
Hans
 

PostJanusz_P. | 05 Sty 2007, 17:50

Czy już Jarku zapomniałeś jakie miałeś schody logistyczne z konfiguracją prostego w sumie guidera więc proszę oszczędź sobie tekstów o nadludziach bo jak widzisz sprowadza się to do o wiele rozleglejszej wiedzy jak trywialne naciśnięcie guzika choćby na swoim przykladzie widać że trwało to ładnych kilka dni zanim doszedłeś po konsultacjach jak ustawić parametry konfiguracji programu i setup biosu w komputerze :idea:
Myśle że dobrym zwyczejem będzie nadal podawać pod fotką konfigurację sprzętową (chcący kupić podobny sprzęt miłośnik nieba i migawki sprawdzi sobie co ile kosztuje) oraz pełne paremetry ekspozycji oraz sposób obróbki bo z tych danych można się naprawdę dużo dowiedzieć :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 05 Sty 2007, 17:56

Hans napisał(a):JaLe ja nic nie kombinuje. I nic nie zamydlam ;) Wyraziłem swoje zdanie, że takie cenniki przy fotkach będą właśnie zamydlaniem.

Życzę sukcesu w tym projekcie.

Pozdrawiam.


Projekt się nie powiedzie to już teraz wiadomo. Bo nie ma dobrej woli, by zaistaniał.
Nikt nie ma interesu w tym by mówić jakie wydatki przeznaczył na uzyskanie zdjęcia.

Twój cytat jest mi bardzo dobrze znany , bo notorycznie jest powtarzany przez pewne osoby obrażające się na tym i innych forach. Czy jednak coś to daje??? Nic, powstają urażone ambicje, niezrealizowane projekty, zawiście, kłótnie.
Ale nie oto chodzi, tylko by słyżyć sobie pomocą, prostą otwartą.
Nie należy przemilaczać istotnych informacji mogących słyżyć wszystkim, a przede wszystkim tym stawiajacym pierwsze kroki w astromoni i astrofotografii.

Przecież jest mnóstwo postów w których ludzie szukają pomocy, zadają naiwne pytania i myslą, że kompaktem za 300,- i teleskopem za 150,- zrobią super zdjęcia. Owszem zdjęcioa zrobią i warto je również opublikować, ale po co robić z tego tajamnicę ?

Więc Hans nie strój fochów i nie obrażaj sie jak rozkapryszona, bogata panienka nie mająca pojecia o niczym tylko zastanów się czy projekt może zaistnieć czy nie. I jak w tym pomóc.

Powtórzę, że uważam iż nie zaistnieje, bo nie ma takiej woli co nie znaczy że nie można próbować, może powstanie inna zblizona forma informacji.
Na razie jest w tym względzie totalony chaos, a przedstawiane informacje sa niewystarczające :!:

Od czasu do czasu Ktoś zauważ, że jest taka potrzeba, buy coś w tym względzie przedsięwziąć, stąd temat wesołka. Stąd moje posty i moje zaangażowanie, które będzie jednak nic nie znaczyć jeżeli każdy powie "życzę powodzenia" i wypnie się obrażony na pozostałych tą częścią ciała w której to plecy przechodzą w ..... tracąc swą szlachetną nazwę ;)
I tym mocnym akcentem, kończę ten przydługi post.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 05 Sty 2007, 18:08

Widzę ze jedna sprawę muszę poruszyć publicznie, Internet i forum dyskusyjne to media a rozmawianie w mediach publicznie o prywatnych pieniądzach budzi zawiść, niezdrowe emocje i stwarza tylko zbędne podziały w naszym kochanym astroświatku, więc proszę o nich nie deliberujmy za nadto w myśl maksymy "Dżentelmeni o pieniądzach publicznie nie dyskutują".
Opisujmy swoje obserwacje, tuning sprzętu, zrobione fotki, dzielmy się wrażeniami ze spotkań i zlotów ale proszę nie ubierajmy tego w aspekt finansowy bo to naprawdę ślepa jest uliczka :roll:

Ps. Na dyskusje o pieniądzach zapraszam na fora bankowe i finansowe gdzie ich miejsce jest :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 05 Sty 2007, 18:12

Janusz_P. napisał(a):Czy już Jarku zapomniałeś jakie miałeś schody logistyczne z konfiguracją prostego w sumie guidera więc proszę oszczędź sobie tekstów o nadludziach bo jak widzisz sprowadza się to do o wiele rozleglejszej wiedzy jak trywialne naciśnięcie guzika choćby na swoim przykladzie widać że trwało to ładnych kilka dni zanim doszedłeś po konsultacjach jak ustawić parametry konfiguracji programu i setup biosu w komputerze :idea:
Myśle że dobrym zwyczejem będzie nadal podawać pod fotką konfigurację sprzętową (chcący kupić podobny sprzęt miłośnik nieba i migawki sprawdzi sobie co ile kosztuje) oraz pełne paremetry ekspozycji oraz sposób obróbki bo z tych danych można się naprawdę dużo dowiedzieć :lol:


Kurde Janusz, co Ty nie rozumiesz, że włąśnie informuje iż ja osoba niaznająca siuę na rzeczy coś tam uruchpomiła dzięki pomocy Leszka.
Nie no przekabacasz całkowicie sens.
To tak jakbys powiedział że byle debil nie mozę wcisnącć przycisku w aparacie, przecież może. Ma kasę ludzie mu ustawiają o, a gościu siedzi w domu pod kołderką i pstryka zdjęcia. Co nie można ?
Można, więc nie zalewaj, że kasa się nie liczy.

1.pasja
2. kasa
3. czas na zbieranie doświadczeń
4. szczęscie do pogody itd.

Nie ma innej drogi
Kto próbuje coś innego wmówić po prostu mija się z prawdą.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHans | 05 Sty 2007, 18:13

JaLe, no po prostu nie wiem jak zareagować :?: Przykro mi że moja krytyke tego projektu wziąłeś do siebie. Wyrażam swoje zdanie. W tym przypadku brzmi ono "to bez sensu". Jeżeli sie myle, inni zaangażuja sie i moze stworzycie cos wartościowego. Moj punkt widzenia jest prosty. Fotka z opisem czym zrobiona. Jazeli ktoś uzna że potrzebna mu wartośc detaliczna, sprawdzi cenniki. Jezeli to osoba publikujaca fotkę bedzie wyceniać będzie to miało mniej wspólnego z realem niz to co ja proponuje.

Nie ma tu moich ambicji (???) ani urazy ani złej woli. Jest głos w dyskusji.

Pozdrawiam.
Hans
 

Postzbyszek | 05 Sty 2007, 18:22

W/g mnie przy terazniejszych cenach montazy skyluxa z odzysku koziolek stracil racje bytu.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 05 Sty 2007, 18:22

Hans napisał(a):JaLe, no po prostu nie wiem jak zareagować :?: Przykro mi że moja krytyke tego projektu wziąłeś do siebie. Wyrażam swoje zdanie. W tym przypadku brzmi ono "to bez sensu". Jeżeli sie myle, inni zaangażuja sie i moze stworzycie cos wartościowego. Moj punkt widzenia jest prosty. Fotka z opisem czym zrobiona. Jazeli ktoś uzna że potrzebna mu wartośc detaliczna, sprawdzi cenniki. Jezeli to osoba publikujaca fotkę bedzie wyceniać będzie to miało mniej wspólnego z realem niz to co ja proponuje.

Nie ma tu moich ambicji (???) ani urazy ani złej woli. Jest głos w dyskusji.

Pozdrawiam.



Czy biorę do siebie ? Nie wiem?
Wiem natomiast, że staram się otwarcie i prosto omawiać i dyskutować na pewne tematy.
To czy Ktoś się obraża czy nie zalezy już tylko od jego wrażliwości.
Staram się przedstawiać stan rzeczy takimi jakimi są.

Prawie każdy występujących na forum chce być w pewien sposób doceniony.
W moim przekonaniu wesołek próbował przedstawić swoją wizję, która poniekąd podzielam. Podziału takiego który będzie również służył zaspokojeniu takich potrzeb.
Można wykonywać zdjęcia ze zwykłego aparatu i taniego obiektywu, obrabiając darmowym praogramem. Można włożyć całe serce i setki tysięcy złotych. Jak to przeliczyć ? Nie można i nie otym tu mowa, ale mowa o realnym ocenianiu wkładu, pracy i zaangazowania, któremu właśnie taki podział będzie sprzyjał.

I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga:

chyba nikt nikogo nie zmusza do podawania kwot jakie przeznaczył na swoją pasję


jeżeli już miałoby zaistnieć jakieś kryterium (jakie?) to tylko na zasadzie dobrowolności.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 05 Sty 2007, 18:28

Chyba chcesz mnie koniecznie źle zrozumieć a jak widzę bardzo się starasz :wink: informacje o cenach są ogólnie dostępne w cennikach na wielu stronach i sklepach internetowych oraz są podstwą handlu na całym Bożym Świecie i nikt nie robi z nich żadnej tajemnicy więc proszę nie rozśmieszaj mnie kolejną nadinterpretacją o spisku dziejowym i tajnych cennikach :lol: :lol: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSolar | 05 Sty 2007, 18:39

Wątek z astro-forum ma taką popularność ponieważ został ma sens, odnosi się wpierw do foto, a potem do tanio.
Tu podając przedział cenowy od 1000-24000zł treść mija się z celem bo to już nie tanio.
Zamiast roztrząsać co kto ma, to może powinno się pokazać co kto potrafi?
Tam na astro-forum było pokazane foto jakiegoś obiektu i opis sprzętu często bardzo prostego w nawet w cenach nie przekraczających 250zł.
Ja tu widzę że ten temat nie idzie w tym kierunku jak brzmi temat ale w całkiem przeciwnym, zamiast pokazać kto co umie wydusić z taniego zenita i jupitera to tu wchodzi się w tematy związane z przechwałkami co kto ma i ile za to wydał ! A że tym sprzętem nie umie zdjęć robić to już nie wina tych włożonych pieniędzy.

Chcecie zobaczyć tanie astrofoto ? proszę bardzo (wtedy miałem starą nazwę) LINK niech ktoś mnie przebije i wygra coś większy teleskop niż ja używając podobnego sprzętu... :D

... oto moja rękawica.

PS, myśle że wprowadziłem wątek na właściwy tor :P

Pozdrawiam -Michał
Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x40
Awatar użytkownika
 
Posty: 196
Rejestracja: 14 Lis 2006, 19:21
Miejscowość: Zamość

 

PostJaLe | 05 Sty 2007, 18:42

Po przeanalizowaniu pewnych wypowiedzi dotarło do mnie jeszcze jedno, że mówiąc o kwotach niektórzy myslą o zazdrości.
Wydaje mi się, że można zazdrościć tylko wiedzy i umiejętności, ale to tylko na zasadzie dążenia do uzyskania takowych na miarę swoich możliwości, ale cóż pewnie jestem w błędzie :roll:
Zatem dla mnie sprawa jest zamknieta. Jestem bogatszy o kolejne doświadczenie związane z poznaniem sposobu rozumowania niektórych osób.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 05 Sty 2007, 19:29

Panowie!!! :!: Nie ma najmniejszego sensu aby tworzyć kategorie sprzętowe na forum. Widzę, że skrycie w każdym z Was dżemie chęć doceniania was i ogólnego uznania przez innych. Proponuję aby frustrację spowodowana brakiem wyników zamienić w pożyteczny sposób na coś bardziej pożytecznego. Tu przede wszystkim liczy się pasja i nie trzeba zamieszczać na forum zdjęć formatu Gendlera aby ktoś nas za to pochwalił. Spójżcie na na Dominika przecież niektóre z jego pięknych zdjęć otrzymują dosłownie 5-6 komentarzy na forum i spadają niżej ustępując miejsca innym.
Chyba gość z tego powodu nie kończy z astrofotografią ??? On to i tak będzie robił bo to lubi.
Jeżeli ktoś chce uzyskać zadowalający efekt swojej pracy musi bardzo konsekwentnie nad tym pracować. Nikt nie powiedział, że informacje jak zrobić piękne zdjęcie astronomiczne są napisane na murze pod naszym domem. Ja jeszcze dwa lata temu siedziałem na betonie w Chorwacji pod SVP i zawieszonym na nim 80ED i trzymałem wężyk spustowy Canona bo nie miałem automatycznego wyzwalania. Mirek Dymek w tym czasie podziwiał sobie wypasionego Strzelca przez Taurusa. Jednak do dzisiaj bardzo mile wspominam te chwile choć efekty tej pracy były bardzo mizerne :D
Nie poddałem się tak łatwo choć dostałem w miedzy czasie stos kłód pod nogi. Do niedawna też robiłem zdjęcia Canonem i jak wszyscy wiemy można je wykonać pięknie z wykorzystaniem takiego sprzętu. Kto nie wierzy niech oglądnie zdjęcia Waldka Małeckiego!!! Jednak nasza frustracja często jest bardzo oczywista. Waldi i inni fotografujący DSLR-ami nie odkrywają niczego nowego. Liczy się przede wszystkim CIEMNE NIEBO i CZASY EKSPOZYCJI. Tych zasad nie da się obejść w żaden sposób. Należy zapakować tyłek i wyjechać w bardzo ciemne miejsce a następnie dysponując odpowiednia wiedzą ,cierpliwością i umiejętnością obróbki efekt będzie na pewno wspaniały. Powiem Wam, że od ponad dziesięciu lat uprawiam motocyklowe enduro. To coś w rodzaju motocrossu tyle, że w naturalnych sceneriach: lasy, góry itp. Oczywiście zawody i inne współzawodnictwo. Pamiętam jak marzyłem o takim pucharach jakie zdobywali moi starsi stażem koledzy. Niestety dopiero w zeszłym roku po 10-latach zdobyłem pierwsze miejsce w trudnym górskim rajdzie i nawet jeżeli ktoś parę lat temu dałby mi najnowocześniejszy motocykl to i tak nie wiele by to dało. Liczy się doświadczenie i cierpliwość.
Jeżeli zrobimy kategorie zdjęciowe na forum to Dominik będzie sobie w swojej wystawiał sam zdjęcia ja w swojej z Pawłem Turem i jeszcze z kimś. Potem parę innych. Za to w ostatniej będziemy mieć do znudzenia całe zatrzęsienie pięcio sekundówek z reki zrobionych przez okno albo z przed :D
Niczego nie rozdzielajmy i nie wstydźmy się eksperymentować a przede wszystkim pytać. Na pewno znajdziemy tu właściwą odpowiedź.
Uff! Chyba wystarczy- dzięki!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 05 Sty 2007, 19:34

Bogdan J. napisał(a):Jeżeli zrobimy kategorie zdjęciowe na forum to Dominik będzie sobie w swojej wystawiał sam zdjęcia ja w swojej z Pawłem Turem i jeszcze z kimś. Potem parę innych. Za to w ostatniej będziemy mieć do znudzenia całe zatrzęsienie pięcio sekundówek z reki zrobionych przez okno albo z przed :D
Niczego nie rozdzielajmy i nie wstydźmy się eksperymentować a przede wszystkim pytać. Na pewno znajdziemy tu właściwą odpowiedź.
Uff! Chyba wystarczy- dzięki!!!


Super pomysł !!!

Boguś właśnie bardzo dobrze to ująłeś. Chyba tak należałoby to zrobić.

Szanse byłyby wyrównane, gdyż właśnie temu służyłyby kategorie :!:

A propos ścigania się na motorach, to wszyscy bez względu na pojemność sumą w jednej kategorii? Nie !
Kolejny trafny przykład.
Ostatnio edytowany przez JaLe, 05 Sty 2007, 20:05, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat