SW80ED czyli wielokrotne (precyzyjne) kadrowanie

PostLotar | 28 Mar 2007, 22:44

Witajcie bracia

Postanowiłem podzielić się z wami moimi przemyśleniami i tym co zdołałem zrobić w tej sprawie.

Od jakiegoś czasu użytkuję SkyWatchera 80ED i w trakcie nocnych działań pojawiły się pewne niedogodności, które ostatecznie postanowiłem wyeliminować.

Chodzi przede wszystkim o problemy z wielokrotnym kadrowaniem ujęć tego samego rejonu nieba podczas jednej fotograficznej nocy w przypadku np. wymiany filtrów.

Przedstawione poniżej rozwiązanie pozwala na „wypinanie” aparatu od lunety a następnie po kilkukrotnej wymianie filtrów powrót do ustawienia identycznego kadru fotografowanego poprzednio obiektu.

Cały pomysł opiera się na wykonaniu obrotowej obejmy (foto poniżej), które z przyspawanym niewielkim płaskownikiem stanowić będzie bazę naszych ustawień. Trzeba wspomnieć, że ową obejmę można obracać 360 stop. i blokować w dowolnym położeniu w zależności od potrzeb.

Image

Poniżej ujęcie wyciągu SW80ED

Image

A tak wyglądają fabryczny pierścień, odkręcony już od fokusera.

Image


Tutaj już połączone ze sobą elementy

Image


Kolejnym krokiem było kupienie złączki fotograficznej z wewnętrznym gwintem filtrowym oraz zewnętrznym gwintem o skoku 0,75. W przedmiotowej złączce w kołnierzu nagwintowałem otworek M3 do wkręcenia kołka oporowego.

Image

Image

I do boju to wszystko do kupy

Image

Image

Image

Zasada działania prostego mechanizmu polega opieraniu wkręcanego kołka o wystający płaskownik. Możemy później powracać wiele razy do tego samego położenia.

Widok końcowy

Image

No i to tyle w tym temacie.
Ostatnio edytowany przez Lotar 29 Mar 2007, 09:26, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 13 Sie 2005, 22:05
Miejscowość: Świdnica

PostJaLe | 29 Mar 2007, 08:42

Proste i genialne !
ps. 1. jakie filtry stosujesz?
ps. 2. czy masz zamiar wykonać więcej takich urządzeń, bo może watro byłoby podzielić się z innymi swoim pomysłem :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostLotar | 29 Mar 2007, 09:23

ad 1. filtry to: IDAS LPS P2 oraz Astronomik Ha 13 nm wszystko w standarcie 2"

ad2. Niestety wykonanie obejmy sam zleciłem tokarzowi.
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 13 Sie 2005, 22:05
Miejscowość: Świdnica

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 122 gości

AstroChat

Wejdź na chat