Szukam speca!

Postwyvar | 03 Maj 2015, 10:04

Witam ponownie..
Niedawno wrzuciłem wątek z zapytaniem jak skolimowac teleskop. Dzisiaj szukam kogoś ogarnietego w tym temacie... kręcę, ustawiam i zmieniam samemu ale bez efektu... telep nie ostrzy nawet na księżycu.. Jowisz ucieka a Saturn wbija się leniwie a ja bez sprzętu.
Tak więc jeśli znajdzie się osoba dobrej woli która pomoże mi z ustawieniem sprzętu to będzie super. Odwdzięczyę się. A jeśli ta osoba będzie z województwa kujawsko pomorskiego to już w ogóle będzie bajka. Dojazd ze sprzętem oczywiście po mojej stronie.
Jeśli nikt się nie znajdzie tak do czwartku to będę musial śmigać z "pacjentem" do DO w stolicy co średnio mi się widzi.
Pozdrawiam maniacy!
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postpogrzex | 03 Maj 2015, 10:56

A coś pisałeś, że już było w miarę wcześniej? Jeśli na Księżycu nawet nie ostrzy to jest jakaś lipa i sprawdzanie symetrii prążków na rozogniskowanej gwieździe nawet nie ma w tym momencie sensu.
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Postwyvar | 03 Maj 2015, 11:13

No odwaliłem kawał "dobrej" fuszery której teraz nie potrafię ogarnąć. Chciałem zrobić to do końca samemu i jednocześnie poznać dokładnie sprzęt no ale straciłem już sporo czasu i dobrej pogody którą mógłbym wykorzystać na obserwacje. Poza tym z nawet nie rocznym doświadczeniem ze sprzętem optycznym ciężko samemu coś zrobić. BRAK WIEDZY :?
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postadambieg | 03 Maj 2015, 11:35

Specem się nie czuję, ale doprowadzić do przynajmniej przyzwoitej kolimacji chyba bym bał radę. Niestety swój kolimator w postaci pudełka po kliszy sprzedałem razem z 10".
Poszukam, może mam jeszcze jakieś opakowania po filmach.

Szczegóły na PW.
 
Posty: 36
Rejestracja: 14 Paź 2012, 11:52
Miejscowość: Bydgoszcz i okolice

 

Postmkowalik | 03 Maj 2015, 11:53

Hej,

Napisz czy rozkrecałeś optykę teleskopu, a jeśli tak to co konkretnie. Nawet jeśli rozkręcałeś to jeśli zastosujesz się do poradnika kolimacji teleskopu wg. Hamala http://astrofotografia.republika.pl/Kol ... eskopu.htm powinieneś jako tako skolimowac teleskop, a przynajmniej będziesz w stanie określić z czym jest problem. Najważniejsze jest żeby sie nie spieszyć i nie denerwować. Kolimacja metodą pudełka po kliszy nie jest trudna :-).

Pozdrawiam,

MK
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKarol | 03 Maj 2015, 12:03

Masz wersje flex ? Jeśli tak to może nie rozsuwasz jej do końca ? Ja po powrocie do Newtona przed 2 noce miałem złą kolimacje (źle ustawione LW) ale obraz był może nie ostry jak brzytwa ale akceptowalny. Ciekawe coś źle robisz lub co jest nie tak.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postwyvar | 03 Maj 2015, 12:37

To nie jest flex, kratownicowa 12" Meade czyli rozkładana na rurki :wink:
Z optyki rozkręciłem najbardziej LW... Robiłem pudełkiem po kliszy, ostatnio myślałem że dobrze wszystko ustawiłem i dupka.. Nie wiem, może wszystko jest ok ale ja o tym nie wiem. Brak doświadczenia odgrywa tu główną rolę chyba. Dlatego wolę żeby ktoś mądrzejszy ode mnie zerknął na to co tam powyprawiałem. Możliwe że jutro się wyjaśni :wink:
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postwyvar | 05 Maj 2015, 06:47

Adaś dał wczoraj rade ;) godzinkę zajęło nam odjechanie w spokojne miejsce, rozłożenie sprzętu i jego ustawienie. Chwilę pogadalismy a wieczorem sprawdziłem jak nam, a właściwie Adamowi wyszła kolimacja. Wszystko wydaje się być w porzadalu. Jowisz / księżyc ładnie ostrza, faza wenus wyraźnie widoczna. Wilgotność była wysoka wczoraj i okulary ciągle mi parowaly wiec po godzinie wróciłem do domu. Czekam aż łysy przestanie świeci i wybieram się polować na dsy ;)
Dzięki raz jeszcze wszystkim zainteresowanym!
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

PostWhyDuck | 05 Maj 2015, 09:34

Witam!
Cieszę się z uzyskanych przez Ciebie efektów, ale jednocześnie mam prośbę o podanie rady, którą usłyszałeś i zastosowałeś. Może to być pomocne innym użytkownikom mającym problemy z kolimacją. Dzielmy się swoimi doświadczeniami. Życie pokazuje, że problem z kolimacją spędza niejednemu sen z powiek.

Pozdrawiam
 
Posty: 23
Rejestracja: 19 Sty 2014, 21:22
Miejscowość: Legnica

 

Postwyvar | 05 Maj 2015, 10:18

WhyDuck napisał(a):Witam!
Cieszę się z uzyskanych przez Ciebie efektów, ale jednocześnie mam prośbę o podanie rady, którą usłyszałeś i zastosowałeś. Może to być pomocne innym użytkownikom mającym problemy z kolimacją. Dzielmy się swoimi doświadczeniami. Życie pokazuje, że problem z kolimacją spędza niejednemu sen z powiek.

Pozdrawiam


Tak jak się domyślałem, problemem było źle ustawione LW. Było ono na złej wysokości i nie było skierowane pod kątem 45 stopni względem LG. Wynikało to z braku doświadczenia, otóż po samodzielnym ustawieniu LW byłem przekonany że patrząc przez wyciąg widzę je jako okrąg :D Dopiero gdy Adam je skorygował przekonałem się jak wygląda dobrze ustawione lusterko które przypomina koło :lol:
Teraz podchodzę do tego z większym respectem, nie kręcąc śrubkami na pałę.

Dobrze że są tu ludzie którzy chętnie i bezinteresownie pomagają innym :wink:
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

PostWhyDuck | 05 Maj 2015, 10:25

I teraz jest pełny przekaz informacji.
Dziękuję.
 
Posty: 23
Rejestracja: 19 Sty 2014, 21:22
Miejscowość: Legnica

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 76 gości

AstroChat

Wejdź na chat