Quark Chromosfera+luneta obserwacyjna 100mm czy to ma sens?

Postxaos | 29 Sie 2023, 00:17

Mam taki pomysł, żeby dostosować moją lunetę obserwacyjną do obserwacji słońca.
Ta luneta to Kowa 99A średnika obiektywu to chyba te 99mm, mam przejściówkę na okulary astonomiczne 1.25" i naprawdę zaskakująco dobrze to działa.
Teraz naszło mnie (bo przegapiłem okazję kilka lat temu na zakup Lunta double stacka, ech...) aby być może dostosować ją do obserwacji słońca w H alfa. I pomyślałem, że może taki Quark Chromosphere by się nadał.
Niestety brakuje mi doświadczenia i stąd pytanie do czcigodnych forumowiczów - czy to w ogóle się uda? A jesli jest szansa to w jaki sposób zbudować cały setup? Czy przy tej aperturze filtr EFR lepiej dać na przód czy kupić jedynie na Quarka? A może IR/UV na przód i wyatarczy? A może w ogóle to nie ma sensu bo... (tu wstawić coś, o czym nie mam pojęcia). I gnębią mnie tego typu pytania, na które sam nie zdołam znaleźć odpowiedzi. Stąd moja prośba do Was. Co o tym sądzicie? Temat obserwacji słońca męczy mnie od ok 9 lat kiedy po raz pierwszy miałem okazję spojrzeć przez Lunta.... I być może to jest szansa żebym spełnił marzenia :)
Kowa 99A, SW 130/650Her, SW150/750Her, SW MAK150/1800, HO 12"/1372 Ultra Light, Omegon 2x56
Awatar użytkownika
 
Posty: 14
Rejestracja: 01 Gru 2014, 15:53

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 76 gości

AstroChat

Wejdź na chat