kolimacja lornetki ?

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postmoshica | 15 Sty 2006, 13:40

Witam

Wymontowałem swego czasu z lornetki okular bo był mi potrzebny do lunety. Od tego czasu mam wrażenie, że obraz widziany przez nią (po zamontowaniu okularu) jest jakby taki "zezowaty". Jest to co prawda pojęcie względne, subiektywne moje odczucie, ale czy aby właśnie taka operacja nie doprowadziła do jej rozkolimowania ?
Na czy rozkolimowanie tutaj polega ? Wydaje mi się że nie może być mowy o sytuacji, gdzie zbieżność okularu nie jest zachowana, skoro okular siedzi w gnieździe mocowania, tak jak dawniej i jest dokręcany trzemam miniaturowymi śrubkami.
A może się mylę ? Sam już nie wiem jak jego wyjęcie może mieć wpływ na widziany obraz...

Pozdrawiam
Moshica
 
Posty: 40
Rejestracja: 18 Gru 2005, 18:46

PostJanusz_P. | 15 Sty 2006, 14:31

W takim razie udowodniłeś poraz kolejny sobie i czytelnikom że Lornetki nie wolno własnoręcznie rozbierać bo łatwo ją zepsuć :?
Lornetka jest wbrem pozorom skąplikowanym i delikatnym podwójnym refraktorem o osiach równooległych z pryzmatycznym układem odwracającym i jest podatna na rozkolimowanie, szczególnie przy domorosłym jej rozbieraniu.
Jeśli wyjąłeś tylko okular to teraz poreguluj tymi trzema śrubkami aby obraz przestał się dwoić i może uda sie jej przywrócić choć część sprawności :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat