Opinie, informacje... armaty o srednicy 50cm

PostJeremiasz | 12 Kwi 2007, 14:35

Witam wszystkich serdecznie,

Za ok. pół roku będę miał wspaniałe warunki obserwacyjne. Kupiłem dom, z dużym ogrodem, na którym mam zamiar zbudować małe amatorskie-obserwatorium.

Jestem po wstępnej rozmowie z Panem Januszem i jego rady skłoniły mnie do tego tematu.

Interesuje mnie konkretna armata o zwierciadle 500mm i chciałbym uzyskać opinie oraz informacje od ludzi posiadających taki teleskop.

Przede wszystkim prosiłbym o pełne parametry Waszego sprzętu, do jakiego celu wykorzystujecie sprzęt i ile daje Wam radości i satysfakcji z obrazu. Znalazłem kilka linków na podobny temat:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=699
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=925
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=177

ale nie jest to wystarczalne.

Nasz cel: dokładnie przemyślałem sprawe i chciałbym, aby przyszły teleskop pokazał przede wszystkim naturalne kolory mgławic i odległe galaktyki, dopiero później planety i inne interesujące obiekty.

Jakie parametry będą idealne do moich oczekiwań?

Pozdrowienia,
Jeremiasz.
Optisan 20x60
Synta 8" 203/1200 DOB PYREX

http://www.forum-astronomiczne.xx.pl/ - Forum Astronomiczne: oderwij się od monotonnych pytań!
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 01 Sty 2007, 21:10

Postsaywiehu | 12 Kwi 2007, 15:24

Obawiam się, że naturalnych kolorów nie pokaże w wizualu i teleskopik Hubble'a 8)
saywiehu
 

PostJeremiasz | 12 Kwi 2007, 15:44

No witam Saywiechu,

Jesteś doświadczonym obserwatorem, a ja tylko od doświadczonych zbieram informacje. Zastanawiam się nad Twoją obawą. Czy miałeś okazje obserwować wszechświat z takiej armaty? Pytam, ponieważ inny doświadczony obserwator twierdzi inaczej :roll:

Jeżeli obserwowałeś, to prosiłbym o więcej przeżyć, informacji i opini jeśli możesz.

EDIT: poprawka
Ostatnio edytowany przez Jeremiasz, 12 Kwi 2007, 15:47, edytowano w sumie 1 raz
Optisan 20x60
Synta 8" 203/1200 DOB PYREX

http://www.forum-astronomiczne.xx.pl/ - Forum Astronomiczne: oderwij się od monotonnych pytań!
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 01 Sty 2007, 21:10

PostJeremiasz | 12 Kwi 2007, 15:45

Jeremiasz napisał(a):No witam Saywiechu,

Jesteś doświadczonym obserwatorem, a ja tylko od doświadczonych zbieram informacje. Zastanawiam się nad Twoją obawą. Czy miałeś okazje obserwować wszechświat z takiej armaty? Pytam, ponieważ inny doświadczony obserwator twierdzi inaczej :roll:

Jeżeli obserwowałeś, to prosiłbym o więcej przeżyć, informacji i opini jeśli możesz.
Optisan 20x60
Synta 8" 203/1200 DOB PYREX

http://www.forum-astronomiczne.xx.pl/ - Forum Astronomiczne: oderwij się od monotonnych pytań!
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 01 Sty 2007, 21:10

Postsaywiehu | 12 Kwi 2007, 16:16

Moje doświadczenia "kończą" się na lustrze 400 mm.
W każdym razie ja postanowiłem zakończyć zbieranie sprzętu (jeśli chodzi o Newtony) właśnie na takiej aperturze. Tyle, ze nie marzą mi sie kolory ;) Szczerze mówiąc, o czym już pisałem, już w mojej 8-calówce, pod moim niebem, niektóre (choć dosłownie kilka) obiektów wykazuje ślady koloru- jedne mniej, inne więcej. Ale o barwach galaktyk to można sobie i w 500 pomarzyć.
saywiehu
 

PostJeremiasz | 12 Kwi 2007, 16:21

Chodzi mi o uzyskanie naturalnych kolorów tych najjaśniejszych obiektów. Dobrym przykładem jest kochana m42 :)
Optisan 20x60
Synta 8" 203/1200 DOB PYREX

http://www.forum-astronomiczne.xx.pl/ - Forum Astronomiczne: oderwij się od monotonnych pytań!
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 01 Sty 2007, 21:10

PostJeremiasz | 12 Kwi 2007, 16:47

saywiehu napisał(a):Szczerze mówiąc, o czym już pisałem, już w mojej 8-calówce, pod moim niebem, niektóre (choć dosłownie kilka) obiektów wykazuje ślady koloru- jedne mniej, inne więcej.


Jeszcze jedno... jakie to były obiekty i czy ten sukces zawdzięczasz Synxie 8" ?
Optisan 20x60
Synta 8" 203/1200 DOB PYREX

http://www.forum-astronomiczne.xx.pl/ - Forum Astronomiczne: oderwij się od monotonnych pytań!
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 01 Sty 2007, 21:10

PostJanusz_P. | 12 Kwi 2007, 16:52

Teleskopem klasy 500mm widać już po chwili obserwacji delikatne, pastelowe barwy w M42 czyli pomarańczowo łososiowy środek i seledynek zewnętrznych części mgławicy.
Dość wyraźny kolor mają też niektóre zwarte mgławice planetarne ale galaktyki mają za małą jasność powierzchniową aby nasze oko widziało je w kolorze niezależnie od wielkości teleskopu.
Kolory mgławic za to ładnie się już rejestrują na zdjęciach bo detektory kumulują kolejne fotony i jest ich na tyle aby zarejestrować barwę obiektu :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJeremiasz | 12 Kwi 2007, 17:22

Janusz_P. napisał(a):Teleskopem klasy 500mm widać już po chwili obserwacji delikatne, pastelowe barwy w M42 czyli pomarańczowo łososiowy środek i seledynek zewnętrznych części mgławicy.
Dość wyraźny kolor mają też niektóre zwarte mgławice planetarne ale galaktyki mają za małą jasność powierzchniową aby nasze oko widziało je w kolorze niezależnie od wielkości teleskopu.
Kolory mgławic za to ładnie się już rejestrują na zdjęciach bo detektory kumulują kolejne fotony i jest ich na tyle aby zarejestrować barwę obiektu :idea:


Myślę, że kwestia kolorów została prawdiłowo i szczerze przedstawiona. Dziękuje.

Teraz bardzo bym prosił o konkretniejsze dane:

Interesuje mnie konkretna armata o zwierciadle 500mm i chciałbym uzyskać opinie oraz informacje od ludzi posiadających taki teleskop.

Przede wszystkim prosiłbym o pełne parametry Waszego sprzętu, do jakiego celu wykorzystujecie sprzęt i ile daje Wam radości i satysfakcji z obrazu.


Czekam cierpliwie.

SAYWIECHU: odpowiedz proszę na moje pytanie:


... jakie to były obiekty i czy ten sukces zawdzięczasz Synxie 8" ?
Optisan 20x60
Synta 8" 203/1200 DOB PYREX

http://www.forum-astronomiczne.xx.pl/ - Forum Astronomiczne: oderwij się od monotonnych pytań!
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 01 Sty 2007, 21:10

PostJaLe | 12 Kwi 2007, 17:35

Jeremiasz napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Teleskopem klasy 500mm widać już po chwili obserwacji delikatne, pastelowe barwy w M42 czyli pomarańczowo łososiowy środek i seledynek zewnętrznych części mgławicy.
Dość wyraźny kolor mają też niektóre zwarte mgławice planetarne ale galaktyki mają za małą jasność powierzchniową aby nasze oko widziało je w kolorze niezależnie od wielkości teleskopu.
Kolory mgławic za to ładnie się już rejestrują na zdjęciach bo detektory kumulują kolejne fotony i jest ich na tyle aby zarejestrować barwę obiektu :idea:


Myślę, że kwestia kolorów została prawdiłowo i szczerze przedstawiona. Dziękuje.

Teraz bardzo bym prosił o konkretniejsze dane:

Interesuje mnie konkretna armata o zwierciadle 500mm i chciałbym uzyskać opinie oraz informacje od ludzi posiadających taki teleskop.

Przede wszystkim prosiłbym o pełne parametry Waszego sprzętu, do jakiego celu wykorzystujecie sprzęt i ile daje Wam radości i satysfakcji z obrazu.


Czekam cierpliwie.

SAYWIECHU: odpowiedz proszę na moje pytanie:


... jakie to były obiekty i czy ten sukces zawdzięczasz Synxie 8" ?


Zapytaj się Tiamata. Co do moich doświadczeń z 20" teleskopem to dlatego go budowałem, gdyż byłem pod działaniem tego czaru, który roztaczają obiekty widziane przez niego.
Gdzieś na forum astromaniaka zamieszczałem porównania obrazów, jak sobie przypomnę to wrzucę link.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJeremiasz | 12 Kwi 2007, 17:38

Będę Jale bardzo wdzięczny za link.
Optisan 20x60
Synta 8" 203/1200 DOB PYREX

http://www.forum-astronomiczne.xx.pl/ - Forum Astronomiczne: oderwij się od monotonnych pytań!
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 01 Sty 2007, 21:10

Postsaywiehu | 12 Kwi 2007, 17:42

M42 wykazuje jasny purpurowy zafarb. Nie jest to wynik aberracji okularu, czy czegoś podobnego. Tyle, że teraz jest na tyle już nisko, że się jej nie przypatrywałem bez filtra od dobrych kilku tygodni. Eskimos jest turkusowo- zielony, nie jest to omawiana całkiem niedawno "poświata" mgławicy, tylko kolor własny obieku. Jeszcze kilka mgławic planetarnych jest wyraźnie kolorowych, dokładnie jak pisze Janusz. Ale tu uwaga- do ich obserwacji potrzeba dużych powiększeń. Właśnie do takich obiektów marzy mi się zoom Antaresa SW 5-8 mm, "wsparty" jakąś jasną "czwórką".

M42 z filtrem UHC-S jest już wyraźnie kolorowa, nie ma mowy o "domyślaniu się", czy jakiejś mojej specjalnej predyspozycji do recepcji barw. Całkiem niedawno była krótka dyskusja o kolorach w temacie dot. wyboru okularu do Synty- tam kwestia budowy oka i jego wrażliwości została dokładnie omówiona przez Aresa.

A teraz zmykam szykować się na jutrzejszy zlot :D
saywiehu
 

PostJeremiasz | 12 Kwi 2007, 19:23

Dzięki Saywiechu za opinie(jestem zaskoczony) i życze przepięknej pogody na zlocie. 8)
Optisan 20x60
Synta 8" 203/1200 DOB PYREX

http://www.forum-astronomiczne.xx.pl/ - Forum Astronomiczne: oderwij się od monotonnych pytań!
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 01 Sty 2007, 21:10

Postzbyszek | 12 Kwi 2007, 21:26

Masz synte i sam mozesz kolory sprawdzic tylko pod ciemne niebo wyjedz. U mnie jakis pierscionek mial bury brzeg ale to tylko 235 mm lustro.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJeremiasz | 12 Kwi 2007, 21:37

Zbyszku, nie wątpie w Synte i wiem, że potrafi zaskoczyć. Mam konkretne plany co do sprzętu, dlatego chciałbym poznać opinie oraz informacje na temat 50siątki. Synta dała mi wiele radości i właśnie dlatego jej nigdy nie sprzedam, bo napewno się przyda nie raz i nie sto :)

JaLe szukałem, szukałem i niestety nie znalazłem Twoich porównań :( Mógłbyś w wolnej chwili opisać swoje przeżycia w tym temacie???

Za wszystko dzięki Panowie.
Optisan 20x60
Synta 8" 203/1200 DOB PYREX

http://www.forum-astronomiczne.xx.pl/ - Forum Astronomiczne: oderwij się od monotonnych pytań!
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 01 Sty 2007, 21:10

PostJaLe | 13 Kwi 2007, 08:07

Jeremiasz napisał(a):JaLe szukałem, szukałem i niestety nie znalazłem Twoich porównań :( Mógłbyś w wolnej chwili opisać swoje przeżycia w tym temacie???

Za wszystko dzięki Panowie.


Zobacz na początek ten link.
http://www.obsessiontelescopes.com/

Na forum zamieszczałem też zdjęcie - jak wygląda w takim 20" teleskopie jądro M 31, niestety nie mogę go teraz namierzyć. Oczywiście przygotuje odpowiednie porównanie i tutaj opublikuje.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqe2 | 13 Kwi 2007, 08:36

a nie lepiej wpakować kasiorkę w sprzęt do astrofoto, zamiast budować armatę?
nie mówiąc o tym ile więcej możesz zobaczyć i ile więcej zrobić w zakresie astronomii przy pomocy astrofoto.

pozdrawiam Witek
Awatar użytkownika
 
Posty: 34
Rejestracja: 04 Paź 2005, 12:33
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 13 Kwi 2007, 08:42

Ja jestem za armatą ;)
Nie każdego pociąga astrofoto. Zresztą zdjęć z Hubble'a, czy fotek choćby Gendlera się nie doścignie, to powielanie w nieskończoność tego, co robią setki innych. Obserwacje są za to magiczne.
saywiehu
 

PostJaLe | 13 Kwi 2007, 08:50

qe2 napisał(a):a nie lepiej wpakować kasiorkę w sprzęt do astrofoto, zamiast budować armatę?
nie mówiąc o tym ile więcej możesz zobaczyć i ile więcej zrobić w zakresie astronomii przy pomocy astrofoto.

pozdrawiam Witek


Astrofotografia to coś innego i prawdę mówiąc uważałem że daleko jej do obserwacji.

Wrażenia z obserwacji zapadają głęboko i pozostają na długo. Niosąc w sobie sporą dawkę pozytywnych doznań.
Cóż fotografia jest jak gdyby bardziej ulotna, bo można po nią zawsze sięgnąć.

W tej chwili postawiłbym pomiędzy astrofotografią i obserwacjami znak równości, ale przeżycia wewnętrzne są jednak różne :)

Pozostaje jeszcze kwestia finansów. Wkładając pieniążki w obserwacje np. teleskop 20" + rodzinka Naglerów i tak jesteśmy "do przodu" w porównaniu z kasą wyłożoną na przyzwoity sprzęt ;) do astrofoto, a jeżeli już Kogoś stać to nalezy zajmować się i tym i tym, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie gdy automaty "odwalają " za nas robotę spokojnie na własne oczy podziwiać piękno DS-ów.


I jeszcze obiecany specjalnie spreparowany wycinek M31 dostępny w teleskopie 20". Dopowiem, że kolor który widziałem jest może bardziej zbliżony do łososiowo - brzoskwiniowego ;)

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDarek N. | 13 Kwi 2007, 13:45

Witam :D

Osobiście stosuję 0,5m Cassegraina od 2003r. w Dąbrowskim Obserwatorium Astronomicznym. Narzędzie o takiej średnicy
daje niesamowite możliwości obserwacyjne wizualne czy astrofoto.

astropozdro

Darek N. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 30 Paź 2006, 11:41
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

 

PostDarek N. | 13 Kwi 2007, 13:55

witam :D

Jeszcze jedno prosiłeś o podanie parametrów oto one:

Produkt firmy Uniwersał na zamowienie

system optyczny:Cassegrain
średnica lustra głównego:504mm
ogniskowa lustra głównego:2059mm
średnica lustra wtórnego:152mm
ogniskowa lustra wtornego:748mm
ogniskowa układu:7094mm
światłosiła:1/14
zdolnosć rozdzielcza:0,28"
Zasięg graniczny:+15,6 mag
Jak widzisz jest to dosć ciemny teleskop ale to typowe dle Cassegrainow
niemniej jednak przyzwoicie radzi sobie z obiektami mgławicowymi .


astropozdro

Darek N. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 30 Paź 2006, 11:41
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

 

PostPrzemysław93 | 13 Kwi 2007, 17:41

Ja także jestem za armatką :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostJanusz_P. | 14 Kwi 2007, 08:50

Jesli masz gdzie nią obserwować, gdzie trzymać i czym wozić to w sumie czemu nie :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarekR | 14 Kwi 2007, 20:35

Ja także zastanawiam się nad wykonaniem Newtona, ale nie wiem gdzie kupić lustro główne, lustro wtórne ... Gdzie wy to wszystko kupujecie :?:
LB 12", Orion 80ED, LVW13 , LV4, P25mm, P10mm, lornetka tento 12x40, Canon EOS 40D, EF 24-105mm f/4 L IS USM
Awatar użytkownika
 
Posty: 135
Rejestracja: 22 Lut 2007, 18:29
Miejscowość: pow. Kalisz

Postzbyszek | 14 Kwi 2007, 20:38

Lustro sferyczne mozesz sam zrobic i dac napylic, niektorzy nawet plaskie robia . Aby telep dawal dobre obrazy to duzo pracy i troche kasy . Aby jeszcze byl wygodny w uzytkowaniu to wiecej kasy .
Ostatnio edytowany przez zbyszek, 14 Kwi 2007, 20:42, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 54 gości

AstroChat

Wejdź na chat