Okular o niewielkim powiększeniu do newtona 150/750

Postmarcin79 | 02 Maj 2007, 10:56

Witam wszystkich Użytkowników oraz Gospodarzy Forum!

Jestem tutaj po raz pierwszy, więc na początek kilka słów o sobie. Na imię mam Marcin. Astronomią interesuję się od ponad 15 lat, traktuję to jako hobby, zawodowo pracuję w zupełnie innym charakterze (urzędnik). Aktualnie mieszkam w Warszawie, gdzie pracuję, natomiast obserwacje prowadzę na Podkarpaciu, skąd pochodzę. Niestety, ze względu na duże odległości pomiędzy Warszawą, a okolicami Rzeszowa, nie za często mogę sobie pozwolić na obserwowanie nieba w tym rejonie :cry: . Niebo obserwuję newtonem 150/750 (Synta) i lornetką BPC 20x60 na statywie.

A teraz moje pytanie, dotyczy ono wyboru okularu: chcę dobrać okular o niewielkim powiększeniu (50-60x) do teleskopu konstrukcji Newtona (Synta 150/750 f/5). Chciałbym znaleźć i wybrać okular stanowiący udany kompromis (o ile coś takiego jest możliwe :lol: ) pomiędzy szerokim polem widzenia, jakością optyczną i ceną (do 400 zł). Znaczenie ma także duży ER (noszę okulary). Rozważam następujące modele:
1. Sky-Watcher UWA 15 mm (pow. 50X, pole okularu 66 st.)
2. Meade 4000 QX WA 15 mm (pow. 50x, pole okularu 70 st.)
3. Vixen LV 15 mm lub LV 12 mm (odpowiednio: pow. 50x lub 62,5x, pole okularu: 50 st.)
4. Soligor ED 12,5 mm (pow. 60x, pole okularu 55 st.)

Moje pytanie: który z powyższych okularów byłby najlepszy, biorąc pod uwagę kryteria, o których wspomniałem na wstępie? Podobno jakościowo najlepsze z nich to Vixen i Meade - ale jednocześnie najbardziej kosztowne. Jestem szczególnie ciekaw opinii na temat Soligora i Sky-Watchera. Czy pomiędzy tymi wszystkimi okularami jest na tyle uderzająca różnica w jakości uzyskiwanych obrazów, że ma to swoje uzasadnienie w różnicach cen? Okular - biorąc pod uwagę powiększenia - ma być używany głównie do obserwacji większych gromad i jasnych galaktyk oraz ew. Księżyca. Proszę o fachową poradę.
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 Kwi 2007, 08:46
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 02 Maj 2007, 11:54

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... c&start=25
tu była całkiem interesująca rozmowa o okularach. Znajdziesz tam linka do krótkiego porównania UWA SW 15 mm z innymi okularami o podobnej ogniskowej. UWA jest moim faworytem, ze względu na niewielką cenę i ponadprzeciętne obrazy. W f/5 powinien dawać fajne obrazki. Z twojego zestawienia odrzuciłbym Soligora, a w to miejsce wstawiłbym okular co prawda za 499, ale za to mający znakomite recenzje na zachodnich forach:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=457 , lub 17 mm z tej samej serii.
saywiehu
 

Postmarcin79 | 08 Maj 2007, 15:46

Dzięki za wskazówki!

Pozdrawiam!
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 Kwi 2007, 08:46
Miejscowość: Warszawa

Postszymek | 08 Maj 2007, 17:09

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... ucts_id=75

przy twojej ogniskowej da powiększenie około 55 razy czyli w sam raz :wink:

Jest dużo tematów o okularach teleskopowych. wiem, że jeszcze nie znasz atmosfery na forum. Następnym razem poszukaj w starych tematach. (unikniesz ostrzeżenia od pana Janusza :wink: )
Teleskop bresser skylux 70/700
Lornetka 30x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 65
Rejestracja: 03 Maj 2007, 17:11

 

Postwojciechus | 08 Maj 2007, 17:15

Tak, ale czy ten Plossl ma rzeczywiście tak dobrą jakość o jaką chodzi koledze, ma dosyć małe pole widzenia i chyba trzeba dosyć mocno "przyklejać" oko.
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

PostJanusz_P. | 08 Maj 2007, 17:18

Klasyczny Plossl ma odstęp źrenicy wyjściowej w granicach 0,75x wartości jego ogniskowej czyli nie jest źle przy okularach z ogniskowymi ponad 10mm 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwojciechus | 08 Maj 2007, 17:25

Ja kiedyś dostałem plossla celestrona (na szczęście to był tylko prezent, bo sam bym czegoś takiego nie kupił) o ogniskowej 6mm no i trzeba było mocno się "przyklejać" aby coś zobaczyć, a obrazy były mierne. Porównałem kiedyś z okularem znajomego, dorosłego astromaniaka z niezłym sprzętem ten okular. Dał mi do porównania na tydzień Vixen LV 6mm i obrazy były diametralnie inne. Na korzyść LV oczywiście.
No, ale Vixen LV to już jest coś.
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postsaywiehu | 08 Maj 2007, 17:52

Tylko proszę nie wrzucajcie do jednego worka wszystkich Plossli. Mam kilka klasycznych, 4-elementowych Plossli, których nie wymienię na żadne LV. Pole jest to samo, ale obrazy przy dobrych warunkach- lepsze. Najkrótszy z nich ma ogniskową 6.5 mm. Mam też kilka okularów 5-elementowych, które dają fantastyczne obrazy, głównie DS.
Kryterium "przyklejania oka" jest całkowicie subiektywne (poza okularnikami) - tak oceniając okulary trzeba by też odrzucić wszystkie krótkie ortho. Plossl 6.5, czy 8 mm ma b. mały ER, ale jeśli to okular wysokiej klasy- nie wolno go odrzucać. A ci, którzy wolą "komfort" obserwacji - nie wiedzą, co tracą :P

Poza tym na rynku jest teraz wiele modyfikowanych Plossli o dużym ER. Nawet baaardzo krótkoogniskowe mają znaczną odległość od oka.
saywiehu
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Magnetar oraz 108 gości

AstroChat

Wejdź na chat