mak i APO ED

PostKopernik | 19 Kwi 2007, 18:49

Szanowni koledzy i doświadczeni obserwatorzy. A gdybyście mieli tak 6 tyś pln to którą tubę byście wybrali? APO ED 120 czy Orionka maksutow 180 mm. Pierwsze kosztuje 6,5 drugie 4. Cel- planety i księżyce układu słonecznego.
Gdy amerykanie wyruszyli na Księżyc Chuck Norris już tam na nich czekał.
 
Posty: 6
Rejestracja: 12 Mar 2007, 01:14

PostPrzemysław93 | 19 Kwi 2007, 19:05

Ja wybrał bym chyba APO ED 120 :) A tak z czystej ciekawości chcesz kupić któryś z nich :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postbolid25 | 19 Kwi 2007, 19:18

Taki duży mak długo by się chłodził,więc wybrałbym APO
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKopernik | 19 Kwi 2007, 20:37

szczególnie APO na rynku wtórnym jest godne tego aby go poszukać. Małe apertury są tańsze ale niepokoją mnie rozmiary planet jakie wizualnie uzyskuje się w teleskopie. Przy powiększeniu 50 razy są one mikre. Pomogło by 500 razy ale takie powery wymagają apertury dlatego też moje spojrzenie w stronę droższych sprzętów apstrachując od tego czy mam dziś tyle kasy czy nie. W grę wchodzą APO LUB MAK. Posiadam samochód więc z dojazdem w odpowiednie miejsce mniejszy problem bo wiadomo miejsce obserwacji wiele daje.
Gość sprzedał apo 100 za 2100 zł a drugi łyknął. ED robią się popularne i świetnie. Jednak maki tańsze są i apertura 180 mm wobec 120 w apo jest większa.Wyczytałem że przy aperturze ok 200 mm ( zakładając przednią optykę) księżyce jowisza widać w postaci tarcz. W małych aperturach mogą być najwyżej tarczki i to w przypadku APO marki TMB. Ja w odróżnieniu od niektórych będę czekał dziesięć lat aby raz własnymi oczami spojrzeć na europę i zobaczyć błękit jej lodowej skorupy pod którą jest ocean.
Czekam na dzień kiedy za 2 tyś pln kupię celę ED o aperturze 220 mm. I tego wszystkim życzę.
Gdy amerykanie wyruszyli na Księżyc Chuck Norris już tam na nich czekał.
 
Posty: 6
Rejestracja: 12 Mar 2007, 01:14

PostAnzelm01 | 19 Kwi 2007, 20:49

Mak..zdecydowanie. Apertura robi swoje. Mak 180 to mniej więcej APO 150
 
Posty: 113
Rejestracja: 15 Gru 2006, 20:27

Postsaywiehu | 19 Kwi 2007, 22:01

Anzelm01 napisał(a):Mak..zdecydowanie. Apertura robi swoje. Mak 180 to mniej więcej APO 150

Popieram, z zastrzeżeniem cierpliwości na chłodzenie teleskopu. Choć ja wziąłbym 6-calowego Maka- Newtona 8)
http://www.telescope-service.com/maknew ... .html#mn66
Tzn. do planet tego poniżej - MN68.
saywiehu
 

PostJOKER | 20 Kwi 2007, 14:59

szczególnie APO na rynku wtórnym jest godne tego aby go poszukać. Małe apertury są tańsze ale niepokoją mnie rozmiary planet jakie wizualnie uzyskuje się w teleskopie. Przy powiększeniu 50 razy są one mikre. Pomogło by 500 razy ale takie power wymagają [color=lime]apertury dlatego też moje spojrzenie w stronę droższych sprzętów abstrahując od tego czy mam dziś tyle kasy czy nie. W grę wchodzą APO LUB MAK. Posiadam samochód więc z dojazdem w odpowiednie miejsce mniejszy problem bo wiadomo miejsce obserwacji wiele daje.
Gość sprzedał apo 100 za 2100 zł a drugi łyknął. ED robią się popularne i świetnie. Jednak maki tańsze są i apertura 180 mm wobec 120 w apo jest większa.Wyczytałem że przy aperturze ok 200 mm ( zakładając przednią optykę) księżyce jowisza widać w postaci tarcz. W małych aperturach mogą być najwyżej tarczki i to w przypadku APO marki TMB. Ja w odróżnieniu od niektórych będę czekał dziesięć lat aby raz własnymi oczami spojrzeć na Europę i zobaczyć błękit jej lodowej skorupy pod którą jest ocean.
Czekam na dzień kiedy za 2 tyś pln kupię celę ED o aperturze 220 mm. I
tego wszystkim życzę.[/quote]
Drogi kolego 500X!!! to chyba troche przesada,zwazywszy na nasze warunki obserwacyjno no i mozliwosc aperturowa nawet dla 180 czy 120.
Poczytaj na Cloudynights jakie wartości powiększeń stacja posiadacze duzych APO i zastanow sie dlaczego nie sa one tak duze.
W książce Sir Patrick Moore -Philips Guide jest zamieszczone ciekawe stwierdzenie" Obraz z teleskopu o średnicy 100mm o pow.80x jest wystarczającym powiększeniem do rozróżnienie wszelkich szczegol. planet ,pod warunkiem ze obserwator posiada"miarowe"oko- dalszy wzrost powiększania nie przyniesie żadnych zmian i wyrazowych różnic.
Istotne jest by tu posiadać dobry wzrok a wątpliwości rozwija sie same.
Same gl.szkielko to dopiero 1/2 sukcesu- teraz musisz miec równie dobry okular i statyw ,poczytaj o treningu - ocznym- to tez jest na forum .
Osobiście obstawa bym przy soczewce- ale za ta cenę chyba bym kupił cos innego + bardzo dobra katowicka albo statyw umożliwiający obserwacje bez katowicki- bowiem obserwacja planet to również walka o tzw. KONTRAST ,ktory zwykle katowicki zjadają z wielkim smakiem ale wiedza to tylko ci długoletnią obserwatorzy ,którzy potrafią "rozdzielic włos na 4 części"
pozdr
Jk
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKopernik | 20 Kwi 2007, 18:48

Dziękuję za wasze komentarze. Ja wiem że na nizinach do 300. Ale można jeszcze obserwować z wysepki na jeziorze oraz w górach.
Gdy amerykanie wyruszyli na Księżyc Chuck Norris już tam na nich czekał.
 
Posty: 6
Rejestracja: 12 Mar 2007, 01:14

PostJanusz_P. | 21 Kwi 2007, 09:51

Na Księżycach układu Słonecznego poza naszym Księżycem oczywiście ani jednym ani drugim teleskopem nie zobaczysz żadnych szczegółów :roll: Pamiętaj że zdolność rozdzielcza nie rośnie z powiększeniem tylko ze średnicą czynną teleskopu a seeing skutecznie w Polsce uniemożliwia uzyskiwanie stabilnych obrazów przy powiększeniach większych od 350-400x to tak z ponad 25letnich doświadczeń obserwacyjnych 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posthanysiak | 23 Kwi 2007, 20:30

Ja uzytkuje maka 180 i juz chcialem sie wypowiedziec jednoznacznie,ale...nigdy nie patrzylem przez APO...Wdzialem zdjecia Jowisza,robione przez APO 105mm z Wysp Kanaryjskich i widac na nich wiecej szczegulow niz na fotkach z jakkolwiek duzych teleskopow uzywanych w Polsce.(Moze poza jednym wyjatkowym Mewlonem 210mm i jego wyjatkowym uzytkownikiem).
Uwazam jednak, ze w tych samych,Polskich warunkach MC 180 pobije na leb na szyje APO 120mm.
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 09:24
Miejscowość: Frombork

 

PostJanusz_P. | 24 Kwi 2007, 08:55

Niestety zdjęcia z silną obróbką komputerową składane z tysięcy klatek nigdy nie oddają dobrze tego co widać w okularze teleskopu i to porównanie nic nowego niestety nie wnosi do tematu poza jego niepotrzebnym zaciemnieniem :?
Tak z metodologii testów to sprzęty trzeba porównywać w tym samym miejscu i czasie przez tą samą osobę aby to miało jakikolwiek sens i wynik był wiarygodny :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat