składanie refraktora

Postmoshica | 30 Gru 2005, 19:47

Pytanie głównie kieruję do Pana Janusza, który ma w swej ofercie 2 obiektywy achromatyczne o aperturze 127mm i 152mm.
Mam zasadnicze pytanie odnośnie ceny tego pierwszego, bo wynoszącej 660zł. :o
Chcąc wykonać na nim refraktor uzyskamy w sumie nie tak zły, ba powiedziałbym całkiem przyzwoity sprzęt do obserwacji planetarnych, bo do DS chyba już raczej nie. Wykonanie tubusu samemu, żaden problem, dochodzi kupno okularów i statywu. Nie ma sprawy, ale jak porównuję koszt zrobienia samemu tuby z 1 okularem to mieścimy się w kwocie do 1000zł. Niby wiele, a wcale w sumie nie. Bo co można powiedzieć o alternatywnym sprzęcie z DeltaOptical TAL 125R OTA
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... 574302a1fc, skoro za tubę zapłacimy prawie 3400zł :x ?
Idąc innym tropem z Pana stajni :lol: mamy tubę
Tuba optyczna "Orion" 100mm w cenie 1350zł. Otrzymujemy dodatkowo w okulary.
Dlaczego mam te pytania? Bo nie rozumiem gdzie tkwi różnica w cenie, czy obiektyw 127mm jest używany, nie wiem może kiepskiej jakości ? Czy poprostu zrobienie tuby w przypadku DeltaOptical czy z Pańskiej stajni (duuużo mniejsza) daje tak dużą różnicę w cenie ?
Mój post nie ma na celu podważania usług, produktów, tylko sam poprostu rozważam co jest bardziej opłacalne. Wydaje mi się bezapelacyjnie że budowa samemu, skoro tyle pieniędzy zostanie w kieszeni. A może gdzie indziej tkwi "diabeł", może w jakimś szczególe, którego nie wziąłem pod uwagę ? Przymierzam się do tego obiektywu, bo lubię "dłubać", ale z drugiej strony nie rozumiem czemu mało kto się za to bierze, może to wynika z zasobnosci portfela czy pójścia ludzi na łatwiznę, kup gotowy i po kłopocie...?
Co Pan sądzi o jednym i drugim obiektywie ?

Pozdrawiam
Moshica
 
Posty: 40
Rejestracja: 18 Gru 2005, 18:46

PostJanusz_P. | 31 Gru 2005, 11:23

Te obiektywy pochodzą ze stajni Antaresa a co za tym idzie są poręczone jako firmowe co do ich jakości.
Są tanie bo to szkiełko do samodzielnej budowy lunety i nie może być drogie bo nikt by nie budował sam jak cena obiektywu była by porównywalna z ceną gotowej tuby optycznej.
W budowe refraktora trzeba wnieść spory wkład pracy własnej aby stać się posiadaczem sporego i w sumie taniego refraktora bo swojego czasu pracy nie przeliczasz sam sobie na złotówki to wychodzi tanoi :lol:
Sporo ludzi czerpie też przyjemność z samodzielnej budowy instrumentów optycznych i jest to jeszcze jeden aspekt uprawiania tego pięknego Hobby 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmoshica | 31 Gru 2005, 15:12

Panie Januszu Pana zdaniem czy warto dopłacać do tego droższego obiektywu 152mm ? Maksymalne powiększenia nie są chyba już tutaj w tym doborze tak istotne, raczej jasność w stosunku do ogniskowej.
Co Pan sądzi na ten temat ?
Pana zdaniem do jakich obiektów jeden i drugi obiektwy by się nadawał ? Czy tylko nadal planety, gwiazdy podwójne ? Czy gromady, mgławice przy zastosowaniu dłuższych ogniskowych okularów dałoby się nim oglądać ? Nie za bardzo chcę inwestować w Newtona z prostego powodu, mianowicie większej dbałosci o lustro a co za tym idzie, jego ponowne regenerowanie. Pod tym względem wysoko aperturowy refraktor chyba mimo wszystko jest lepszy niż porównywalny Newton o 2 krotnie większej aperturze, czyli ok. 270mm.
Co Pan radzi ?
Ten obiektyw jest Franhoferem, więc chyba jakość jest wysoka. Czy Pan prowadził za pomocą niego obserwacje, przy jakich powiększeniach. Niech Pan napisze jakie sprawia wrażenia oraz co Pan zobaczył.
Nie chcę się poprostu rozczarować nowym zakupem. 8)

Pozdrawiam
Moshica
 
Posty: 40
Rejestracja: 18 Gru 2005, 18:46

PostJanusz_P. | 02 Sty 2006, 10:00

Jesli chodzi o sprawność to refraktor 150mm w przybliżeniu odpowiada obrazom z lustra 200mm a refraktor 120mm to jak obraz z lustra 160mm.
Przy światłosiłach F/8 spokojnie można z 2" okularkami obserwować nawet rozległe mgławice i galaktyki z dobrym skutkiem :lol:
Pamiętaj tylko że im większy zbudujesz refraktor tym większego i solidniejszego będzie on wymagał montażu tak więc mierz siły na zamiary wykonawcze 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmoshica | 02 Sty 2006, 12:48

Januszu a czy ten statyw Soligora http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=320 w cenie 890zł byłby wystarczający do "uniesienia" tego refraktora ?Pewnei cena odzwierciedla jakość, jeśli już o nim mowa to co mu brakuje do wyższych-droższych modeli ?

Pozdrawiam
Moshica
 
Posty: 40
Rejestracja: 18 Gru 2005, 18:46

PostJanusz_P. | 02 Sty 2006, 16:40

Refraktor 120mm to długie i ciężkie bydle a już 150mm to prawdziwa Kolumbryna i wymagaja one odpowiednio montaży powiedzmy SVP i EQ-6 na stalowych statywach aby stać sztywno i slidnie pod refraktorem 8)
Na montażu Soligorka spokojnie jedzie np MTO czy inne kompaktowe teleskopy do 127mm włącznie ale nie polecam na nim wieszać długiego z definicji refraktora bo będzie pod niego nieodpowiedni i za delikatny :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat