Redukcja M42/2 cale - Astrokrak tunned by Domek

PostDominik Woś | 16 Lis 2005, 00:44

Dzisiaj dostałem pocztą zamówioną u Janusza redukcję z M42 na 2 cale. Zastosowanie takiej redukcji prezentował Gregory w tym wątku: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=168

Mam niewielki refraktorek, który standardowo nie ma możliwości podłączenia 2 calowych okularów. Ale bazując na doświadczeniach Gregorego, który stosuje 2 calowy okular do MTO pomyślałem sobie, że też tak chcę :wink:

Jednak dzięki uprzejmości Janusza otrzymałem redukcję zrobioną na zamówienie (to się nazywa elastyczne podejście do klienta :D ) tak jak chciałem, czyli przystosowaną do montażu tzw. "compression ring", co umożliwia bardziej ludzkie podejście do okularów gdyż okular dociskany jest do redukcji większa powierzchnią a nie punktowo czyli nie rysuje się ewentualnie 2 calowy brzeg okularu.

Tak oto wygląda redukcja przystosowana do zastosowania "compression ring" z kawałkiem elastycznej blaszki (wykorzystałem kawałek sprężyny z 2 metrowej miary zwijalnej) do zastosowania jako "compression ring":

Image

A tak oto owa blaszka wygląda już zamontowana:

Image

Dzięki zastosowaniu "compression ring" nie rysuje mi się diagonal i mogę bezpiecznie używać 2 calowego diagonala i 2 calowych okularów z moim małym refraktorkiem.

Image

Oczywiście bez tego "compression ring'a" redukcja też jest OK. Jest idealnie dopasowana do 2 calowych okularów i diagonala - wchodzą minimalnie ciasno i bezluzowo, czyli tak jak powinno być.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 16 Lis 2005, 17:07

No, no! Prosty patent i dobry! :D Znalazlem tez jeszcze prostrze rozwiazanie, obejscie. Mianowicie zeszlifowalem ostre zakonczenie srubki blokujacej na plask. Dzieki czemu przylega wieksza powierzchnia i absolutnie nie pozostawia zadnych sladow, a tak samo dobrze trzyma. :) Jeszcze lepszym rozwiazaniem od tego co zastosowalem jest srubka wykonana z tworzywa sztucznego.
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat