Obserwatorium Astronomiczne "Kudłacze"

PostBogdan J. | 24 Lip 2007, 23:40

Dzięki wspaniałomyślności właściciela tego znanego wszystkim miłośnikom nieba miejsca nareszcie ruszyła budowa mojego obserwatorium Astronomicznego na Kudłaczach.
Po uzgodnieniu wszystkich formalności a przede wszystkim zebraniu funduszy na tą wspaniałą inwestycję ekipa budowlana ruszyła ostro do pracy.
Projekt i całą myśl obserwatorium wykonał dla mnie kolega Janusz Płeszka. Zdałem się tutaj na jego doświadczenie i znajomość technik przydatnych przy budowie tego typu obiektów.
Pomoc okazał mi również kolega Mirek Dymek którego pomysły również okazały się ciekawe i przydatne.
Termin zakończenia budowy mam nadzieję, że nastąpi jeszcze podczas sierpniowego Zlotu na Kudłaczach.
Mam zamiar zaprosić wszystkich uczestników Zlotu jak i moich znajomych na uroczyste otwarcie Obserwatorium Astronomicznego " Kudłacze" oczywiście z godziwym poczęstunkiem.
Miejmy nadzieję, że właściciel Jasiek Kudłacz dotrzyma terminu zakończenia budowy :-)

Obserwatorium będzie wykorzystane przeze mnie w celach astro-fotograficznych. Skończy się już mozolne i długotrwałe rozkładanie i składanie sprzętu.

Obserwatorium będzie miało wymiary 4x3,5m a więc będzie sporo miejsca aby w przyszłości przesiąść się na większy i wydajniejszy sprzęt.

Pod spodem zamieszczam zdjęcia z kolejnych etapów budowy obserwatorium:

Image

Rozpoczęło się mozolne kopanie głębokich dołów w kamienistym terenie. Dodatkowym utrudnieniem był panujący wówczas okropny upał.

Image

Wykop pod słup do obserwatorium o bokach ok.170cm. Kopanie zakończono na głębokości 150cm kiedy to na dnie pojawiła się lita skała.

Image


Zakończony etap kopania pod słup i podpory obserwatorium. To chyba najgorsza część pracy?

Image

Szalunki zalane betonem pod słupki na których stanie obserwatorium. Słupy zaopatrzone są w solidne kotwy, które będą pewnie trzymać drewnianą konstrukcję.

Image

Zalewany etapami wykop pod słup obserwatorium pewnie trzyma solidne obwodowe zbrojenie. Powstaje też szalunek, który niebawem zostanie wypełniony wysokiej jakości betonem.

Image

Gotowy szalunek pod słup prawie cały zalany jest już betonem. Widoczna deska pomiędzy słupkami pokazuje poziom podłogi w obserwatorium. Obserwatorium będzie bezpiecznie i solidnie spoczywać na słupach parędziesiąt centymetrów nad ziemią co w znaczny sposób zabezpieczy go przed działaniem wilgoci oraz pozwoli na szybkie chłodzenie pomieszczenia.

Image

Słup sięga jeszcze półtora metra niżej niż stoję. Łączna długość słupa to ponad 3,5 m. Wymiary w górnej części to 30x30cm na samym dole coś ok. 180x180. Na wszystkie elementy zużyto kilkanaście ton betonu. Myślę, że trąba powietrzna jest w stanie porwać to obserwatorium ale słupa nie ruszy nawet wojna atomowa :-)

Image


Końcowa faza zalewnia słupa i moment osadzenia adaptera. Adapter jest wykonany z aluminium i solidnie przymocowany śrubami do sześciu nierdzewnych szpil, które zostaną zalane w betonie.
Do adaptera będzie przykręcony montaż z teleskopem.

Image

W sobotę na szalunku zawisła wiecha no i trzeba było coś postawić
Czekamy na specjalne suszone w suszarniach drewniane bale zabezpieczone przed skręcaniem. I niebawem przechodzimy do etapu konstrukcji elementów z drewna.


cdn.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 25 Lip 2007, 08:50

Wymarzone miejsce na obserwatorium, chyba Boguś będziesz dysponował najlepiej położonym prywatnym obserwatorium w Polsce.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 25 Lip 2007, 09:08

Cieszę się widząc jak kolejne astronomiczne marzenie w Polsce spełnia się i materializuje. Miejsce super, dla ciebie całkiem niedaleko - no miodzio :wink:
Własnie naszła mnie dygresja że takie AP900 ze sprzętem to u mnie by się marnowało - czasu mało, miejsce kiepskie. Jak nic to gniazdko bedzie w sam raz dla niego. Oczywiście przyjade na otwarcie :D :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 25 Lip 2007, 09:15

Na Kudłaczach jeszcze niebo jest bardzo dobre. Nie mniej jednak nie wiadomo jak to będzie w przyszłosci :?:
Na Skale w obserwatorium UJ też kiedyś warunki były bardzo dobre zanim łuna z lotniska w Balicach bezpowrotnie zniszczyła to wspaniałe miejsce obserwacyjne :-(
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTom-cio | 25 Lip 2007, 13:30

Janusz_P. napisał(a):Na Kudłaczach jeszcze niebo jest bardzo dobre. Nie mniej jednak nie wiadomo jak to będzie w przyszłosci :?:
Na Skale w obserwatorium UJ też kiedyś warunki były bardzo dobre zanim łuna z lotniska w Balicach bezpowrotnie zniszczyła to wspaniałe miejsce obserwacyjne :-(


Zawsze możesz zaproponować przeniesienie Balic do Pyrzowic :lol:
Choć nie wiem, czy nwet jeśli by to przeszło, na ile poprawiło by wokółmiejskie LP... :wink:
pozdrówka Tomcio

ED80, MT-800, 428EX
Tuningowany EQ-6 z Melon'owym GOTO by PTL
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Rejestracja: 27 Paź 2005, 10:59
Miejscowość: Katowice

PostSebastian_wawa | 25 Lip 2007, 13:44

No to powodzenia w budowie Boguś :!: Czekamy na pierwsze fotki z nowego obserwatorium ! :D
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postqe2 | 25 Lip 2007, 13:48

wygląda na to że Bogdan znalazł swoje miejsce na ziemi,( a właściwie pod gwaizdami)
trzymam kciuki
Awatar użytkownika
 
Posty: 34
Rejestracja: 04 Paź 2005, 12:33
Miejscowość: Kraków

PostGoszki | 25 Lip 2007, 13:58

Swietnie !! Marzenia się spełniają :-)
Też mam takie ukryte marzonko, żeby kiedyś coś takiego mieć :-)
Trzymam kciuki, i może przyjadę na otwarcie, gratulacje :-)

PoZZdro
 
Posty: 73
Rejestracja: 04 Lut 2007, 15:30
Miejscowość: Połaniec / Warszawa

PostTomuś | 25 Lip 2007, 15:09

Gratuluję i życzę jak najszybszego ukończenia budowy :)
Oj chciało by się mieć swoje obserwatorium :)
Jak będę kiedyś w pobliżu to nie omieszkam wpaść :)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 06 Mar 2006, 15:35
Miejscowość: POZNAŃ

PostBogdan J. | 25 Lip 2007, 17:47

Dzięki za wsparcie duchowe. Myślę, że budowa zostanie przynajmniej w stopniu surowym zamknięta na czas zlotu aby uczcić to wypiciem beki piwa i pieczonym prosiakiem.
Pamiętam jak na Zlocie w Cichej Dolinie dwa lata temu Janusz postawił na swoje urodziny takiego prosiaka. Wtedy pomyślałem, że przyjdzie okazja aby odwdzięczyć się w podobny sposób.
Zapraszam!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostTom-cio | 25 Lip 2007, 17:50

To za niedługo będziesz sobie musiał podmienić avatara :roll:
pozdrówka Tomcio

ED80, MT-800, 428EX
Tuningowany EQ-6 z Melon'owym GOTO by PTL
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Rejestracja: 27 Paź 2005, 10:59
Miejscowość: Katowice

PostBogdan J. | 25 Lip 2007, 18:32

Tom-cio napisał(a):To za niedługo będziesz sobie musiał podmienić avatara :roll:

Eee, avatar jest fajny i nie tak szybko pójdzie w odstawkę :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 25 Lip 2007, 18:35

Na zdjęciu widać, że konstrukcja będzie z rozsuwanym dachem, czyli taka jaką ma Tiamat. Czy nie lepiej byłoby wykonać taką klasyczną kopułkę ?
Wydaje mi się , że w ostatecznym rozrachunku jest bardziej praktyczna i ja właśnie chyba taką konstrukcję biorę pod uwagę.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 25 Lip 2007, 18:39

Klasyczna kopuła pewnie lepiej wygląda i być może jest lepsza. To jednak są góry i solidny dach pokryty blachą na pewno zda tutaj egzamin!!!
Pozostaje jeszcze problem otwierania i sterowania taka kopułą.
W przyszłości chciałbym obsługiwać takie obserwatorium na przykład z domu a otwarcie i zamknięcie dachu na szynach jest o wiele prostsze.
Hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 25 Lip 2007, 18:47

Wbrew pozorom sterowanie i napęd kopułką jest bardzo prosty.
Co do planów to są np tutaj

Ale oczywiście konstrukcja, która wybrałeś jest bardzo prosta w obsłudze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 26 Lip 2007, 09:21

Wszystko fajnie tylko ta dolna otwierana na sznurku klapka na Kudłaczowym wietrze od razu się urwie i będzie po ptokach :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 26 Lip 2007, 09:33

Na sznureczku to fakt -- > prymitywnie :)

Ale wracając do konstrukcji Bogusia, to zastanawiam się jak będzie rozwiązany problem kolizji przesuwanego dachu z teleskopem - czy będzie poniżej linii podstawy przesuwanej konstrukcji ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 26 Lip 2007, 09:40

Zobaczysz wszystko już niebawem, problemu nie ma, został rozwiązany już przy wstępnym projekcie w wersji beta 8)
Obecne obserwatorium to projekt gamma, poprawiony, uzupełniony i uzgodniony z Bogdanem :D
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 26 Lip 2007, 09:44

Brzmi to bardzo enigmatycznie :o

Mnie to podczas snu przychodzą różne rozwiązania ;) w nocy wymyśliłem też rozwiązanie tego problemu, ale skoro to już załatwione to ok.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 26 Lip 2007, 09:51

No wiesz :roll: nie powinno się recenzować obiektu przed jego otwarciem :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGoszki | 26 Lip 2007, 10:37

A co to za sprzęt będzie w tej kopule :-) ??

Ja też będę miał obserwatorium :D
Ale szkolne :?

Podobno ma byc jakis wielki teleskop z kopułą :roll:
 
Posty: 73
Rejestracja: 04 Lut 2007, 15:30
Miejscowość: Połaniec / Warszawa

PostBogdan J. | 26 Lip 2007, 18:24

JaLe napisał(a):Brzmi to bardzo enigmatycznie :o

Mnie to podczas snu przychodzą różne rozwiązania ;) w nocy wymyśliłem też rozwiązanie tego problemu, ale skoro to już załatwione to ok.


Dawaj stary o co chodzi z tym pomysłem???
Wszystko może się jeszcze przydać :D
Hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 26 Lip 2007, 19:05

Narysowałem na kolanie ;)
Sory za jakość, ale chodzi o szybkie przekazanie ideii.

1.Otwiera się szczyt (zawiasy + linka stalowa
2.Dach wędruje na pozycję roboczą


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Posthanysiak | 26 Lip 2007, 21:19

Ale czy ten slup pod teleskop,bedzie wyposazony w schodki?Wydaje sie szeroki nawet na poziomie podlogi.Pewnie przewidziany jest pod dlugi refraktor atomowy..?? :lol:

Pozdrawiam i gratuluje pomyslu!
Mnie czeka cos podobnego,tyle ze na nizinie...
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 09:24
Miejscowość: Frombork

 

PostBogdan J. | 26 Lip 2007, 21:20

Idea zawarta na Twoim rysunku jest bardzo podobna do mojej tyle tylko, że nie jest w kształcie trójkąta tylko prostokątnego otworu zgodnie z pierwotnym projektem Janusza.
Dzięki jednak za pomysł :D

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 64 gości

AstroChat

Wejdź na chat