* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Temat postu: Co to za okular?
PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 10:29 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kościerzyna, Gdańsk
Mam taki okular od ruskiego monokularu, najprawdopodobniej MP 12x40. Jego oprawa idealnie pasuje do wyciągu 1,25 cala :). Zastanawiałem się od dłuższego czasu jaka to konstrukcja i dziś ciekawość wygrała. Rozebrałem go. Okazało się, że jadąc od strony oka mamy płasko-wypukłą soczewkę (1), potem układ dwóch klejonych (2) i na końcu jeszcze jedna obustronnie wypukła (3). Między nimi oczywiście tulejki dystansujące. Pytanie do znawców: co to za wynalazek?

Image
Image
Image

Do tej pory nie chciało mi się nawet mniej więcej pomierzyc parametrów. Ogniskowa bardzo orientacyjnie 15mm, pole również nie mierzone lecz wydaje sie być nie mniej niż 60 stopni (pomijając spore wady przy brzegach to chyba całkiem duże to pole).

P.S. Wybaczcie jakość zdjęć i szkicu ale fotki były robione na szybkiego webcamerką a do rysunku nie mam talentu :wink:.

wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd...

Temat postu:
PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 10:40 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Jest to rosyjka modyfikacja Erfla z polem pod 68*, w sumie całkiem porzyjemny okularek, tylko nie porysuj mu warstw przeciwodblaskowych przy składaniu bo są dość delikatne :lol:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 1:34 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kościerzyna, Gdańsk
Dzięki Janusz. Tak mi właśnie wychodziło koło 65-68 stopni ale to było metodą 'pi razy drzwi' :D więc uznałem, że może trochę zawyżam. Ma trochę 'zużytą' powłokę od strony oka, reszta w dobrym stanie. Tak to może drastycznie wygląda, soczewki porozkładanie na stole ale obchodziłem się z nimi bardzo ostrożnie. Delikatnie przeczyściłem wszystkie powierzchnie i złożyłem w kolejności odwrotnej do rozkładania :).

wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd...

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 54 gości