powracający temat - co wybrać

PostJurek | 11 Gru 2005, 21:54

Stoję jak wielu z Was przed dylematem: co kupić ? Mieszkam w płd dzielnicy Warszawy. Szukam sprzętu do obserwacji balkonowych, a zarazem mobilnego. Głównie cel: obserwacje DS i foto. Zastanawiam się nad wyborem:
- Sky View Pro 80 APO ED
- Meade / Bresser R-127S
- Meade / Bresser R-152S
- AstroView 120EQ Pro
- AstroView 120ST
- AstroView Pro 100
- AstroView Pro 120.

Takie mam typy z AstroKraka - czekam na konstruktywne propozycje (mogą być także z innych firm) i opinie o sprzęcie. W swojej karierze miałem i używałem już TAL-1, TAL-2, MTO i cały szereg lornetek. Teraz chcę "pobawić" sie refraktorem.
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 Sie 2005, 22:20

Postpiotrusb | 11 Gru 2005, 22:08

Skoro mieszkasz w Wawie, to DS-y odpadają :lol: Foto także, chyba że zastosujesz jakieś filtry (jakie nie wiem, nie znam się) ale efekt i tak pewnie będzie marny :roll:
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostJanusz_P. | 12 Gru 2005, 10:02

No niestety te założenia obserwacyjne i waruki lokalizacyjne się częściowo wykluczają, obiekty DS potrzebują ciemnego nieba i dużych średnic do wizuala i przynajmniej przyzwoitego do astrofoto.
Jeśli z balkonu nie widzisz Polarnej to nie ustawisz szybko montażu paralaktycznego i jest następny problem z astrofoto DS :roll:

Z balkonu w mieście najlepiej Ci się sprawdzi krótkie APO ED 80 oraz pomyśl o Maku 127mm bo to strzał w dziesiatkę przy balkonowym zastosowaniu :lol:
Ostatnio edytowany przez Janusz_P., 12 Gru 2005, 17:07, edytowano w sumie 1 raz
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PosttomekL | 12 Gru 2005, 13:44

piotrusb napisał(a):Skoro mieszkasz w Wawie, to DS-y odpadają :lol: Foto także, chyba że zastosujesz jakieś filtry (jakie nie wiem, nie znam się) ale efekt i tak pewnie będzie marny :roll:


Podaję link do mojego testowego zdjęcia m42 wykonanego z balkonu, Orion u mnie tonie w światłach sodówek od hipermarkety, który mam 300m ode mnie:
http://telewy.republika.pl/inne/tmp/2005-11-01_m42.jpg
To zdjęcie zostało wykonane przez SCT8"+reduktor f/6,3 + filtr UHC-S. Na mojej stronie jest kilka zdjęć balkonowych bez filtra np. m13, mam też gdzieś obrioione hihotki już z filtrem UHC-S i muszę powiedzieć, że ten filtr pomaga niesamowicie i jednak jakieś próby można robić z balkonu (ja traktuje to jako poletko doświadczalne), bo ciemnego nieba to nie zastąpi żaden filtr.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostDominik Woś | 12 Gru 2005, 15:16

Jurek napisał(a):Stoję jak wielu z Was przed dylematem: co kupić ? Mieszkam w płd dzielnicy Warszawy. Szukam sprzętu do obserwacji balkonowych, a zarazem mobilnego. Głównie cel: obserwacje DS i foto. Teraz chcę "pobawić" sie refraktorem.


Jeśli chodzi o obserwacje DS-ów to w zasadzie w okolicach Warszawy nie ma znaczenia czy użyjesz teleskopu o większej czy o mniejszej średnicy bo obrazy DS-ów będą jakby to powiedzieć ... marne :roll: Sytuację poprawia zastosowanie filtrów ALP i w takim przypadku należałoby zwiększyć trochę aperturę bo taki filtr to jednak pewna strata światła (zmniejszenie ogólnej sprawności teleskopu).

Jeśli chodzi o astrofoto obiektów DS to podstawową kwestią jest montaż (czym cięższy teleskop tym ma większe wymagania w stosunku do montażu pod względem zapewnienia jego sztywności). Pomijam kwestie platformy paralaktycznej, która również może nadawać się do astrofoto ( http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=233 ) ale większy teleskop na Dobsonie jakoś mi się nie widzi na balkonie :wink: (no chyba, że masz większy balkon). Tak więc do astrofoto balkonowego wybrałbym raczej nieduży refraktorek na montażu paralaktycznym (najlepiej APO).

Jeśli chodzi o ustawienie montażu na polarną jak jej nie widać to nie powinno być z tym tragicznie (zakładam, że ustawiamy po to aby fotografować więc mamy czym fotografować). Zobacz tutaj jak ludzie radzą:

http://www.ucihs.uci.edu/pandb/hall/polar.htm

Metoda wydaje się prosta i w miarę skuteczna.

A i co ja jeszcze chciałem powiedzieć ... no, że 30 sek. naświetlania małym teleskopem pokaże ci więcej niż wizualnie przez dużo dużo większy teleskop. No ale naswietlanie 30 sek. dużo dużo większym teleskopem to już ... :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJurek | 13 Gru 2005, 00:14

Dziękuję za Wasze dotychczasowe wypowiedzi - mam tylko jeszcze dwie uwagi do tematu, który mnie interesuje:
1. powiedziałem, że szukam sprzętu mobilnego, gdyż część obserwacji + foto będą robione spoza Warszawy. Obserwacje balkonowe, to szybkie spojrzenie na niebo - wprawki w poszukiwanie obiektów, ... (etap lornetowania mam już za sobą). Jestem świadom tego, że obserwacje w dużym mieście są mówiąc delikatnie "mało efektywne".
2. interesuje mnie porównanie małego refraktora APO 80ED Oriona z refraktorami krótkoogniskowymi o większej średnicy (100mm i więcej). Czy zysk z większej średnicy, a gorszej optyki będzie przy takich zastosowaniach odczuwalny ? Czy lepiej lepsza optyka o mniejszej średnicy ? Jak to się praktycznie przekłada na możliwości obserwacyjne. Czy ktoś z Was porównywał praktycznie dwa refraktory ED80 i np 120ST Oriona? To jest mój główny dylemat. Tak jak wcześniej pisałem - na przestrzeni kilkunastu lat - korzystałem z róznych Newtonów (niestety wtedy były tylko TALe, lornetki - włącznie do 25x100, MTO). Upatrzyłem sobie, że na wyjazdy najlepszy będzie krótki refraktor. Oczywiście przyjmuję wyjaśnienia, że najlepszy jest Newton na Dobsonie - szybkość przygotowania sprzętu do pracy, mała ilośc części do wożenia, itd... , ale..
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 Sie 2005, 22:20

PostDominik Woś | 13 Gru 2005, 01:13

Coś mi się wydaję, że już wybrałeś ale chcesz się upewnić co do wyboru :lol:

Tak czy siak do obserwacji wizualnych i do tego łatwy w transporcie jest teleskop, który znajdziesz tutaj: http://www.teleskopytaurus.pl Myślę, że z platformą paralaktyczną takiego sprzętu do wizuala nie pokona nic bardziej przenośnego :lol:

No dobra a teraz do refraktorów. Miałem już okazję patrzeć przez refraktory o średnicy od 60mm (APO i achro) poprzez 100mm (APO), 115mm (APO), 130mm (APO), 140mm (APO) do 152mm (Achro).

Jeśli dobrze pamiętam refraktorek 152mm F8 (Meade) dawał naprawdę znakomite obrazy i dużo było widać i jedynie na jasniejszych planetach (Jowisz i Saturn widoczna była aberacja chromatyczna). Porównanie APO 130mm i 140mm znajdziesz tutaj: http://www.astrofotografia.zone.pl/test ... tec140.php

Obecnie posiadam dwa refraktorki APO - 60mm i 140mm. Oba dają mi sporo radości, przy czym ten drugi głownie do astrofoto no i czasami do wizuala ale ten pierwszy też docelowo ma być do astrofoto (jako teleskop planetarny do astrofoto już nawet przeszedł testy :wink: http://www.astrofotografia.zone.pl/test ... 1_fs60.jpg ). Do wizuala ten 140mm jest jak najbardziej przenośny, natomiast do astrofoto już niestety niekoniecznie :wink: Fotki z APO 140mm znajdziesz na mojej stronie www.astrofotografia.zone.pl Takie 152mm też nie należy raczej do przenośnego sprzętu a tym bardziej balkonowego. :lol:

Niedawno stałem się też właścicielem obiektywu APO 80mm (w zasadzie to Super APO :wink: ), z którego mam zamiar przy pomocy Janusza zrobić dedykowany do astrofotografii refraktor. Wtedy będę miał pełen przegląd sytuacji - 60mm - 80mm - 100mm - 115mm - 140mm - 152mm.

Kiedyś popełniłem recenzję APO 101mm, którą znajdziesz tutaj: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=156

Takie APO 80mm nie powinno znacząco odstawać od 101mm, szczególnie w astrofoto a przenośność będzie nawet większa.

Zresztą są na forum właściciele 80ED i pewnie nie omieszkają podzielić się z tobą wiedzą. Jednak niektórzy z nich nabyli sprzet stosunkowo niedawno więc pogoda nie pozwala jak na razie na poważniejsze testy.
Zresztą krótką recenzję znajdziesz tutaj: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=94

Co do porównania APO i Achro to jeśli myślisz również o astrofotografii to zapomnij o achromacie i myśl o APO nawet o sporo mniejszej średnicy.

Jakby coś to pytaj i jesli to możliwe jak najbardziej konkretnie a pewnie z przyjemnością pomożemy :wink: To co pomożecie ? :wink: No :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 13 Gru 2005, 10:17

Przy obiektach DS i małych powiększeniach tak naprawdę liczy się tylko średnica teleskopu ale jeśli myślisz o astrofoto DS to inwestuj w niewielkie ale dobre APO bo to ma kilka poważnych zalet:

Do małego APO wystarczy niewielki i sztywny montaż paralaktyczny.

Małe Apo jest poręczne i bardzo mobilne w astronomii wyjazdowej.

Daje obrazy o dwie klasy lepsze od achromatów zostawiając je daleko w tyle.

A poza tym Apo to jakość, to klasa sama w sobie i warto go mieć do obserwacji 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Magnetar, Majestic-12 [Bot] oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat