MAK127 OTAW vs MAK127 OTA różnice

Postslawek281p | 29 Lip 2012, 19:42

Witam czy różnią się zasadniczo te dwa MAK-i poza wyciągiem okularowym 2'' w wersji OTAW a wyciągiem okularowym 1.25'' w wersji OTA. Czy mają taki sam przelot tj. 28mm. Pytam bo zastanawiam się nad kupnem MAK-a i nie wiem czy jest sens dopłacać do wersji droższej.
I jeszcze jedno z tego co wiem do wersji OTA można dorobić wizualback 2'' w wyniku czego OTA = OTAW tak czy nie?
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

Postendriu624 | 30 Lip 2012, 05:14

Maczki 127 SW mają przelot optyczny 27 mm ,niezależnie od wersji 2 czy 1.25 cala,
Kupując wersję 1,25 cala ,przelicz sobie koszty ,czy jest opłacalne przerobienie na 2 cale.
Zaletą maczka 2 cale ,jest w zestawie dobra nasadka 90 st.2 cale, której nie musisz się pozbywać na początku,okular LET 28 mm 2 cale, daje dobre obrazy z tym makiem, powiem nawet że są bardzo dobre.
Praktycznie, kupując wersje maka z 2 calowym wyciągiem, wszystkie jego akcesoria możesz zostawić,bo są dobrej jakości.
W wersji maka 1.25 cala, zostanie ci goła tubka i musisz praktycznie od zera ją uzbrajać + dorobienie wyjścia 2 cale.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMaxx | 30 Lip 2012, 09:46

W związku z faktem, że od 2 miesięcy posiadam maka 127 w wersji Black Diamond (czyli z wyciągiem 2") , a wcześniej miałem właśnie zwykłego 1,25" potwierdzam to co napisał kolega wyżej. Kątówka 2" i okular są dobrej jakości.
Wogóle warto kupić te wersje 2" z uwagi na to że maczek bardzo zyskuje podczas współpracy z akcesoriami 2".
Miałem okazje dokupić do niego okular BST 32 mm 2" o polu widzenia 70 stopni i teraz widoki niebo lepsze niż te które uzyskiwałem z maczka z wyciągiem 1,25".
Nie ma się co zastanawiać tylko brać wersje Black Diamond.
:)
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 11:33

Maxx napisał(a):W związku z faktem, że od 2 miesięcy posiadam maka 127 w wersji Black Diamond (czyli z wyciągiem 2") , a wcześniej miałem właśnie zwykłego 1,25" potwierdzam to co napisał kolega wyżej. Kątówka 2" i okular są dobrej jakości.
Wogóle warto kupić te wersje 2" z uwagi na to że maczek bardzo zyskuje podczas współpracy z akcesoriami 2".
Miałem okazje dokupić do niego okular BST 32 mm 2" o polu widzenia 70 stopni i teraz widoki niebo lepsze niż te które uzyskiwałem z maczka z wyciągiem 1,25".
Nie ma się co zastanawiać tylko brać wersje Black Diamond.
:)

A czy ten okular o ogniskowej 32mm nie winietuje w tym MAK-u?
Jaki okular można zastosować aby było najmniejsze powiększenie (największa ogniskowa okularu) do tego MAK-a aby obraz nie winietował?
Z tego co wiem to MAK-i lubią okulary z małą ilością szkła więc jaki polecacie o największym polu?
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 11:33

Maxx napisał(a):W związku z faktem, że od 2 miesięcy posiadam maka 127 w wersji Black Diamond (czyli z wyciągiem 2") , a wcześniej miałem właśnie zwykłego 1,25" potwierdzam to co napisał kolega wyżej. Kątówka 2" i okular są dobrej jakości.
Wogóle warto kupić te wersje 2" z uwagi na to że maczek bardzo zyskuje podczas współpracy z akcesoriami 2".
Miałem okazje dokupić do niego okular BST 32 mm 2" o polu widzenia 70 stopni i teraz widoki niebo lepsze niż te które uzyskiwałem z maczka z wyciągiem 1,25".
Nie ma się co zastanawiać tylko brać wersje Black Diamond.
:)

A czy ten okular o ogniskowej 32mm nie winietuje w tym MAK-u?
Jaki okular można zastosować aby było najmniejsze powiększenie (największa ogniskowa okularu) do tego MAK-a aby obraz nie winietował?
Z tego co wiem to MAK-i lubią okulary z małą ilością szkła więc jaki polecacie o największym polu?
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

PostMaxx | 30 Lip 2012, 12:03

Co do tego okularu BST 32 mm to na brzegu pola można dostrzec minimalną dosłownie winiete, ale okular daje pole widzenia 70 stopni a to w połaczeniu z jakością obrazu robi spore wrażenie - gwiazdki są niczym szpileczki !
Myśle że gdybyś zakupił okular 30 mm to winiety nie byłoby wcale, choć to też zależy zapewne od jakości samego okularu.
Takie 2 okularki 30 mm sugerowałbym wziąć pod uwage:

http://deltaoptical.pl/okular-delta-opt ... d2344.html

http://deltaoptical.pl/okular-delta-opt ... d2344.html

To prawda że maki lubią okularki z jak najmniejszą ilością soczewek, w opisach okularów można znaleźć informacje na temat z ilu soczewek dany okular się składa.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 12:45

Maxx napisał(a):Co do tego okularu BST 32 mm to na brzegu pola można dostrzec minimalną dosłownie winiete, ale okular daje pole widzenia 70 stopni a to w połaczeniu z jakością obrazu robi spore wrażenie - gwiazdki są niczym szpileczki !
Myśle że gdybyś zakupił okular 30 mm to winiety nie byłoby wcale, choć to też zależy zapewne od jakości samego okularu.
Takie 2 okularki 30 mm sugerowałbym wziąć pod uwage:

http://deltaoptical.pl/okular-delta-opt ... d2344.html

http://deltaoptical.pl/okular-delta-opt ... d2344.html

To prawda że maki lubią okularki z jak najmniejszą ilością soczewek, w opisach okularów można znaleźć informacje na temat z ilu soczewek dany okular się składa.

Te dwa linki są do jednego okularu gso.
Z tego co czytałem na forum MAKI lubią okularki o dużej transmisji dlatego często polecane są do nich Plosle ale ja bym chciał okular o większym polu niż 52 stopnie (najlepiej minimum 68 stopni) i o dobrej transmisji.
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

PostJanusz_P. | 30 Lip 2012, 12:53

Kitowy okularek 28mm 2" Tupu RKE z Maka OTAW 2" ma pole koło 58* i dobrą transmisję więc nie wiem po co dalej kombinujesz jak przysłowiowy koń pod górę :roll: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 13:01

Janusz_P. napisał(a):Kitowy okularek 28mm 2" Tupu RKE z Maka OTAW 2" ma pole koło 58* i dobrą transmisję więc nie wiem po co dalej kombinujesz jak przysłowiowy koń pod górę :roll: :mrgreen:

A jakie Pan Panie Januszu proponuje okularki do tego maka 127 o dobrej jakości w rozsądnej cenie?
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

PostMaxx | 30 Lip 2012, 13:14

Ten drugi okular do którego link zapomniałem dodać jest tutaj http://deltaoptical.pl/okular-baader-sc ... ,d908.html

Ten który ja mam to ten http://sklep.teleskopy.net/bst-uwa-70-3 ... f5a7514901

różnica między LE28 mm a BST 32 mm tutaj zrobiłem fotke porównawczą http://img580.imageshack.us/img580/9615 ... uufkjf.jpg

zaciemnienie u dołu na BST 32mm to wynik złego ustawienia aparatu względem okularu (robiłem z ręki)
winietacje widać u góry pola widzenia. Oceń sam czy warto..

Janusz P . ma racje pisząc że LE 28 mm to dobry okular (napewno na początek zupełnie wystarczający) i to czy inwestować w kolejny długoogniskowy okularek to już kwestia Twojej decyzji.
:)
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 13:27

Maxx napisał(a):Ten drugi okular do którego link zapomniałem dodać jest tutaj http://deltaoptical.pl/okular-baader-sc ... ,d908.html

Ten który ja mam to ten http://sklep.teleskopy.net/bst-uwa-70-3 ... f5a7514901

różnica między LE28 mm a BST 32 mm tutaj zrobiłem fotke porównawczą http://img580.imageshack.us/img580/9615 ... uufkjf.jpg

zaciemnienie u dołu na BST 32mm to wynik złego ustawienia aparatu względem okularu (robiłem z ręki)
winietacje widać u góry pola widzenia. Oceń sam czy warto..

Janusz P . ma racje pisząc że LE 28 mm to dobry okular (napewno na początek zupełnie wystarczający) i to czy inwestować w kolejny długoogniskowy okularek to już kwestia Twojej decyzji.
:)

Posiadam okular Bader Hyperion zoom 8-24 czy będzie odpowiedni do tego MAK-a?
Oraz Hyperiona 21mm i TMB Planetary II 6mm
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

PostMaxx | 30 Lip 2012, 17:29

slawek281p napisał(a):Posiadam okular Bader Hyperion zoom 8-24 czy będzie odpowiedni do tego MAK-a?
Oraz Hyperiona 21mm i TMB Planetary II 6mm


Jaknajbardziej. To co masz to dobre okulary. Maki nie sa jakoś specjalnie bardzo wymagające co do tego. Z takim zestawem okularów możesz śmiało podchodzić do maczka. :)
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 17:45

Maxx napisał(a):
slawek281p napisał(a):Posiadam okular Bader Hyperion zoom 8-24 czy będzie odpowiedni do tego MAK-a?
Oraz Hyperiona 21mm i TMB Planetary II 6mm


Jaknajbardziej. To co masz to dobre okulary. Maki nie sa jakoś specjalnie bardzo wymagające co do tego. Z takim zestawem okularów możesz śmiało podchodzić do maczka. :)

A czy opłaca się kupić Maka 150 niż Maka 127? Czy da się odczuć dużą różnicę w dawnym obrazie na korzyść Maka 150? Czytałem że Mak 150 musi się chlodzic 2 godziny i jest wrażliwy bardziej na seeing.
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

PostMaxx | 30 Lip 2012, 19:51

slawek281p napisał(a):A czy opłaca się kupić Maka 150 niż Maka 127? Czy da się odczuć dużą różnicę w dawnym obrazie na korzyść Maka 150? Czytałem że Mak 150 musi się chlodzic 2 godziny i jest wrażliwy bardziej na seeing.


Osobiście nie miałem okazji patrzec przez maka 150, ale czytałem sporo opinii z których wynika że różnica w obrazie jest spora, natomiast w wypadku maka 150 sprzęt już przestaje być tak mobilny jak mak 127 gdzie waga tuby to niecałe 4kg.

MAK 150 waga (ok. 6 kg) i rozmiary (ok. 50 x 19 x 23 cm) są na tyle duże, że trudno traktować go już jako sprzęt mobilny i wymaga sztywniejszego montażu.. (EQ3-2 obawiam się że może być za mało, ale niech wypowie się jeszcze ktoś kto miał do czynienia z takim maczkiem w praktyce)
Należy pamiętać, że oprócz 6 kg tuby będziemy musieli też dźwigać montaż ze statywem, czyli dodatkowo ok. 12 kg, plus okulary i szukacz, czyli kolejne 1 - 2 kg.

Co do czasu chłodzenia to 2 godziny napewno nie wystarczą - tu minimum 3 godziny !
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 19:58

Maxx napisał(a):
slawek281p napisał(a):A czy opłaca się kupić Maka 150 niż Maka 127? Czy da się odczuć dużą różnicę w dawnym obrazie na korzyść Maka 150? Czytałem że Mak 150 musi się chlodzic 2 godziny i jest wrażliwy bardziej na seeing.


Osobiście nie miałem okazji patrzec przez maka 150, ale czytałem sporo opinii z których wynika że różnica w obrazie jest spora, natomiast w wypadku maka 150 sprzęt już przestaje być tak mobilny jak mak 127 gdzie waga tuby to niecałe 4kg.

MAK 150 waga (ok. 6 kg) i rozmiary (ok. 50 x 19 x 23 cm) są na tyle duże, że trudno traktować go już jako sprzęt mobilny i wymaga sztywniejszego montażu.. (EQ3-2 obawiam się że może być za mało, ale niech wypowie się jeszcze ktoś kto miał do czynienia z takim maczkiem w praktyce)
Należy pamiętać, że oprócz 6 kg tuby będziemy musieli też dźwigać montaż ze statywem, czyli dodatkowo ok. 12 kg, plus okulary i szukacz, czyli kolejne 1 - 2 kg.

Co do czasu chłodzenia to 2 godziny napewno nie wystarczą - tu minimum 3 godziny !

A baader Hyperion 36mm z 72 stopniami będzie odpowiedni i nie będzie winiety? Wogóle do maka jaki okular z dużą ogniskową i ojak największym kącie widzenia bedzie odpowiedni? Jakie na największe kąty widzenia mogą mieć okulary do maka aby nie winietowały?
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

PostMaxx | 30 Lip 2012, 20:09

slawek281p napisał(a):A baader Hyperion 36mm z 72 stopniami będzie odpowiedni i nie będzie winiety? Wogóle do maka jaki okular z dużą ogniskową i ojak największym kącie widzenia bedzie odpowiedni? Jakie na największe kąty widzenia mogą mieć okulary do maka aby nie winietowały?


Tak jak podawałem wcześniej... u mnie w okularze 32 mm jest dostrzegalna lekka winieta więc im będzie stosowany okular z większą ogniskową tym winieta będzie większa.
użycie okularu z większym polem widzenia też nic nie da bo poprostu wtedy obszar winietacji będzie większy.
O ile kojarze był tu chyba wątek już na ten temat jaki max okular do maków można stosować.
Ja sie opieram tylko na swoim doświadczeniu z okularem jaki mam, poczekaj może zatem na wypowiedzi bardziej doświadczonych ludzi w tej sprawie. Może Janusz P. podlinkuje Ci jakis post w tej sprawie. :)
Pozdrawiam
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 20:36

Maxx napisał(a):
slawek281p napisał(a):A baader Hyperion 36mm z 72 stopniami będzie odpowiedni i nie będzie winiety? Wogóle do maka jaki okular z dużą ogniskową i ojak największym kącie widzenia bedzie odpowiedni? Jakie na największe kąty widzenia mogą mieć okulary do maka aby nie winietowały?


Tak jak podawałem wcześniej... u mnie w okularze 32 mm jest dostrzegalna lekka winieta więc im będzie stosowany okular z większą ogniskową tym winieta będzie większa.
użycie okularu z większym polem widzenia też nic nie da bo poprostu wtedy obszar winietacji będzie większy.
O ile kojarze był tu chyba wątek już na ten temat jaki max okular do maków można stosować.
Ja sie opieram tylko na swoim doświadczeniu z okularem jaki mam, poczekaj może zatem na wypowiedzi bardziej doświadczonych ludzi w tej sprawie. Może Janusz P. podlinkuje Ci jakis post w tej sprawie. :)
Pozdrawiam

Z tego co słyszałem okulary w 1.25" oprawie do ogniskowej 40mm nie winietuja a w 2" oprawie do ogniskowej 32mm.
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

Postendriu624 | 30 Lip 2012, 21:22

slawek281p napisał(a):
Maxx napisał(a):
slawek281p napisał(a):A baader Hyperion 36mm z 72 stopniami będzie odpowiedni i nie będzie winiety? Wogóle do maka jaki okular z dużą ogniskową i ojak największym kącie widzenia bedzie odpowiedni? Jakie na największe kąty widzenia mogą mieć okulary do maka aby nie winietowały?


Tak jak podawałem wcześniej... u mnie w okularze 32 mm jest dostrzegalna lekka winieta więc im będzie stosowany okular z większą ogniskową tym winieta będzie większa.
użycie okularu z większym polem widzenia też nic nie da bo poprostu wtedy obszar winietacji będzie większy.
O ile kojarze był tu chyba wątek już na ten temat jaki max okular do maków można stosować.
Ja sie opieram tylko na swoim doświadczeniu z okularem jaki mam, poczekaj może zatem na wypowiedzi bardziej doświadczonych ludzi w tej sprawie. Może Janusz P. podlinkuje Ci jakis post w tej sprawie. :)
Pozdrawiam

Z tego co słyszałem okulary w 1.25" oprawie do ogniskowej 40mm nie winietuja a w 2" oprawie do ogniskowej 32mm.

To zależy od pola własnego okularu,
Jeżeli się umieści okular 40 mm 1.25 cala w nasadce 2 cale 90* to nie będzie jeszcze winiety, bo taki okular ma mniejsze pole od 2 calowego okularu..Lecz będzie już widoczne pociemnienie obrazu w środku pola pochodzące od LW na widoczkach.
Więc stosowanie długoogniskowych okularów mija się z celem w maczkach [widoczna obstrukcja],
Można jeszcze między nasadką 2 cale 90* a wyciągiem dać przedłużkę co powinno zmniejszyć winietowanie okularów 2 cale,np.fokuser 1;10,lecz w takim wypadku maczek będzie już znacznie prze-ogniskowany,co zwiększy jego ogniskową.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 30 Lip 2012, 21:30, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 21:30

[quote="endriu624"][quote="slawek281p"][quote="Maxx"][quote="slawek281p"]
A baader Hyperion 36mm z 72 stopniami będzie odpowiedni i nie będzie winiety? Wogóle do maka jaki okular z dużą ogniskową i ojak największym kącie widzenia bedzie odpowiedni? Jakie na największe kąty widzenia mogą mieć okulary do maka aby nie winietowały?[/quote]

Tak jak podawałem wcześniej... u mnie w okularze 32 mm jest dostrzegalna lekka winieta więc im będzie stosowany okular z większą ogniskową tym winieta będzie większa.
użycie okularu z większym polem widzenia też nic nie da bo poprostu wtedy obszar winietacji będzie większy.
O ile kojarze był tu chyba wątek już na ten temat jaki max okular do maków można stosować.
Ja sie opieram tylko na swoim doświadczeniu z okularem jaki mam, poczekaj może zatem na wypowiedzi bardziej doświadczonych ludzi w tej sprawie. Może Janusz P. podlinkuje Ci jakis post w tej sprawie. :)
Pozdrawiam[/quote]
Z tego co słyszałem okulary w 1.25" oprawie do ogniskowej 40mm nie winietuja a w 2" oprawie do ogniskowej 32mm.[/quote]
To zależy od pola własnego okularu,
Jeżeli się umieści okular 40 mm 1.25 cala w nasadce 2 cale 90* to nie będzie jeszcze winiety, bo taki okular ma mniejsze pole od 2 calowego okularu..Lecz będzie już widoczne pociemnienie obrazu w środku pola pochodzące od LW na widoczkach.
Więc stosowanie długoogniskowych okularów mija się z celem w maczkach [obstrukcja],[/quote]


Pytam bo szukam najlepszego/ optymalnego okularu obserwacji samolotów z niskim powiększeniem tj. od 45 do 55 jak największym polem widzenia i zrenica wyjściową ale bez winietowania, czy może ktoś coś polecić?
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

Postendriu624 | 30 Lip 2012, 21:39

W maczku 127 2 cale,zestawowy okular LET 28 mm 2 calowy, jest w zupełności wystarczający na przelotówki.
Jak kupisz tego maczka to sam zobaczysz jak się spisuje ten okular.
Ja na przelotówki używam z maczkiem 127 ,nasadki 45* WO i nasadki bino z parką Posll 25 mm.
Jeżeli maczka posadzisz na AZ4 to nie będziesz miał problemów z śledzeniem przelotówek.
Nasadka bino da ci lepsze wrażenia obserwacyjne przelotówek,bo wrażenie większego pola widzenia w nasadce bino jest większe niż w jednym okularze,a w połączeniu z nasadką 45* maż już ziemski prosty obraz. :D
Ostatnio edytowany przez endriu624, 30 Lip 2012, 21:47, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 21:47

endriu624 napisał(a):W maczku 127 2 cale,zestawowy okular LET 28 mm 2 calowy, jest w zupełności wystarczający na przelotówki.
Jak kupisz tego maczka to sam zobaczysz jak się spisuje ten okular.
Ja na przelotówki używam z maczkiem 127 ,nasadki 45* WO i nasadki bino z parką Posll 25 mm.
Jeżeli maczka posadzisz na AZ4 to nie będziesz miał problemów z śledzeniem przelotówek.
Nasadka bino da ci lepsze wrażenia obserwacyjne przelotówek.



A cz pole widzenia tego okularu czyli 58 stopni nie jest za małe i czy może zrenica wyjściowa 2.37 nie jest ciemną do widoków dziennych?
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

PostStendhal | 30 Lip 2012, 21:52

Ten okular w 28mm 58* daje w 2" kątówce w przybliżeniu takie samo pole jak Plossl 30mm 50*w kątówce 5/4". Więc poza satysfakcją z obserwacji przez 2" to w sumie nie ma szału. Ja mam zamiar dokupić może SWANA 33mm 72* co w 2 calowej kątówce da prawie 1,4* z lekkim winietowaniem.
Ostatnio edytowany przez Stendhal, 30 Lip 2012, 21:53, edytowano w sumie 1 raz
SW Mak127, SW R-90/900, AZ4, DOE 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 148
Rejestracja: 29 Maj 2012, 20:35
Miejscowość: Skierniewice

 

Postendriu624 | 30 Lip 2012, 21:53

Zamiast kupować wypasione okulary do maka ,lepiej kup nasadkę 45* WO, oraz nasadkę bino.
Okular zestawowy LET 28 mm 2 cale na początek ci wystarczy.
Nasadka bino do maczka to najlepsza opcja na początek i do obserwacji plenerowych dodatkowo WO 45* 1.25
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postslawek281p | 30 Lip 2012, 22:00

endriu624 napisał(a):Zamiast kupować wypasione okulary do maka ,lepiej kup nasadkę 45* WO, oraz nasadkę bino.
Okular zestawowy LET 28 mm 2 cale na początek ci wystarczy.
Nasadka bino do maczka to najlepsza opcja na początek i do obserwacji plenerowych dodatkowo WO 45* 1.25

A jaką jest najlepszą nasadka bino z dużym przelotem do Maka 127 za rozsądną cenę, mam w posiadaniu 2 sztuki okularów kellnera SP 25mm
Setup: zostały mi tylko dwie pary oczu
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 30 Paź 2011, 22:40

 

Postendriu624 | 30 Lip 2012, 22:03

slawek281p napisał(a):
endriu624 napisał(a):Zamiast kupować wypasione okulary do maka ,lepiej kup nasadkę 45* WO, oraz nasadkę bino.
Okular zestawowy LET 28 mm 2 cale na początek ci wystarczy.
Nasadka bino do maczka to najlepsza opcja na początek i do obserwacji plenerowych dodatkowo WO 45* 1.25

A jaką jest najlepszą nasadka bino z dużym przelotem do Maka 127 za rozsądną cenę, mam w posiadaniu 2 sztuki okularów kellnera SP 25mm

Ja mam nasadkę bino SW ,nowa kosztuje 450 zł ,przelot optyczny to ok.21mm.pryzmaty w tej nasadce są 25 mm BAK 4
Ta nasadka jedynie nie lubi okularów z rowkiem w tulejce,poza tym jest OK.Ma ona jeszcze barlowa 2X wkręcanego do nasadki na wyposażeniu, co docenisz w newtonie i twoim refraktorze 102/500 na planetach.
Do maczka barlow jest zbędny.
Nawet w Syncie 10 cali , planety i Księżyc oglądam tylko w nasadce bino.
Tak wiec nasadka bino to dobra inwestycja, nie tylko do maczka.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 113 gości

AstroChat

Wejdź na chat