Jakie okulary do Synty 200/1000 ?

Postbrahi | 21 Kwi 2007, 15:33

JaLe napisał(a):Sory za małe wtrącenie.

Tak zerkam brahi na Twój awatar i widzę spore podobieństwo do pewnego prezentera TV, który nazywa się Bałtroczyk. :lol:


:DD

Mnie tam szlag trafia na telewizje więc musiałem pogrzebać w necie..
No ładnie ładnie.. taki sam tylko bardziej łysy :)
Brahi
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 13:08
Miejscowość: Warszawa

Postbrahi | 21 Kwi 2007, 15:51

Bogdanan napisał(a):A ten sklep to jest w Warszawie, a w tym sklepie jest parę teleskopów większych i mniejszych , a nieopodal stoi baaaardo podobny sprzedawca do Brahiego :lol:
Tenże sprzedawca chciał mi sprzedać używaną książkę o astronomii, po mojej uwadze że nosi ślady używania dostałem nowiutki egzemplarz.
Ten sklep jest bardzo blisko Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
W tym sklepie ciągle brak 8" Synty na Dobsonie...



Nieee, to nie ja, to Bałtroczyk ;)

Książek używanych nie mam (komis sie nie zmieścił :>)..wystawowe owszem, nieraz sie sfatygują, sporo ludzi w łapkach to przewraca :)

Synty 8-ki w ilościach wystarczających na ten 40 milionowy kraj dotrą za dwa tygodnie. Z wczorajszej dostawy nic nie zostało, poszło na pniu ;)
Brahi
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 13:08
Miejscowość: Warszawa

PostBogdanan | 21 Kwi 2007, 17:52

Książek używanych nie mam (komis sie nie zmieścił :>)..wystawowe owszem, nieraz sie sfatygują, sporo ludzi w łapkach to przewraca :)

A mówiłeś (sorki) sprzedawca mówił że tą książkę czytała jakaś pani na zapleczu, imienia tej pani nie pamiętam, kartki były pogięte i na kilku jakiś płyn był rozlany, pozostały plamy.
Byłem służbowo w Warszawce pytałem się o sprzęt, w tym czasie starszy pan kupował Celestrona 8" dla wnuczka. Próbowałem trochę porozmawiać ze "sprzedawcą" o sprzęcie, ale był bardzo mało rozmowny!?Był tam również starszy pan za ladą, ale zupełnie nie miał pojęcia o co pytam. DELTAOPTICAL W-wa, ul. Sienna 39, a przejechałem trochę ponad 500 km.
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Mar 2007, 09:03
Miejscowość: Zgorzelec

Postbrahi | 21 Kwi 2007, 18:06

Ha..no to już pamiętam to popołudnie ;> Ta akurat ksiazka nie była na sprzedaż, podobnie jak kaloryfery czy lampy na suficie. W ofercie mamy "Niebo na Weekend", "Niebo - Poradnik Użytkownika" to prywatna własność jednej z osób pracujących w salonie.

A ja jestem tylko człowiekiem, z niektórymi dogaduje się lepiej, z niektórymi gorzej, na ogół jednak wystarczająco skutecznie ;>

Pozdrowienia
Brahi
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 13:08
Miejscowość: Warszawa

PostMoralez | 22 Kwi 2007, 17:09

cześć Dorota,

wybór odpowiednich okularów do teleskopu nie jest prostym zagadnieniem, a Ty nam tego nie ułatwiełaś, pisząc tylko, że chciałabyś mieć niezbędny komplecik, koledzy (jak już pewnie zauważyłaś) są niezwykle mili i uczynni , rozpisali się we wszystkie strony, dając Ci do analizy pokaźny materiał o poszczególnych modelach okularów

Czy aby ułatwić nam prace i doradzenie mogłabyś podać wiecej kryteriów odnosnie doboru okularów. Ile zanierzasz przeznaczyć na tę inwestycję (pieniądze to kryterium podstawowe), jakie masz wymagania co do okularów, czy cenisz sobie przede wszystkim komfort obserwacji, duże pole? Czy miałaś okazję patrzeć przez jakieś okulary, które zwróciły Twoją uwagę?, wiesz Dorota, chodzi o to, żeby jakoś nas ukierunkować, w przeciwnym razie padnie w tym wątku kilkadziesiąt równych nazw okularów i wiele konfiguracji, a od tego początkujacy astronom może dostać totalnego pomieszania - a chodzi przecież o to aby pomóc Ci wybrać zestaw optymalny jakościowo i finansowo

pozdrawiam i pogodnego nieba



moralez
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Paź 2006, 20:17
Miejscowość: Poznań

 

Postdorota | 23 Kwi 2007, 12:44

Hmm... więc tak :

1. Chciałabym kupić na początek 3-4 najbardziej potrzebne okularki

2. Na mojej drabince ważności na górnym szczebelku byłaby jakoś uzyskanego obrazu, na środkowym wygoda oglądania, a na najniższym duże pole widzenia

3. Mój „fiołek” na punkcie nieba dopiero kiełkuję, więc jak to pewnie zwykle bywa na początek mój telep skierowany jest najczęściej na księżyc, dlatego zależałoby mi na początek na możliwości dokładnego splądrowania tego gościa :) Kupię sobie więc na pewno (polecany przez Saywieha) filtr polaryzacyjny Celestrona.

4. Pierwszym okularkiem na który też już się wstępnie zdecydowałam jest LV Vixena 6 mm (myślę jeszcze nad 5...:) )

5. Potrzebny mi więc jeszcze chyba drugi jakiś pośredni i trzeci taki ok. 30mm - tutaj myślę o okularku Baader Scopos 30mm (polecanym przez Brahiego - któremu ufam!)

6. Saywiehu (któremu podkreślam również bezgranicznie ufam! :) ) poleca mi na początek m.in. te okularki:
http://market.fotoclassic.pl/sklep/prod ... cts_id=525
http://market.fotoclassic.pl/sklep/prod ... cts_id=114
http://market.fotoclassic.pl/sklep/prod ... cts_id=113

ale trochę odstraszała mnie ich niska cena.

7. Co do kosztów to hmm... no myślę że jakby wszystkie okularki kosztowały mniej więcej tyle co ten Vixen to nie byłoby jeszcze strasznie :)

pozdrawiam i jak zwykle - dzięki za pomoc
Dorota
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 24 Mar 2007, 13:16

PostJanusz_P. | 23 Kwi 2007, 13:06

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na jakości obrazu to pamiętaj że w astronomii użyteczność i jakość sprzętu czyli teleskopów i akcesoriów jest wprost proporcjonalna do ich ceny, za jakość najnormalniej w świecie jak w życiu trzeba po prostu zapłacić :idea:
Może rozłóż zakupy na kolejne etapy i kupuj po jednym ale dobrym, czyli już docelowym okularze i nie kupuj wiaderka pośrednich substytutów bo szkoda na nie kasy, no chyba że chcesz zostać kolekcjonerką okularów astronomicznych :wink:
Wychodzę z założenia że każde hobby powinno sprawiać przyjemność a jaka przyjemność z nieostrego na brzegu obrazu, raczej marna lub żadna więc staram się oczywiście w miarę swojej wiedzy i możliwości finansowych robić zakupy docelowe co radzę też innym :idea:
Też nie zawsze się to udaje więc jak każdy kupuję, protestuję i sprzedaję to co mi docelowo nie odpowiada dzięki czemu ma się dobrze wtórny rynek używanych sprzętów astronomicznych i jest to chyba normalna kolej rzeczy bo aby zdobyć własne doświadczenie trzeba sprzętu najnormalniej w świecie samemu poużywać 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdorota | 23 Kwi 2007, 14:01

Janusz czy chcesz przez to powiedzieć, że nawet te moje (moje jak moje) pierwsze dwa typy (Baader Scopos 30mm i LV Vixen 6 mm) są mało trafione ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 24 Mar 2007, 13:16

Postsaywiehu | 23 Kwi 2007, 14:42

A ja myślę, że to doradzanie mija się z celem, niemal w każdym przypadku. Co z tego, że polecimy okular X, jak się okaże po jakimś czasie, że można było wybrać okular Y.
Z najczystszym sumieniem można doradzać Naglery i Pentaxy z jednej strony, a najtańsze Plossle i Kellnery - z drugiej. Cała reszta przypadków to błądzenie po omacku i doradzanie na podstawie jak najbardziej subiektywnych doświadczeń. A najgorzej jest z takimi jak Dorota ;) - moim zdaniem ona koniecznie powinna pojechać na jakikolwiek zlot, czy spotkanie i porównać. Inaczej kupi- i nadal nie będzie wiedziała, czy dokonała dobrego wyboru.
saywiehu
 

PostMoralez | 23 Kwi 2007, 14:45

LV - to bardzo roztropny wybór - komfort obserwacji z 20 mm ER i dobra jakość obrazu

Natomiast przy ogniskowej 1000mm wahałbym się miedzy 5 a 6 mm i powiększeniami 166 i 200x - przy 8'' wziąłbym 5 mm

o Scoposie nie mam informacji - to nowość na rynku


pozdrawiam koleżankę
i ściskam prawicę kolegom
:D
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Paź 2006, 20:17
Miejscowość: Poznań

 

Postdorota | 23 Kwi 2007, 14:56

Wiehu - wiem, wiem, że musze na zlot - wiesz że jak tylko bede mogła to napewno wpadnę na najbliższy! :)
Do tego jednak czasu muszę/chcę polegać na Was i Waszej opinii bo telep już mam i nie doczekam się do zlotu.
Ponieważ póki co poruszma się troche poomacku to nie chcę kupować wiaderka okularów :) a 3-4 sztuki :)

Co do tego LV to tak - pod wpływem paru już osób zmieniłam zdanie na 5 :)

Czekam więc jeszcze na Wasze typy czegoś pośredniego i takiego koło 30mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 24 Mar 2007, 13:16

Postsaywiehu | 23 Kwi 2007, 15:03

30 mm sobie zostaw na Mazury. A teraz wymień na coś sensownego 8-10 mm ten okular z zestawu, bo jest po prostu lipny. Proponuję albo LVW , albo Antaresa SW, albo po prostu Pentaxa- jeśli masz możliwość kupowania w Niemczech. Jeszcze do wyboru masz Ultimę 10 mm w czeskiej Pradze.
saywiehu
 

Postmisiekc | 23 Kwi 2007, 15:05

Przyznam szczerze, ze dluzsza chwile myslalem nad tym, co ja zrobilbym na twoim miejscu. Z jednej strony chcesz miec na poczatku dosyc duzy zakres powiekszen, niemniej kupowanie wielu przecietnych okularow jest o tyle niebezpieczne, ze wkrotce zorientujesz sie, ze z czesci prawie wcale nie korzystasz, a te z ktorych korzystasz chcialabys zmienic na lepsze. Z drugiej strony, kupno "w ciemno" serii okularow docelowych jest drogie i tez ryzykowne, bo ciezko na poczatku powiedziec, ktore najbardziej przypadna Ci do gustu. Jak rozumiem z teleskopem dostalas dwa okulary o ogniskowych 10 mm i 25 mm. Moze nie sa one najwyzszych lotow, ale cos przeciez przez nie widac.
Dlatego moja rada jest nastepujaca: pomysl nad dobra soczewka Barlowa x2. Soczewka Barlowa spowoduje, ze bedziesz miala do dyspozycji nastepujace powiekszenia: 40, 80, 100, 200. Z takim zestawem po pierwsze zorientujesz sie co Cie najbardziej kreci i bedziesz mogla spokojnie rozmyslac nad okularami docelowymi. Co wiecej przy okazji roznych spotkan bedziesz mogla wyprobowac konkretne typy okularow i na wlasne oczy przekonac sie, czy dostrzegasz roznice w jakosci obrazu i komforcie uzytkowania oraz czy za taka roznice bedziesz sklonna zaplacic. A dobra soczewka Barlow zawsze sie przyda, chociazby do fotografowania planet, wiec nie ma ryzyka, ze kupisz cos co potem bedziesz musiala wyrzucic lub tanio sprzedac.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Postsaywiehu | 23 Kwi 2007, 15:12

Misiek- hmmm... akurat Barlowa najszczerzej jej odradzałem! Mam jakieś tam doświadczenie (małe, ale własne) z Barlowami i tymi okularkami z zestawu Synty. Wynik = fuj :( Aczkolwiek ta dwudziestka piątka z Barlowem dawała mi lepszy obraz niż sama dziesiątka...
Myślę, że komplet : 5-6 + 9-10 + 25 (z zestawu) + 30-32 mm jest najoptymalniejszy na sam począteczek. Tyle, że tą dziesiątkę naprawdę lepiej wymienić.
saywiehu
 

Postmisiekc | 23 Kwi 2007, 15:33

Coz, skoro tak piszesz to niewatpliwie tak jest. Osobiscie patrzylem jedynie przez sama 10'ke bez Barlowa. Zeby jednak nie bylo ze sie wycofuje z propozycji, to z Twojego postu wnioskuje, ze jakis czas po zakupie dobrego Barlowa okaze sie, ze kolejnym krokiem bedzie wymiana tej 10'ki. I w zadnym stopniu nie psuje to mojej rady. Po wymianie 10'ki Barlow nadal bedzie uzyteczny, zeby otrzymac powiekszenie 200 razy. Co wiecej, nawet po zakupie okularu 5 mm, soczewka Barlowa przyda sie na te dwie trzy noce w roku z wyjatkowo stabilna atmosfera. Podsumowujac chcialem zwrocic uwage, ze moim zdaniem zakup dobrego Barlow'a jest przy obecnym stanie posiadania znacznie "bezpieczniejszym" wyborem.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 23 Kwi 2007, 15:44

Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostPrzemysław93 | 23 Kwi 2007, 16:30

Ja także jestem przeciwnikiem barlowa , okulary z zestawu + barlow = gorszy obraz więc myśle że po co to komu lepiej kupić dobre okulary z których będzie się zadowolonym z jego powera :) No chyba że ktoś ma juz wszystkie docelowe okulary i nie ma na co wydawać kasy to niech kupi barlowa i się przekona jaki daje rezultat :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postsaywiehu | 23 Kwi 2007, 16:48

Przemysław93 napisał(a):Ja także jestem przeciwnikiem barlowa , okulary z zestawu + barlow = gorszy obraz więc myśle że po co to komu lepiej kupić dobre okulary z których będzie się zadowolonym z jego powera :) No chyba że ktoś ma juz wszystkie docelowe okulary i nie ma na co wydawać kasy to niech kupi barlowa i się przekona jaki daje rezultat :)

Czy uważasz, że stosowanie dobrego Barlowa z bardzo dobrym okularem wymaga jakiegoś "przekonywania się" ? Sorry, ale takie rady tylko mogą zamącić w głowach.
Nigdy nie podważałbym stosowania dobrej klasy Barlowa, szczególnie do astrofoto i obserwacji planetarnych. Natomiast uważam za ważniejsze dla Doroty na chwilę obecną te okulary, o których pisałem.

Przekonałem się, że dobry obraz w wizualu daje nawet kiepski Barlow, ale wyłącznie przy zastosowaniu znakomitego okularka. Obrazy Saturna w moim Plosslu Baadera 8 mm z Barlowem 2x Vixena 1.25" za skromne 99 zł były cudowne. Ale ten sam Barlow z Syncianą 10 mm ... nie dawał żadnego obrazu - zamazane szczegóły, strasznie ciemny obraz, bez żadnego kontrastu.
saywiehu
 

PostMoralez | 23 Kwi 2007, 20:30

misiekc napisał(a): niemniej kupowanie wielu przecietnych okularow jest o tyle niebezpieczne, ze wkrotce zorientujesz sie, ze z czesci prawie wcale nie korzystasz,


Z tego co wyczytałem Dorota zamierza kupić 4 okulary dobrej klasy - i wcale nie uważam, że to za wiele, jest to zestaw, który pozwala prowadzić efektywne obserwacje. I podejrzewam, że kiedy kupi te cztery okulary, to te standardowe z zestawu zostaną sprzedane (polecam to rozwiązanie)

misiekc napisał(a):Jak rozumiem z teleskopem dostalas dwa okulary o ogniskowych 10 mm i 25 mm. Moze nie sa one najwyzszych lotow, ale cos przeciez przez nie widac.
Dlatego moja rada jest nastepujaca: pomysl nad dobra soczewka Barlowa x2.


misiekc - powiedz, co ci zrobiła ta biedna niewiasta, że polecasz jej na początek barlowa w połączeniu z kiepskimi okularami od tego teleskopu, czy koniecznie chcesz ją zniechęcić do astronomii :wink:
Gwarancje dobrego obrazu da tylko połaczenie dobrego (drogiego) barlowa z równie dobrym okularem. Ja i tak jestem zwolennikiem zastosowania barlowa tylko przy obserwacjach planetarno - księżycowych, do DS to tylko samodzielne, dobre szkiełko.
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Paź 2006, 20:17
Miejscowość: Poznań

 

Postdorota | 24 Kwi 2007, 12:33

Postanowione!
(no chyba że znowu zbijecie mnie z tropu! :) )

Kupię:

Baader Scopos 30 mm
Vixena LV 5 mm
Sky Watchery UWA 9 i 15 mm
oraz filtr polaryzacyjny Celestrona

Może być? :)

Dorota
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 24 Mar 2007, 13:16

PostMoralez | 24 Kwi 2007, 12:46

Może :wink:

ogniskowe 9mm oraz 15 to raczej ekonomiczna półka ale ......rozumiem

zawsze możesz w przyszłosci zamienić je na coś lepszego




pozdrawiam


p.s. a sprawdziłaś czy te UWA są dostępne od ręki w FC?
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Paź 2006, 20:17
Miejscowość: Poznań

 

PostPrzemysław93 | 24 Kwi 2007, 14:51

Może być :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postsaywiehu | 24 Kwi 2007, 20:52

Moralez napisał(a):Może :wink:

ogniskowe 9mm oraz 15 to raczej ekonomiczna półka ale ......rozumiem

zawsze możesz w przyszłosci zamienić je na coś lepszego


Dałem jej słowo, ze tylko cena i pewien (nieznaczny zresztą) poziom odblasków powodują, że to jest ta "niższa półka". Moralez- lukałeś tymi UWA ? ;) Ja, po kontakcie z 20, 15 i 9 mm z tej serii uważam, że te trzy okularki mogą spokojnie być "na stanie" u wielu astroamatorów, którzy nie muszą mieć wyrzutów do siebie, że stać ich właśnie na UWA, a nie na LVW.

Ale Dorota zapomniała chyba o filterku UHC ;)

Dodam, że ... nie mam pojęcia jaką komę UWA wprowadzą w f/5. W f/6 była ona na absolutnie akceptowalnym poziomie. Ale w razie czego zadeklarowałem odkupienie tych UWA, za czas jakiś. Szczerze mówiąc chętnie porównałbym obrazy dawane przez te okularki z W70 i Antaresami SW. Na razie nierealne, a szkoda.
saywiehu
 

PostMoralez | 24 Kwi 2007, 22:07

'' Moralez- lukałeś tymi UWA ? ''




Nie nie lukałem tymi Uwa - ale Ty lukałeś i może mi powiesz czy dużo straciłem? I nie rozumiem tego pytania - czy ja oceniałem jakość obrazów z tego okularu?, wypowiadałem się odnośnie jego wad i zalet - nic podobnego, ja napisałem tylko, że to okular z ekonomicznej półki - a Ty to odebrałeś pejoratywnie
Dla mnie sprzęt ekonomiczny to przyzwoita jakość za niewygórowaną cenę



Mam nadzieję, że Dorota będzie zadowolona z tych okularów SW UWA i nie sprzeda ich tak szybko, jak Saywiehu sprzedał swoją pietnastkę :wink: :D



pozdrawiam
 
Posty: 86
Rejestracja: 14 Paź 2006, 20:17
Miejscowość: Poznań

 

Postsaywiehu | 24 Kwi 2007, 22:19

No qrcze Moralezie ciem zastrzelem :D
Oświadczam wszem i wobec, ze piętnastkę sprzedałem jeno dlatego, że stałem się statecznym właścicielem ortho UO oraz Ultimy Celestrona o ogniskowych 18 mm, a kasiora z UWA była potrzebna na inne sprzęciory!

Łoj Moralez, nie dość że wywrotnie odczytujesz me zamiary, to jeszcze obgadujesz :P

A tak serio- one są po prostu dobre. I warto je choćby sprawdzić.
saywiehu
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat