jaki dobrać okular?

Postnicator | 25 Mar 2007, 06:44

Posiadam teleskop meade etx 70. W komplecie z teleskopem miałem trzy okulary 25mm, 12mm i 4mm oraz soczewkę barlowa 3x. Najlepsze efekty (przy obserwacji np. saturna lub M42) daje połączenie barlowa i okularu 12mm. sam 4mm a tym bardziej z barlowem jest za ciemny i nieostry. Z obliczeń wynika (teleskop ma średnicę soczewki 70mm, ogniskową 300mm i światło f5), że dla tego teleskopu max. urzyteczne powiększenie to 165x. Czy mógłbym prosić o pomoc w zakupie jakiegoś okularu, który wykorzystywałby to 165x. Oczywiście dobrze by było, żeby okular nie miał astronomicznej :P ceny. Zdaję sobie też sprawę, że różne okulary służą do obserwacji różnych obiektów ale mimo wszystko zależałoby mi na czymś w miarę uniwersalnym. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 19 Mar 2007, 01:34
Miejscowość: Lublin

Postzbyszek | 25 Mar 2007, 10:34

Sadze, ze uzyteczne 165x obserwujac ksiezyc czy swiecaca latarnie uliczna uzyskasz, w innych przypadkach to za malo swiatla zbierze Twoj telep aby z tym powiekszeniem uzyskac zadawalajacy obraz.
Choc slyszalem, ze APo 80 obserwowano Marsa z pow 240. Tylko nie wiem jaka plama byl .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostRammstein | 25 Mar 2007, 11:50

Według mnie dla tego teleskopu max użyteczne powiększenie to 140x. Też miałem kiedyś problem z wybraniem okularu, ale zdecydowałem się do czego będzie on głównie służył ( gromady otwarte ) i właściwie okularów z zestawu nie używam już, jedynie 25mm raz za czas :) Musisz zdecydowac się do czego ma to byc okular, DS czy planety i księżyc. Jeśli ma to byc okular do DS potrzebujesz dużego pola, jeśli do planet to pole niema zbyt dużego znaczenia.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 25 Mar 2007, 12:10

Niestety nie tędy droga nicatorze :roll: kupiłeś maleńki, kompaktowy teleskop z jasnym achromatem na pokladzie typowy na prezent komunijny dla ośmiolatków i chcesz z niego wyciskać soki nadmiernym powiększeniem :shock: Jego obiektyw jest za mały, zbyt kiepskiej jakości i skupia za mało światła aby uzyskać jasny obraz przy większych powiększeniach ponad 100x. Lepiej cieszyć się maleńkim ale jasnym i ostrym Saturnem niż ciemną, rozmytą ale wielką plamą przypominająca jego obraz :?
Zresztą niedługo sam to odkryjesz i będziesz o tym informował innych, to w astronomii obserwacyjnej naturalna kolej rzeczy 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] oraz 113 gości

AstroChat

Wejdź na chat