Problem z kolimacją (albo czymś innym)

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postnicator | 30 Kwi 2007, 23:19

Znajomy wyciągną z piwnicy długo nieużywany Sky-Watcher SK 1145 na EQ1. Był w stanie totalnego zakurzenia. Rozebrałem go na części pierwsze i kilka dni męczyłem się z kolimacją (tak swoją drogą nigdy wcześniej tego nie robiłem). No ale stało się. Wydaje mi się, że skolimowałem go najlepiej jak umiałem. Dokolimowałem na gwieździe. I kiszka. Poniższa graficzka to wizualizacja mniej więcej tego co widzę. Np. saturn wydaje się być w miarę ostry ale z dwóch stron są refleksy świetlne (przy różnych powiększeniach maks co dałem to barlow x3 i okular 12mm - powiększenie 125x). Teleskop jest wychłodzony ok 40min. A może to wina seeing'u lub miejskiego światła? Proszę o jakąś radę.
Image
Meade ETX 70, lornetka 6x30, 30-letnie oczy (całkiem sprawne jak nówka :-))
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 19 Mar 2007, 01:34
Miejscowość: Lublin

Postzbyszek | 01 Maj 2007, 08:36

W zasadzie na rysunku widac to co powinno widac w dobrym telepie i jeszcze drugie uszka . Zwykle jest tak, ze gdy obraz dobry, to nic wiecej po bokach widac. Gdy cos rozmazuje to po calym obrazie.

Moze na poczatek jak znowu bedziesz obserwowal i taki obraz bedzie sprawdz czy lusterko wtorne nie jest zaparowane. Wystarczy jak poswiecisz i popatrzysz w wyciag .

Warunkiem podstawowym dobrej kolimacji jest, aby srodek lustra glownego /LG/ byl dokladnie nad srodkiem pajaka / gdy centrycznie Lustro Wtorne LW ma mocowane/ i os wyciagu tez przechodzi przez ten srodek . Aby to sprawdzic, to po skolimowaniu telepa nalezy wykrecic LW , popatrzec przez otwor po srubie je mocujacej w pajaku tak aby w LG odbicie tego otworu bylo widoczne poprzez otwor w pajaku i na dodatek srodek LW musi byc widoczny w srodku tego odbicia.

Jak tak masz to sprawdz tylko czy os wyciagu przechodzi przez srodek pajaka czy dokladniej linie laczaca srodek pajaka i srodek LW co jest w odbiciu srodka pajaka.

To odnosnie kolimacji, a teraz skrecania po myciu . Jest to najwazniejsze.
Jak przykrecisz lustro LW, LG solidnie, to je zdeformujesz i prawdopodobnie wlasnie przesadziles w skrecaniu :!:
LG nie moze tak dokrecone, ze nie mozna go przekrecic. Ale nie moze byc tez tak luzne, ze bedzie zmieniac swoje polozenie . Tak samo LW .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostRobert_Bodzoń | 01 Maj 2007, 09:22

Prawdopodobnie Zbyszek ma rację. Wygląda na to, że zbyt mocno jest ściśnięte lustro główne i powstała deformacja. Miałem identyczny efekt po pierwszym skierowaniu Taurusa na Saturna. Zwierciadło w Taurusie było mocno dokręcone, aby nie chybotało się w czasie transportu. Do tego słaby seeing i obraz rozjechał się jak na Twoim rysunku. Dodam, że lusterko nie było zaparowane.

Po pierwsze sprawdź obraz jasnej gwiazdy po rozoogniskowaniu. Powinien być okrągły. Jeżeli nie będzie to postępuj wg wskazówek Zbyszka lub poszukaj inny temat o kolimacji.

Ja poluzowałem lustro główne, następnie poprawiłem ustawienie głównego (było lekko przesunięte), następnie ponowna kolimacja i było dobrze, choć obraz i tak nie był najlepszy, gdyż był marny seeing. W każdym razie zniknęły te górne i dolne rozświetlenia.

Dodaję jeszcze poniżej link. Masz tam obrazy rozogniskowanych gwiazd, jak powinny wyglądać, a jak wyglądają przy błedach ustawienia lub słabym seeingu. Prawdopodobnie masz do czynienia z przedostatnim przypadkiem z pierwszego rysunku. Z tym, że rysunek pokazuje równomierne ściśnięcie z trzech stron. A Ty możesz mieć mocniejsze ściśnięcie z jednej lub dwóch stron i dodatkowe zdeformowanie.

http://www.skywatchertelescope.net/EducationST.html
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Postzbyszek | 01 Maj 2007, 10:26

Najpierw poluznij LG .
Kolimacje moze rob z http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0
Ustaw wczesniej tak jak opisalem i skolimuj, potem wykrec LW i sprawdz osiowosc pajaka i LG .
Ten telep jet dobry do lepszego opanowania kolimacji i na podstawie rysunku mozna przypuszczac, ze lustro ma dobre, tylko scisniete.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJarek76 | 01 Maj 2007, 15:55

[quote="zbyszek"]
Warunkiem podstawowym dobrej kolimacji jest, aby srodek lustra glownego /LG/ byl dokladnie nad srodkiem pajaka / gdy centrycznie Lustro Wtorne LW ma mocowane/ i os wyciagu tez przechodzi przez ten srodek . Aby to sprawdzic, to po skolimowaniu telepa nalezy wykrecic LW , popatrzec przez otwor po srubie je mocujacej w pajaku tak aby w LG odbicie tego otworu bylo widoczne poprzez otwor w pajaku i na dodatek srodek LW musi byc widoczny w srodku tego odbicia.

quote]
Swięta prawda,sam to przeżyłem i faktycznie czasem może być tak ,że niby kolimacja jest prawidłowa,a tu okazuje się, iż tuba może być minimalnie skrzywiona/zdeformowana i nie uzyskuje sie idealnie osi optycznej tak jak miało to miejsce w moim przypadku.Niby wszystko ok,a pająk z LW nie był centralnie na środku(patrząc przez otwór mocujący LW z pająkiem) w odbiciu w LG i dlatego Zbyszek musiał wykonać przesunięcie całego pająka bliej wyciągu okularowego (ponad 10mm jak pamiętam).Po tym zabiegu sprawność teleskopou wzrosła sporo :wink:
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat