SW ED 100

Postdaniel | 30 Lis 2017, 20:05

Karol napisał(a):Ja nie mogę się jeszcze wypowiedzieć na temat dawanych obrazów z ED ale powiem jedno: dla mnie tego typu teleskop jest tak samo mobilny co duży Newton. Tyle samo "zachodu" z nim co i z Newtonem. Dopiero składany Newton jest mniej mobilny (bo trzeba go składać/rozkładać) od małych refraktorów lub taki, który wymaga drabiny.

Jak widać na moim przykładzie, mobilność jest bardzo względna.

Mogę definitywnie stwierdzić, że dla mnie refraktor 80 mm nie jest mobilny.

Jeśli obraz się okaże nie tak "cukierkowy" jak opisujecie to ...


EDek 100 to faktycznie do najmobilniejszych nie należy. Ale wygodnie jest trzymac edka w walizce i wziąć montaż. Tu się zgodzę, że mobilność to pojęcie względne. Ale z drugiej strony to zaczynamy chyba obserwować syndron polskiego kierowcy (tak to nazywam) gdzie każdy sie spieszy jak głupi koń patrząc na oslep na wprost. Drażni mnie to strasznie. Ile mozna. Jedziesz i Ci mrugaja abys przyspieszył. Typowe nerwusy. W stanach kazdy jeździ przepisowo albo inaczej -spokojnie i ostrożnie- jest bezpieczniej. To samo tyczy się astro- ile moze trwać rozkladanie teleskopu? 5 minut? ED 80 jest lekki Wrzucisz walizke do auta i jedziesz pod ciemne niebo. Bierzesz walizke i lecisz do ogrodu. Kazdy teleskop cos waży. Najlepiej to usiąść na laurach. Dmuchac w niebo i kwitnąć nie dotykajac nic.

Karolu bron Boże nie piszę tego do Ciebie! Pisze to tak ot bo padlo slowo mobilność.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postendriu624 | 30 Lis 2017, 20:08

Karol napisał(a):Ja nie mogę się jeszcze wypowiedzieć na temat dawanych obrazów z ED ale powiem jedno: dla mnie tego typu teleskop jest tak samo mobilny co duży Newton. Tyle samo "zachodu" z nim co i z Newtonem. Dopiero składany Newton jest mniej mobilny (bo trzeba go składać/rozkładać) od małych refraktorów lub taki, który wymaga drabiny.

Jak widać na moim przykładzie, mobilność jest bardzo względna.

Mogę definitywnie stwierdzić, że dla mnie refraktor 80 mm nie jest mobilny.

Jeśli obraz się okaże nie tak "cukierkowy" jak opisujecie to ...

Karolu, a pisałem na pw żebyś nie kupował ED 80 tylko żebyś kupił ED 100, oraz że edek 80 to bardzo dobry teleskop zamiast teleobiektywu do lustrzanki , na konkretne lukanie planetarne edek 100.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKarol | 30 Lis 2017, 20:21

endriu624 napisał(a):
Karol napisał(a):Ja nie mogę się jeszcze wypowiedzieć na temat dawanych obrazów z ED ale powiem jedno: dla mnie tego typu teleskop jest tak samo mobilny co duży Newton. Tyle samo "zachodu" z nim co i z Newtonem. Dopiero składany Newton jest mniej mobilny (bo trzeba go składać/rozkładać) od małych refraktorów lub taki, który wymaga drabiny.

Jak widać na moim przykładzie, mobilność jest bardzo względna.

Mogę definitywnie stwierdzić, że dla mnie refraktor 80 mm nie jest mobilny.

Jeśli obraz się okaże nie tak "cukierkowy" jak opisujecie to ...

Karolu, a pisałem na pw żebyś nie kupował ED 80 tylko żebyś kupił ED 100, oraz że edek 80 to bardzo dobry teleskop zamiast teleobiektywu do lustrzanki , na konkretne lukanie planetarne edek 100.


Nie wiem o czym Ty piszesz, chyba nie przeczytałeś co napisałem ...
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdaniel | 30 Lis 2017, 20:32

endriu624 napisał(a):
Karol napisał(a):Ja nie mogę się jeszcze wypowiedzieć na temat dawanych obrazów z ED ale powiem jedno: dla mnie tego typu teleskop jest tak samo mobilny co duży Newton. Tyle samo "zachodu" z nim co i z Newtonem. Dopiero składany Newton jest mniej mobilny (bo trzeba go składać/rozkładać) od małych refraktorów lub taki, który wymaga drabiny.

Jak widać na moim przykładzie, mobilność jest bardzo względna.

Mogę definitywnie stwierdzić, że dla mnie refraktor 80 mm nie jest mobilny.

Jeśli obraz się okaże nie tak "cukierkowy" jak opisujecie to ...

Karolu, a pisałem na pw żebyś nie kupował ED 80 tylko żebyś kupił ED 100, oraz że edek 80 to bardzo dobry teleskop zamiast teleobiektywu do lustrzanki , na konkretne lukanie planetarne edek 100.


A ja się nie zgodzę. EDek 80 to zacny sprzęt do przeglądu nieba o suer ostrych obrazach. Nie bez powodu go zapragnąłem. Planetki tez są ok ale to prawda nie to samo co w EDku 100. Ale i tak sa dobre
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postendriu624 | 30 Lis 2017, 20:40

Większe pole i większy kontrast edka 80 to jego atut, ale już na planetach wygrywa edek 100,
Do dalekiego pleneru i Ds wybrałem jednak lornetkę 25x100.

Był pewien moment że miałem BM 127/630 razem z edkiem 80 i edka 80 sprzedałem po porównaniach tych tubek, bo petzval dawał podobny kontrast w plenerze, a w szerokich polach i Ds BM 127/630 pozamiatał edka 80.
Wystarczyło kilka dni porównań między tymi tubkami aby się przekonać, że na Ds. edek 80 to tylko namiastka tego co pokazała soczewka 127 mm , a na gwiazdkach petzval punktował niemal tak samo co edek 80.
Mając edka 100 nie warto już kupować edka 80 jako uzupełnienie do szerokich pól, lepiej kupić większą soczewkę, wtedy te teleskopy nawzajem się uzupełnią.

Fotka porównawcza mojego byłego edka 80 i BM 127/635 petzval.
Załączniki
SW ED 100: 46c53c45a56bea9f.jpg
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postdaniel | 30 Lis 2017, 21:50

Dlatego jako uzupełnienie kupilem soczewkę... Aioli i mam świetny (jutro sie okaże) teleskop kieszonkowy hehe.
Ja edka 80 pokochalem. Ten kontrast itd to jest to ale jak wiadomo wolałem zająć się Asiolą.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMaxx | 30 Lis 2017, 21:58

Ja proponuje przenieść z parteru na II piętro po schodach najpierw EDka 80 a potem Syntę 10 cali.
Wtedy pogadamy co bardziej "mobilne"
O obrazach już wole nie pisać bo jak wspomniałem pare postów wcześniej:
"Ani zwolenników konstrukcji Newtona nikt nie przekona tym do zmiany na ED , ani też tym którzy mają ED nikt nie wmówi że lepiej sprzedać i kupić większe lustro"

Tak tylko sobie czytam co piszecie i przyszła mi do głowy taka refleksja ...
Miałem sporo różnych teleskopów , od małych achro , poprzez maki , SCT , średnie i większe Newtony, 2 lornety kątowe , oraz klika różnych ED-wardów i ostatecznie wybrałem ED 80/500 firmy Omegon.
Wychodzi więc na to że albo jestem ślepy , albo nienormalny bo wybrałem coś przez co prawie nic nie widać i to za niemałą ilość złotówek :wink:

Na zimowe wieczory polecam malinowa herbatkę i dobrą płytę z muzyką lub filmem ;)
Oby do wiosny obserwatorzy :mrgreen:

pozdro / Maxx
Załączniki
SW ED 100: astronomer2.gif
astronomer2.gif (11.55 KiB) Obejrzany 9532 razy
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKarol | 30 Lis 2017, 22:14

Maxx napisał(a):Ja proponuje przenieść z parteru na II piętro po schodach najpierw EDka 80 a potem Syntę 10 cali.
Wtedy pogadamy co bardziej "mobilne"


pozdro / Maxx


W moim przypadku niestety to samo. Przykro mi, że obalam mit mobilności 8) Może ja jedyny tak ją odczuwam ;)

O obrazach się nie wypowiadam ale latarnia z okularu trzymanego w ręku bardzo ładna.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMaxx | 30 Lis 2017, 22:45

Karol napisał(a):W moim przypadku niestety to samo. Przykro mi, że obalam mit mobilności 8) Może ja jedyny tak ją odczuwam ;)


To nie żadne obalenie mitu mobilności Karolu , tylko Twoje stwierdzenie na podstawie własnych warunków obserwacyjnych, lub własnego zdania , które może wynikać z szeregu czynników.
Ja sobie ponosiłem przez miesiąc Syntę 10 po schodach i sorry ale wielkość tego instrumentu nie była adekwatna do doznań wizualnych w soczewce okularu.
Nie będę tu już robił wnikliwych opisów bo nie ma się nad czym rozwodzić.
Zapewne nie należę do obserwatorów którzy wpadają w zachwyt widząc jakiś "placek" , "chmurkę" , czy "mikroplamkę".
Cenie za to wygodę , komfort obserwacji i jakość obrazu. Obserwacje traktuję jako przyjemność , a jeśli mnie coś męczy , drażni , albo daje poczucie zawodu lub zmęczenia - to omijam to szerokim łukiem.
Bo w tym wszystkim chodzi o przyjemność , a dla każdego może ona znaczyć trochę coś innego...

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostJSC | 30 Lis 2017, 23:21

JOKER napisał(a):Miałem już nie bić piany ale dla ciebie zrobię ten jeden wyjątek ,ale tylko jeden 8)

To są zdjęcie... a wiec można z nimi zrobić wszystko pomijając fakt ,ze tak naprawdę nie wiem z jakiego teleskopu owe pochodzą :)

widzę ,ze rozdzielczość danego teleskopu jest dla ciebie stała bez względu na typ i jego wymiary ale co do kontrastu to tez się mylisz...
kontrast w dużych Newtonach jest modyfikowany a nie tracony...
poniżej jest link do str. gdzie dość długo i wnikliwie badali ten temat co zostało zaprezentowany b.przejrzyście i klarownie, gdybyś miał problemy z tłumaczeniem to gdzieś tu krąży wersja Polska , ewentualnie mogę ci ja podesłać.

http://www.astrophoto.fr/obstruction.html

Najlepsze zdjęcia Księżyca są wykonywane lustrami o parametrach 200-400mm
jest tam naprawdę dużo inf. które niestety wstrząsną twoją dotychczasową teorią .

Gorąco polecam artykule ze strony C.N, która co by nie mówić jest najlepszą stroną dotyczącą obserwacji astronomicznych,porównań,badan.
80mm hm, jakby to ując ?... :? można z tego zrobić naprawdę fajny szukacz np. do średniego newtona,chociaż osobiście już widziałem i 90 mm.

spokojnych obserwacji :wink:

J


A kilka postów wyżej pisałeś, że jak nie ma argumentów wynikajacych z doswiadczenia to ludzie podpieraja sie linkami :D
Mapy są stąd http://quickmap.lroc.asu.edu/query?laye ... 96&proj=10

Zwykle podpieram sie w czasie obserwacji tą mapką https://the-moon.wikispaces.com/file/vi ... ollins.jpg
Przeanalizuj ją proszę i sprawdź jej szczegółówość... czy już? Jeśli tak to powiem Ci, że jest zbyt mało szczegółowa na 80mm teleskop, dlatego zrobuiłem printscreeny z powyższej strony z dokładniejszą mapą Księzyca.
Ja opisywałem co widzę i przedstawiłem to na podstawie mapy - myslałem, że ją znasz? :roll: Jest rewelacyjna, bo mozna sobie na niej robic przekroje terenu...

Proszę Cię więc, abyś powiedział co ty widzisz przez wielkie lustrzane teleskopy na Księzycu - mi na prawde wystarcza ta mapka (kolorywy jpg - https://the-moon.wikispaces.com/file/vi ... ollins.jpg ), a jeśli jeszcze osiągam większą rozdzielczość niz ta mapka, to po prostu sprawia mi to bardzo wielką radochę.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkurp | 30 Lis 2017, 23:49

Cześć. Fajna mapka Księżyca. W swoim refraktorze SW 102/1000 przy zastosowaniu okularu ES 8,8 mm osiągałem porównywalną rozdzielczość jak na rozwinięciu tej mapki tyle tylko, że szczegóły były nieco mniejsze. Oczywiście tak się działo podczas bardzo dobrych warunków do obserwacji no i Księżyc był w kolorze szarym
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 30 Lis 2017, 23:58

Dodam jeszcze, że można było spokojnie stosować powiększenia do x150 ale ja przedkładam fajny i przyjemny obraz w odbiorze bez takiego siłowego powerowania. Co ciekawe w ES-11 widok szczegółowowścią niewiele odbigał od okularu 8,8mm tyle tylko, że był mniejszy.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJSC | 01 Gru 2017, 00:01

kurp napisał(a):Cześć. Fajna mapka Księżyca. W swoim refraktorze SW 102/1000 przy zastosowaniu okularu ES 8,8 mm osiągałem porównywalną rozdzielczość jak na rozwinięciu tej mapki tyle tylko, że szczegóły były nieco mniejsze. Oczywiście tak się działo podczas bardzo dobrych warunków do obserwacji no i Księżyc był w kolorze szarym


Oczywiście ja też widze w kolorze szarym ;) , nawet sobie przekonwertowałem tą mapke na odcienie szarości i lustrzane odbicie, aby wiedzieć, gdzie sie poruszam :) Zaznaczyłem, że chodzi o mapkę "kolorową", aby ktos nie pomylił z tą mapą ze strony "quickmap", bo ona ma znaaaacznie wiekszą rozdzielczość.
Muszę tez zaznaczyć, aby było jasne (jeszcze raz, bo juz to pisałem), te najmniejsze kraterki widoczne były w postaci jasnych kropeczek na ciemnym tle (bez widocznych brzegów krateru)

kurp napisał(a):Dodam jeszcze, że można było spokojnie stosować powiększenia do x150 ale ja przedkładam fajny i przyjemny obraz w odbiorze bez takiego siłowego powerowania. Co ciekawe w ES-11 widok szczegółowowścią niewiele odbigał od okularu 8,8mm tyle tylko, że był mniejszy.


To własnie dziwne, ale ja nawet cięzko rozrózniam powiekszenie pomiedzy 100x; 120x, 150x (źrenice od 0,5 do 0,8)- mózg mi jakos jednakowo to wszystko powieksza :D , (chociaz skłaniałbym sie raczej do źrenciy ok. 0,7 lub 0,6 na Księzyc przy dobrym seeingu- sam nie wiem ;) ). Dopiero przy 200x widac pewna różnicę i to głównie ze wzgledu na pole. Przy źrenicy 2mm (tzw. pow. rozdzielczym - u mnie ok. 40x) widzę jednak mniej szczegółów - Księżyc jest chyba po prostu zbyt mały.

JOKER napisał(a):
kontrast w dużych Newtonach jest modyfikowany a nie tracony...
http://www.astrophoto.fr/obstruction.html


Nie wiem - muszę przeczytać (jeszcze raz, bo juz to czytałem i chyba nawet mam tłumaczenie i chyba od Ciebie - dziękli :) ), ale w/g mojej wiedzy kontrast to (generalnie) współczynnik Strehla - tutaj nic sie nie modyfikuje - tutaj badziewny teleskop daje wszystko (znaczną częśc energii) w pierścienie Dysku Airego (w podświetlanie tła) a nie w Punkt Centralny jak w bardzo dobrych teleskopach. Tu na prawde nie trzeba wielkich teorii - wystarczy samemu sobie popatrzeć w teleskop jak to ustrojstwo wygląda (dysk Airego) w różnych teleskopach (najlepiej dwa sąsiadujące Dyski Airego).
W przypadku obstrukcji centralnej (troszke inna sprawa niż aberracje typu sferyczna, komatyczna, chromatyczna itd...) pierwszy prążek niemal zlewa sie z punktem centralnym (drugi staje sie ciemniejszy, ale z punktu centralnego też bierze energie)) Siłą rzeczy szczegóły będą mniej wyraźne niż gdyby cała energia poszła tylko w punkt centralny, choiażby w najblizszym otoczemiu punktu centralnego, tu można nawet mówić o utracie rozdzielczości, przy bardzo jasnych obiektach.

Swoja drogą mocno przegięli z wyglądem Dysków Airego w zalinkowanym przez Ciebie artykule - widocznie cos bardzo chcieli udowodnic... :mrgreen:
No średnio jasnej gwieździe dyski Airego ze wzgledu na obstrukcje centralną wygladają mniej wiecej tak (ze strony Sacka):
SW ED 100: air.jpg



Dygresja na koniec offtopu... :) W USA oprócz wielkich behemotów bardzo popularne sa refraktorki 60mm f/20! https://www.cloudynights.com/uploads/mo ... 648633.jpg
U nas prawie każdy "rozgarniety" astroamator powie, ze lepiej kupic achro np. 80mm f/5... No bo przeciez ma większą soczewke, większą rozdzielczość, jest krótszy i ma wieksza świoatłosiłę, a więc lepiej przez niego widać - czyz tak nie jest? - poczytajcie watki "jaki kupić teleskop"... A dlaczego robia długie achromaty (dotyczy to także Newtonów) - głupi jacys no nie? Skoro krótszy jest lepszy... :mrgreen: :lol:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Posttiger | 01 Gru 2017, 20:54

Widzę jednak że dyskusja nadal się toczy, to i ja ,,wrzucę" swoje ,,trzy grosze". Tyczy to (pomijając tabelki) ,,wrażliwości" na seening różnych apertur. Ja tam wszystko wolę ,,przetrenować" na sobie. A, że jestem ,,Tomkiem dosyć niewiernym", to nieraz mnie to ,,trochę" kosztuje. Otóż jak widać w ,,stopce", posiadam dwa teleskopy SWMN-190 i SWED-120, jak również mont. MEADE LX-80. Montaż ten, jak większość wie umożliwia ,,wieszanie" dwóch teleskopów w konfiguracji ALT-AZ. przez co ma się jednocześnie możliwość obserwacji tego samego obiektu (powiedzmy planety) jednocześnie. I cóż mogę powiedzieć, zawsze woziłem na miejscówkę ze sobą dwie ,,rurki", najpierw ED-100 i MN-190, póżniej ED-120 i MN-190. Po pewnym czasie okazało się, że pomimo dosyć dużej różnicy apertur ( 120vs190), tej większej ,,rurki", nie opłaca się transportować, ponieważ na powiedzmy na 20 ,,wizyt"na miejscówce , tylko CZTERY", pokazały ,,przewagę" większej apertury na US.
Załączniki
SW ED 100: Obraz4 astro 30-12-2013 058 (Copy).jpg
SW ED 100: Obraz4 astro 30-12-2013 003 (Copy).jpg
Ostatnio edytowany przez tiger, 01 Gru 2017, 21:38, edytowano w sumie 1 raz
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postcerber6 | 01 Gru 2017, 21:27

tomeczz napisał(a):ciesze sie z lokalnej grupy na pld wlkp. wierze ze wkrotce porownamy ed100 i ed120.

no i podzielam zachwyt nad obrazami jedynej slusznej konstrukcji soczewkowej. Choc znowu podskoczà ceny edków. :shock:

Dokładnie tak .Pozdrawiam
sct 8",APO 80, Thalon 8x42 ES 6,7mm,ES 24mm
 
Posty: 42
Rejestracja: 14 Mar 2007, 21:53

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 22:20

tiger napisał(a):Widzę jednak że dyskusja nadal się toczy, to i ja ,,wrzucę" swoje ,,trzy grosze". Tyczy to (pomijając tabelki) ,,wrażliwości" na seening różnych apertur. Ja tam wszystko wolę ,,przetrenować" na sobie. A, że jestem ,,Tomkiem dosyć niewiernym", to nieraz mnie to ,,trochę" kosztuje. Otóż jak widać w ,,stopce", posiadam dwa teleskopy SWMN-190 i SWED-120, jak również mont. MEADE LX-80. Montaż ten, jak większość wie umożliwia ,,wieszanie" dwóch teleskopów w konfiguracji ALT-AZ. przez co ma się jednocześnie możliwość obserwacji tego samego obiektu (powiedzmy planety) jednocześnie. I cóż mogę powiedzieć, zawsze woziłem na miejscówkę ze sobą dwie ,,rurki", najpierw ED-100 i MN-190, póżniej ED-120 i MN-190. Po pewnym czasie okazało się, że pomimo dosyć dużej różnicy apertur ( 120vs190), tej większej ,,rurki", nie opłaca się transportować, ponieważ na powiedzmy na 20 ,,wizyt"na miejscówce , tylko CZTERY", pokazały ,,przewagę" większej apertury na US.


Cześć.

Tu się zgodzę , warunki na taką aperturę aby w pełni ją wykorzystać są w Polsce dużo rzadziej niż dla mniejszych sprzętów , ale z kolei dobrze mieć w pogotowiu większy sprzęt , gdyż jak trafimy te dobre warunki to Klękajcie Narody. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 01 Gru 2017, 22:43

Oczywiście, że tak. Jakbyśmy mieli dzisiaj więcej ,,bezchmurwowych nocy" z doskonałym seeningiem, to tylko ,,większe jest lepsze" (optyka conajmniej L-8 w zwyż :) :) ). Ale niestety, ja ostatnie ,,porządne obserwy" zaliczyłem na początku Września. Mimo, że nie zaliczam się do ,,ekologów", to śmiem twierdzić, że jednak z tym wszystkim , jest coś ,,nie halo". A nic nowego nie kupowałem :)
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 23:00

Nie jest dobrze to fakt , ja osobiście ostatnie udane oglądanie to miałem Jowisza z kolegą Zbyszkiem ZP53 u mnie na balkonie a to było już sporo czasu temu. Jowisz był świetny z detalem w pociemnieniach biegunowych , pięknymi białymi chmurami w pasach i masą subtelnego innego detalu w moim byłym Maku MIRAGE 180/1800 mm przy około 200X.
Kolega Zbyszek do tej pory mi mówi że popełniłem błąd iż sprzedałem tą świetną maszynę a nowym Makiem-Newtona 180 mm F6 już nie miałem okazji pooglądać Jowisza tylko widziałem nisko ładnego Saturna , ale jego położenie było już kiepskie i tak naprawdę nie doświadczyłem Wspaniałych Planet tym Makiem.Natomiast Księżyc miałem Bajka , powalił mnie jakością obrazu i od razu dostrzegłem przewagę Maka-Newtona 7" nad moim byłym Mirage 7" też na optyce Intesa , ale z większą przeszkodą CO-32%. M42 też była piękna w Maku-Newtonie 180 mm , ten kontrast i wygląd mgławicy na czarnym tle nieba jak z Dużego Refraktora , sama przyjemność , można było godzinami się w nią wpatrywać.Ale to już było trochę temu a teraz pustka. :?
W lecie Kudłacze też wspominam bardzo dobrze a szczególnie widok M31 w Janusza kątowej Lornecie 100 mm z Panoptikami , była piękna zawieszona w ogromie przestrzeni z majaczącymi ramionami i ciemnymi przerwami , coś pięknego. :D Osobiście mam małe doświadczenie z dużymi kątowymi Lornetami , ale ten widok mam w pamięci do dziś. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 02 Gru 2017, 13:15

tiger napisał(a):Widzę jednak że dyskusja nadal się toczy, to i ja ,,wrzucę" swoje ,,trzy grosze". Tyczy to (pomijając tabelki) ,,wrażliwości" na seening różnych apertur. Ja tam wszystko wolę ,,przetrenować" na sobie. A, że jestem ,,Tomkiem dosyć niewiernym", to nieraz mnie to ,,trochę" kosztuje. Otóż jak widać w ,,stopce", posiadam dwa teleskopy SWMN-190 i SWED-120, jak również mont. MEADE LX-80. Montaż ten, jak większość wie umożliwia ,,wieszanie" dwóch teleskopów w konfiguracji ALT-AZ. przez co ma się jednocześnie możliwość obserwacji tego samego obiektu (powiedzmy planety) jednocześnie. I cóż mogę powiedzieć, zawsze woziłem na miejscówkę ze sobą dwie ,,rurki", najpierw ED-100 i MN-190, póżniej ED-120 i MN-190. Po pewnym czasie okazało się, że pomimo dosyć dużej różnicy apertur ( 120vs190), tej większej ,,rurki", nie opłaca się transportować, ponieważ na powiedzmy na 20 ,,wizyt"na miejscówce , tylko CZTERY", pokazały ,,przewagę" większej apertury na US.


Wielkie dzięki tiger za ten test, chociaż religia nastolacolwych Newtonów całkowicie to wyklucza :!: , potępią Cię i będziesz cierpiał męki piekielne :twisted: :lol:

Piszesz zresztą o aperturze zaledwie 190mm, gdziez jej do 500mm czy nawet 600mm jak tu niektórzy przytaczali...

Mam jeszcze pytanie - masz miejscówke w górach czy na nizinach? I jak byś skomentował różnice pomiędzy 100ED a 120ED, nikoniecznie juz w kwestii seeingu.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Posttiger | 02 Gru 2017, 15:04

Swoje wypowiedzi opieram na swoim doświadczeniu. Pierwszy ,,teleskop" zbudowałem w podstawowce w 1978r. Jak ktoś wcześniej napisał, na początku był ,,apetyt" na coraz większą aperturę i tylko tym się kierowałem.Miałem lustra szlifowane w PZO. Dopiero po latach doszedłem do wniosku, że nie ma ,,teleskopu do wszystkiego". Te ,,nastocalowe" Newtony i większe są bardzo dobrymi sprzętami (jeśli dobra optyka), o ile im się stworzy odpowiednie warunki, tj; ciemne niebo i trafi w seening ( US). Najładniejsze ,,kontynenty" na Marsie widziałem przez 16-calowe lustro, ale tylko raz. Natomiast na DS są bezkonkurencyjne nawet w nieco gorszych warunkach seeningu. Myślę, że ile jest ludzi, tyle doświadczeń, i dlatego są tak zróżnicowane wypowiedzi, i nie ma co się ,,zaperzać". A miejscówkę mam niestety na dalekich peryferiach sporego miasta, stąd min. małe apertury, które używam.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostMaxx | 02 Gru 2017, 16:35

Całkowicie zgadzam się z tym co pisze "tiger".
Mnie na szczęście dojście do tych samych wniosków zajęło znacznie mniej czasu , ale kosztów nie oszczędziło - za same straty na odsprzedaży nietrafionego sprzętu miałbym dobry zestaw docelowy.
Jeśli ktoś jednak upiera się że mimo wszystko warto trzymać w naszych warunkach wielkie lustrzane aperatury , które może raz , góra trzy razy w roku pokażą moc pod niebem i do tego uważa że dla tych 3 nocy warto się z nimi siłować przez resztę czasu - to chylę czoła w podziwie za wytrwałość i cierpliwość.

Ja stawiam na wygodę i na obrazy które za każdym razem cieszą oko i nie tracę nerwów jak mi wszystko "pływa" gdy zwyczajnie chce trochę pozerkać dla relaksu.
Każdy ma inne podejście wynikające z wielu czynników, jak miejsce zamieszkania , jakość , nieba , warunki mieszkaniowe , obowiązki w domu , praca , rodzina , czy wreszcie inne zainteresowania poza astro.
Pewna część ludzi robi z astro jakiś kult , lub życiową misję i z puryzmem podchodzi do tego tematu.
Zastanawiam się ile można wpatrywać się z 16 calowego Newtona w jakieś słabsze DSy które mimo aperatury nie powalają specjalnie , dodatkowo są do siebie w pewnym sensie podobne.
Jaśniejsze i ciekawsze obiekty nocnego nieba są widoczne już z mniejszych znacznie teleskopów i ich widok w okularze jest po prostu ewidentny i przyjemny.
Posiadanie dużego lustra w tym kraju przypomina zakup ciężarówki do codziennego użytku - czyli nuż kiedyś ją wykorzystam jak będę przewoził meble , albo pół domu :mrgreen:
Żeby nie było - nie jestem przeciwnikiem Newtona , bo co za problem sprzedać APO 80 i kupić sobie lustro 12" ??
Stwierdzam jedynie jak kolega "tiger" że stanowczo zbyt rzadko takie duże teleskopy rozwijają 100% możliwości u nas.

Na szczęście wybór sprzętu jest bardzo duży i każdy może znaleźć coś dla siebie ;)

Pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKrzysztof_P | 02 Gru 2017, 17:11

Cześć Jarku.

Ja kupiłem teraz Maka-Intesa Intesa MN66 , 152/912 mm F6 z doskonałą optyką całego układu 1/8L na lustrach Sital z warstwami 96% i wilokrotnie powlekanym Meniskiem , właśnie przeczytałem przed chwilą następną Recenzję trafiając na nią przez przypadek buszowania za Newtonem Takahashi 160 mm F:6,2. Jest porównanie na Jowiszu MN66 i TAKA FS 102 mm , gdzie Mak-newton MN66 wypada lepiej na obrazach Jowisza bez dwóch zdań od FS 102 TAKA , na Księżycu jest ponoć dla niektórych tak dobrym jak nie lepszym sprzętem jak TAK FS 128 co mnie też w sumie po cichu cieszy i nie dziwi gdyż znam te teleskopy i wiem jak wspaniałe są to maszynki.Ja upodobałem sobie Maki-Newtony , gdyż to Super maszynki w przystępnej cenie w stosunku do cen Refraktorów APO a nie ED i też przekładam jakość nad ilość.Posiadałem Newtona 12" i powalał detalem inne mniejsze sprzęty bez dwóch zdań i nawet nie ma co porównywać , apertura rządzi i zawsze tak było i będzie tylko warunki ku temu muszą być odpowiednie , było to tylko w naprawdę bardzo dobrych warunkach powiedzmy 2-3 razy na około 20-25 sesji obserwacyjnych , ale było warto , gdyż to co widziałem na Planetach czy Księżycu to nie zobaczymy w innym mniejszym sprzęcie.Dobrze mieć taką dużą maszynę w rezerwie i korzystać z niej jak ktoś ma warunki na trzymanie kolosa , właśnie podczas tych Super warunków Pogodowo-Seengowych. :D
Ja oglądam przeważnie na co dzień z balkonu , więc mój nowy Maczek jest w tym przypadku dla mnie idealnym rozwiązaniem , jak kupię w przyszłości większego MN86 INTESA 203/1200 mm to powieszę go w naszym obserwatorium i tam będę z niego korzystał wraz z moimi przyjaciółmi i Zaproszonymi Gośćmi na pokazy nieba.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaxx | 02 Gru 2017, 17:36

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Jarku.

Dobrze mieć taką dużą maszynę w rezerwie i korzystać z niej jak ktoś ma warunki na trzymanie kolosa , właśnie podczas tych Super warunków Pogodowo-Seengowych. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:


Wszystko fajnie Krzysiu , tylko nie każdy ma czas i ochotę targać wielki teleskop tylko po to by się na miejscówce przekonać że sorry ... dziś seeing słaby i wyprawa na nic.
Każdy ma inne warunki i preferencje , na tej podstawie wybiera sprzęt bo ma on być wygodny i użyteczny , ma cieszyć a nie być źródłem flustracji i wiecznej walki z "wiatrakami na niebie"
Wreszcie ( nie wiem jak inni ) ale ja nie żyję astro 24/h , dla mnie to dodatek na zasadzie - jest ładny księżyc , czyste niebo , jest jakieś ciekawe zjawisko, mam czas i ochotę to trochę popatrzę.
Przestałem robić testy sprzętu , analizy okularów , przestałem się doszukiwać na siłę wad , bo to prosta droga to tego by stracić poczucie realizmu.
Parę lat testowałem , wybrałem finalnie to co się mi najlepiej sprawdza i podoba i nie brnę dalej bo to podobnie jak z audio czy innym hobby - droga bez końca. Mi szkoda na to życia i czasu.

Może ED80 dla wielu tutaj ludzi to szukacz , albo luneta do ptaków - nie dbam o to, bo już dawno przestałem na siłę komuś proponować to co mam.
Natomiast zawszę będę proponował samodzielne porównania w celu rozsądnego wyboru sprzętu dla siebie. Ja straciłem sporo kasy na tym i kiedyś próbowałem innym zaoszczędzić nietrafionych zakupów, ale temat "Newton contra reszta świata" jak widać wiecznie żywy i tak już pozostanie.
Każdy chwali tu to co akurat ma i to też jest niezmienne , ale wierzcie mi lub nie bezcenny jest spokój umysłu kiedy nic już nie kusi by sprawdzać , zmieniać , porównywać.

Życzę wszystkim by każdy znalazł swój docelowy zestaw i by miał warunki do spokojnego , wygodnego korzystania z tego zestawu.

Pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostTomasz Obserwator | 02 Gru 2017, 17:57

Maxx ma racje i zgadzam sie z nim w 100% kazdy kupuje sprzet jaki mu pasuje i na jaki kogos stać. Dla mnie docelowy stał sie dobson 8 cali. Wiekszego bym nie kupił z tego wzgledu że 8 to maksymalna wielkośc w miare jeszcze nadajaca sie do rodzinnego domku na wsi który moge sam (przenieść w całości). takie 10 i 12 odpada w moim przypadku.
Ostatnio edytowany przez Tomasz Obserwator 02 Gru 2017, 18:03, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

Postkurp | 02 Gru 2017, 17:59

Witam. Akurat Ja ( znaczy się Tylko Ja i to Tylko Moje zdanie ) całkowicie zgadzam sie z Maxxem. Miałem refraktor SW 102/1000 a teraz 100-tkę ED-ka SW i jak dla mnie to sprzęt docelowy i to pomimo posiadania dużej działki i niezłych warunków obserwacyjnych. Podczas nocy z czystym niebem wyciągam montaż następnie refraktor i po 3-ech minutach na luzie oglądam sobie interesujące mnie obiekty albo ot tak, aby bez celu popatrzeć się na piękno dostępnego Kosmosu. Bardzo lubię taki refraktorowy obraz obiektów US i DS, bo jest taki soczysty, kontrastowy i niesamowicie wyraźny. Mnie wystarcza to co mam i umiem czerpać z tego przyjemność i chyba o to w tym wszystkim chodzi. Pozdrawiam Krzysiek.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Koszy89 oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat