Co to jest?

PostCwiara | 07 Mar 2007, 23:39

Podczas dzisiejszych obserwacji dostrzegłem patrząc na niektóre jaśniejsze gwiazdy a także na wenus przez mojego skromnego skyluxa, jakąś dziwną poświatą, która zawsze jest w tym samym miejscu i ma taką samą postać (mianowicie jest podłużna i o kawałek oddalona od obserwowanego obiektu). Czy to jakieś zabrudzenie soczewek? Zauważyłem również że podczas poruszania teleskopu mikroruchami nie zmienia ona pozycji względem oglądanej gwiazdy. Wykluczam zabrudzenie kątówki lub okularu bo już je wymieniałem i cały czas to samo.
 
Posty: 19
Rejestracja: 01 Lis 2006, 14:13
Miejscowość: Krakow

Postzbyszek | 08 Mar 2007, 00:21

Moze rosa na obiektywie?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostCwiara | 08 Mar 2007, 00:52

Patrzyłem na obiektyw i był lekko zakurzony. Przetarłem delikatnie pędzelkiem ale nie dało to większych efektów. Wydaje mi się że może to być jakiś odblask od tubusu, albo wyciągu którego jeszcze nie wyczerniłem, choć wcześniej nie rzuciło mi się to w oczy.
 
Posty: 19
Rejestracja: 01 Lis 2006, 14:13
Miejscowość: Krakow

Postmisiekc | 08 Mar 2007, 10:39

Zrób dwa testy:
- poobracaj kątówką z włożonym okularem względem tuby refraktora,
- poobracaj okularem względem kątówki
i zobacz czy ten ślad sie przesuwa, czy nie.
Jeśli się przesuwa tylko w pierwszym przypadku najprawdopodobniej problem tkwi w tubie lub głównej soczewce. W przeciwnym razie przyczynę powoduje okular.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat