Ktory wybrac ?

PostPiro | 19 Paź 2005, 21:11

Witam jestem nowy na tym forum, astronomia interesuje sie od dziecka ale sprzetem astronomicznym dopiero od niedawna , planuje zakup teleskopu ktory bedzie dobrze mi dobrze sluzyl przez pare dobrych lat.
Obserwacje planuje poza miastem na otwartym terenie i wszystkich obiektow na niebie jak planety czy DS.
Mam na oku trzy teleskopy;

"ORION" SkyQuest XT8
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_40&products_id=323

Skywatcher Dobson 8"
http://www.astroshop.biz/shop/en/159/2198/

Skywatcher Dobson PX8"
http://www.astroshop.biz/shop/en/159/5026/

Zdecydowalem sie na Dobsona poniewaz zalezy mi na duzym lustrze(zasiegu) i niskiej cenie, ale z mysla o dokupieniu w przyszlosci (bo teraz mnie niestac) montazu paralaktycznego. Bardzo bym prosil o kometarze na temat powyzej wymienionych teleskopow i oczywiscie ktory byscie mi polecili chyba ze macie inne lepsze propozycje w jaki sprzet mozna by bylo zainwestowac 1500zl. tylko niechcialbym schodzic ponizej 15cm sr. lustra zalezy mi na obserwacji DS.
Dziekuje za wszystkie nadeslane odpowiedzi.
 
Posty: 2
Rejestracja: 19 Paź 2005, 18:14
Miejscowość: wojewodztwo slaskie

Postfrebert | 26 Paź 2005, 11:06

Sorry, że otrzymujesz odpowiedź po tygodniu - ale pewnie lepsze to niż nic. Wybrany przez Ciebie telep Newton 8" na Dobsonie choć jest w zasadzie przeznaczony do DS, jest dość uniwersalnym sprzętem - bez większego problemu pooglądasz też planety.
Ze wskazanych przez Ciebie modeli znam i mogę wypowiedzieć się tylko o Syncie. Teleskop jest stosunkowo lekki i ergonomiczny w użyciu. Cieszę się nim już od 1,5 roku i jestem zadowolony. Wybierając pomiędzy tańszym i droższym, weź lepiej ten droższy (z indexem PX). Jego pyrexowe lustro jest mniej podatne na odkształcenia spowodowane zmienną temperaturą otoczenia.
Pozdrawiam i życzę udanych obserwacji.
Taurus 400 + Platforma LJ, Sutter 25x100 + Żuraw JP, Zeiss 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 26 Paź 2005, 10:52
Miejscowość: Wrocław

PostFlowenol | 26 Paź 2005, 21:03

Piro napisał(a):Witam jestem nowy na tym forum, astronomia interesuje sie od dziecka ale sprzetem astronomicznym dopiero od niedawna , planuje zakup teleskopu ktory bedzie dobrze mi dobrze sluzyl przez pare dobrych lat.

Czy to oznacza, że jesteś astronomem teoretykiem i nigdy nie obserwowałeś, jeśli tak to ja proponuję najpierw zakup lornetki. Posługiwanie się telepem na początku drogi obserwacyjnej to uwierz mi ugór (sam to przerabiałem).
Jeśli jesteś jednak zaznajomiony z obserwacjami to ja niestety Ci więcej (przy wyborze teleskopu) nie pomogę :oops:
PozdRufka
Flowenol

Sutter 25x100 na liftingowanym żurawiu
 
Posty: 5
Rejestracja: 01 Sie 2005, 08:41
Miejscowość: Stawiguda

PostPiro | 27 Paź 2005, 10:24

Dziekuje za zainteresowanie sie moim tematem i nadeslane odpowiedzi.
Mozna powiedziec ze jestem bardziej teoretykiem ale glownie z powodow finansowych, uwazam ze obojetnie co chcemy robic to najpierw jest teoria a pozniej praktyka tak samo jak bysmy chcieli zrobic prawo jazdy,wydaje mi sie ze teorie w jakims stopniu opanowalem podam maly przyklad , kiedys moj znajomy kupil teleskop reflektor ok.11cm sr.
postawilismy go u niego w ogrodku i gdyby nie moia teoria to bysmy chyba tej nocy nic nie pogladali nie powiem ze odwrocony obraz w teleskopie potrafi troche namieszac ale Mglawice Pierscieniowa w lutni zdalazlem dosc szybko chociaz to bardzo slaby obiekt i musielismy patrzec katem oka, tak samo Hantle, znajdowanie gwiazdozbiorow na niebie i odnajdywanie roznych obiektow nie sprawia mi wiekszych problemow oczywiscie mam do pomocy ksiazke z mapami nieba, rozumie ze miales obawy piszac ze jestem astronomem teoretykiem i jak polecisz mi jakis dobry sprzet z ktory przewyzszy moja wiedze to moglbym ci pozniej napisac ze ten teleskop jest to kitu bo nieumie nim nic znalesc i zobaczyc
niemartw sie tak szybko sie nie poddaje mysle ze dam sobie rade bez wiekszych problemow a jezeli juz to chyba moglbym was poprosic o pomoc ???
Jezeli chodzi o lornetke to posluguje sie nia od dziecka i sluzy mi do dzisiaj (12x45 jakas ruska) a tak czesto jej uzywam i nie tylko do obserwacji nieba ze prawdopodobnie przez nia nosze teraz okulary.
Jezeli chodzi mi o sprzet do obserwacji to dopiero od niedawna nabywam wiedze (bo teraz mam pieniadze i chce kupic teleskop) na ten temat na roznych forum, nigdy niewiedzialem co to jest Koma, kolimacja,abberacja sferyczna , swiatlosila itp. niewiedzialem co powoduja te rozne czynniki a wiem ze kazdy teleskop ma swoje wady jak i zalety , przez to napisalem co i gdzie chcialbym obserwowac dalem do oceny te trzy teleskopy zeby ktos doswiadczony w temacie sprzetu ocenil je i pomogl wybrac najbardziej optymalny moze to byc inny teleskop nie tylko z tych trzech ktore zaznaczylem ale za kwote do 1500zl tylko zalezy mi na 20cm sr.lustra i przy wyboze prosze nie patrzcie na to tak jak byscie wybierali teleskop dla nowicjusza.
Bardzo wam dziekuje za jaka kolwiek pomoc.Pozdrawiam.
 
Posty: 2
Rejestracja: 19 Paź 2005, 18:14
Miejscowość: wojewodztwo slaskie

PostJanusz_P. | 27 Paź 2005, 18:16

W tej cenie możesz też pomyśleć o Syncie Classic 8" to już sprawdzona u nas w Polsce i ugruntowana jakość 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjacek2 | 27 Paź 2005, 21:48

Witam przed chwilą byłem na stronie astrokraka i ku mojemu zaskoczeniu w ofercie nie ma "Sky Qest xt8"-ponieważ jest to sprzęt który jestem zdecydowany kupić do czerwca 2006 jego brak w ofercie bardzo mnie martwi czy to oznacza że mam teraz szukać sobie czegoś innego :cry:
Proszę o odpowiedź - Pozdrawiam.
Synta 10", okulary: Meade QX 26mm 2", Soligor Plosl 32mm, kitowe: 25,10mm, Barlow Soligor 2x, filtr OIII Bader 1.25", Lidletka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 250
Rejestracja: 15 Wrz 2005, 10:42
Miejscowość: Szczecin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

AstroChat

Wejdź na chat