Messier R - 102 czy Soligor RT 1000

Postedyta | 01 Gru 2005, 15:14

Witam serdecznie i proszę o radę,
który refraktor jest lepszy (optyka), Soligor RT 1000 czy Meade/Besser Messier R-102.
Początkuję i zamierzam oglądać przede wszystkim planety. Nie nastawiam się na zdjęcia, choć może kiedyś.
Pozdrawiam
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

Postpolaris | 01 Gru 2005, 16:16

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 11:10, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

PostJanusz_P. | 01 Gru 2005, 17:04

Polaris :roll: nie strasz nam Edytki, pisze wyraźnie że nie nastawia się na astrofoto planetarne na poziomie National Geographic tylko na obserwacje wizualne a niebo zawsze pełne jest ciekawych obiektów do vizuala 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpolaris | 01 Gru 2005, 17:11

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 11:10, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

Postedyta | 01 Gru 2005, 22:08

Dziękuję za wszystkie rady. Prawdę powiedziawszy po kilku dniach w Internecie zawęziłam swoje wybory do tych dwóch modeli. Na szczęście znaleźli się dobrzy ludzie, którzy pokierowali moim zbłąkanym umysłem. Podbudowałam się również trochę na waszej stronie, tym bardziej, że okazało się, iż nie mam problemów z wielkością ułamków.:) Przyjęłam to za dobrą monetę i odważyłam się zalogować, mimo, że posiadam wiele luk w wiedzy, którą Panowie posiedliście dogłębnie - jak mniemam. I liczę, szczerze mówiąc, na to. Tak więc mam do dyspozycji 2000 pln, lokum na obrzeżach Szczecina ze sporym tarasem i miłą, miejscami otwartą, okolicą, do tego lichy ale jeżdżący samochód, no i sporo dobrych chęci. Nie chciałabym jakiegoś kolosa, choć to nie znaczy, że ma się mieścić w damskiej torebce. Przyznam się, że jestem raczej nastawiona na refraktor. Obsługa tego telepa, jak to się mówi wśród fachowców, będzie głównie moim zadaniem, a refraktor jest chyba prostszy. Poza tym Księżyc mi wystarczy, tym bardziej jak wszystkie inne gwiazdy zgasną.
Jak widać nie jestem wymagająca. Potrzeba mi jednak dobrej rady i odrobiny wsparcia.
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

PostDominik Woś | 01 Gru 2005, 22:29

edyta napisał(a):Jak widać nie jestem wymagająca. Potrzeba mi jednak dobrej rady i odrobiny wsparcia.
edyta


Masz to jak w banku. Zawsze możesz pytać o rady a dobrzy i uczynni użytkownicy Astromaniaka również pospieszą ze wsparciem.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postedyta | 01 Gru 2005, 22:47

Dzięki
Czekam więc na konkretne propozycje :)
Pozdrawiam
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

PostGregory | 02 Gru 2005, 00:29

Poczekalbym na Twoim miejscu jeszcze troszke, i dolozyl tysiac... do tego:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=333

Na pewno bedzie widac fajnie planety i nie tylko. Ale to nie refraktor, tylko teleskop zwierciadlany, Maksutow, wiec jest menisk z przodu to prawie tak jak refraktor ;-)

Tansza wersja, to cos takiego, mniejsze po prostu:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=279

Generalnie ladne szkolne teleskopy przez ktore na pewno dobrze zobaczysz nie tylko planety :)

Ale jak nadal sie upierasz przy lunecie, to moze takie cos?

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=331

i do tego montaz z mikroruchami i stopniowo dodatki.

Albo znowu sie wstrzymac i dolozyc np. do tego?

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=277

+ montaz z mikroruchami i dodatkami?

Wybor jest w sumie dosc spory :roll:

Pozdrawiam.
Gregory
Gregory
 

Postpolaris | 02 Gru 2005, 01:02

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 11:10, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

PostDominik Woś | 02 Gru 2005, 03:15

No do planet i Księżyca to taki mały Maksutov będzie znakomity. Faktem jest, że potrzebuje chwilkę studzenia. Z refraktorów to polecam przede wszystkim Oriona 80ED lub 100ED APO. Zapytaj jego posiadaczy (są na forum) czy to jest udany zakup czy nie. Jestem pewny, że Janusz (Astrokrak) dla kobiety będzie mógł zaproponować coś co spełni największe wymagania - takie jak mają kobiety :-) Jak nie będzie to daj zanać już my go przekonamy :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postedyta | 02 Gru 2005, 10:49

Dzięki za cenne rady
Wszystko brzmi zachęcająco, no może za wyjątkiem cen.
Zapewne zachowam te informacje, ale z ich wykorzystaniem chyba poczekam.
Moje podejście do sprawy jest raczej pragmatyczne. Potrzebuję stosunkowo prostego sprzętu w obsłudze, żeby się nie zniechęcić. Poza tym musi dawać w miarę możliwości dobry efekt, aby zachęcić do dalszych obserwacji. No i najlepiej jak by się zmieścił w tych 2000 pln. Jeżeli się rozkręcę w astro, to jestem gotowa przeznaczyć na ten cel kilka razy więcej, ale muszę się przekonać, że to jest TO.
Jeżeli mi przejdzie, co zawsze należy brać pod uwagę, bowiem kobieta zmienną jest, to w miarę dobra i prosta luneta zawsze się przyda.
APO zdecydowanie mnie przekonuje, ale za montaż do tych propozycji: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=277, http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=331 zapłacę pewnie drugie tyle. Poza tym mniejsze średnice obiektywów w porównaniu z: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=339. A jak jest z światłosiłą w apo, nie ma takiego znaczenia?.
Jeżeli teraz wydam w miarę możliwości "niewiele", to szybciej zdecyduję się na sprzęt wyższych lotów i wtedy mogą być nawet zwierciadła.
Jeżeli w ramach tych 2000 pln uda się coś kupić, co mnie zachęci, a nie zniechęci, to proszę o pomoc.
Póki co skłaniam się w stronę Meade/Bresser Messier R-102 (http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=339).
Najgorzej, że nie znam firm zajmujących się sprzętem astro, a wydaje mi się, że największe ryzyko związane jest z jakością optyki, zwłaszcza w refraktorach, gdzie jest więcej soczewek. Jak kupuję samochód to wiem która firma robi solidne ale brzydkie auta, a która śliczne ale marne jakościowo, a tu, przy teleskopach zero wiedzy i doświadczeń. Proszę więc o wsparcie intelektualne (no i duchowe).
Pozdrawiam
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

PostJaLe | 02 Gru 2005, 11:13

edyta napisał(a): Jak kupuję samochód to wiem która firma robi solidne ale brzydkie auta, a która śliczne ale marne jakościowo, a tu, przy teleskopach zero wiedzy i doświadczeń. Proszę więc o wsparcie intelektualne (no i duchowe).
Pozdrawiam
edyta


He he he.
No widocznie "wkupne zawsze należy zapłacić", tzn. że rady radami, ale każdy uczy się na własnych błędach.

Wydaje mi się, że R -102 będzie dla Ciebie optymalnym na początek rozwiązaniem. Po za tym sam teleskop to dopiero początek drogi, liczy się też miejsce z którego prowadzi się obserwacje, znajomośc nieba i dobór odpowiednich akcesoriów do wybranego teleskopu. A tutaj nic nie zastąpi doświadczenia.
Kieruj się radami (np. Janusza), ale też swoją kobiecą intuicją :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postedyta | 02 Gru 2005, 11:19

P.S.
Posiadam aparat fotograficzny Minolta "Dimage 7i", czy on może mi sie do czegoś przydać przy okazji obserwacji?
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

PostJanusz_P. | 02 Gru 2005, 11:38

Koledzy, zachęcacie koleżankę do nadszarpnięcia portfela, rozumiem że chcecie dobrze, idą Święta i będzie masa wydatków, to też trzeba uwzględnić w budżetach domowych, pamiętajcie o tym :roll:

Ps. A co mi tam :roll: raz się zyje, chłopaki w sumie mają rację zastanów się Edyto nad docelowym Makiem 127mm, to zacny sprzęt wysokiej klasy, kompaktowy i bardzo dobry optycznie, jak szaleć to szaleć, nie będziesz tego wyboru napewno żałować :lol: :lol: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postedyta | 02 Gru 2005, 14:12

Nieźle mieszacie człowiekowi w głowie
Chciałam refraktor m. in. z powodu prostoty w użytkowaniu.
Czy maki 127 to te teleskopy?:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=181
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=279
i co z nimi trzeba robić poza wycieraniem z kurzu. Czy tak jak zwykłe lustra wymagają kolimacji? i nagminnego chłodzenia?
Ile kosztuje montaż do tuby i czym różnią się dwa polecane przez was modele?
I w czym one są takie genialne poza wlk. obiektywu i aberracją?
Co z tą swiatłosiłą i czy dobrze widać przez nie planety?
RATUNKU
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

Postedyta | 02 Gru 2005, 15:28

P.S.
Jak długie sa terminy realizacji?
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

PostJaLe | 02 Gru 2005, 15:37

Edyto jeśeli do tej pory nie miałaś okazji prowadzić obserwacji przez teleskop to po prostu zorientuj się gdzie odbywa się jakiś nimi zlot, lub czy mieszkasz w pobliżu kogoś, kto posiada taki czy inny teleskop by przed zakupem wyrobić sobie opinię. W ten sposób będzie co najmniej o jeden krok do przodu i wybór sprzętu będzie o wiele łatwiejszy.
Po za tym poczytaj o teleskopach, np. tutaj http://www.astrokrak.pl/sklep/pub/teleskopy.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postedyta | 02 Gru 2005, 16:06

czytałam już to wszystko, ale tam są tylko podstawy, a poza tym błędy (przynajmniej tak mi sie wydaje), które nieco mylą. Zbyt lakoniczne informacje, jak na wydanie kilku tysięcy, przynajmniej dla mnie.
pozdrawiam
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

Postpolaris | 02 Gru 2005, 16:21

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 11:10, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

PostJanusz_P. | 02 Gru 2005, 16:53

Edyto, Maki 127 są obecnie dostępne od ręki, są proste w obsłudze jak refraktory tylko od nich dużo wygodniejsze bo o wiele krótsze 8)
Ich lustra zamknięte są szklanym meniskiem (soczewką) i są zabezpieczone przed kurzem czy wilgocią co oznacza że to trwałe konstrukcje obliczone na długie lata użytkowania 8)
Maksutowy te to specjalizowne narzędzia planetarno, gwiazdowo, Ksieżycowo Słoneczne, to typowe rozwiązanie optimum dla balkonowych obserwatorów ze wzgledu na swoje już duże możliwości obserwacyjne a jeszcze stosunkowo niewielkie wymiary 8)

Ps. Jak znalazłaś gdzieś błędy w naszych tekstach to proszę podeślij je na priva i zaraz je poprawimy :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 02 Gru 2005, 21:34

Edyto, odradzam Ci achromat. Nadaje się do małych powiekszeń bo wtedy nie ma widocznej aberacji chromatycznej. W przypadku większych powiększeń (a takich wymagają planety) achromat przegra z Maksutovem czy też SCT od razy na starcie.

A planetki to świetnie wyglądają na fotkach (ale nie z achromatu) :-))))

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postedyta | 02 Gru 2005, 21:53

Rozumiem, ale jeżeli mam już zaszaleć to chciałabym wiedzieć dlaczego mak 127, a nie na przykład: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=254
lub
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=253
Czy to kwestia tylko światłosiły, czy średnicy obiektywu?
Pozdrawiam
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

Postedyta | 02 Gru 2005, 21:56

P.S.
I czy "Maki " wymagają kolimacji?
edyta
 
Posty: 21
Rejestracja: 01 Gru 2005, 15:04

PostDominik Woś | 02 Gru 2005, 22:16

Te ETX-y, które pokazałaś w linkach mają po prostu mniejszą aperturę od tego większego Maka Oriona. Raczej nie warto w Makach schodzić poniżej tych 125 - 127mm. Ale ETX-y mają jedną olbrzymia zaletę - Autostara czyli system GOTO i informacje o obiektach. Na przykład najeżdżasz na Marsa i ...

- jak daleko jest teraz Mars od Ziemi ?
- jak daleko jest od Słońca ?
- jaką ma masę w prowównaniu z Ziemią ?
- o której wschodzi i zachodzi ?

Autostar odpowie na te pytania i na wiele innych (po nagielsku oczywiście). Tak jest w przypadku każdego obiektu. O gwiazdach dowiesz się czy to gwiazda podwójna, czy wielokrotna, jak odległa jest od Ziemi itd. Autostar ma też fajną funkcję Guided Tour - zaproponuje ci konkretnej nocy obejrzenie kilkunastu najciekawszych obiektów i oprowadzi cię sam po nich - najedzie na nie. Ale taki ETX-125 ma cenę prawie 2 razy wyższą niż Orion 127 :-(

A i o tej kolimacji. Nie nie wymaga przez użytkowanika. Jeśli nie rzucasz teleskopem ani go z ciekawości nie rozkręcasz (a są i tacy modele
:wink:) to będzie zawsze skolimowany OK.


A i taki Mak daje obrazy porównywalne z 10cm APO a różnica w cenie pomiedzy 10cm APO i 12,7cm Makiem jest ponad trzykrotna (APO jest droższe ale jako refraktor szybciej się studzi).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postmisiekc | 02 Gru 2005, 22:17

To przede wszystkim kwestia srednicy obiektywu. Im wiekszy obiektyw tym wiecej (zasieg) i lepiej (rozdzielczosc) mozna zobaczyc. Wymienione przez Ciebie modele beda bylyby prawdopodobnie latwiejsze w obsludze niz Orion, ale tutaj wiekszosc jest zdania, ze latwiej sie nauczyc obslugiwac Oriona, niz miec pozniej mniejsze mozliwosci obserwacyjne. Poniewaz nie mialem nigdy Maksutowa to nie odpowiem na pytanie o kolimacji :).
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: agentAK oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat